دانشمندان مدت‌ها به‌دنبال کشف علت مرگ مومیایی ۲۰۰۰ ساله‌های مشهور به «بانوی اسرارآمیز» هستند. این مومیایی مصر باستان در رحم خود یک جنین کاملاً دست‌نخورده دارد. حال به نقل از خبرگزاری آی‌اف‌الساینس، بررسی‌ها با بررسی جمجمه این مومیایی تصور می‌کنند این زن باستانی اندکی پیش از وضعیت ‌حمل به علت سرطان جان سپرده باشد. کشف اخیر به‌طور یکسان مورد توجه سرطان‌شناسان و مصرشناسان قرار گرفته است.

ریشه های قدیمی در گزارش خود عنوان می کند، این مومیایی برای اولین بار در سال 1826 توسط باستان شناس لهستانی یان ویژِک رودسکی وارد خاک لهستان شد. قبلاً در قرن‌های نوزدهم و بیستم تصور می‌شد این مومیایی متعلق به یک کاهن مرده باشد. بااین‌حال، یافته‌های پژوهش‌های پروژه مومیایی ورشو در لهستان هویت واقعی این مومیایی باستانی را انجام داد. شگفتی‌ها زمانی به اوج رسید که دریافت این زن در واقع اولین مومیایی باردار به جامانده از مصر باستان است.

جمجمه مومیایی ۲۰۰۰ ساله مصری

جمجمه مومیایی ۲۰۰۰ ساله مصری.

محققان در اوایل سال ۲۰۲۲ با عکس‌برداری سی‌تی‌اسکن بیشتر از بانوی اسرارآمیز به دست آوردند و حتی از وجود جنین در حفره‌ای لگن این زن پرده برداشتند. مهمتر از همه چیزهایی که حاکی از آن است که جنین درون رحم زن به دلیل گرفتن در یک محیط بسیار اسیدی با پایین (مشابه آنچه در ترشی‌ها دیده می‌شود) در حالت کاملاً دست‌نخورده حفظ شده است.

اعضای پروژه مومیایی ورشو در ادامه تحقیقات خود تصمیم گرفتند علت این زن باستانی را کشف کنند. عکس‌برداری‌ها از جمجمه مومیایی باردار علائم غیرعادی را در این استخوان کرد. در واقع، آنچه که کشف شده بود، نشان می‌داد این زن به سرطان مبتلا بوده است.

علائم روی جمجمه زن نشان می‌داد که او به سرطان حفره بینی یا نازوفارنکس مبتلا بوده است. سرطان حفره همانطور که از نام آن پیداست، پشت از بالای گلو بین بینی و پشت سقف دهان را درگیر می‌کند. آنچه در تصاویر سیتی‌اسکن مشاهده کردید، ضایعه کوچک به قطر حدود ۷ میلی‌متر به دور فضای توخالی در پشت باغی چپ چشم بود.

دکتر بهدنبال سرمنشأ سرطان در پرونده‌های باستان‌شناسی هستند

به عقیده پژوهش، این محل به احتمال زیاد بر اثر یک تومور ایجاد شده و محل احتمالی متاست (پخش سرطان) بوده است. بعلاوه، حفره‌های بزرگ در استخوان‌های صورت بانوی اسرارآمیز وجود دارد که شامل حفره‌ بینی، سینوس‌های فک بالا و قسمت‌های کامی استخوان‌های فک بالا می‌شد. نتایج نهایی بررسی‌های نتایج نشان داد که آسیب‌دیدگی‌های استخوانی این زن با آنچه در سرطان حفره بینی دیده می‌شود مطابقت دارد.

معیار برای تشخیص درست تشخیص خود نیاز به بررسی بافت‌های مومیایی دارند. اعضای پروژه مومیایی ورشو می‌گویند که سرطان‌شناسان می‌توانند با نشانگرهای مولکولی سرطان در مومیایی، آن را با سرطان‌های مقایسه کنند. بدین‌ترتیب، اطلاعات ارزشمندی در مورد چگونگی پیشرفت سرطان به دست خواهند آورد.

آسیب ناشی از تومور

بخشی که با پیکان زرد رنگ مشخص می شود آسیب ناشی از تومور و محل احتمالی متاستاز را نشان می دهد.

دکتری که به سرمنشأ سرطان می‌گردند، نه عوامل محیطی و رژیم غذایی مردمان را با بررسی می‌کنند، بلکه توجه ویژه‌ای به ژنتیک دارند. در واقع، تصور می‌شود مانند حالا در مصر باستان سرطان بیماری بسیار شایعی بوده است؛ چراکه پیش از این، در مومیایی‌های متعدد احتمالی بیماری سرطان کشف شده بود. محققان در سال ۲۰۱۷ موفق به کشف قدیمی‌ترین موارد سرطان سینه و مولتیپل میلوما در دو مومیایی مصری شدند. قدمت این دو جست باستانی به سالهای ۲۰۰۰ ق.م. و ۱۸۰۰ ق.م. برمیگشت. این مومیایی‌ها در قبرستان فراعنه در منطقه قبه الهوا در استان اسوان مصر دفن شده بودند. به باور باستان‌شناسان این مومیایی‌ها احتمالاً از خانواده‌های اشرافی بودند که روزگاری بر جزیره الفانتین حکمرانی می‌کردند. اما با وجود ثروت و شهرت سرشار راه گریزی از سرنوشت تلخ خود نداشتند.

مقالات مرتبط:

ازآنجاکه سرطان یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر امروزی جهان است، تحقیقاتی از این دست که بیشتر پیدا می‌کنند. تا پیش از کارگیری فناوری‌های پیشرفته در باستان‌شناسی‌های تشخیص سرطان نسبت به سایر بیماری‌های بیشتر از دید افراد پنهان مانده بود. به همین دلیل نیز این فرضیه نادرست به وجود آمده بود که اساساً سرطان در دوران باستان وجود دارد و اکنون به دلیل سبک زندگی و طول عمر طولانی‌تر پیدا کرده است.

تحقیقات بیشتر روی مومیایی 2000 ساله مصری به‌زودی علت بیماری را و اینکه ژنتیک یا عامل بیماری مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها عامل آن بوده است، مشخص می‌شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!