اینتل و مدیاتک امروز آغاز شد که در آن خدمات تراشه‌های نوپای اینتل موسوم به IFS، تراشه‌هایی را برای مدیاتک تولید خواهند کرد. مدیاتک چهارمین طراح بزرگ تراشه در سال ۲۰۲۱ بوده است که سازنده‌های موردنیاز برای ساخت دستگاه‌های هوشمند را طراحی کرده است.

اینتل تراشه‌های مدیاتک را با لیتوگرافی ۱۶ نانومتری خود، که در واقع نسخه‌ای اصلاح‌شده با پردازش ۲۲FFL به حساب می‌آید، این معماری را برای دستگاه‌های کم‌مصرف بهینه‌سازی می‌کند.

خبر همکاری این دو کشور منتشر شد که صنایع نیمه‌هادی مستقر در ایالات متحده آمریکا، به‌ویژه اینتل، در آستانه‌های شرکت کلان دولتی برای افزایش ساخت تراشه در این کشور است.

مدیاتک درحال‌حاضر از فناوری‌های TSMC برای تولید بیشتر تراشه‌های خود از می‌کند، اما همچنین می‌توان به انواع مختلفی از فناوری‌های TSMC تولید کرد. IFS اینتل می‌تواند گزینه‌های ایده آل برای هدف مدیاتک باشد. تیم آبی پیش‌بینی می‌کند با این دو شرکت بلندمدت همکاری کند که می‌تواند شامل برنامه‌های مخلتف باشد. اینتل از اظهارنظر درمورد جدول عرضه‌ای تراشه‌های موردنیاز مدیاتک خودداری کرد اما می‌گوید لیتوگرافی ۱۶ نانومتری آن در سال ۲۰۲۲ برای مشتریان دردسترس خواهد بود. علاوه بر این امکان تولید انبوه تراشه برپایه این معماری از اوایل سال ۲۰۲۳ فراهم خواهد شد.

مدیاتک درحال‌حاضر سالانه بیش از دو میلیارد تراشه برای محصولات مختلف تولید می‌کند، اما مشخص نیست چه تعداد از آن‌ها در کارخانه‌های تراشه‌سازی اینتل تولید می‌شوند. اینتل همچنین درمورد تولید تراشه‌های مدیاتک در ایالات متحده آمریکا یا اروپا توضیحی ارائه نکرده است. این شرکت در گفت‌وگو با وب‌سایت TomsHardware اظهار داشت:

ما نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ سرمایه‌های IFS به ظرفیت‌های تولید کارخانه‌های جهانی ما دسترسی دارند که ازجمله می‌توان به شبکه و سایت‌های فعلی ساخت ویفر در اروگان، آریزونا، ایرلند و دیگر اشاره کرد. افزونه‌براین طرح‌هایی برای کارخانه‌های جدید در اوهایو و آلمان داریم.

لیتوگرافی ۱۶ نانومتری اینتل

مقاله مرتبط:

بیشتر پردازنده‌های ساخته‌شده در سرتاسر جهان، برپایه‌های لیتوگرافی‌های قدیمی توسعه‌یافته و نه فناوری‌های پیشرفته‌ای که اینتل به‌دنبال اجرای آن است. این شرکت مدعی در چهار سال، از پنج معماری تولید بهره‌برداری جدید خواهد کرد.

برنامه‌ریزی‌شده‌ها از دستگاه‌های هوشمند، به‌خوبی با پردازش ۱۶ نانومتری که در واقع نسخه بهبودیافته‌ای لیتوگرافی ۲۲FFL قدیمی این شرکت است، مطابقت دارد. فرآيند 22FFL (FinFET Low Power) براي دستگاههاي ارزان قيمت و كممصرف بهينه شده است. تراشه‌های ساخته‌شده این ساختار، عملکرد بالا و طراحی آن‌ها باعث می‌شود به‌سرعت روانه‌ای بازار تبدیل شوند.

اینتل برای بهره‌برداری از فرآیند ۱۶ نانومتری جدید خود، لیتوگرافی 22FFL را مدرن‌تر کرده و از ابزارهای طراحی تراشه‌ی شخص‌ثالث نیز پشتیبانی می‌کند. پشتیبانی از نرم‌افزار شخصی‌ثالث Electronic Desing Automation (EDA) برای IFS و طراحی تراشه‌ها، گامی مهم و روبه جلو می‌شود که می‌توان طراحان تراشه را از خدمات تولید این شرکت جذب کند.

کوین کرول از شرکت تحقیقاتی Tirias میگوید:

همکاری با مدیاتک برای IFS فرصتی است تا کسب و کار تراشه‌سازی واقعی خود را ایجاد کند. Bhah‌aحtemale زیAdahn mesیer ba چalش‌nehaی فزaیndhahaی hhemarahahahahahahahahahahahahahdahahnahahn

تصمیم این سرمایه‌گذاری اولیه برای ۲۰ خدمات دلاری در حوزه تراشه‌سازی (IFS) انجام می‌شود که به نظر می‌رسد این شرکت روند نزولی مسیر خود را تغییر خواهد داد. مطمئناً این شرکت با ارائه خدمات به طراحان تراشه مثل مدیاتک می‌تواند مسیر خود را با سرعت بیشتری طی کند. IFS پیش از این با کوالکام، خدمات وب آمازون (AWS) قرارداد امضا و علاوه بر این قرارداد ساخت تراشه های وزارت دفاع ایالات متحده را نیز از آن خود کرده است. افزون‌براین، شرکت‌های بزرگ دیگری مثل آنویدیا با استفاده از خدمات تراشه‌سازی اینتل، نشان داده‌اند.

سرمایه‌گذاری اولیه به‌تنهایی باعث ایجاد یک کارخانه‌ی تراشه‌سازی قراردادی می‌شود و بنابراین اینتل‌ها برای رسیدن به این هدف انجام می‌شوند. این شرکت 5.4 میلیارد دلار برای خرید برج نیمه هادی فاب هزینه کرده است. شرکتی که در تولید لیتوگرافی‌های پیشرفته برای تولید انبوه تراشه‌ها تخصص دارد.

تیم آبی رهبران باتجربه‌های مثل سوک لی از TSMC را به خدمت گرفته است تا اکوسیستم‌های فناوری طراحی خود را گسترش دهد. این شرکت همچنین یک دلار در اکوسیستم RISC-V سرمایه‌گذاری کرده است و سعی می‌کند مجوز مالکیت معنوی x86 را برای مشتریانی که از طرح‌های سفارشی استفاده می‌کنند، گسترش دهد، دارد.

همکاری با مدیاتک یکی دیگر از دسته های مهم اینتل در مسیر پیشرفت کسب و کار تراشه سازی این شرکت است. مدیاتک درحال‌حاضر برای تولید تراشه‌های موردنیاز خود با TSMC همکاری می‌کند. بااین‌حال، بعید به‌نظر می‌رسد، عمده‌ترین سفارش‌های مدیاتک را از TSMC به اینتل سرازیر کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!