سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) در برخی زمینه‌ها بسیار جلوتر از ما هستند. برای مثال، هوش مصنوعی در بازی برو یا جمع آوری مجموعه های عظیم از داده ها بسیار بهتر از ما انسانها عمل می کند. بااین‌حال در جنبه‌های دیگر، هوش مصنوعی هنوز به‌مقدار زیادی از انسان‌ها عقب‌تر است. حتی از یک کودک انسان چندماهه.

برای روشن شدن این موضوع به یک مثال اشاره می‌کنیم. ما می‌دانیم که حتی نوزادان کوچک هم به‌طور غریزی می‌دانند که وقتی جسمی برای مدت کوتاهی از پشت جسم دیگری عبور می‌کند، نباید یک‌باره ناپدید شود. بلکه بایستی در جای دیگری پس از رد شدن از بدن دوم، ظاهر شود. بچه‌های چند ماهه با دیدن این اتفاق جادویی (و دور از انتظار حتی برای دنیای ذهنی نوزادانه‌ای آن‌ها)، واکنش‌های حاکی از خود بروز می‌دهند.

مقاله مرتبط:

اما فهم و دریافت همین قاعده‌ی ساده پیرامون تداوم حرکت اشیا، در کنار برخی از قوانین اساسی دیگر، برای هوش مصنوعی هم شهودی و هم بدیهی نبوده است. اکنون گروهی از تحقیقات جدید در طی یک مطالعه، نوعی مصنوعی به نام PLATO را با الهام از تحقیقات انجام شده درمورد نحوه‌ی رشد نوزادان معرفی کرده‌اند.

PLATO مخفف عبارت Physics Learning through Auto-Encoding and Tracking Objects به‌معنی‌های فیزیک ازطریق رمزگذاری خودکار و ردیابی اشیا است. این هوش مصنوعی با اتکا به شماره ویدیوهای کدگذاری شده طراحی‌شده به‌منظور نشان دادن همان دانش‌آموزانی که نوزادان در چند ماه اول زندگی خود دارند، آموزش داده شده است.

لوئیس پیلوتو، صحيح از آزمايشگاه تحقيقاتي هوش مصنوعي در بريتانيا مي گويد:

موفق روانشناسان رشد دهه‌های متمادی را صرف مطالعه دانسته‌های نوزادان درمورد دنیای دنیای و فهرست‌بندی مواد یا مفاهیمی که می‌توان آن را درک کرد، اختصاص داده شده است. ما با گسترش و بسط دادن کار آن‌ها، مجموعه‌ای از داده‌های مبتنی بر متن‌های باز را ساختیم. این مجموعه داده‌های ویدئو ترکیبی از آزمایش‌های توسعه‌ای به‌منظور ارزیابی مفاهیم در مدل‌های ما الهام گرفته شده است.

سه مفهوم مفهومی وجود دارد که همه ما از سنین درکشان می کنیم:

  • ماندگاری: اشیا به‌طوری ناپدید نمی‌شوند
  • سختی: اشیای جامد نمی‌تواند از عبور عبور کند
  • تداوم: اشیا به شکلی ثابت و منسجم در فضا و زمان حرکت می‌کنند

مجموعه داده‌های ساخته‌شده توسط محققان، این سه مفهوم به‌اضافه‌ای دو مفهوم دیگر را پوشش می‌دهد:

  • تغییرناپذیری: ویژگی‌های یک جسم از شکل شکل آن تغییر نمی‌کند
  • اینرسی جهت: اشیا به شکلی حرکت می‌کنند که با اصول اینرسی سازگار باشد

این مفاهیم ازطریق ایجاد حرکت‌هایی از توپ‌هایی بیان می‌شوند که ابتدا به زمین می‌افتند و سپس در پی جهش‌هایی از دور افتاده و درنهایت در پشت اشیا دیگر ناپدید می‌شوند و سپس دوباره ظاهر می‌شوند و… با تمرین PLATO برای این ویدئوها، مرحله‌ای. کار بعدی، آزمایش آن بود.

