دکتر ساموئل دابلیو فرانسه دو سال اول دوران طبابت خودش را صرف درمان جراحت‌های سر و شکم در طول جنگ داخلی آمریکا کرد. او سپس تصمیم گرفت که وقت خود را صرف معالجه بیماری‌های پوستی کند. او بعداً انجمن حفاظت بهداشتی را بنیان‌گذاری کرد که بعد از مدتی به تشکیل هیئت بهداشت شهر نیویورک انجام شد.

به نقل از خبرگزاری واکس، ساموئل دابلیو فرانسه همچنین یک مسواک با کرایه نایلونی، عصایی با محفظه مخفی برای کرایه اتوبوس، حذف پست و بزرگ‌ترین آن، انتخاب ابزار غذاخوری است که امروز با نام اسپورک یا قاشچنگ می‌شناسیم. واقعاً برای تلفیق کردن قاشق و چنگال به نبوغ حیرت‌آوری نیاز بود.

مخترع اسپورک در خانواده اشرافی در نیویورک متولد شد

در نگاه اول به نظر می‌رسد، اسپورک برای استفاده در مدارس فست‌فودها یا ناهارخوری‌ها ساخته شده است، اما مردی که این ابزار غذاخوری را اختراع کرد، اصلاً هیچ ارتباطی با فست‌فود نداشت. اما یکی از اولین نخبه‌های پزشکی شهر نیویورک بود.

ساموئل دابلیو فرانسه در سال ۱۸۳۵ متولد شد. جان دابلیو فرانسه، پدر او، پزشک بهنام و از طبقه اشرف شهر نیویورک بود. فرانسه پدر خلاق و مبتکر بود. او قرصی ابداع کرده بود که شباهت حیرت‌آوری به مشهورترین اختراع پسرش داشت. همان طور که ساموئل فرانسیس چنگال و قاشق را با هم تلفیق کرده بود، جان فرانسیس قرص تریپلکس را ساخت که در آن سه مشل هومئوپاتی در یک قرص جمع شد.

محافل نخبگان شهر

ساموئل دابلیو فرانسه راه پدر را دنبال کرد و به محافل نخبگان شهر راه یافت.

فرانسه راه پدر را دنبال کرد و رفت به عضویت محافل نخبگان شهر درآمد. او به دانشگاه کلمبیا و پس از آن دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک رفت. فرانسه در آنجا طبابت را زیر نظر برخی از بهترین مغزهای پزشکی آمریکا آموخته است. او در دوران طبابت خود متون پزشکی مهمی درباره اسهال خونی و سایر بیماری‌های مهم نوشت. موفقیت فرانسیس در حرفه‌اش، احترام به اجتماع برای او به ارمغان آورد.

اما فرانسیس یک مخترع اعجوبه هم بود

ساموئل دابلیو فرانسیس اصلاً نمی‌خواست تنها یک پزشک باشد. اختراعات عجیب و غریبی که از این مرد قرن نوزدهمی مانده‌اند، نشان می‌دهند که یک مخترع معمولی نبوده است. اختراع‌های او به طور وسیعی از ابزارها و وسایل را شامل می‌شود. برخی از این اختراعات را می‌توان خنده‌دار و برخی را کاربردی توصیف کرد.

فرانسیس جعبه کبریت ساخته شده بود که از داخل روشن می‌شد. یکی دیگر از اختراعات او را باید از اولین نمونه های چای فوری بدانیم. او وسیله‌ای برای درمان سوختگی ساخته شد که به آن شیشه‌های دستکش می‌گفتند. باید این دستکش شیشه‌ای را که با مواد مایع پر می‌شود می‌پوشید. دارو بعد از راه انگشت کوچک می‌شد.

موفقیت فرانسه در حرفه

موفقیت فرانسیس در حرفه‌اش، احترام به اجتماع برای او به ارمغان آورد.

