با توجه به شایعاتی مبنی بر انتشار نسخه های آزمایشی رسمی One Ui 5 منتشر شده است، بسیاری از کاربران این موضوع را منتشر کرده اند و سامسونگ چه قابلیت هایی را در اندروید 13 ارائه خواهد کرد. در این مطلب، نسخه آزمایشی اولیه این رابطه را مرور کنید تا قبل از انتشار نسخه بتا عمومی، از قابلیت‌های جدید اضافه شده و تغییرات اعمال شده روی این پوسته‌های سفارشی آگاه شوید.

همان طور که 9to5 گوگل اشاره می کند، سامسونگ بیلد آزمایش شده در این مطلب را رسماً ارائه نکرده است. بنابراین، امکان دارد با ماهیت اولیه آن، تصویر کاملی از One UI 5 ارائه دهد. فراموش نکنید که همه‌ی قابلیت‌هایی را که در آن‌ها به آن اشاره می‌کنیم، نکنید، با استفاده از One UI 5 و مقایسه آن با One Ui 4 مربوط می‌شود.

بهبود طراحی اعلانها

مقایسه اعلان ها در one ui 5 و one ui 4

طراحی عالی‌ها در One UI 5 درمقایسه‌با One UI تغییر یافته است. نسخه جدید رابط کاربری سامسونگ از نمادهای قدیمی برای نمایش اعلان‌ها بهره می‌برد و سبک طراحی این بخش نیز به‌روز شده است. شفافیت سایه‌ی اعلان‌ها و سریع‌تر هم کمی تغییر کرده است. باید بگوییم هیچ کدام از اینها تغییر عمده نمی کنند. اما درمجموع حس متفاوتی را هنگام استفاده از بخشاعلان‌ها ایجاد می‌کنند.

پنجره‌ای مجوز اپلیکیشن‌ها

مقایسه پنجره نمای ها در one ui 5 و one ui 4

یکی از شگفتی‌های بزرگ One UI 5 استفاده از پنجره‌های مجوز پیش‌فرض اندروید است. این نظر بهیچ‌وجه نیست و روش عملکرد آن شباهت زیادی به روش گوگل دارد. تغییر دادن بخشهایی که واقعاً به به‌روزرسانی نیازی ندارند و در حالت پیش‌فرض به‌خوبی کار می‌کنند، می‌توانند به سرعت انتشار به‌روزرسانی‌های بعدی کمک کنند. البته این احتمال هم وجود دارد که سامسونگ در نسخه نهایی One UI 5 در این بخش تغییر می کند. به‌هرحال با انتشار نسخه‌های آزمایشی عمومی، دید بهتری در این زمینه به دست آورد.

قابلیت تشخیص متن تصاویر در گالری

قابلیت OCR در گالری One UI 5

سامسونگ اکنون قابلیت تشخیص متن از تصاویر (OCR) را به One UI 5 اضافه کرده است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد متن موجود در عکس‌ها را در برنامه‌های گالری و صفحه‌کلید کپی کنید. هنگامی که دستگاه متنی را روی یک تصویر تشخیص می دهد، دکمه های متنی را برای استخراج متن در پایین گالری دردسترس شما خواهد بود که با آن می توانید از متن مدنظر در اپلیکیشن های دیگر استفاده کنید. این قابلیت قبلاً بخشی از Bixby Vision بود. اما حالا در One UI 5 به‌عنوان ویژگی مجزا ارائه شده است.

مقایسه OCR در iOS و One UI 5

متن متن در نسخه‌های جدید رابط کاربری عملکردی شبیه به قابلیت OCR در iOS دارد. شما می‌توانید متن را در مقابل هر تصویری که روی آن درج شده است، بسازید و سپس متن را در برنامه‌های مدنظر خود وارد کنید. رابط کاربری این ویژگی در One UI 5 دارای رابط کاربری OCR در iOS است.

مرکز امنیت و حریم خصوصی

مرکز امنیت و حریم خصوصی One UI 5

مرکز امنیت و حریم‌ خصوصی در واقع نسخه‌های اختصاصی سامسونگ از قابلیت مشابهی است که گوگل با اندروید ۱۳ روی گوشی‌های پیکسل ارائه می‌کند. همه‌ی‌های کاربری، گذرواژه‌ها، امنیت و ویژگی‌های مرتبط با حریم‌خصوصی اکنون در یک صفحه قرار دارند که به آن‌ها دسترسی آسان‌تری دارند.

بعلاوه براین، این بخش با اسکن موارد مختلف هر اپلیکیشن و سرویسی را می‌توان شناسایی کرد که ممکن است از برنامه‌های سوءاستفاده کند. قابلیت‌های امنیتی غیرفعال نیز در این قسمت بررسی می‌شوند و با استفاده از کاربر برای افزایش سطح امنیت به کاربر توصیه می‌کنند آن‌ها را فعال می‌کند.

همه‌ی قابلیت‌ها و ویژگی‌های بخش مرکز امنیت و حریم خصوصی در One UI 4 نیز وجود دارند. اما در One UI 5 دسترسی به این گزینه بسیار آسان است و سیستم هشدار دهنده این شرکت نیز درزمینه کاربرانی هستند که توجه زیادی به امنیت نمی‌دهند، عملکرد بهتری را ارائه می‌دهند.

ژست‌های حرکتی جدید چندوظیفه‌ای

ژست های چندوظیفه های One UI 5

اکنون دو گزینه برای قابلیت‌های چندوظیفه‌ای و دسترسی به این ویژگی وجود دارد. شما می‌توانید با دو انگشت از پایین صفحه به‌سمت بالا بکشید تا به قسمت تقسیم‌شده‌ها دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توان با کشیدن انگشت از گوشه‌های سمت راست بالا به‌سمت مرکز نمایشگر، پنجره‌های بازشو ایجاد کرد. درحال‌حاضر، هیچ‌یک از این ژست‌ها کار نمی‌کنند؛ اما احتمالاً در نسخه‌های رسمی شاهد فعال شدن این قابلیت‌ها بود.

تغییرات دیگر

تغییرات One UI 5

سایر تغییرات One UI 5 عبارت‌اند از:

  • امکان همکاری میان کاربران در اپلیکیشن سامسونگ نوت
  • دسترسی به برنامه های فعال در کنترل سریع
  • نمایش تصویر دستگاه در بخش مربوط به گوشی
مقاله مرتبط:

در پایان اشاره کنیم که فعلاً باید کاملاً بتواند در One UI 5 دیده نمی‌شود. این رابط کاربری شامل پیشرفت‌های جزئی به‌همراه ارتقای نحوه نمایش انیمیشن‌ها است. به نظر می‌رسد سامسونگ در این نسخه از رابط کاربری اختصاصی خود، روی سرعت به‌تحصیل انجام شده است. زیرا نسخه‌ای بتا احتمالاً یک ماه زودتر دردسترس قرار خواهد گرفت.

برای دریافت سریع‌تر به‌روزرسانی‌های اندروید و سپس ارائه قابلیت‌های جدیدتر با به‌روزرسانی‌های بعدی این امکان را برای افزایش تعداد دستگاه‌های ارائه‌شده می‌کند تا ابتدا به‌روزرسانی‌های جدید را دریافت کنید و در مرحله بعد، امکانات جدیدی به گوشی یا تبلت اندروید آن‌ها اضافه شود. سامسونگ اعلام کرد که تا چهار سال به‌روزرسانی نرم‌افزاری را برای گوشی‌های پرچمدار خود ارائه می‌دهد و این شروع بسیار خوبی برای سری گلکسی S22 می‌شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!