به گزارش زومیت، اولین اجلاس انجمن جهانی‌های رمزارز دنیا (تکنوبلاک) سیزدهم مردادماه برگزار شد و سخنرانان از ایران، روسیه و ترکیه درباره موضوع اقتصاد دیجیتال، فناوری بلوک‌چین و رمزارزهای دیجیتال به ارائه نکاتی در این حوزه پرداختند.

در این رویداد، سیروس وطنخواه، رئیس مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت جمهوری، در مورد فناوری اطلاعات بلوک‌چین بر روی اطلاعات منطقه‌ای را ارائه کرده و بر اساس تصمیم‌گیری‌های ضروری حاکمیت در این منطقه منطقه کرد.

اقتصاد دیجیتال فرصتی برای صنعت تحول

به گفته وطنخواه، نوآوری‌های فناورانه از جنبه‌های کلیدی صنایع است که باعث رقابت پذیری بین جوامع می‌شود. این نوآوری‌ها نیاز به بسترهایی دارند. بستری که به اقتصاد دیجیتال معروف است.

او با اشاره به اینکه این فناوری کاربردهای بسیاری بر جوامع داشته و صنایع را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت:

تأثیرات این فناوری و کاربرد آن بر اقتصاد آن قابل توجه است و حاکمیت‌ها باید تصمیمات مهمی را در این زمینه ایجاد کنند. این موضوعات باعث می‌شود که سیاست‌های نقش مالی پرمخاطره باشد. به همین خاطر سیاست‌گذاران و ناظران جهان در تلاش هستند تا هماهنگی بین فین‌ک و ابزارهای مالی ایجاد کنند.

همکاری‌های تحولات و پیشرفت‌های جمهوری، کشور به اقتصاد دیجیتال را عامل بهبود صنعت، صرفه‌جویی در زمان و کاهش هزینه‌ها و اظهار نظر کرد: «مصرف‌کنندگان ازطریق دسترسی به خدمات بهتر و هزینه‌های کمتر، از شرایط بهتر بهره‌برداری‌شده و به همین دلیل اقتصاد را دریافت می‌کنند. دیجیتال امر مهمی در می‌شود.»

به گفته او، کشور به اقتصاد دیجیتال اولویتی در سیاست‌گذاری و تعیین خط‌مشی برای کشور است، چراکه می‌تواند در حوزه‌هایی از جمله صنعت، سلامت، آموزش و سایر خدمات عمومی تاثیرگذار باشد و باعث بهبود آن شود.

وطنخواه در پایان هدف از برگزاری کنفرانس بین‌المللی بلاکچین را انتقال تجربه در خصوص بهره‌برداری از فرصت‌ها، رفع چالش‌های پیش روی بلوک‌چین، توسعه فرصت‌ها برای همکاری‌های ملی و بین‌المللی و… معرفی کرد. او همچنین از جلسات اقتصادی با روسیه و ترکیه در خصوص همکاریهای مالی و خبر داد.

قوانین جدید روسیه در حوزه رمزارز است

آنتون تکاچف، نماینده پارلمان روسیه، در این کنفرانس به تشریح وضعیت حوزه رمزها در روسیه پرداخت و درباره چالش های موجود در این بازار در کشور روسیه توضیحاتی را ارائه کرد. او بر لزوم سیاست‌گذاری در حوزه رمزارز محدود کرد و قوانین قوانین و مقررات را باید دانست.

او به قانون روسیه در حوزه رمزارزها، که سال ۲۰۲۰ اشاره کرد، آن را ناکافی خواند و گفت:

در سیاست گذاری رمزارز در روسیه در سال 2020 قوانینی که این قانون شامل بسیاری از قوانین رمزارز شده است. اما این قانون برای تنظیم بازار کافی نیست. در این قانون تعریفی از رمزارز وجود ندارد.

تکاچف در ادامه به مشکلات این قانون پرداخت و تصریح کرد که طبق قانون، از رمزارزها در حوزه پرداخت در داخل روسیه ممنوع است. علاوه بر این، چون این قانون دقیق نیست، مشکلاتی را در روسیه ایجاد می‌کند.

نمایندگان مجلس روسیه، ابزار مناسبی هستند اما برای محیط زیست بسیار خطرناک هستند و نیاز به تنظیم و قانون گذاری دارند. او در این باره از وضعیت قانونی در حوزه رمزارز در روسیه خبر داد و اظهار داشت:

دولت برای قوانین قوانین رمزارز می‌تواند به ما کمک کند. امیدواریم بتوانیم این قانون را در مجلس خود تصویب کنیم. قوانین در مورد این رمزارز چیست و سیستم وضع مالیات در این زمینه نیازمند کمک است که در این زمینه به ما کمک می کند.

تکاچف در انتهای سخنرانی خود از تجربه‌های ایران، به‌ویژه در حوزه پرداخت حواله را یکی از اهداف مورد مطالعه روسیه می‌گوید: «برای ما مهم است که از تجربه افراد استفاده کنیم و دوست داریم از تجربه ایران برای استفاده از سیستم حواله بهره ببریم. امیدواریم بتوانیم با ایران قوانینی برای استفاده از رمزارزها وضع کنیم.»

