خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

سونی امروز نسخه بتا از فرمویر جدید پلی استیشن 5 را عرضه می کند که دو ویژگی بسیار مورد انتظار را به این کنسول اضافه می کند. ویژگی، حالت نمایش 1440p است و برای اولین بار امکان ایجاد پوشه‌ها برای سازماندهی بازی‌های نصب شده روی کنسول می‌کند. با دیجی رو همراه باشید.

حالت خروجی 1440p توضیحی ندارد و از نام آن کاملاً مشخص است. کنسول استیشن 5 در فرمویر جدید خود قادر به ارائه خروجی با رزولوشن 2560 در 1440 پیکسل بوده و این رزولوشن به رزولوشن های قبلی 1080p، 720p و 2160p اضافه شده است. این حالت خروجی تصویر از زمان عرضه پلی استیشن 4 پیشنهاد درخواست کاربران اما اکنون به کنسول‌های سونی راه یافته است! این در حالی است که مایکروسافت از زمان ایکس باکس وان ایکس، حالت تصویر 1440p را اضافه کرده بود.

پلی استیشن 5

اجرای بازی‌ها در نمایش 1440p پیچیدگی خاصیت ندارد. آن‌هایی که با رزولوشن 1440p یا پایین‌تر اجرا می‌شوند، حذف تصویر آن‌ها به صورت بومی بر روی 1440p تنظیم می‌شود و دسته‌ای از بازی‌هایی که رزولوشن اصلی‌شان 2160p است، به صورت نرم‌افزاری به 1440p تقلیل خواهند یافت.

سونی آخراً مانیتورهای بازی سری INZONE خود را عرضه می کند که یکی از آن ها تصویر 1440p دارد. از همین رو تعجب‌آور نیست که بالاخره از 1440p به پلی استیشن 5 اضافه می‌شود. اما، این اولین باری نیست که سونی تصمیم می‌گیرد یک ویژگی جدید به کنسول خود را برای همگام‌سازی با سایر محصولات به تأخیر بیندازد. به عنوان مثال، پشتیبانی از VRR هم برای اینکه تلویزیون‌های سونی در اوایل سال جاری از آن پشتیبانی می‌کنند، به پلی استیشن 5 اضافه می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اضافه شده در فرمویر بتای پلی استیشن 5، قابلیت ایجاد پوشه‌ها به قول سونی «لیست‌های بازی» است. اکنون می‌توان لیست‌های بازی‌های ایجاد شده را ایجاد کرد و بازی‌های نصب شده روی کنسول را در این پوشه‌های شخصی مرتب کرد. کاربران پلی استیشن 5 قادر خواهند بود دارای 15 لیست بازی ساخته شده و در هر کدام از 100 بازی ساز قرار گیرند.

پلی استیشن 5

این هم یکی از آن دسته از ویژگی‌هایی است که برای آن درخواست زیادی وجود دارد. چرا که در حال حاضر همه بازی‌های دانلود شده و نصب شده روی کنسول، بدون هیچ کاری در یک جا قرار دادن می‌شوند و هیچ راهی هم برای سازماندهی آن‌ها وجود ندارد. خاص نیست که سونی برای افزودن این ویژگی ساده به پلی استیشن 5 چرا اینقدر صبر کرده است، به خصوص اینکه همین ویژگی حتی در مدل‌های مختلف پلی استیشن 4 هم وجود دارد!

از دیگر ویژگی های فرمویر بتای پلی استیشن 5 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان مقایسه صدای سه‌بعدی و صدای استریو
  شما اکنون می‌توانید صدای سه‌بعدی و صدای استریو را در یک صفحه شنیده و پس از مقایسه آن‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید.
 • دسترسی ساده تر به فعالیت های در حال انجام
  از این پس وقتی دوباره یک بازی را از سر می‌گیرید، فعالیت‌ها در حال حاضر به صورت برجسته در مرکز بازی‌ها انجام می‌شوند تا هر زمانی که خواستید دوباره آن‌ها را پیگیری کنید.
 • درخواست اشتراک گذاری صفحه
  اکنون می‌توانید از اعضای گروه دوستی درخواست کنید که اشتراک‌گذاری صفحه را انجام دهید تا بتوانید به تماشای گیم‌پلی آن‌ها بپردازید. برای این کار باید به کارت چت صوتی مراجعه کنید، هر فردی که می‌خواهد برای ارسال انتخاب کنید و سپس گزینه Request Share Screen را انتخاب کنید.
 • اعلان بازی پیوستن
  وقتی به یک گروه می‌پیوندید و یکی از اعضایی است که در حال انجام بازی‌های می‌توان به آن ملحق شد، این موضوع با یک اعلان به شما اطلاع خواهد داد. با کلیک روی اعلان می‌توانید وارد بازی شوید.
 • پروفایل دوستان جدید خود را مشاهده کنید
  وقتی یک درخواست دوستی را در لیست دریافت‌شده می‌پذیرید، می‌توانید پروفایل دوست جدید خود را از بخش درخواست‌های پذیرفته شده مشاهده کنید.
 • استیکرها و پیام‌های صوتی را در Game Base ارسال کنید
  در کارت Game Base، اکنون می‌توانید استیکرها و پیام‌های صوتی را برای گروه‌های خود ارسال کنید.

نسخه بتا در حال حاضر برای کاربران منتخب پلی استیشن 5 در ایالات متحده، کانادا، ژاپن، بریتانیا، آلمان و فرانسه در حال حاضر منتشر شده است، اما هنوز زمان دقیقی برای انتشار نسخه نهایی اعلام نشده است.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!