هوش مصنوعی PLATO هنگام حمله با فیلم‌هایی از سناریوهای غیرممکن (و طبعاً درتضاد با مفاهیمی که پیش‌تر آموخته بود) واکنش حاکی از تعجب از خود بروز می‌داد. از منظر عملکرد هوش مصنوعی این واکنش را می‌توانیم بدین صورت توضیح می‌دهم: سیستم ابداعی به اندازه کافی هوشمند بود که تشخیص دهد اتفاق عجیبی در آنجا رخ داده است.

واکنش‌های سیستم پس از دوره‌های آموزشی نسبتاً کوتاه نیز رخ داد. آموزش‌هایی که در برخی موارد فقط ۲۸ ساعت طول کشیده بود. بررسی‌ها از نظر فنی، درست مانند مطالعات نوزادان، به‌دنبال شواهدی از تصمیم‌های مخالف انتظار (VoE) بودند. آن‌ها می‌خواستند با اتکا به این نتیجه‌ها نشان دهند که هوش مصنوعی می‌تواند با خود را «درک» کند.

مقالاتی در مقاله‌ی پژوهشی منتشر شده توسط خود می‌نویسند:

مدل بر شیء ما، VoE قدرتمندی را در تمام پنج مفهومی که مورد مطالعه قرار دادیم، نشان داد.

تیم پژوهشی در ادامه آزمایش‌های بیشتر را انجام داد و این بار از اشیایی با موارد متفاوتی که در داده‌های آموزشی استفاده شد. PLATO یک بار دیگر، آنچه را که باید و آنچه را که نباید اتفاقی بیافتد، نشان داد و ثابت کرد که می‌تواند پایه‌ای را برای خود بیاموزد و گسترش دهد، کامل می‌کند.

با همه اینها، افلاطون هنوز در حد یک نوزاد سه ماهه‌ای انسان نیست. هوش مصنوعی در آزمایش با سناریوهایی که شامل هیچ شیئی نبودند، یا هنگام وجود تشابه میان مدل‌های آزمایش و آموزش، تعبیر کمتری از خود می‌داد.

علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که PLATO روی آن‌ها آموزش دیده بود دربرگیرنده‌های کمکی برای تشخیص اجسام و حرکت آن‌ها در سه بعد بود.

مقاله مرتبط:

به نظر می‌رسد که هنوز هم برای دریافت تصویر کامل به یک دانش درونی نیاز دارد. چنین نیازی یک دیگر ذهن را به همان چالش معروف «طبیعت درمقابل پرورش» که در زبان انگلیسی با تعبیر nature versus nurture از آن یاد می‌شود معطوف می‌سازد. این پدیده‌هایی است که با تمام پیشرفت‌ها هنوز هم تحقیقاتی در زمینه رشد نوزادان انسان به شگفتی وامی‌دارد. تحقیق بعدی می‌توانیم درک کنیم از ذهن انسان پیش روی ما قرار می‌دهیم و از سویی می‌توانیم به ما کمک کنیم تا تصویر هوش مصنوعی بهتری از آن بسازیم. معلم مینویسند:

کار مدل‌سازی ما ثابت‌کننده‌ای این مفهوم است که به برخی از مفاهیم اصلی در فیزیک شهودی را می‌توان ازطریق نگاهی کسب کرد.

چندین تحقیقات در برخی از گونه‌های زودرس می‌دهند که برخی از مفاهیم اولیه را نشان می‌دهند، می‌توانند از بدو تولد در ذهن وجود داشته باشند، نشان می‌دهند که در انسان‌ها دانش فیزیک شهودی در اوایل زندگی پدیدار می‌شود ولی می‌تواند تحت تأثیر تجربه‌ای بصری هم قرار بگیرد.

این تحقیق در طبیعت رفتار انسان منتشر شده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!