مقدمه

اگر در چند سال گذشته از کنار سازه های بزرگ عبور کرده اید، یقینا سقف های مشبکی را می بینید که مشابه مربع های توخالی هستند. بدون شک توجه شما هم به سمت این دسته سقف جلب می شود و یا می خواهید تا سازه خود را به وسیله این شیوه از سقف آماده کنید. این دسته از سازه ها عموما تحت عنوان سقف وافل مشخص می شوند که ویژگی ها و خصوصیات به فرد هستند. مواردی مانند مقاومت بیشتر، طراحی زیباتر، طراحی منحصر به فرد، قیمت تمام شده پایین تر، اجرای سریع تر و … باعث می شود تا این دسته از سقف ها را بیشتر از معماران و مالکان به سمت خود جلب کنند. با این اوصاف کم جمعیت که هنوز اطلاعات دقیقی پیرامون سقف وافل ندارد و نمی دانم سقف وافل چیست؟ ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا واضحی بر روی این دسته از سقف ها داشته باشیم، بهتر است حتما ما را تا انتها همراهی کنید.

همانگونه که اشاره کرد، سقف وافل شیوه ای از اجرای بتن ریزی در سقف های ساختمانی می باشد که به دلیل منطقی به فرد مورد توجه معماران قرار گرفته است.
این دسته از سقف ها به دلیل ساختار مشبک خود وافل نامیده می شوند. چرا که شباهت زیادی به بیسکویت های وافل دارند.
این شیوه از سقف برای اولین بار حدود ۲۵۰۰ سال پیش و در سازه های مربوط به هخامنشیان و رومیان به کار گرفته شده است.
ساختار مشبک این دسته از سقف ها باعث می شود تا به شیوه ای مناسب از خود مقاومت نشان دهند. از طرفی دیگر نیازی به استفاده از آرماتور و بتن تا حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند.
موضوعی که باعث جذابیت این دسته از سقف ها می شود، معماری بی نظیر آن می باشد. به گونه ای که ساختاری زیبا و جذاب به سقف خانه ها می دهد.
اجرای ساده تر فاکتور دیگری بوده که باعث جذابیت این دسته از سقف ها شده است.
در واقع سقف وافل را می توان در بازه زمانی کوتاه تری نسبت به سایر سقف ها اجرا نمود. خود این سقف ها نیز تعداد ستون های کمتری نیاز دارند.
این مورد به نوبه خود باعث شده تا سقف وافل بیش از پیش برای معماران و بنایان مناسب باشد.
این از سقف به دلیل ساختار بی نظیر خود غالباً برای سطوحی که دارای دهانه های بلند هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.
به همین جهت است که از این سقف بیشتر برای سازه هایی مانند نمایشگاه، هتل ها، سالن های آمفی تئاتر، تالارها و ساختمان های مسکونی استفاده می شود. اوج کاربرد این روش برای سازه هایی است که دارای دهانه بیش از ۱۲ متر است. از این سقف در پروژه های مسکونی می توان بار مرده ساختمان را کاهش داده و از این طریق امنیت بیشتری را برای کل سازه فراهم می کند.