ساموئل دابلیو فرانسه در سال ۱۸۵۷، یک ماشین تحریر پیانوی اختراع کرد. ماشین تحریر فرانسوی از اولین نمونه های ماشین تحریر در جهان بود که از راهنمای تحریر بهره می برد. راهنمای تحریر در واقع همان ابزاری است که بر روی کاغذ در حین جابجایی ورق‌ کمک می‌کند. فرانسه این اختراع را انجام داد که همچنان در دانشکده پزشکی درس می‌خواند. اختراع او به وضوح در تجربه ماشین‌های تحریر نقش مهمی ایفا کرد.

اسپورک یک قرن و نیم بعد از مرگ فرانسه، یاد و خاطره او را زنده نگه داشته است

وب‌سایت گرانج گزارش می‌دهد، او در سال ۱۸۶۸ کتاب خود را باز می‌کند و آژیر تلگراف را انتخاب می‌کند. اختراع فرانسوی مربوط به دوره‌های است که نگرانی‌های زیادی در مورد زنده شدن گور شدن وجود داشت. به گفته فرانسیس، تابوت خود باز شود به نحوی ساخته شده بود تا فرد با حرکات دست خود فنرهای ماشه‌ای را به کار بیندازد تا درتابوت باز شود. به‌طور هم‌زمان با باز شدن در تابوت، سیم تلگرافی که به تابوت وصل شد آژیری را در اتاق نگهبان گورستان به صدا درمی‌آورد. فرانسه در توضیحاتی که اختراع خود عنوان کرده بود: «این اختراع برای عموم اهمیت دارد و از صمیم قلب امیدوارم که برخی از شرکت‌های بزرگ از آن استفاده کنند.»

او فکر می‌کرد خداوند پشه‌ها را برای فراری دادن به انسان‌ها خلق کرد

ساموئل فرانسه شیفته نویسندگی نیز بود و در زمینه‌های قلم‌فرسایی می‌کرد. نظریه‌های مبتکرانه فرانسیس گوشه‌ی دیگری از ذهن پرجنب‌وجوش و خلاق او را نشان می‌دهد. فارسی در کتاب «حقایقی غریب درباره انسان و طبیعت» از نظریه‌های علمی عجیب نوشته شده است. از جمله این عقیده که: «خدواند پشه را خلق کرد تا انسان را از نواحی مالاریا بیرون براند.»

ماشین تحریر پیانویی

ماشین تحریر پیانویی که ساموئل دابلیو فرانسه اختراع کرده بود.

ساموئل فرانسه به جز رساله های علمی طبع خود را در خاطره نویسی، زندگینامه و همینطور رمان آزمود. مهم‌ترین آثار ساموئل فرانسوی شامل کتابی به نام «درون و بیرون»، «تاریخچه آب»، داستان کوتاه درباره کریسمس و رمانی به نام «زندگی و مرگ» است. بااین‌حال، هیچ‌کدام از این کتاب‌ها به شهرت و محبوبیت اسپورک دست پیدا نکردند.

ساموئل بدون اینکه بداند اسپورک به چنین شهرت خارق‌العاده‌ای می‌رسد درگذشت.

ساموئل دابلیو فرانسه از منطقه محترم نیویورک بود. به گواهی خود ثبت اختراع اسپورک در سال ۱۸۷۴، اطلاعات بیشتر از مشهورترین اختراع فرانسه نداریم. فارسی مردی بود که صدها هزار کلمه درباره موضوعات مختلف قلم زد، اما در کمال تعجب، هیچ مرامنامه‌ای برای ثبت اختراعش ننوشت. تنها در بخشی از توضیحات اختراع عنوان شده بود که اسپورک می‌تواند به‌عنوان چاقو نیز به کار رود ثبت شود.

طراحی اصلی اسپورک در سال ۱۸۷۴.طراحی اصلی اسپورک در سال ۱۸۷۴.

