شاید تنها زبان بین‌المللی در جهان امروز، ایموجی‌ها باشند! اشکالی جذاب که حالات صورت و احساسات درونی انسان طراحی شده اند. با اینکه خط هیروگلیف را به عنوان تخستین زبان تصویری جهان می‌شناسند ولی ایموجی‌ها فراتر از دنیای اشکال و تصاویر هستند. آنها می توانند جنگ برپا کنند یا صلح را نمی توانند! این قدرت ایمان است که هر روز بارها و بارها از آنها در متن مکالمات و چت‌هایتان استفاده می‌شود.

اگر از همراهان همیشگی آی تی مد احتمال گهگاه دیده‌شده است که ما حتی در متن رسمی خبرهایمان از مزیت ایموجی‌ها بهره‌مند می‌شویم و در صورت نیاز به تمام اصول نگارش، مستقیماً آنها را در متن به کار می‌گیریم. زیرا اعتقاد داریم برای کمک در بهبود رساندن منظور و احساس صمیمیت با خواننده، ایموجی‌ها عملا به الفبای تمام زبان‌ها اضافه شده است و دنیای مدرن آنها را بدون دریافت مفهموم مورد نظر صحیح بازخواهد ماند! با این مقدمه کوتاه از ایموجی‌ها در قرن بیست و یکم، می‌خواهیم در این مقاله برای شما با تاریخچه ساخت و طراحی و کاربردهای ایموجی‌ها آشنا شویم. مطمئنا از دانستن سرگذشت ایموجی‌ها لذت برد و بعد از این موقعیت استفاده از آنها به یاد این مطلب می‌افتد! 😂😎😁

اکنون در ۶ آگوست ۱۸۶۲ هستیم، جایی در غرب وحشی که ادعا می‌شود برای اولین بار ایموجی‌ها توسط روزنامه نیویورک تایمز زاده شدند! با استفاده از چهره های آنها مانند یا همان چشمچشم دوابرو ساده، رونوشتی از صخرانی آبراهم لینکلن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را منتشر کردند! با این حال به نظر دو دهه نیاز بود تا مردم بار دیگر چشم‌شان به اشکالی مانند بیافتد. ۳۰ مارس ۱۸۸۱ روزی که مردم شاهد استفاده از تصاویر آدمک‌هایی در نشریه طنز هنر تایپوگرافی (Typographical Art) بودند.

برای پاسخ به این سوال باید یک قرن در زمان سفر و خود را در ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۲ برسانیم! روزی که اسکات فالمن یکی از متخصصان کامپیوتری دانشگاه کارنگی ملون پیشنهاد داد برای کم شدن سوتفاهمات در متنی حین مکالمات از مارکرهای شوخی (joke markers) استفاده شود و به همین سادگی بود که عصر ایموجی‌های مدرن آغاز شد و نسخه یونیکد ۱.۱.۰ در ۱.۱.۰ در یکم ژوئن ۱۹۹۳ به طور رسمی منتشر شد و از فونت Zapf Dingbats و کاملا منطبق با استانداردهای امروزی بودند.

با این حال استفاده از ایموجی‌ها به یکم می ۱۹۹۷ برمی‌گردد که غول اینترنتی آن زمان آمریکا به نام AOL یا آمریکا آنلاین، خانواده‌الحال ایموجی‌ها را به مسنجر خود راه داد! این ایموجی‌ها بسیار ساده بودند و هر یک شکل ابتدایی از یک احساس را به نمایش می‌گذاشتند. ولی جذابیت و کارایی‌ها و شروع فراگیری موبایل در بین مردم باعث شد تا علاوه بر متخصصان کامپیوتر، هنرمندان نیز پا به دنیای ایموجی‌ها بگذارند و برای بهبود وضعیت آنها دست به قلم شوند. این بود که در ۲۲ فوریه ۱۹۹۹ نقاشی ژاپنی به نام شیگتاکا کیوریتا مجموعه ۱۷۶ عددی از ایموجی‌ها با اولویت، نشانه‌ها، اشیا و شخصیت‌ها را طراحی و در دسترس قرار داد.

ایموجی‌های طراحی شده توسط شیگتاکا کیوریتا
ایموجی‌های طراحی شده توسط شیگتاکا کیوریتا

بار دیگر روز یکم ژوئن برای ایموجی‌ها خاطره ساخته شد و در سال ۲۰۰۳، مایکروسافت با افزودن ۳۰ ایموجی جدید، خانواده بر جمعیت آنها را مسنجر ۶ MSN معرفی کرد. در این میان گوگل نیز برای اینکه از غافله عقب نمانند در ۹ آگوست ۲۰۰۷، تصمیم به افزودن ایموجی‌ها به سرویس تازکار از راه جیمیل گرفت و برای هر هر ایموجی نیز یک کد پوینت تعریف کرد. از آنجاییکه شرق آسیا بیش از سایر کاربران دنیا را مورد استفاده قرار می‌دهند، گوگل برای بهبود شرایط رقابت و تصاحب بازار در این منطقه، در 23 اکتبر 2008 یک مجموعه 76 از انیمیشن‌های ایموجی‌ها در جیمیل به کارگرفت!

