سال گذشته میزان سرمایه گذاری در شرکت‌های فعال در زمینه‌های همجوشی بیش از دو برابر افزایش یافته و تعداد شرکت‌های تازه‌تاسیس در این حوزه به ۳۳ رسیده است. همچنین شرکت‌های فناوری تاز‌ه‌تأسیسی مانند کیوتو فیوژنیرینگ در ژاپن در زمینه احداث نیروگاه تولید برق نیز فعالیت می‌کنند.

بررسی انجام‌شده در شرکت‌های فعال در زمینه انرژی همجوشی تا به‌امروز نشان‌دهنده‌ی سرمایه‌گذاری ۴.۹ میلیارد دلاری در این شرکت‌ها است که نسبت به سال گذشته، ۱۳۹ درصد افزایش یافته است. بدین ترتیب برای اولین بار از زمان آغاز به کار صنعت همجوشی، میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه انرژی همجوشی از سرمایه گذاری دولتی پیشی گرفته شده است.

این گزارش با عنوان صنعت جهانی همجوشی در سال ۲۰۲۲ دومین گزارش ارائه شده از سوی انجمن صنعت همجوشی است. این گزارش با همکاری شرکت مشاوره ای ترینومیکز تهیه شده در بخشی از مطالعه انجمن جامع اروپا در زمینه توسعه انرژی جهانی همجوشی قلمداد می شود. هدف از انجام این مطالعه تهیه فهرست راهنما در زمینه کسب وکارهای فعال در زمینه فناوری همجوشی هسته‌ای و ارائه گزارش‌های دوره‌های و به‌روزرسانی اطلاعات این حوزه است. در گزارش امسال به فعالیت 33 شرکت فعال در زمینه‌های تجاری‌سازی انرژی همجوشی ازجمله تمام شرکت‌های پیشرو در این صنعت پرداخت شده است که نسبت به رقم 23 شرکت در سال گذشته جالب‌توجهی را نشان می‌دهد.

مقاله مرتبط:

همچنین در طول سال گذشته هشتم شرکت خصوصی جدید ارائه شده است که نشان‌دهنده رشد سریع این صنعت و اعتماد سرمایه‌گذاران خصوصی به آن است. در این گزارش آمده است که هر یک از این شش شرکت به‌تنهایی، ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کنند. این رقم برای برخی از شرکت‌های دیگر هم می‌شود. برای کامن‌ولث فیوژن سیستم با جذب بیش از 1.8 میلیارد دلار سرمایه و شرکت هلیون انرژی با جذب 500 میلیون دلار سرمایه سرمایه‌گذاری شرکت‌اندروند طراحی و ساخت نیروگاه‌های تحقیقاتی برای تولید آزمایشی انرژی همجوشی را آغاز می‌کنند.

نیروگاه همجوشی کیوتو

طراحی مفهومی UNITY، مرکز آزمایش یکپارچه‌ی ویژه‌فرد برای نیروگاه‌های همجوشی.

رشد شدید سرمایه‌گذاری به همراه افزایش حمایت دولت‌های ایالات متحده آمریکا و انگلستان باعث افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به صنعت همجوشی می‌شود.

انگلستان رسما از انرژی همجوشی را در طرح امنیت انرژی خود گنجانده است و انتظار می رود به اولین کشوری تبدیل شود که به قانون گذاری این صنعت و تنظیم مقررات آن اقدام کند. هنچنین ایالات متحده نیز از شراکت‌های خود با بخش دولتی و خصوصی فعال در این حوزه متعهد شده و برای استفاده از انرژی همجوشی به‌عنوان یکی از ارکان اصلی طرح انرژی خود با عنوان چشم‌انداز ده‌ساله‌ای جسورانه حساب باز کرده است.

اندرو هولند، مدیر ارشد انجمن صنعت همجوشی می‌گوید:

ما نباید رقابت بین راه‌کارهای ارائه شده از طرف دولتی با بخش خصوصی داشته باشیم. به‌جای آن باید به‌دنبال تعامل واقعی بین این دو باشیم. همزمان با ساخت رآکتورهای تولید برق همجوشی توسط برخی خاص، دولت‌ها نیز می‌توانند در زمینه ساخت زیرساخت‌ها و آموزش نیروی انسانی فعالیت کنند تا درنهایت شاهد به‌وقوع پیوستن انقلاب انرژی همجوشی هستند.

همه اینها باعث افزایش اعتماد به صنعت می شود. این موضوع می‌تواند باعث تولید و استفاده از انرژی به دست‌آمده از این موضوع شود. بیش از 93 درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی و 100 درصد از افراد فعال در شرکت های همجوشی هسته ای معتقدند برق تولید شده ازطریق فناوری همجوشی هسته ای در دهه 2000 وارد شبکه خواهد شد. این رقم در نظرسنجی سال گذشته ۸۳ درصد بود.

مقاله مرتبط:

همچنین 84 درصد از افراد شرکت‌کننده، نیروگاه‌های همجوشی را می‌سازند.

