زمان زیادی از عرضه مودم های ارائه شده است Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6E نمی‌گذرد، تی پی لینک، بازیگر سرشناس بازار تجهیزات شبکه، مجموعه‌ای از روترهای Wi-Fi 7 را رونمایی کرده است که طراحی جذابی دارند و دسترسی به اینترنت فوق سریع را می‌توانند انجام دهند. این شرکت تغییرات قابل توجهی را در خانواده‌های روترهایش شامل محصولات سری Archer و Deco و حتی محصولات تجاری انجام داده است.

گزارش گزارش وای فای ۷ که از نظر فنی با نام 802.11BE شناخته می‌شود، می‌توان جدیدترین شبکه استاندارد و فای را معرفی کرد که علاوه بر افزایش سرعت اینترنت، عملکرد را کاهش می‌دهد و با قابلیت Multi-Link Operation (یا MLO) دستگاه‌ها را قادر می‌سازد. همزمان به دو پنج گیگاهرتزی و ۶ گیگاهرتزی متصل می شوند.

همانطور که می‌شد انتظار داشت، Wi-Fi 7 از استانداردهای نسل قبل، یعنی Wi-Fi 6 و Wi-Fi 5 و دستگاه‌های قدیمی پشتیبانی می‌کند، اما برای بهره‌برداری از مزایای اصلی Wi-Fi 7 دستگاه‌های جدید را خریداری کنید. یکی از مهم‌ترین کاربران Wi-Fi 7، کانال‌های پرظرفیت ۳۲۰ مگاهرتزی است. Wi-Fi 6E از کانال‌های ۱۶۰ هرتزی می‌کند.

روتر Archer BE900 تی پی لینک از نمای جلو

اولین محصول جدید TP-Link، روتر ۷۰۰ دلاری چهار بانده‌ای Archer BE900 است که در نگاه اول ما را به یاد هارددرایوهای وسترن دیجیتال می‌اندازد. این روتر چراغ LED و صفحه نمایش لمسی دارد. کاربر می‌تواند صفحه‌نمایش روتر را برای نمایش ساعت، آب‌و‌هوا یا وضعیت شبکه‌های بیسیم شخصی‌سازی کند.

روتر تی پی میزبان مجموعه های چراغ های LED است که چیزهایی مانند ایموجیِ چشمکزن را نشان می دهد. روتر Archer BE900 از OpenVPN می‌کند و یک شبکه‌ی اختصاصی مبتنی بر اینترنت اشیاء برای دستگاه‌های هوشمند دارد.

نمایشگر لمسی و چراغ LED روتر Archer BE900 تی پی لینک

روتر BE900 با سرعت ۲۴ گیگابیت‌برثانیه می‌دهد، این در حالی است که Wi-Fi ۷ دارای سرعت تئوری بیش از ۴۰ گیگابیت است. روتر جدید تی پی لینک به بیش از دو برابر سرعت بیشتر نسبت به روترهای Wi-Fi 6E این شرکت دست پیدا می‌کند.

در حال حاضر تعداد دستگاه هایی که از وای فای ۷ پشتیبانی می کنند خیلی زیاد نیستند. اکثر گوشی‌ها و لپ تاپ‌هایی که امسال عرضه می‌شوند، با ۶ گیگاهرتزی ارتباط برقرار می‌کنند.

دستگاه‌های قدیمی‌تر می‌توانند از دو باند ۵ گیگاهرتزی استفاده کنند که هر دو با سرعت ۶ گیگابیت‌برثانیه‌ای را پشتیبانی می‌کنند. مدل جدید روترهای آرچر ارائه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه‌ای را نیز دارد. تی پی لینک قصد دارد پیش‌فروش مودم BE900 را ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) و در فصل اول ۲۰۲۳ عرضه کند.

پورت های روتر Archer BE900 تی پی لینک

تی پی لینک اضافه‌بر BE900 روتر دیگری نیز دارد که از طراحی مشابه استفاده می‌شود، اما دارای قابلیت‌های کمتری نسبت به مدل BE900 هستند. روتر سه بانده‌ای BE800 سرعت ۱۹ گیگابیت‌برثانیه می‌دهد. این روتر نیز از چراغ LED بهره می‌گیرد اما نمایشگر لمسی ندارد.

روتر BE550 از سرعت ارتباط بیسیم 9.3 گیگابیت‌برثانیه‌ای پشتیبانی می‌کند و صرفاً از درگاه‌های اینترنتی 2.5 گیگابیت‌برثانیه‌ای بهره می‌گیرد. این روترها از قابلیت EasyMesh پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند از آن‌ها در شبکه‌های مِش خانگی استفاده کنند.

روتر GE800 Gaming تی پی لینک از نمای جلو

گیمرها احتمالاً در بین روترهای جدید تی پی لینک بیشتر به مدل Archer GE800 Gaming علاقه‌مند خواهند شد. این روتر پنل گیمینگ ویژه‌ای دارد که با استفاده از آن می‌توان ترافیک بازی را در اولویت بالاتری نسبت به تمام اتصالات دیگر قرار داد. این روتر Wi-Fi 7 از سرعت ۱۹ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کند و به دو درگاه اینترنت ۱۰ گیگابیتی و دو درگاه ۲٫۵ گیگابیتی می‌رسد. این روتر چهار درگاه گیگابیتی دیگر نیز دارد.

روتر GE800 Gaming از طراحی بسیار جذابی با چراغ‌های LED چندرنگ می‌کند. قیمت این روتر اعلام نشده است. تی پی لینک گفته GE800 در فصل اول یا فصل دوم ۲۰۲۳ از راه می‌رسد.

تی پی لینک اوایل سال جاری با رونمایی Deco XE75 دسترسی به روترهای Wi-Fi 6E خوش‌قیمت را می‌توان کرد، اما مدل جدیدی که از Wi-Fi 7 پشتیبانی می‌کند قیمت بسیار بیشتری دارد. روتر مش سه بانده‌ای Deco BE85 از سرعت ۲۲ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کند و دو درگاه اترنت ۱۰ گیگابیتی دارد. بسته‌ی دوتایی این روتر با قیمت 1000 دلار می‌شود. از طرفی، روتر Deco BE65 با سرعت 11 گیگابیت‌برثانیه می‌شود و عرضه می‌شود.

مشخصات روترهای ۲۰۲۲ سری دکو تی پی لینک

مدل دیگری از روترهای سری Deco که نام BE95 از نوع روترهای چهار بانده است و برچسب قیمت 1.200 دلاری یدک می‌کشد. به ادعای تی پی لینک، این روتر از سرعت ۳۳ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کند، اما در عمل ممکن است چنین سرعتی ارائه شود. تی پی لینک می‌گوید به‌لطف محصولات جدید خانواده‌ی Deco، دارای «پرسرعت‌ترین سیستم مش» در صنعت تجهیزات شبکه است.

Deco BE95 و Deco BE85 از ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) برای پیش‌خرید دردسترس قرار می‌گیرند و فصل اول ۲۰۲۳ می‌شوند.

منبع