اپل نیز می‌تواند خود را تافته جدا کند غول‌های اینترنتی و موبایلی را برای اثبات این ادعا و دنیای نماندن از گوگل، بالافاصله در 21 نوامبر 2008، با انتشار iOS نسخه 2.2 مجموعه‌ای از ایموجی‌ها با طراحی اختصاصی را فقط برای کاربران اپراتور می‌داند. ژاپنی سافت بانک قرار دارد که از طریق اپ استور قابل دانلود بودند. اما ظاهرا عطش اپل برای خودنمایی هنوز پایان نیافته بود که در 5 مارس 2009 دو شرکت به نام های یاسو کیدا و پیتر ادبی مهندس درخواست رسمی یک مجموعه پر جمعیت از ایموجی ها را که دربردارنده 625 شخصیت بودند را به یونیکد ارسال کردند!

در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۰ با انتشار یونیکد ۶.۰ ایموجی‌ها رسما در استاندارد یونیکد پذیرفته شدند و با این اتفاق، برنامه‌های اپل تنها یک سال زمان لازم را تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱ با معرفی اولین کیبورد ایموجی‌ها در iOS 5.0، دسترسی به آنها را ساده‌تر نمی‌دانند. و دیگر نیازی به نصب یک برنامه برای آنها باشد.

در سال ۲۰۱۳ اتفاقی عجیب و غریب در دنیا رخ داد و یکی از کارمندان آمازون مکانیکال تورک از کتاب جذاب و ترجمه داستان موبی دیک را با استفاده از ایموجی‌ها ترجمه کرد و زمانی که کتاب ۷۳۵ صفحه‌ای در سال ۲۰۱۳ کتابخانه کنگره منتشر شد. آمریکا یک نسخه از آن را برای افزودن به کلکسیون خود سفارش داد! خوب اگر حس کنجکاویتان حرکت کند که این کتاب دقیقاً چه شکلی است می‌توانید نسخه PDF آن را با کلیک بر روی آن انجام دهید. لینک مشاهده کنید.

کتاب ایموجی دیک نوشته فرد بننسون
کتاب ایموجی دیک نوشته فرد بننسون

۱۷ ژوئن ۲۰۱۵ را باید نقطه عطفی در دنیای عامه دانست. روزی که به نام مبارزه با نمادهای نژادپرستی و احترام به تمام نژادهای رنگین پوست جهان، 8.0 یونیکد با نسخه های جدید و انتخاب رنگ پوست انتخاب می شود و کاربران از این زمان انتخاب می کنند از بین پنج رنگ مختلف پوست و به اشتراک می گذارند. بگذارند. در آخرین ماه‌های همین سال نیز اتفاق دلنشین دیگری رخ داد و روز ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵، دیکشنری بزرگ آکسفورد کلمه سال “ایموجی خندیدن در حدی که اشکتان در آید” را انتخاب کرد و به تعداد زیادی از کاربرانی که از این اشکال، بروز احساسات و هدف خود را نشان دادند. درک صحیح احساس و کاهش و بهبود روابط بین کاربران است!

روند انسان دوستی ایموجی‌ها ادامه داشت و در یک آگوست ۲۰۱۶ اپل در iOS 10 با جایگزین کردن یک ایموجی تفنگ اسباب بازی با ایموجی تفنگ واقعی، صدای اعتراض فروشندگان سلاح و تحسین مخالفین سلاح و کشتار را به هوا بلند کرد. به طوری که تا مدت‌ها از شرکت‌های سازنده سلاح‌های خودداری کنند!

در یک نوامبر ۲۰۱۶ حادثه‌ای جدید دنیای ایمانی‌ها را تکان داد، نوجوان پانزده ساله مسلمان به اسم رئوف الحمودی با اعتراض رسمی به نادیده گرفتن نمادهای مسلمان در ایموجی‌ها، باعث شد تا در نسخه ۱۰ یک ایموجی محجبه دارای روسری به خانواده پرجمعیت ایموجی‌ها اضافه شود. تا بیش از پیش از این اشکال دوست داشتنی، نمایندگان و فرهنگ‌ها باشند.

در روز جهانی ایموجی مصادف با ۱۷ جولای سال ۲۰۱۷، غول اجتماعی دنیا یعنی فیسبوک، با انتشار آماری باعث شگفتی کاربران شد. آنها مدعی شدند هر روز تنها از طریق مسنجر فیسبوک بیش از ۵ میلیارد ایموجی جابه‌جا می‌شود! چند روز بعد نیز در 23 جولای 2017، انیمیشن جذاب ایموجی‌ها به روی پرده سینما ظاهر شد و اکران رسمی آن آغاز شد و امتیاز پایین IMDb با دست یافتن به میلیون دلاری برای خانواده ایموجی‌ها حسابی آبروداری کرد! اگر هنوز این انیمیشن خاص را ندیده اید، برای دانلود آن از سایت مای کینگ مدیا می توانید بر روی آن لینک کلیک کنید.