از طرف دیگر صنایع بزرگ نیز به حمایت از استارتاپ‌های انرژی همجوشی روی آوردند. در سایه این حمایت ها هفته گذشته یک استارتاپ دانش بنیان با نام کیوتو فیوژنیرینگ اعلام کرد که کار ساخت آزمایشی یکپارچه برای توسعه تجهیزات نیروگاه تولید برق را ‌آغاز کرده است. هدف از این کار، بنا به اعلامیه‌ای این شرکت، تولید انرژی توسط فناوری‌های وابسته به همجوشی هسته‌ای در سال ۲۰۲۴ است. کیوتو فیوژنیرینگ در سال 2019 در ژاپن ارائه شده و فعالیت‌های آن برای توسعه فناوری‌های پیشرفته تجاری‌سازی نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای است.

تجاری شدن نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای تا سال ۲۰۳۰ کاملاً دردسترس به نظر می‌رسد

هدف از احداث این آزمایش آزمایشی یکپارچه و منحصر به فرد با نام یونیتی، بررسی عملیاتی بودن فرآیند پردازش و آزمایش کارایی سیستم‌های چرخه‌ای سوخت است که در جهت ساخت نیروگاه‌های همجوشی هسته‌ای به‌صورت خودکار یکپارچه خواهد بود.

با انجام این کار کیوتو فیوژنیرینگ به اولین نهاد در بین تمام شرکت‌های خصوصی و آزمایشگاه‌های دولتی در سطح جهان تبدیل می‌شود که به آزمایش فناوری‌های مرتبط با رآکتور همجوشی هسته‌ای در قالب سیستم‌های یکپارچه دست خواهد زد. سایر شرکت‌های فعال در زمینه‌ی صنعت همجوشی هسته‌ای نیز قصد دارند در دهه‌های ۲۰۳۰ عملی امکان دستیابی به تراز انرژی مثبت ازطریق این فناوری را به‌لحاظ علمی اثبات کنند. به بیان دیگر نیروگاه‌های تحقیقاتی باید ثابت کنند که رآکتور همجوشی بیش از میزان مصرف انرژی خود می‌تواند انرژی تولید کند.

ریچارد پیرسون از انگلستان و افسر ارشد بخش ابداع در شرکت کیوتو فیوژنیرینگ می‌گوید:‌

برای مثال پوشش‌های مولد که یک فناوری مهم برای ساخت رآکتورهای تجاری و از بخش‌های حساس سیستم تولید انرژی و چرخه‌ی سوخت ایجاد می‌شود، ممکن است برای آزمایش در بستر زیرسیستمی و در شرایطی غیرمشابه به محیط رآکتور تجاری نیز تنظیم شود. ما در یونیتی قصد داریم این کار را انجام دهیم و کارهای بیشتری انجام دهیم.

از این رو می‌توانم برای شرکت‌های تخصصی حوزه انرژی همجوشی در زمینه آزمایش سیستم‌های تولید انرژی می‌توانم بگویم و به این شرکت اجازه می‌دهد تا سرمایه‌های خود را در زمینه‌های توسعه هسته‌ای رآکتورسازان انجام دهند.

نیروگاه همجوشی هسته ای

ساختمان محل مونتاژ ماشین همجوشی هسته‌ای توکاماک راکتور آزمایشی حرارتی هسته‌ای بین‌المللی (ITER) در حین راه‌اندازی مرحله‌ای مونتاژ آن در سن پلل‌دورانس، جنوب شرقی فرانسه. ۳۵ کشور در پروژه انرژی ITER با هدف تسلط بر تولید انرژی از همجوشی هیدروژن همکاری می‌کنند.

همزمان با رشد سریع بخش ویژه فعال در حوزه انرژی همجوشی هسته‌ای، ساخت بزرگ‌ترین ابزار تحقیقاتی همجوشی هسته‌ای دنیا با نام ایتر در جنوب فرانسه نیز ادامه دارد. این نتیجه پروژه همکاری بین‌المللی و سرمایه‌گذاری دولتی است. ایتر بزرگ‌ترین تحقیقاتی و البته برای بزرگ‌ترین محرمی‌ها، می‌توان انرژی همجوشی را به دست آورد که می‌توان دانش ما را از این فناوری برای ارتقاء داد.

شرکت‌های متخصص امیدوار هستند برپایه‌ای دانش‌آموز از پروژه‌ای با توسعه فناوری‌های مرتبط با همجوشی هسته‌ای یک راه‌حل قابل‌اطمینان برای نیاز روزافزون جهان به یک منبع انرژی سبز و بلندمدت ارائه‌دهنده دارند.

مطالعه‌ی جدید انجمن صنعت همجوشی نشان می‌دهد که هدف اصلی تولید برق ۸۵ درصد از فعالان این حوزه است و پس از آن انرژی خارج‌ازمدار یا هیدروژن و سوخت‌های پاک هرکدام با ۲۷ درصد در جایگاه بعدی قرار دارند. این موضوع نشانگر پتانسیل بالای انرژی همجوشی در حذف کربن از اقتصاد جهانی در کنار تزریق برق به شبکه‌های توزیع سراسری است.

اندرو هولند در این ارتباط می‌گوید:

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که همجوشی در مسیر تبدیل شدن به یک واقعیت تجاری است آن‌هم زمانی که جهان به انرژی‌های پاک نیاز دارد. با رشد سرمایه‌گذاری این احتمال وجود دارد که همجوشی وجود داشته باشد در بیست سال آینده وارد مرحله تجاری شود و برای ده‌ها سال باعث شکوفایی اقتصادی، امنیت انرژی و ایمنی بیشتر شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!