آنجایی که شکل ساختاری و چگونه از طرح سقف وافل با دیگر سبک های موجود در بازار متفاوت است، اما می توانم بگویم که چگونه آن را با نمونه های دیگری متفاوت می توانم اجرا کنم.
غالبا اجرای سقف وافل دارای چند مرحله مختلف است که هر کدام از آن ها ویژگی ها و چیزهایی هستند که به خود را می طلبند.
اولین مرحله برای اجرای سقف وافل، عملیات زیرسازی یا شاسی کشی می باشد.
در این مرحله ابتدا جک ها قرار گرفته و بر روی آن ها نیز قالب های مخصوص وافل قرار می گیرد.
لازم به ذکر است که نصب جک برای این دسته از سقف ها نیز مانند مدل های تیرچه و بلوک می باشد. چراکه این قالب ها بر روی جک آن نیز قرار می گیرد.
پس از قرارگیری قالب ها، میلگرد ها و آرماتورها نیز بر روی آن ها قرار می گیرد. عموماً فرآیند آرماتوربندی این سقف به مراتب کمتر از نمونه های همرده می باشد.
همین فاکتور باعث می شود تا فرآیند اجرای کار به وسیله آن بسیار ساده تر شود. پس از کار گذاشتن این قالب‌ها، نوبت بتن ریزی می‌رسد. در این مرحله کامل ارتقاء قالب ها به وسیله بتن پر می شود.
البته می توان سطح بالای بتن را هم به طور کامل صیقلی نمود. اما این مرحله الزامی نبوده و فقط جنبه زیبایی دارد.
پس از گذشت چند روز و سخت شدن بتن، می توان فرآیند قالب سازی را آغاز کرد. البته باید در این مرحله توجه به خرج داد که ترک در ساختار بتن ها ایجاد شود.
پیشنهاد سیپورکس خواندن مقاله: دلیل ایجاد ترک در بتن چیست؟ فقط کافیست این عنوان را در سایت siporex.ir جست و جو کنید.
پس از این که قالب ها را جدا کردید، نوبت به مرحله نازک کاری وافل ها می رسد.
اما این موضوع با عملیات بعدی انجام خواهد شد چرا که برخی از افراد بر روی آن سقف کاذب اجرا کرده و برخی دیگر هم از نماهای دیگر استفاده می کنند. بایستی این موضوع را با نظر معمار خود انجام دهید.

محبوبیت سقف وافل باعث شده تا پیشرفت های موجود در زمینه اجرای آن به وجود بیاید. همین مورد باعث شده تا امروز دو نوع سقف وافل در بازار کشور اجرا شود.
نوع اول سقف وافل یک طرفه نام دارد. در این نوع اجرا، قالب های مستطیلی به کار گرفته می شود که به صورت دال یک طرف عمل می کنند.
در این روش میلگردها صرفاً در یک جهت تعبیه می‌شود و همین مورد باعث می‌شود مصرف میلگردها کاهش پیدا کند و در قیمت نهایی سازه شما صرفه جویی شود.
باید این موضوع را بررسی کنیم که سقف وافل یک طرفه بیشتر برای مکان هایی استفاده می شود که دارای دهانه کوتاه هستند.
نوع دوم، سقف وافل دو طرفه نام دارد. در این شیوه از اجرا، قالب های مربعی شکل استفاده می شود و میلگردها نیز در دو جهت متقاطع بر روی آن قرار می گیرند.
این فاکتور باعث شده تا میزان استفاده از میلگرد نسبت به روش قبلی بیشتر باشد.
اما در مقابل مقاومت آن هم افزایش پیدا می کند. همین امر باعث می شود تا سقف وافل دوطرفه بیشتر برای ساختمان هایی با دهانه بلند مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی ها و ویژگی های محیط سقف وافل باعث ایجاد کاربردهای گوناگونی برای آن می شود. در حقیقت این دسته از سقف ها بیشتر برای سازه های مرتفع و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.
مواردی مانند پارکینگ ها، مجتمع ها، فرودگاه ها، سالن ها و به طور کلی فضاهایی که دارای صفحه بزرگ هستند، می توانند از سقف وافل استفاده کنند.
اما باید این موضوع را بررسی کنیم که سقف وافل در بسیاری از موارد می تواند جنبه زیبایی هم داشته باشد. ساختمان هایی که دارای سقف محدود هستند هم برای اجرای چنین طرحی مناسب هستند.
البته این موضوع به شرطی است که دهانه آن بیشتر از ۱۲ متر باشد.

پیشنهاد ویژه سیپورکس خواندن مقاله: صفر تا صد ساختمان سازی در سایت siporex.ir

همان‌هایی که در متن ابتدایی اشاره می‌کنند، سقف‌های وافل دارای ویژگی‌های خاص به فرد هستند که آن‌ها را نسبت به نمونه‌های همرده متمایز می‌کند.
همین فاکتور هم باعث شد تا در چند سال گذشته محبوبیت آن به افزایش پیدا کند.
اما در این میان تعداد زیادی از افراد اطلاعات دقیقی پیرامون ویژگی های سقف وافل و همین امر باعث می شود تا به سمت انتخاب های دیگری کشیده شوند.
ما در ادامه برخی از این ویژگی ها را خدمت شما عزیزان ذکر کرده ایم تا انتخاب و تصمیم گیری برایتان ساده تر شود.

