خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

رادیوگرافی دارای انواع مختلف بوده است که هر یک کارایی مختص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم به راهنمای خرید رادیوگرافی دندانپزشکی بپردازیم تا در کسب اطلاعات کافی به شما کمک کنید.

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزات هر مطب، دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی به شماره می‌رود. این دستگاه به وسیله اشعه های تضعیف شده ایکس اقدام به عکس برداری از دندان کرده و وضعیت دهان و دندان را به خوبی نشان می دهد. رادیوگرافی دارای انواع مختلف بوده است که هر یک کارایی مختص خود را دارد. قبل از خرید رادیوگرافی دندانپزشکی توصیه می‌شود به نکات مهم توجه شود تا بر اساس نیاز خود دستگاه مناسب را انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم به راهنمای خرید رادیوگرافی دندانپزشکی بپردازیم تا در کسب اطلاعات کافی به شما کمک کنید.

کاربرد رادیوگرافی دندان

این دستگاه کاربرد زیادی دارد و با کمک آن می‌توان انواع دندان‌ها را بررسی کرد.

 • دستگاه رادیوگرافی می‌تواند مشکلاتی مانند کیست، تومور، آبسه و… را تشخیص دهد.
 • بررسی مشکلات دهانی دندانی پوسیدگی، ساختار پنهان دندانی مثل دندان عقل
 • با این دستگاه امکان دیدن تمام ریشه های دندان وجود دارد.
 • قابلیت بررسی وضعیت دندان‌ها در حال رشد و لثه‌های درگیر با آسیب
 • دسترسی از ایمنی بسیار بالا برای انجام برخی از عملیات‌های بازسازی و ترمیم
 • قابلیت مشاهده فوری دندان بر روی صفحه مانیتور

کدام یک از دستگاه های رادیوگرافی برای من مناسب است؟

جراحی و عملیات‌های دندانپزشکی با یکدیگر تفاوت دارند. به همین منظور در هنگام انتخاب رادیوگرافی باید به قابلیت‌های دستگاه توجه کرد. به طور کلی رادیوگرافی دارای دو نوع دهانی و خارج دهانی می‌باشد. در رادیوگرافی داخل دهانی، نوار اشعه ایکس درون دهان و در رادیوگرافی خارج دهانی، نوار اشعه ایکس خارج از دهان قرار می گیرد.

این دو نوع رادیوگرافی خود دارای انواع مختلفی بوده که در ادامه به معرفی برخی از انواع آن می‌پردازیم:

رادیوگرافی داخل دهانی

رادیوگرافی در داخل رایج‌ترین مقدار به میزانی است که سطح بالایی از جزئیات را به نمایش می‌گذارد. این نوع رادیوگرافی در مواردی مانند مشاهده ریشه دندان، بررسی وضعیت دندان در حال رشد، تشخیص پوسیدگی و… کاربرد دارد. رادی داخل دهانی خود دارای انواع تصاویر بوده است که هر کدام از انواع آن جهت از دندان را نشان می دهد.

 • رادیوگرافی بایت وینگ سمت راست دندان را نشان می دهد. در این روش فرد در هنگام انجام رادیوگرافی، ابزارهای مشابه به بال را گاز گرفته تا نوار اشعه ایکس را در جای خود ثابت نگه دارد. دندانپزشک با استفاده از این نوع رادیوگرافی می‌تواند سایش و فروپاشی را در پرکندگی دندان نشان دهد. همچنین پوسیدگی میان دندان‌های عقب، تغییر ضخامت استخوان‌ها به دلیل بیماری لثه را تشخیص می‌دهد.
 • رادیوگرافی پری اپیکال سمت چپ دندان را نشان می دهد. در هر لحظه تنها می‌توان یک و یا دو دندان را نشان داد. این رادیوگرافی ارتفاع کامل دندان از تاج تا ریشه را به نمایش می‌گذارد.
 • رادیوگرافی اکلوزال نشان دهنده سطح اکلوزال دندان است. این رادیوگرافی نسبت به دیگر انواع آن بزرگتر بوده و به طور تقریبی تمام فک بالا و پایین را نشان می دهد.

رادیوگرافی خارج دهانی

رادیوگرافی خارج از کشور علاوه بر نشان دهان دندان‌ها اطلاعاتی از فک و جمجمه نیز در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد. از مهمترین کاربردهای این نوع رادیوگرافی می‌توان به بررسی استخوان‌های صورت، بررسی رابطه بین دندان و فک، مشاهده و بررسی وضعیت دندان‌های تحت فشار و… اشاره کرد.

رادیوگرافی خارج دهانی نسبت به داخل دهانی جزئیات کمتری را به نمایش گزاشته و به همین دلیل برای تشخیص پوسیدگی دندان به صورت مجزا کاربردی ندارد.

