این سه مرد چه وجوه مشترکی دارند:

راننده ای که در مسابقات اتومبیلرانی رانی دیتون در سال 1914 رکورد سرعت اتومبیلرانی را شکست،

خلبانی که در جریان جنگ جهانی اول در نبرد علیه آلمان بیشترین موفقیت را به دست آورد و ویژه وزیر جنگ که در حادثه سقوط هواپیما در جنگ جهانی دوم به مدت 22 روز در قایقی روی آبهای اقیانوس آرام دوام آورد.

همه آنها در شرایط خطرناکی زندگی می کنند. همه آنها شجاعت به خرج دادند، و از اعصابی پولادین رخوردار بودند. اما دست برقضا همه آنها یکی بودند:

کسی به نام ادی ریکن بیکر

رو به رو شدن با چالش ها هرگز برای ادی ریکن بیکر بحرانی نبود. او در هر زمینه ای از جسمانی، ذهنی و اقتصادی از خود شجاعت فراوان نشان می دهد. 12 ساله بود که پدرش مرد. ادی مجبور شد ترک تحصیل کند تا نان بیار خانواده اش باشد. او روزنامه، تخم مرغ و شیر بز می فروخت. در کارخانه های شیشه سازی، آبجوسازی، کفش دوزی و کارگاه ریخته گری کار کرد. وقتی به دوران نوجوانی رسید، مکانیک ماشین های مسابقه ای شد و در 22 سال به مسابقات اتومبیل رانی روی آورد. دوسال بعد از او رکورد جهانی را در مسابقات اتومبیلرانی رانی شکست.

لینک جلسات کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار

وقتی آمریکا وارد جنگ جهانی اول شد، ریکن بیکر سعی کرد که نیروی هوایی را وارد کرد، اما به گفته او سنش زیاد است و تحصیلات کافی هم ندارد. در نتیجه یا به عنوان راننده استخدام شد و به بالادست های خود صحبت کرد تا او را به دوره های آموزش پرواز بفرستند، با این که با سایر کارآموزان دانشگاه دیده ی خلبانی همخوانی خیلی زیاد بود، بعد از خلبانی عالی بشود و تا زمانی که جنگ به انتها برسد. رسید، او 300 ساعت جنگ هوایی کرده بود (رکوردی که همه خلبانان آمریکایی را از پشت بسته بودند) او در 134 رویارویی هوایی با دشمن جان سالم بدر برد، 26 از خلبانان دشمن را از پای درآورد و مدال افتخار، هشت نفر نشان شجاعت. نیروهای مسلح و لژیون افتخار فرانسه را از آن خود ساخت بعد از فرماندهی اسکادران هوایی رسید.

شجاعت های او در عملیات هوایی باعث شد که روزنامه ها به او عنوان قهرمانان آمریکا را دادند. وقتی از او درباره ی شجاعتش در جنگ سوال کردند، اعتراف کرد که ترسیده بود.

او گفت: شجاعت یعنی کاری را که از آن می ترسید، انجام دهید تا زمانی که نترسید، شجاعتی در کار نیست.

بعد از جنگ جهانی اول، این شجاعت به خوبی به قهرمان قهرمانان کمک کرد. او در سال 1933 قائم مقام رئیس شرکت هواپیمایی ایسترن شد، در آن زمان همه شرکت های با کمک های دولتی روی خود ایستاده بودند. اما ریکر معتقد بود که شرکت‌های بی‌نظیر باید تامین کنند و به سطح خود کفایی برسند. او در مدت دو سال شرکت استرن را درآمدزا کرد. ریکن بیکر مدت سی سال رهبری ایسترن را به دست داشت و در سن 73 سالگی بازنشسته شد. ده سال بعد، وقتی فوت کرد، پسرش ویلیام در مورد او نوشت :

پدرم اگر شعاری داشت، آن را از زبانش شنیدم، این بود: من مانند یک گربه وحشی می جنگم.

وقتی به زندگی شخصی مانند ادی ریکن بیکر نگاه می کنید،

در او به مشاهده مشاهده می کنید. دیدن شجاعت در قهرمان جنگ امری بسیار بدیهی است، اما این شجاعت را در هر تلویزیون بزرگ دنیای تجارت، دولت و مقامات دینی نیز مشاهده می کنید، می بینید که رهبر آن تصمیمات شجاعانه ای را تشکیل می دهد. مقام رهبری نیست که به شخص شجاعت می دهد، بلکه این شجاعت است که او را به مقام رهبری می رساند. این مطلبی که درباره ی خلبان ادی ریکن بیکر صدق می کرد.

لاری آزبورن در این خصوص می گوید: حیرت انگیزترین نکته درباره ی رهبران فوق العاده دقیق این است که آنها وجوه اشتراکی با آنها ندارند. اما این رهبران از یک ویژگی مشترک می‌توان آن را بررسی کرد.