بلاکچین جهان را دموکراتیک‌تر خواهد کرد

مجتبی توانگر، نماینده مجلس و رئیس کمیسیون اقتصاد دیجیتال، دیگر سخنرانان حاضر در این کنفرانس بودند که در خصوص فناوری بلوکچین توضیحاتی را ارائه کردند و همچنین، قانونگذاری برای حوزه رمزارزها را باید خواند و گفت:

امروز جهان به فناوری توسعه فناوری بلوک‌چین در آستانه یک تحول دیجیتال قرار دارد می‌تواند بیش از حد از اینترنت در زندگی بشر داشته باشد و مفهوم دولت مدرن را به چالشی ببرد که می‌خواهد؟ احتمالاً این تحول دنیا را جای دموکراتیک‌تری خواهد کرد.

به گفته او، این فناوری در توسعه اقتصادی، تحولات بسیاری را به همراه داشته و نظام سنتی را به چالش کشیده است. برای مثال، تبادلات مالی پس از رمزارزها سریع‌تر شده‌اند، ویژگی‌هایی برای مانند ایران و روسیه که دسترسی به سیستم تبادلات مالی بین‌المللی مانند سوئیفت دارند. همچنین مانند ترکیه می‌توانند در این همکاری با ما مشارکت داشته باشند.

کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس با پیش‌بینی این است که در 3 تا 5 سال آینده بحث‌های مالی باعث تغییر عمده می‌شوند.

کنفرانس بین المللی تکنوبلاک

آمادگی برای راهاندازی نمایندگی در ایران

الکساندر براژنیکف، رئیس انجمن بلوک‌چین روسیه، در سخنانی از راه‌اندازی نمایندگی در ایران خبر و در همکاری ویژه با ایران و روسیه گفت:

امیدوارم که در این روزها، پلی بین ایران و روسیه انجام شود، تا اقتصاد ایران و روسیه را به هم متصل کنیم و سود آن را به هر دو کشور برسانیم. البته این پل باید مطمئن و بدون خطر باشد.

او اعلام کرد این انجمن در 50 نقطه از روسیه فعال است و در بیش از 11 کشور کشور نماینده دارد و به‌زودی در ایران هم نمایندگی خواهد داشت.

به گفته براژنیکف، پروژه‌های کلاهبرداری در حوزه رمزارز در روسیه زیاد است اما این کشور سعی دارد امنیت اقتصادی را برای مردم کند. علاوه بر این، روسیه سعی می‌کند استارتاپ‌های مختلفی را پیدا کند و کمک کند تا آن‌ها را گسترش دهد.

در سایر موارد انجام این انجمن خبر داده و توضیح ایجاد تجهیزات ماینینگ، ارائه مشاوره به مراجعان، همکاری با اوان، کاهش وابستگی به سایر کشورها و انجام پروژه‌های سرمایه‌ای از جمله فعالیت‌های انجمن بلوک‌چین روسیه است.

دور زدن تحریم‌ها با بلوکچین

رضا باقری اصل، معاونت امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در کنفرانس تک‌نوبلاک اظهار کرد که نگاه مردم به حوزه بلوکین و رمزارزها باید به‌عنوان ابزارهای تبادلی باشد.

معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات به نوسانات موجود در بازار رمزارز اشاره کرده است، بر لزوم حفظ سرمایه مردم اشاره کرد و گفت:

در نوامبر 2021، قیمت بیت‌کوین بودیم و در 3 ماه ارزش نصف و امروز به یک سوم رسیده است. این یعنی یک نگرانی و انتظار مردم برای حفظ سرمایه. اعتمادی که مردم در آن عرصه هستند، رشد بی‌نظیر در آن عرصه را به‌دنبال داشته است.

به گفته او، نگاه مردم به این ابزار برای تبادل و حفظ دارایی ها باشد. در کنار این مزیت‌ها، بیم‌هایی نیز وجود دارد. بنابراین در کنار باید نگاهی به مضرات نیز داشت. بدون کنترل مضرات، امکان رشد، با مشکل مواجه خواهد شد. علاوه بر این، از این ابزار می‌توان برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد.

باقری اصل در ادامه گفت: «با توجه به مسائل بورس، گرایش به کریپتو در ایران افزایش یافت. به دلیل تغییر جهت بازار بود که رمزارزها در کشور نقش ویژه‌ای پیدا کردند. همچنین کاهش ارزش دارایی ها در این امر است.»

بر اساس گفته‌های معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات گرایش دولت در این زمینه به موضوعات مربوط به امور است و مشارکت خوبی در اصناف صورت گرفته و موضوع دارایی‌های دیجیتال، به‌عنوان یک جدید، در حال پیگیری است.

او در پایان سخنرانی خود گفت: «اولین بار نیست که در دنیا اعتماد به فناوری از دست رفته است. اگر ما نمی‌توانیم به مردم علاقه‌مند باشیم که می‌خواهند به فناوری اعتماد پاسخ دهند، فناوری ارزش‌های خود را از دست خواهد داد.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!