تا حالا به این فکر کنید دستگاه های بزرگ صنعتی و الکتروموتورها چگونه می شوند؟ در این مقاله ما به بررسی دستگاهی می پردازیم به نام سافت استاتر.

سافت استاترها در ساده ترین تعریف بین الکتروموتورها و برق سه فاز هستند.به بیان تخصصی تر سافت استار یک وسیله ی الکتریکی است که برای راه اندازی و توقف ایمن الکتریکی از آن استفاده می شود، موتور القایی (الکتروموتورها) به طور خاص به طور مستقیم می شود. برای انواع صنایع مورد استفاده قرار میگیرند.

سافت استاتر یا راه انداز نرم از قطعات نیمه هادی مانند تریستور و بردهای الکترونیکی ساخته شده است و برای راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز استفاده می شود.

زمانی که یک الکتروموتور سه فاز با توان بالا (یک نوار نقاله یا سنگ شکن یا میکسر ها و آسیاب های چکشی و….) در شروع به کار می کند،جریان زیادی از شبکه کشیده می شود، این جریان بالا ممکن است. است باعث افت ولتاژ شدید خط شود که روی سایر تجهیزات مخربی ایجاد می کند.

علاوه بر این بر آن جریان خود را بالا می برد، باعث ایجاد حرارت در الکتروموتور می شود و در نتیجه استهلاک،آسیب دیدن سیم پیچ ها و کاهش عمر مفید الکتروموتور ها رخ می دهد در با استفاده از سافت استارتر یا (راه اندازه نرم) ولتاژ راه اندازی الکتروموتور. را کاهش میدهیم.

طرز کار سافت استاتر

الکتروموتورها در زمان راه‌اندازی ولتاژی ما بین 6 تا 8 برابر ولتاژ نامی مصرف می‌کنند که این عمل باعث می‌شود آن‌ها را با تنش و ضربات الکتریکی و مکانیکی فراوان می‌شود که به مرور زمان استهلاک دستگاه‌ها را می‌سازد که این به نوبه خود. هزینه ی تعمیر و نگهداری دستگاه را بالا می برد.

وظیفه ی سافت استارتر اینجا شروع می شود که راه اندازی نرم افزار و آهسته الکتروموتور، به این صورت که با محدود کردن ولتاژ مانع از کشیدن ولتاژ بیش از حد منبع می شود و در نتیجه راه اندازی نرم افزار و ایمن را به همراه دارد.

از انواع سافت استاترها امکان توقف و آهسته را هم می‌توان برای مثال تسمه ی نوار نقاله که برای جابه‌جایی اشیا شکستنی از آن استفاده می‌کنند یا پمپ‌های شناور می‌شوند هنگام اتمام کار و خاموش شدن توقف آرام و کنترل شده باشند.

استفاده از سافت استار

-راه اندازی نرم و ایمن بدون فشار مکانیکی و جرقه ای که باعث آسیب دیدگی موتور می شود.

-کنترل شتاب و ترمز

-کنترل بهبودی توان

-راه اندازی چندگانه: در برخی موارد باید در زمان کمی موتور را چندین بار راه اندازی و انجام دهیم، چنین موتوری در صورت استفاده از دستگاه های معمولی، به دلیل جریان زیاد راه اندازی، گرمای بیش از حدی را که تجربه خواهد کرد، در حال حاضر. سافت استاتر ها تعداد راه اندازی های یک موتور را در مدت زمان مشخص به طور چشمگیری افزایش می دهند.

-کاهش گرمای بیش از حد: گرمای بیش از حد موتور یک مشکل جدی است که به دلیل جریان زیاد سیم پیچ هنگام راه اندازی رخ می دهد، سفت استارتر با مقدار کمی جریان موتور را راه می دهد که مانع از گرم شدن بیش از حد موتور شود. می شود.

-اندازه ی کوچک: سافت استارتر ها طراحی بسیار جمع و جوری دارند و فضای بسیار کمی را اشغال می کنند .

-هزینه ی کم: در مقایسه با سایر راه های مانند VFD، سافت استاتر هزینه ی کمتری دارد.

-افزایش طول عمر موتور و پمپ ها و کاهش هزینه ی نگهداری

-حذف جریان هجومی و گشتاور زیاد در لحظه ای راه اندازی

-کاهش اندازه کابل ها و کلیدهای اتصال به شبکه ی تغذیه به دلیل کاهش جریان شروع و توقف.

انواع سافت استاتر
انواع سافت استاتر

کاربرد سافت استارها

از انواع سافت استاترها امکان توقف و آهسته را هم می‌توان برای مثال تسمه ی نوار نقاله که برای جابه‌جایی اشیا شکستنی از آن استفاده می‌کنند یا پمپ‌های شناور می‌شوند هنگام اتمام کار و خاموش شدن توقف آرام و کنترل شده باشند. سافت استاتر ها کاربردهای متنوعی دارند،برای راه اندازی کمپرسورها،پمپ های آب یا مایعات، فن ها، کانوایرها، بلوورها و اگزسترها، خردکن ها، پودر کن ها، سنگ شکن ها و پله های متحرک و خیلی از موارد دیگر.

