خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

در این مطلب درباره شناخت انواع کابل شبکه موجود در بازار ایران بپردازیم. چگونه کابل را بشناسیم و در پروژه شبکه از چه کابل شبکه های خود استفاده کنیم. همچنین 2 مورد از محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین برندها را معرفی کرد و در آخر راهنمای خرید مناسب یک شبکه کابل را می‌خوانیم.

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه یکی از اجزای مهم زیر ساخت شبکه است که کار انتقال داده را برعهده دارد. ایده ایجاد شبکه لن یا محلی این است که رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها فایل‌ها، و داده‌ها را با اطلاعات به اشتراک بگذارید و داده‌ها را به‌گونه‌ای انجام دهد که بین اجزای شبکه منتقل شود. پس نیاز اصلی شبکه توسط کابل شبکه تامین می شود.

انواع شبکه کابل و طبقه بندی چگونه است؟

کابل شبکه می‌تواند بدون محافظ یا بامحافظ باشد. درنوع بدون محافظ، فویل یا غلاف محافظتی در اطراف امکان وجود ندارد. در کابل شبکه بدون محافظ بسیار ارزان ترهستند ولی کیفیتی که از طریق نویزالکتریکی درآنها کاهش می‌یابد.

کابل‌های شیلددار دارای محافظ بافته یا فویل هستند که معمولاً از مس یا پلیمر دیگری ساخته می‌شود. محافظ نویزرا کاهش می دهد و کیفیت اتصال را بهبود می بخشد.

کابل‌های شبکه‌های مختلف دارند که به عنوان ” دسته” یا Cat (مخفف ( دسته بندی می‌شوند. هر دسته به مجموعه متفاوتی از استانداردها اشاره دارد.

در حال حاضر، کمترین استاندارد پیشنهادی موجود Cat5 است. هر چیزی زیر آن در حال حاضر منسوخ شده است. با افزایش سرعت اینترنت، کابل های Cat5 نیز در حال منسوخ شدن هستند.

دسته 5 (Cat5) – قدیمی‌ترین شبکه کابلی که داده‌ها را تا سرعت 100 مگابیتی درثانیه منتقل می‌کند.

دسته ((Cat5e – نسخه به روز شده Cat5 است. در این امکان انتقال با سرعت بالاتر و تداخل کمتر شده است.

دسته 6 (Cat6) – در این نوع کابل شبکه امکان انتقال تا سرعت 10 گیگابیت امکان پذیراست. سیم‌های کابل Cat6 نازک هست و همین امرباعث کم شدن نسبت به نویزمی‌شود. این کابل از کابل‌های Cat5 سفت‌تراست، که می‌توان آن‌ها را در گوشه‌های سخت‌تر کند.

دسته (a6 – نسخه بهبود یافته کابل Cat6. سرعت انتقال در این کابل 10 گیگابیت درثانیه است. این کابل شبکه پهنای باند نسبت به Cat6 دو برابری را می‌دهد. Cat6a برای نویز الکتریکی و تشعشعات کابل الکترومغناطیسی در برابر سیگنال‌ها به صورت محافظت شده ساخته می‌شوند.

دسته 7 (Cat7) – ارائه حداکثر سرعت 10 گیگابیت برثانیه تا فاصله 15 متری. کابل‌های شبکه زوج سیم به هم تابیده Cat7 کاملاً محافظت شده هستند، حذف تداخل و بهبود مقاومت در برابر نویز الکتریکی از ویژگی‌های این کابل است.

دسته 8 (Cat8) – این کابل داده‌ها را با سرعت 40 گیگابیت بر زمین و پهنای باند 2000 مگاهرتز منتقل می‌کند. این کابل شبکه به طور خاص برای مراکز داده و شبکه های سازمانی طراحی شده اند و بسیار گرانتر هستند.

در ادامه 2 مورد از برندهای کابل شبکه پر مصرف در بازار ایران را معرفی و بررسی کرد.

انواع کابل شبکه لگراند و راه های تشخیص آن

کابل شبکه لگراند از محبوب‌ترین کابل‌های اترنت در بازار جهان است. این برند فرانسوی بخش عمده ای از بازار ایران را می تواند بیاورد و به عنوان انتخاب اول یک پروژه شبکه محلی تبدیل شود.

تمام کابل‌های شبکه لگراند از انواع رنگ‌های رنگی، زرد، آبی و خاکستری سه رنگی است که در شبکه‌های کابلی لگراند استفاده می‌شود. یکی از راههای تشخیص کابل شبکه لگراند رنگ پوشش آنهاست. به طور کلی می‌توانم کابل‌های شبکه لگراند رده Cat 5 را به رنگ خاکستری بگویم، در ردهCat 6 به رنگ آبی وردهCat 7 به رنگ زرد است.

کابل شبکه لگراند CAT5e SFTP

این نوع کابل شبکه لگراند با فویل محافظ و شیلد محافظتی است. رنگ این کابل خاکستری است.

کابل شبکه لگراند CAT5e UTP

این کابل به رنگ خاکستری و بدون هیچ نوع فویل وشیلد محافظتی است.

کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP

اگر کابل شبکه لگراند Cat6 را در فویل و غلاف محافظتی بپیچیم، دریافت آن شبکه Cat6 SFTP لگراند خواهد بود. این غلاف محافظتی، کابل را در برابر تداخل الکترومغناطیسی و رادیویی حفظ می‌کند. شکلی که از شکل زیر پیداست، کابل شبکه لگراند Cat6 SFTP آبی رنگ است.