در ۳ نوامبر ۲۰۱۷، اپل با رونمایی از iOS 11، ایموجی‌های چهره یا انیموجی را به جمع ایموجی‌ها افزود. همه در ابتدا تنها آیفون X از آن پشتیبانی می‌کرد ولی همه دستگاه‌های دارای فیس قابلیت استفاده از انیموجی را دارند. تنها یک سال از این اتفاق گذشته بود که در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸ به مناسبت ده ساله خانواده ایموجی‌های اپل، در iOS نسخه ۱۲.۱، تعداد ۱۵۸ ایموجی جدید را در اختیار کاربرانش قرار داد.

5 فوریه 2019 با عرضه یونیکد شماره 12.0 که طی آن 59 ایموجی جدید منتشر شد و در کل 23 ایموجی جدید و اصلاح شده در دسترسی کاربران قرار گرفت که بر روی ویژگی‌های فرهنگی و عوامل و افراد ناتوان بیشتر معرفی می‌کنند. در ۱۶ جولای ۲۰۱۹ نیز ایموجی‌هایی به نام Emoji Mashup Bot وارد فضای توییتر شدند که به کاربران این امکان را می‌دهند با ترکیبی از دو یا چند ایموجی اقدام به ایجاد یک ایموجی ترکیبی عجیب و غریب کنند!

در مه ۲۰۱۹ به نسخه جدید ویندوز ۱۰ منتشر شد که یک سورپرایز ایموجیایی برای کاربران این سیستم عامل داشت. مایکروسافت با افزودن یک کیبورد ایموجی به نام کیموجی به ویندوز، این خانواده دوست داشتنی را به دنیای صدها میلیون طرفدار ویندوز آوردند و کاربران به راحتی قادر به استفاده از مجموعه کاملی از ایموجی‌ها شدند! برای نحوه استفاده و فعال کردن کیبورد ایموجی ویندوز می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹، شبکه اجتماعی فیسبوک جوگیر می‌شود و در یک اقدام حیرت انگیز و احمقانه اقدام به سانسور برخی از میوه‌های می‌کند! از جمله ایموجی‌های هلو و بادمجان که ظاهرا سانسورچیان شگفت‌انگیز فیسبوک هستند، آن‌ها را از نظر جنسیت یا ایموجی‌های بی‌تربیت می‌دانند که دارای کاربردهای نامناسبی هستند! ولی هنوز چندی از این تبلیغاتی فیسبوک نگذشته است که در ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰، رسما پرچم رنگین افتخار دگرباشی (انواع اقسام حالات همجنسبازی) به مجموعه ایموجی‌ها اضافه می‌شود!

حدود ۱۴۰ سال از پدیدار شدن ایموجی‌های اولیه در نیویورک تایمز گذشت که بار دیگر آنها را در این روزنامه بر سر زبان‌ها نامیدند. در روز ۸ فوریه پای ایموجی‌های به جدول کلمات متقاطع باز شد. در حقیقت از برخی سوالات به صورت ایموجی پرسیده شده است و موقعیتی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید برای حل جدول، اول باید راز ایموجی‌های سوال را حل می‌کنید!

جدول کلمات متقاطع ایموجی
جدول کلمات متقاطع ایموجی

هنوز در سال 2020 است که از این به بعد در تاریخ به نام سال همه گیری بیماری بیماری و کویید 19 از آن یاد خواهد شد. سالی که در آن مردم بیش از هر چیز در خانه، ضدعفونی و ماندی دست‌ها و زدن ماسک توصیه می‌شوند! در این بین ایموجی‌ها نیز می‌توانند نقش آفرینی کنند و به یکی از ابزارهای خوب برای طراحی هشدارهای بهداشتی تبدیل شوند.

دایره المعارف ایموجی‌ها یا ایموجی‌پدیا پیشنهاد داد ایموجی‌های صابون، دست و آب برای شستن دست‌ها، ایموجی‌های قطار، چرخ‌خرید و ماسک برای پوشیدن تجهیزات حفاظتی در حین بین آمدن از خانه و خرید و ایموجی دو فرد با فلش‌هایی که به اطراف اشاره می‌کنند، به معنی هستند. حفظ فاصله اجتماعی به کار روند.

و این داستانی بود که از ابتدا تا دوران زندگی خود را آغاز کرد و در آینده نیز خانواده بسیار جذابی برای این دوست داشتنی بود که از دیوارنگاره غارهای تالار سال پیش به مونی‌های فول اچ دی ما در سال 2022 رسیده‌اند، رخ داد!

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!