بعدها اسپورک به بزرگ‌ترین میراث ساموئل دابلیو فرانسه تبدیل شد. این در حالی است که احتمالاً این اسم هیچ‌وقت به گوش خود نخورده باشد. در واقع، فرد به نام هاید دابیلو بالارد در سال ۱۹۵۱ نام تجاری را اسپورک ثبت کرد. در ثبت اختراع فرانسیس بود که اسپورک از تکه های فلزی ساخته می شود؛ اما خود مخترع حتی به خواب هم نمی‌دید که اختراعش در دهه ۱۹۵۰ با پلاستیک به تولید انبوه برسد.

مهم‌ترین میراث فارسییس اسپورک بود، اما او کارهای زیادی کرده بود

وجهه دوگانه شخصیت فرانسوی به‌عنوان یک خیرخواه و نابغه‌ای دیوانه به او شمایلی کاریکاتوروار می‌دهد. اما حقیقت تفاوت ظریفی با این تصویر ساده‌انگارانه دارد. او یک پزشک محترم، مورخ و شهروند برجسته و متفکری کاملاً مناسب زمانه‌ای پرتب‌وتاب و غریبی بود که در آن زندگی می‌کرد.

فرانسه در سال ۱۸۸۶ در سال ۵۱ در منزل تابستانی‌اش در نیوپورت، رودآیلند، نیویورک درگذشت. روزنامه نیویورک‌تایمز آگهی ترحیمی او را نوشت که به محبوبیت بالای فرانسه را در میان مردم جامعه نشان می‌داد. در این آگهی ترحیم آمده بود: «عموم ساکنان تابستانی نیوپورت و همینطور ساکنان محلی او را شخصاً می‌شناسند و احترام ویژه‌ای برای او قائل‌اند. او در جامعه بالاترین جایگاه‌ها را داشت.»

چند نمونه اسپورک مختلف

چند نمونه اسپورک.

چند روز بعد روزنامه تایمز گزارشی از مراسم تشییع جنازه باشکوه او منتشر کرد. در بخشی از این گزارش آمده بود: «طبع سرزنده و پرمحبت او تمام دل‌ها را بود.» این امر حتی در دهه 1888، دوره‌های مملو از نفاق و جدایی و تبعیض نژادی نیز صدق می‌کرد. چراکه اهالی آفریقایی-آمریکایی نیوپورت نشست ویژه‌ای برای زندگی بزرگ و خدمات ساموئل دابلیو فرانسه به جامعه‌ی سیاهپوستان برگزار می‌شود.

مقالات مرتبط:

در بزرگداشت او اعلامیه‌ای رسمی نوشته شد و در آن اعلام شد که فرانسه در بستر مرگ خطاب به یکی از اهالی آفریقایی-آمریکایی نیوپورت گفته بود: «در نهایت کارم رسیدم، سخنی از نابه‌جایی در مورد من زده شد. به درود.» در ادامه اعلامیه آمده بود: «ما رنگین‌پوست‌ها با نهایت قدردانی و انصاف اعلام می‌کنیم که تا حد توانمان چنین کرد.»

اولین کلمه اسپورک برای اولین بار در سال 1909 وارد فرهنگ‌لغت شد، اما این شرکت بود که ابزار غذاخوری پلاستیکی به اسم اسپورک را در دهه 1970 ثبت کرد. چند دهه بعد با تولید انبوه اسپورک، این ابزارهای ترکیبی به سوی کافه‌های سراسر جهان سرازیر شدند. اسپورک در سالهای پایانی قرن بیستم، جایگاهی تثبیت شده پیدا کرد و پس از آن، به یکی از پرکاربردترین اقلام مصرفی قرن بیست ویکم تبدیل شد. و حالا، از بین تمام اختراع‌های جوراجور ساموئل دابلیو فرانسه، اسپورک حتی یک قرن و نیم بعد از مرگ، یاد و خاطره او را زنده نگه داشته است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!