راهنمای خرید رادیوگرافی دندانپزشکی

 • رادیوگرافی پانورامیک تمام دندان ها در فک بالا و پایین را در یک تصویر نمایش می دهد. این رادیوگرافی کمک بسزایی برای مشاهده و بررسی دندان های پنهان، تومورها و کیست ها می کند.
 • رادیوگرافی سفالومتری به منظور بررسی رابطه بین فک و دندان استفاده از آن می‌گیرند.
 • رادیوگرافی مخروطی توموگرافی تصاویر سه بعدی از سازه های دندان، عصب، استخوان و بافت نرم را با کیفیت بالا به نمایش می‌گذارد.
 • سی تی اسکن به منظور بررسی محل قرارگیری ایمپلنت و میزان استفاده از آن در مطب رادیولوژی و یا بیمارستان انجام می شود.
 • رادیوگرافی توموگرافی همچنین برای بررسی قسمت‌هایی که به سختی قابل مشاهده است و یا توسط قسمت‌های دیگری پوشیده شده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سیالوگرافی نیز از اشعه ایکس استفاده می‌کند. در این نوع رادیوگرافی نوعی رنگ درون غدد بزاقی تزریق شده تا در نوار رادیوگرافی به نمایش گذاشته شود.
 • رادیوگرافی دیجیتال از جدیدترین انواع رادیوگرافی بوده است که با استفاده از یک صفحه الکترونیکی صاف شده می‌شود.
 • ام آر آی بهترین راه بررسی بافت نرم افزار به شماره میرود. در این روش تصاویر بعدی از حفره دهان شامل فک و دندان گرفته می‌شود.

نکات مهم خرید دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی

بعد از آشنایی با انواع رادیوگرافی برای کامل کردن مطلب راهنمای خرید رادیوگرافی دندانپزشکی، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

1. نوع دستگاه

دستگاه رادیوگرافی در دو نوع AC و DC ارائه شده است. رادیوگرافی AC از ولتاژ و جریان دو فاز برای عکس برداری است . نوع DC نیز دارای ولتاژ تک فاز با فرکانس بالا برای عکس برداری است. تصاویر گرفته شده توسط این دستگاه‌ها از کیفیت بالای برخودار بوده و به راحتی مشکلات دندان قابل تشخیص است.

دستگاه رادیوگرافی پرتابل واتک نمونه هایی از دستگاه DC بوده و از محبوبیت بالایی برخوردار است. این دستگاه را می‌توان به راحتی از سایت جهان دندان تهیه کرد.

2. نوع تایمر

تایمر از مهمترین قطعات دستگاه رادیوگرافی به شماره میرود. تایمری بر روی دستگاه قرار دارد، معمولاً به صورت دیجیتالی است. تایمرهای با کیفیت معمول از سیستم میکروپروسسوری پیشرفته تشکیل شده است که زمان اکسپوز دستگاه را مشخص کرده و به نمایش می‌گذارد. تایمرها با فرکانس بالا کار می‌کنند و در برخی موارد ممکن است به دو تیوب متصل شوند. به همین دلیل تایمر از اهمیت بالایی برخوردار است.

3. نوع اتصال دستگاه رادیوگرافی

دستگاه رادیوگرافی معمولی در شکل‌های دیواری، پایه دار و پرتابل در بازار عرضه می‌شود که دندانپزشک با توجه به نیاز و محیط مطب خود از انواع آن را انتخاب کنید. رادیوگرافی دیواری ثابت بوده و بر روی دیوار نصب می‌شود. دستگاه رادیوگرافی پایه‌دار متحرک بوده و امکان جابه‌جایی در آن وجود دارد. رادیوگرافی پرتابل نیز دارای پایه های مخصوص برای ثابت کردن آن در مطب می باشد.

4. گارانتی و خدمات پس از فروش

گارانتی و خدامت پس از فروش از مهم ترین مسائلی است که توجه دندانپزشکان را به خود جلب می کند. دستگاهی که از گارانتی و خدمات پس از فروش است، در صورت تولید مشکل می‌توان به شرکت‌کننده آن مراجعه کرد و از خدمات آن استفاده کرد. به طور کلی شرکت تولید کننده تجهیزات دندانپزشکی یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش محصولات در نظر گرفته شده است.

راهنمای خرید رادیوگرافی دندانپزشکی

کلام آخر

همانگونه که اشاره می شود رادیوگرافی از مهم ترین تجهیزات هر مطب به شمار می رود که از آن به عنوان قلب مطب یاد می شود که اقدام به عکسبرداری از دندان ها و فک می کند. قبل از خرید دستگاه رادیوگرافی آشنایی با انواع آن و نکات دیگر از مهم‌ترین موارد به شمار می‌رود که راهنمای خرید رادیوگرافی دندانپزشکی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

شما عزیزان می‌توانید برای خرید بهترین رادیوگرافی دندانپزشکی به سایت جهان دندانپزشکی مراجعه کنید و بعد از کسب اطلاعات کافی در این زمینه نسبت به خرید مطمئن اقدام کنید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!