کابل شبکه لگراند Cat6 UTP

این کابل به رنگ آبی و بدون شیلد و فویل محافظ است. روکش کابل شبکه CAT6 UTP درمقایسه با نسل‌های پیشین خود، به شبکه کابلی خاص CAT5 UTP و CAT5e UTP، ضخیم تراست.نرخ پیچش هم در این کابل در مقایسه با دو نوع قبلی دو برابر شده است.

کابل شبکه لگراند cat6a SFTP

این شبکه به رنگ آبی است و یک شیلد محافظتی نیز به دورتمامی زوج‌های به همتابه پیچیده شده است. این کابل در برابر نویز بسیار مقاوم است و در محیط های خارجی کاربرد دارد.

کابل شبکه لگراند cat6a UTP

کابل شبکه لگراند UTP cat6aبه رنگ آبی است. این کابل بدون فویل وشیلد محافظتی است.

کابل شبکهCAT7 SFTP لگراند

کابل شبکه لگراندCAT7 با سرعت 10 در ارسال می‌کند. حالتی که در شکل می‌بینید رنگ این کابل زرد است و دارای شیلد وویل محافظتی است که این کابل را برای محیط‌های پرنویز مناسب انتخاب کنید.

راهنمای شناخت و خرید انواع کابل شبکه

آشنایی با انواع کابل شبکه نگزنس

اگر به دنبال کابل شبکه مرغوب می‌گردید، کابل شبکه نگزنس یکی از بهترین انتخاب‌هاست. جنس بدنه، پیچش زوج سیم‌ها، جنس روکش و شیلد محافظتی همه از مرغوبیت قابل توجه برخور هستند که کیفیت اتصال را برای شما به ارمغان می‌آورند.

جنس مس از مرغوبیت بالاست. همین امر باعث سرعت و مرغوبیت کابل شبکه نگزنس شده است. سایر برندها در تولید شبکه های کابلی خود از سایر آلیاژها استفاده می کنند که باعث نویز پذیرش و کاهش سرعت انتقال در کابل می شود.

راهنمای شناخت و خرید انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه نگزنس

CAT6 SFTP

این کابل دارای فویل و شیلد محافظتی و روکش PVC است.

CAT6 UTP

یکی از محبوب ترین نوع کابل شبکه نگزنس CAT6 UTP است، این نوع کابل بدون فویل یا شیلد محافظتی است.

CAT6 sftp در فضای باز

این نوع کابل همان Cat6 sftp نگزنس است با این تفاوت که یک لایه به روکش خارجی به آن اضافه می شود تا در شرایط برابر آب و آسیب هوایی نباشد.

سیستم دسته بندی کابل شبکه نگزنس به شکلی است که کابل های پرکاربرد و پرطرفدار خود را برای محیط های خارجی (outdoor) و داخلی (indoor) طراحی می کنند. آنچه گفته شد، نوع خارجی دارای یک لایه اضافه برای محافظت بیشتر است.

CAT6 sftp فضای داخلی

ساختار این نوع کابل بسیار شبیه CAT6 sftp outdoor است با این تفاوت که لایه بیرونی کمتری دارد و برای شرایط داخل ساختمان مناسب است.

CAT6a

کابل شبکه نگزنس CAT6a نمونه ارتقا یافته CAT6 است. سرعت انتقال و پهنای باند در این کابل نسبت به CAT6 بسیار بیشتر شده است. این کابل نیز در دو نوع indoor, outdoor تولید می‌شود و دارای تنوعutp, sftp, ftp است که از توضیح آن صرفه نظر می‌کنیم.

راههای تشخیص کابل شبکه نگزنس

تسخیص کابل شبکه نگزنس بسیار مهم است. اگر از شبکه نگزنس استفاده کنید، می توانید نمونه های تقلبی این کابل نگزنس را تهیه کنید. فاکتورهای مهم در تشخیص دخیل هستند که به طور کلی به دو دسته ظاهری و غیرظاهری تقسیم می‌شوند.

فاکتور ظاهری تشخیص کابل شبکه نگزنس این است که این کابل در دو رنگ نارنجی و مشکی تولید می شود. فاکتور غیرظاهری در تشخیص این نوع شبکه کابل به پیچش، وزن آن این شرکت محصولات خود را در وزن و پیچش تعریف شده، تولید می کند.

راهنمای خرید کابل شبکه

خرید کابل شبکه همیشه آسان نیست. کابل‌های شبکه در انواع مختلف تولید می‌شوند: Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a و Cat7 این تنوع در جنس، رنگ، اندازه، روکش و غلاف محافظتی، کار انتخاب را می‌کند.

علاوه بر برآن برندها و تامین کنندگان موجود در بازار وجود دارند. عملکرد، قیمت، در ماندن، کیفیت و موارد دیگر همگی بر تصمیم می‌گیرند. اینها همگی عواملی هستند که در برندهای مختلف ممکن است کاملا متفاوت باشد.

در فرآیند خرید کابل شبکه ممکن است با محدودیت‌هایی که محدودیت‌هایی وجود داشته باشد، چون مالی، عدم اطمینان از اصل بودن کالا، عدم پشتیبانی، پاسخگویی به مشتریان و خیلی موارد دیگر، پیشنهاد ما خرید از فروشگاه اینترنتیhttps://mazcable. com است.

فروشگاه تجهیزات شبکه کارن با ارائه محصول و پشتیبانی محصول و راهنمای مشاوران قبل از خرید، یک انتخاب مناسب و عالی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!