Know your enemy and know thyself …………………………….. دشمنت را بشناس و خودت را بشناس

مسلماً، وقتی صحبت از تجارت به میان می آید، مردم می خواهند در صدر صنعت خود باقی بمانند. اما اغلب، تنها یک برنده وجود دارد، بنابراین فضای کسب و کار رقابتی ایجاد می شود.برای برجسته شدن، بازاریابان باید مطمئن شوند که در ذهن مخاطبان خود حضور دارند.

بارگیری شده از سایت prontomarketing.com
بارگیری شده از سایت prontomarketing.com

چرا دانستن رقابت مهم است؟

یک تصور غلط در مورد رقابت، این است که مردم از آن اجتناب می کنند. با این حال در واقعیت، رقابت در تجارت هم برای مشتریان و هم برای شرکت خوب است. در واقع شما، با پایین نگه داشتن قیمت ها و بالا نگه داشتن کیفیت محصولات و خدماتی که ارائه می دهید، به مشتریان خود سود می رسانید. همچنین، با ارتقای نوآوری و تصویر کلی برند به کسب و کارها سود خواهید رساند.

باید پذیرفت که در رقابت، هر کسب و کاری برنده نمی شود، اما می توان گفت که هر کسب و کاری سعی می کند بهترین تلاش خود را برای جلب مخاطبان و ماندن در تجارت انجام دهد.از این رو، به دست آوردن مزیت رقابتی بسیار بستگی به این دارد که مخاطبان شما چه می خواهند، چه چیزی میتوانید برای برآورده کردن خواسته های آنها ارائه دهید و البته بدانید که که رقبای شما چه کارهایی متفاوت از شما می توانند ارائه دهند. در اینجا به دو مورد که باید نسبت به رقبای خود مطلع باشید اشاره کرده ام.

  • مراقب شبکه های اجتماعی آنها باشید:

در عصر دیجیتال امروزی، شرکت ها به طور فعال از شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک و اینستاگرام یا لینکدین به عنوان یکی از کانال های بازاریابی اصلی خود استفاده می کنند. شما ممکن است بتوانید حقایق جالبی در مورد رقبای خود تنها با بررسی پست های رسانه های اجتماعی آنها بدست آورید. از داستان برند(ارتباط مستمر + توان ایجاد انگیزه + قدرت الهام بخشی + جهت دهی به افکار=داستان برند)، ارزش برند(ارزش برند با میزان اعتماد مشتری از یک برند اندازه گیری می شود)، محصولات یا خدمات، حتی فرهنگ برند(به عنوان DNA برند و ارزش های برند معرفی می شود)، نظارت بر توییت ها، پست ها یا وبلاگ ها، راهی آسان و مقرون به صرفه برای حفظ احساسات عمومی در مورد رقبایتان است.

علاوه بر این، نظارت دقیق بر سایت های بررسی مانند Yelp (این وبسایت دیدگاه دیگران در مورد کسب و کارهای محلی مانند رستوران ها، کافه هاو… را پردازش و در اختیار کاربران دیگر قرار می دهد)می تواند به شما کمک کند تا مخاطبان هدف خود را گسترش دهید. به عنوان مثال، می توانید یک بازدید کننده از سایت را مورد هدف قرار دهید که نظر خاصی در مورد رقیب شما داشته باشد و شما امکانات دیگری را پیشنهاد دهید که ممکن است به آن علاقه داشته باشد. علاوه بر این، می توانید در خبرنامه رقیب خود حضور داشته باشید تا آخرین اخبار و به روزرسانی محصولات و خدمات شرکت را دریافت کنید.

نمایی از وبسایت Yelp
نمایی از وبسایت Yelp
  • فراتر از جستجوی گوگل بروید:

همه می دانند که جستجو کردن رقبای خود، یکی از ساده ترین روش ها برای شروع تحقیقات بازار است. با این حال، مطمئناً آنها قرار نیست تمام اطلاعات یا برنامه های داخلی خود را در سایت های خود فاش کنند. به همین دلیل است که بازاریابان به تاکتیک های متفاوتی فراتر از جستجوی گوگل نیاز دارند. ابزار های مختلفی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بینش بیشتری در مورد رقابت خود به دست آورید. به عنوان مثال، ابزار هایی مانند Google Alerts می تواند به شما کمک کند تا یک یادآوری تنظیم کنید تا بدانید رقبای شما در حال انجام چه کاری هستند. همچنین می توانید کلمات کلیدی خاص مرتبط با رقبای خود را با سایر ابزارهای بازاریابی مانند SEMRush یا Ontolo ردیابی کنید. این ابزارها به شما کمک می کنند تا لیستی از کلمات کلیدی را وارد کنید و این ابزار به طور خودکار، مجموعه ای از داده های مربوط به رقبای شما را تولید می کنند تا استراتژی سئوی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

عکس مربوط به سایت ontolo.com
عکس مربوط به سایت ontolo.com

با رقبای خود ارتباط برقرار کنید

پس از تحقیق در مورد رقبای خود، فرصت خوبی است که با آنها تماس بگیرید و در ارتباط باشید تا بینش بیشتری در مورد آنها و به طور کلی صنعت به دست آورید. می توانید در نمایشگاه ها، کنفرانس ها یا نمایشگاه های صنعتی شرکت کنید تا در مورد رقبای خود و آنچه ارائه می دهند، مطلع شوید. از نحوه تعامل آنها با مشتریان خود اطلاع داشته باشید و کیفیت محصولات یا خدمات آنها را بررسی کنید. همه ی درها را به رویشان نبندید و فرصت همکاری بدهید. با آنها متحد شوید تا اقدامات متقابل مناسبی را انجام دهید. رقبای شما به طور بالقوه می توانند به منابع پشتیبانی شما تبدیل شوند. اگر روابط عالی با آنها دارید، ممکن است بتوانید بخشی از کار را که برای شما دشوار است به آنها بسپارید.

سایت وبین سئو
سایت وبین سئو

کلید های آماده

رقابت بخشی طبیعی از دنیای تجارت است. به همین دلیل است که بازاریابان برای حفظ اقتدار خود در این صنعت کوشا هستند. وقتی صحبت از رقابت در تجارت به میان می آید، اغلب نقل قولی از یکی از مشهورترین استراتژیست های چینی به نام سان تزو را زیاد به گوش می رسد:«دوستان خود را نزدیک و دشمنان خود را نزدیکتر نگه دارید.»

صرف زمان و انرژی برای پیگیری رقابت خود، شما را به درک رفتار آنها و پیش بینی آنچه در آینده انجام خواهند داد، نزدیک تر می کند. به این ترتیب می توانید استراتژی های خود را برنامه ریزی کنید و مشتریان خود را حفظ کنید.

سایت Hutospot Blog
سایت Hutospot Blog

من معتقدم شناخت رقبای خود یک استراتژی بازاریابی عالی برای رشد کسب و کار شماست.تو چطور؟

و در آخر، در بحث تجارت، کلاهتو سفت بچسب که باد نبره … والاسلام

منابع:

www.medium.com _ www.ksykg.com _ fa.m.wikipedia.org

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!