رشته مخابرات یکی از گرایش های رشته مهندسی برق می باشد. رشته مهندسی برق یکی از سخت ترین رشته های مجموعه مهندسی بوده و یکی از اصلی ترین آنها ماهیت برق و کمیت هایی مانند ولتاژ و آمپر است.

رشته برق خود به چند زیر شاخه طبقه بندی می شود.

· قدرت

· الکترونیک

· مخابرات

· کنترل کنید

رشته عبارت است مفهوم انتقال داده از یک نقطه به نقطه ای دیگر که در آن سعی کنید کمترین هدر رفت وجود داشته باشد.

در انتقال اطلاعات و داده ها در مرحله اول کد کردن اطلاعات فراوانی دارد. چرا که در این روندهای غیر قابل کد شده در معرض خطر قرار خواهند گرفت. فرآیند کدینگ اطلاعات در دستگاه فرستنده انجام شده و دیتا ارسال می شود.

در فرآیند انتقال داده چه اتفاقی در سمت راست گیرنده رخ می دهد؟

تمام اتفاقات رخ داده در سمت فرستنده، حال در سمت گیرنده به صورات برعکس اتفاق می افتد. یعنی تمامی اطلاعات در روند دی کدینگ (decoding) رمز گشایی شده و اطلاعات اصلی به گیرنده می رسد. اما یکی از آفت های انتقال نویز (noise) یا سیگنال های مزاحم می باشد.

نقطه ای که در انتهای پاراگراف قبل توضیح می دهد نویز یک یا چند سیگنال مخرب است که در مسیری که به آن متصل است و شکل آن را تغییر می دهد و باعث می شود که به طور دقیق و در برخی موارد اصلا به گیرنده نرسد.

یکی از راه‌های اصلی کاهش نویز به عنوان راه‌حلی است که می‌تواند کاری پرهزینه باشد.

راه دیگری که از مرسوم تر استفاده می شود از انواع فیلترها می باشد . در زیر انواع فیلتر را نام می بریم

· پایین گذر

· میان گذر

· میان نگذر

· بالا گذر

مطالب گفته شده بخشی از توضیحات علمی و تخصصی رشته مخابرات می باشد که به صورت اجمالی بیان می شود. در ادامه به بازارکار این رشته می پردازیم.

هنگام تعیین رشته کنکور، دلیل انتخاب بسیاری از دانشجویان بازار کار پیش روی رشته ها می باشد. در حالی که می بایست ابتدا به علاقه مندی های خود فکر کرده و خود را بخوبی بازار کار برای آن ها فراهم می کند. در رشته مخابرات نیز اینگونه است. در سنوات گذشته آینده کاری رشته مخابرات، در شرکت هایی مانند مخابرات دیده می شود.

برخی از شرکت های خصوصی مانند همراه اول، ایرانسل، رایتل و … نیز بررسی و مدیران خود را از بین التحصیلان این رشته انتخاب می کنند. اما صندلی خالی شرکت های دولتی و خصوصی چه تعداد است؟

تعداد صندلی های مسلما بسیار کمتر از تعداد فارغ التحصیلان می باشد. اگر بر اساس رشته های خود را انتخاب کنید پس از آن با این مشکل ناراحتی و ناامیدی تمام وجودتان را فرا خواهد گرفت.

در بازار کار امروزی شرکت های مخابراتی باید در وهله اول دانش خود را افزایش دهند. در ضمن با پیشرفت تکنولوژی و پیدا کردن نرم افزارهای مهندسی، دانشجو و فارغ التحصیل مرحله مرحله نرم افزارهای مهم رشته خود را فرا می گیرند.

با توجه به آنچه گفته شد، کارهای کارمندی موقعیت های پایینی را برای فارغ التحصیلان ارائه می کند. اما با دانش کافی دانشجویان می توانند پروژه ای و بسیاری را دریافت کنند. برای مثال در حوزه فناوری طراحی و تولید آنتن های بازده بالا و با اندازه کوچک بسیار بازار خوبی دارد. همه فارغ اتحصیلان می توانند کسب کنند و کار خود را با رعایت نکات مدیریتی تاسیس و توسعه دهندگان و برای بسیاری از فارغ التحصیلان کارآفرینی کنند.

یکی از آفت های بیزنس های خصوصی، استارتاپی و شخصی عدم مدیریت است. هر کسب و کاری تنها نیازمند دانش و مهارت نیست. بلکه این تنها یکی از عوامل موفقیت است. یکی دیگر از عوامل موفقیت وجود یک مدیر می باشد. همچنین وجود بخش کاملاً الزامی است. در واقع وظیفه مدیر ایجاد موارد مشابه، واحد مالی، تبلیغات، تحقیق و توسعه و … و همچنین تعریف روابط بین این واحدها می باشد.

علاوه بر کارهای اداری و کارآفرینی های مبتنی بر دانش مخابرات، شما می توانید در برخی از مشاغل بدون دریافت مجوزها و مدرک مهارت های فنی کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

یکی از مشاغل پردرآمد اما پرطرفدار (بازار پر رقیب)، تکنسین فنی تعمیرات موبایل و تلفن می باشد. شما با دارا بودن مدرک و یا الکترونیکی می توانید بدون نیاز به مدرک فنی و حرفه ای جواز کسب خود را از تلفن همراه و لوازم جانبی دریافت کرده و بیزنس خود را شروع کنید. آزمون هایی که می دانند بدون مدرک کارشناسی برق (الکترونیک و مخابرات) می بایست در آزمون های فنی حرفه ای شرکت کرده و پس از گذر از آزمون کتبی، آزمون عملی را با موفقیت گذرانده و مدرک فنی حرفه ای خود را دریافت کنند. حال می توان با مراجعه به اتحادیه جواز خود را دریافت کرد.

از دیگر مشاغل مربوط به تجهیزات مخابراتی می توان به حوزه برنامه نویسی اشاره کرد. با توجه به مشترک بودن بسیاری از واحدهای رشته برق و کامپیوتر، دانشجویان رشته برق با دانش برنامه نویسی آشنایی کافی دارند. در این خصوص می توان به برخی از زبان های برنامه نویسی اشاره کرد:

· متلب

· C/C++

· سی شارپ

شما فارغ التحصیل عزیز می توانید با استفاده از هر کدام از زبان های برنامه نویسی فوق به صورت فریلنسری نیز کار کنید. بسیاری از شرکت ها به دنبال برنامه نویسندگان هستند که دانش بالایی در حوزه زبان نویسی خود دارند و حتی حاضر هستند که به صورت دورکاری با آن ها کار کنند.

رشته مخابرات یک رشته مهندسی بوده که در مجموع انتقال داده می شود. هر انتقال اطلاعات و مرتبط با این رشته می باشد. مشابه این انتقال اطلاعات را می توان در سییتم های ماهواره ای، آنتن، تلفن های همراه و … می توان مشاهده کرد.

از آنجایی که این رشته یکی از برترین رشته های مهندسی می باشد، می تواند در حوزه های خصوصی، کارمندی و استارت آپی برای فارغ التحصیلان کار ایجاد کند. چه در زمینه های فنی مخابراتی، چه در زمینه های تکنسین تعمیراتی و چه در زمینه های برنامه نویسی.

اگر مورد توجه قرار گرفته باشد پیشنهاد می شود این رشته را انتخاب کنید.

گرایش های رشته برق قدرت، الکترونیک، مخابرات و کنترل می باشد.

اگر به امید کار در شرکت ها می باشد خیر ولی به صورت شخصیتی و پروژه محور بله

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!