لینک جلسات کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار

وقتی باید تصمیم بگیرید، این نکات را در مورد شجاعت در نظر بگیرید:

1/ شجاعت با نبردی درونی شروع می شود

هر آزمونی که به عنوان رهبر با آن مواجه می شود، از خود شما شروع می کنید. آزمون شجاعت هم تفاوتی در این خصوص ندارد. راهکارهایی که شلدون کوپ متخصص روان درمانی می گوید:

همه نبردهای بزرگ در ضمیر انسان صورت می گیرد

شجاعت به معنای نبود ترس نیست، بلکه به معنای انجام دادن کارهایی است که از آن می ترسید.

شجاعت یعنی قدرت رها کردن ها و قدم زدن به سرزمین ناشناخته، ریکن بیکر چنین کسی بود و شما هم می توانید چنین باشید.

لینک جلسات کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار

2/ شجاعت به معنای درست کردن شرایط و امور است نه سمبل کردن آنها

مارتین لوتر کینگ، تلویزیون جنبش حقوق مدنی، می گفت: تنهایی یک مرد این است که در شرایط راحتی کجا ایستاده است، مهم است که او د رچالش ها و گرفتاری ها از چه مواضعی پیروی می کند.

رهبران بزرگ از مهارت های انسانی خوبی دارند. آنها می توانند با یکدیگر همکاری کنند و با هم کار کنند. یا این حال اگر لازم باشد، آنها تصمیم گیری هم می کنند.

شجاعت با اصول سرو کار دارد، نه با ادراک و برداشت. اگر ندانید که باید در برابر چه عواملی بایستید، اگر عزم جزم و اعتقاد راسخم نباشد که کاری را انجام دهد، رهبر شایسته ای نیستید.

لینک جلسات کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار

3/ شجاعت یک رهبر الهام در پیروان است

بیلی گرام، روحانی مسیحی، می گوید:

شجاعت واگیر دار است.

وقتی یک مرد شجاع در صف مقدم میستد، پیروان او هم شجاعت پیدا می کند.

وقتی کسی شجاعتی نشان می دهد، دیگران هم می شوند، اما وقتی رهبر شجاعت نشان می دهد، الهام می گیرند و این خود باعث می شوند که دیگران از آنها تبعیت کنند. دوست جی منم ملادو می گوید:

رهبری شجاعتی است که دیگران را به انجام کارهای درست وا می دارد.

لینک جلسات کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار

4/ زندگی شما به نسبت شجاعتی که پیشرفت می کنید

ترس تلویزیون را محدود می کند. تاسیتوس مورخ می نوشت: میل به ایمنی سد راه انجام کارهای بزرگ است.

اما شجاعت تأثیر معکوس دارد، درها را می گشاید و این یکی از امتیازات بزرگ آن است شاید به همین دلیل است که جان هنری نیومن، روحانی انگلیسی، می گوید: از این نترس که زندگی شما روزی به پایان می رسد، از آن بترسید که. هرگز زندگیتان را شروع نکنید.

شجاعت نه تنها به شما شروع خوبی می دهد، بلکه آینده بهتری را برای شما تامین می کند.

جالب اینجاست کسانی که شجاعت آن را ندارند که به خطر بزنند و آنهایی که این شجاعت را دارند، ترس مشابهی را در زندگی تجربه می کنند. تنها تفاوت آن است که آنهایی که از فرصتها استفاد نمی کنند، نگران مسایل جزیی و پیش پا افتاده هستند. اگر قرار است بر هراس ها و نگرانی های خود غلبه کنید، باید دل به دریا بزنید.

النور روزولت می گفت: هرجا که در برابر ترس می ایستید، به توانمندی، شجاعت و اعتماد به نفس می رسید. شما قادرید خود را تعیین کنید که من این ترس را پشت سرم و ترس بعدی را هم پشت سر خواهم گذاشت. کارهایی را که خود را عاجز از انجام آنها می بینید، انجام دهید.

چگونه با ترس رو به رو می شوی؟

آیا به استقبال ترس می روید؟

آیا قدری در موضع امن و راحت خود فرو رفته اید که حتی ترس را احساس نمی کنید؟

چه تغییراتی باید پیدا کنید تا شجاعت را به زندگی خود راه دهید؟

لینک جلسات کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار

منبع :کتاب صفت های بایسته یک رهبر اثر جان مکسول

اطلاعات بیشتر در مورد کوچینگ رهبران و توسعه کسب و کارها

آدرس وب سایت: https://moshirian.com/

آدرس لینکدین:https://www.linkedin.com/in/moshirian/

آدرس اینستاگرام: [email protected]