اجرای سریع تر

اجرای سریع تر را می توان یکی از شاخص ترین ویژگی های سقف وافل دانست.
از طرفی دیگر آرماتورهای تقویتی در آن استفاده نشده و می توان در زمان بسیار اندکی قالب های آن را قرار داد و فرآیند بتن ریزی را شروع کرد.
چنین موضوعی برای اجرای پروژه‌های مختلف به وسیله سقف وافل بسیار ساده‌تر و سریع‌تر از روش‌های دیگر باشد.

استفاده از متریال کمتر

شکل کاسه قالب ایجاد شده تا میزان بکارگیری مصالح این روش کمتر از سقف های همرده باشد.
از طرفی تعداد کمتری از آرماتورها و متریال های فلزی دیگر استفاده می شود که مجموع آن باعث کاهش هزینه ها می شود و در نتیجه اقتصادی تر این سقف ها می شود.

استحکام بالا

داشتن استحکام بالا از دیگر ویژگی های این سقف است که باعث می شود تا سازه های آن مقاومت خود را نشان دهند.
همچنین کاهش متریال در آن باعث شده تا بار مرده ساختمان کاهش پیدا کند. ترکیب کلی این عوامل استحکام نهایی سازه شما را می دهد.

زیبایی بیشتر

زیبایی را می توان از دیگر مولفه هایی دانست که باعث شده تا سقف وافل طی چند سال گذشته محبوبیت بیشتری را در بین مشتریان کسب کند.
در واقع این شیوه اجرا می شود تا سقف خانه های شما ساختاری مشبک به خودتان برسید.
این موضوع جلوه های کلاسیک به آن بخشیده و می توان نورپردازی های را بر روی آن اعمال نمود. به همین جهت بوده است که در چند سال گذشته محبوبیت بیشتری کسب کرده است.

سقف های وافل هم مانند دست سازه های انسان دارای نقاط ضعف و قوت مختص به خود هستند.
کشف این نقاط ضعف و قوت به کمک می‌تواند این دسته از سقف را در پروژه‌های مخصوص آن استفاده کند.
ما در ادامه برخی از مزایا و معایب این سقف را خدمت شما بیان کرده ایم تا تصمیم گیری برای شما ساده تر شود.

 • مقاومت در برابر آتش سوزی و زلزله
 • صرفه جو در مصرف مواد
 • حذف مصالح پیش ساخته مانند فوم و کاهش هزینه های مربوط به آن
 • امکان اجرای سقف وافل بر روی اسکلت فلزی و بتنی
 • توسعه و ساده تر، بدون نیاز به اجرای زیر شاسی
 • قابلیت استفاده چند باره از قالب ها
 • مقاومت برشی بالاتر
 • عایق مناسب صوت و حرارت
 • پروژه اجرای سریعتر
 • غیر قابل استفاده بودن برای سقف های شیبدار
 • نیاز به سقف کاذب برای زیبایی بیشتر
 • در صورت عدم استفاده از کناف فضای زیرین آن عایق صوت نخواهد بود.
 • با توجه به جدید بودن این تکنیک، یافتن اکیپ تخصصی و با تجربه برای اجرای آن اندکی مشکل است.

سخن آخر

سقف وافل را می توان جزو آن دسته از تکنیک های ساختمان سازی دانست که می توان نهایی شما را کاهش داد و در مقابل امنیت بیشتر را به ارمغان بیاورد. با این اوصاف بسیاری از مالکان اطلاعات دقیقی پیرامون آن بنا ندارند. همین امر هم باعث می شود تا در پروسه ها و اتفاقات اشتباهات ممکن شود.
ما در این مقاله سعی می کنیم تا مروری واضح بر روی سقف وافل و جنبه های مختلف آن داشته باشیم. با این وجود، اگر هنوز در این رابطه سوالی دارید و یا نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید با اطلاعات بیشتر سیپورکس تماس بگیرید.

همراه ما باشید با مقاله: انواع سبک بلوک در سایت siporex.ir

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!