انواع سافت استاتر موجود در بازار

انواع سافت استارهای موجود در بازار را می توان به سه مدل سافت استار آنالوگ بدون حفاظت و آنالوگ با حفاظت و دیجیتال و با متفاوت تقیسیم کرد.

برای مثال در رنج سافت استارترهای کوچک از کار، توقف (بای پاس) به صورت داخلی و در رنج سافت استارترهای بزرگتر بای پس به صورت خارجی انجام می شود.سافت استارها طوری طراحی شده اند که وقتی موتور در دور نامی خود از مدار خارج شود. خارج از کشور می شوند، در واقع پس از راه اندازی سیستم، ادامه ی کار سافت استاتر باعث استهلاک موتور می شود، بنابراین از دور خارج می شوند که به این کار بای پس گفته می شود. دو صورت داخلی یا خارجی انجام می دهند.

در روش بای پس داخلی، مدار داخلی سافت استارتر با تیغه ها موازی شده است، این تیغه ها به طور مستقیم به ورودی و خروجی سافت استاترها متصل هستند و هر چه الکتروموتور به جریان نامی می رسد، تیغه ها مدار سافت استاتر را بای پس یا می کنند. اتصال کوتاه می کنند تا آن را از مدار خارج کنند، نکته ی منفی در این روش تیغه ها پس از مدتی از بین می روند و نیازمند تعویض هستند.

تعمیر یا تعویض سافت استاتر خیلی بیشتر از نصب کنتاتور برای سافت استاتر است به همین دلیل معمولاً بای پس خارجی توصیه می شود.

اما بای پس خارجی چگونه انجام می شود؟ در نوع بای پس خارجی سافت استاتر با یک کنتاکتور موازی می شود در این حالت وقتی الکتروموتور به جریان نامی خود برسد، سیم پیچ به کنتاکتور فرمان اتصال می دهد و سافت استاتر بای پس می شود و این روش هزینه ی بیشتر است اما از طرفی قابل اطمینان است. اطمینان و ماندگاری بیشتر می کند.

مراقبت های حفاظتی به نسبت کامل تر و بیشتر دستگاه های راه انداز موتور، حفاظت اصلی را روی الکتروموتور فاز دارند و نیاز به استفاده از تجهیزات جانبی مانند بار و کنترل فاز نیست، اما در برخی از مدل های قدیمی تر و دیگر. ارزان ترکات های سافت استار کامل نیست که باید به سافت استارتر حتما توجه داشته باشید.

تنها مزیت سافت استار آنالوگ نسبت به سافت استار دیجیتال قیمت آن است و معمولا در توان های پایین تر تولید می شود و از نوع دو فاز کنترل می شود.

1امروزه بیشتر سافت استارترهای تولیدی از انواع سافت استار دیجیتالی هستند که به راحتی می توانید با استفاده از دکمه های روی نمایشگر کاملاً مناسب با موتور سه فاز تنظیم کنید همچنین می توانید جریان، ولتاژ، ولتاژ، گشتاور را روی آن انجام دهید. نمایشگر سافت استارتر دیجیتال مشاهده کنید.

سافت استاترها بسته به نوع کاربرد آن و نوع بار و شبکه های خصوصی دارای مزایا و معایبی هستند،یکی از معایب آن عدم تنظیم سرعت است یعنی فقط امکان کنترل ولتاژ ورودی یعنی از صفر ولت تا ولتاژ خط با فرکانس ثابت خط را دارد و برای ویژگی مشخص می شود. تغییر فرکانس بهتر است از VFD (درایو فرکانس تغییرات) استفاده کنید.

اتلاف حرارت موضوع دیگری است که همیشه در رابطه با سافت استاترها مطرح می شود سوئیچ های نیمه هادی مدار سافت استاتر مقدار انرژی را به صورت گرما تلف می کنند،بنابراین برای خنک شدن سوئیچ های برق نیاز به سینک های حرارتی وجود دارد. و نکته ی آخر در رابطه با سافت استاترها این است که برای کاربردهایی با راه اندازی کم یا متوسط ​​بهترین گزینه هستند.

نتیجه:

به طور کلی روش های کاربردی برای راه اندازی الکتروموتور ها وجود دارد مانند روش ستاره-مثلث یا اینورتر یا VFD که هر کدام با توجه به نوع و ویژگی های شبکه و دستگاه مورد نظر ویژگی و معایبی، ما در این مقاله به بررسی روش می پردازیم. سافت استاتر به عنوان یکی از روش های رایج، معایب و مزایا و انواع آن پرداختیم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!