Elixir نوعی زبان ‌برنامه‌نویسی کاربردی و پویا است که با هدف توسعه برنامه‌های کاربردی قابل استفاده و قابل نگهداری طراحی است. این برنامه روی ماشین مجازی Erlang ساخته شده و تالیف و گردآوری آن از طریق Erlang بایت کد بوده است.

این زبان در سال 2011 توسط José Valim به‌وجود آمد و از آن زمان به یکی از مهمترین زبان‌ها در اکوسیستم Erlang VM تبدیل شد. این زبان ویژه‌ای روی مباحث همزمانی یا هموندی، قابلیت اطمینان و خطرپذیری دارد. همچنین از آنجایی که بدون به‌وجود آمدن مشکل در عملکرد کلی، درک‌پذیری خوبی دارد، زبان ایده‌آلی برای مدیریت میلیون‌ها کاربر در یک برنامه یا وب‌سایت به حساب می‌آید.

همه کدهای اکسیر داخلی فرآیندهای سبک و جدا از هم اجرا می‌شوند که از طریق پیام‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

اکسیر می تواند به طور همزمان این فرآیند را اجرا کند، به نحوی همه آنها را در زمان درست مدیریت کنند بدون اینکه پیام منفی همراه باشد و یا باعث کاهش سرعت برنامه شود.

اکسیر به سرپرستان امکان ایجاد نحوه راه اندازی مجدد سیستم های مختلف را می دهد. این کار را با گنجاندن رویه های ایمنی داخلی یا اصطلاحا «خودایمنی» که اجازه کار کردن به محصول را دارد حتی وقتی که همه آن ها با مشکل مواجه می شوند، می دهند، انجام می دهند.

این یک برنامه کدنویسی است که توسعه دهندگان را می توان کدی را تولید کرد که مختصر، سریع و حفظ و نگهداری آن آسان باشد.

این برنامه بر روی Erlang VM اجرا می‌شود که به توسعه‌دهندگان امکان دسترسی کامل به اکوسیستم Erlang را می‌دهد.

اکسیر با مجموعه‌ای از ابزارهای ارائه شده می‌شود که نمونه‌هایی از ابزارهایی را که با راه‌اندازی پروژه‌ها، مدیریت وظایف و اجرای آزمایش‌ها را ساده‌تر می‌کند، ترکیب می‌کنند، علاوه بر این، پکیج مدیریتی نیز در کنار همه این ابزارها ارائه می‌شود.

اگر حساب وظیفه‌های یک واحد تغییر کند، به این معنی است که از توان CPU که می‌تواند خود را درگیر کند، مسائل پیچیده و پیشرفته ریاضی را مورد توجه قرار می‌دهد، بهتر است از زبان ‌برنویس دیگری استفاده کنید.

با این حال، عملاً هر موردی که نه به CPU متصل باشد و نه اساساً متوالی باشد، احتمالاً برای اکسیر بسیار مناسب است. اکسیر برای سیستم‌هایی با حجم ترافیک بالا، تعداد زیادی اتصال یا اتصالی که به ورودی/خروجی محدود می‌شوند، به خوبی کار می‌کند. این مسئله برای کاربردهای وسیعی از موارد استفاده می‌شود، از جمله پشتیبان‌های چت (مانند فیس‌بوک مسنجر و واتس‌اپ)، سرورهای وب، APIها، برنامه‌های کاربردی آنلاین و موارد دیگر اعمال می‌شوند.

شرکت های مختلف در صنایع مختلف از اکسیر برای ایجاد و رشد کسب و کار خود به طرق مختلف استفاده می کنند. در اینجا برخی از شرکت‌ها که به این منظور از Elixir استفاده می‌کنند را می‌توان نام برد: مثل Discord، Heroku، Adobe، Motorola Solutions و بسیاری دیگر.

در حالی که زبان‌های برنامه‌نویسی برتر مانند جاوا، C، C++، PHP و جاوا اسکریپت گزینه‌های پیش‌فرض برای توسعه هر برنامه‌ای هستند، به بازیکنان کوچکتری می‌شوند که می‌توانند ویژگی‌هایی را ارائه دهند که در زبان‌های پرکاربرد وجود نخواهد داشت. با این حال، باید قبل از استفاده از اکسیر استفاده شود. چرا که برای توسعه دادن این برنامه، فرصتی برای رشد یا افزایش وجود ندارد.

در این مقاله به زبان ‌برنامه‌نویسی اکسیر و ویژگی‌های آن و کاربردهایی قابل استفاده از آن نگاه کردیم. بنابراین اگر در جستجوی بهترین توسعه دهنده نرم‌افزار اکسیر برای سازمان خود بوده‌اید که به این صفحه وب رسیده‌اید، باید بگوییم درست بوده و به جای درستی آمده‌اید زیرا در ادامه همین راستا راهنمایی‌های جزئی‌تری داشت.

برای بررسی مهارت های فنی و درکی کاندیداهای این شغل معمولاً از:

  • سوالات چند گزینه ای (MCQ) از دو بخش سوال یا مشکل و مجموعه ای از جایگزین ها یا پاسخ های ممکن ایجاد می شود. هم چنین شامل یک کلید می‌شود که بهترین پاسخ را می‌دهد و چند عامل حواس‌پرتی که قانع‌کننده هستند.
  • AI-LogicBox که یک پلت‌فرم شبه کدنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای ارزیابی مهارت‌های منطقی و حل مسائل برنامه‌نویسی طراحی شده است.
  • و سوالاتی که دارای کدگذاری هستند، از انواع سوالات برای مهارت‌های آزمایشی با تعدادی از افراد استفاده می‌شود.

چند نمونه از این سوالات را در ادامه با هم ببینیم:

  • کاربرد ماژول کریپتو در اکسیر را توضیح دهید؟
  • موارد استفاده از تابع spawn را ذکر کنید؟
  • توضیح دهید که درون‌یابی رشته‌های در اکسیر چیست؟

هم‌چنین در حین بررسی نقش توسعه‌دهنده، می‌توان مهارت‌های کدنویسی داوطلب را آزمایش کرد.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهم از زبان ‌برنامه‌نویسی اکسیر برای پروژه بعدی خود استفاده کنید، اما نمی‌دانید کجا به دنبال بهترین کار برای شرکت خود بگردید، حتماً تحقیقات خود را از استخدام کامل کنید یا از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. شما کمک کننده.

علاوه بر این از طریق سایت تست پرو‌ می‌توانید برای ارزیابی پیش از استفاده از برنامه نویسان بهره‌مند شوید.