خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

ممکن است نام «پیوند محیط» یا «دیپ لینک» (پیوند عمیق) برایتان آشنا نباشد، اما مطمئناً قبلاً از آن استفاده کرده‌اید! این ابزار ناوبری دیجیتال می‌تواند باعث دسترسی بیشتر یا کمتر به یک محتوا شود. از دیپ لینک هم می‌توانم به عنوان یک ابزار خسته کننده برای استفاده از آن استفاده کنم و هم می‌توانم به آن کمک کنم، روش‌های واقعاً خلاقانه برای ارائه محتوای معرفی شده است. حتماً کنجکاو شده‌اید که منظور ما از دیپ لینک چیست؟ در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا شما را با این ابزار دیجیتال عصر جدید آشنا کنیم.

دیپ لینک چیست؟

پیوندهای وب پیوندهایی از داخل یک سایت یا برنامه به یک وب سایت یا برنامه دیگر هستند. برای مثال، اگر این مقاله را از لینکی در یک برنامه خبری یا لینکی در وب سایت دیگر پیدا کرده اید، در این صورت از پیوند پیوندی استفاده کرده اید. حتی خود این مقاله هم می‌تواند دارای پیوندهایی به وب سایت‌های دیگر باشد که این هم پیوند پیوندی است.

اگر جزو کسانی هستند که فقط به عنوان بازدیدکننده در گشت و گذار می‌شوند، پیوندهای درونی در همه جا وجود دارند و آنقدر بدیهی هستند که شاید هیچ وقت متوجه نشوید! اما، اگر به عنوان توسعه دهنده سایت و اپلیکیشن بخواهید وارد اکوسیستم وب شوید، مفهوم مفهومی کمی پیچیده و البته بسیار جالب خواهد بود.

دیپ لینک چه کاربردی دارد؟

در حالت کلی دیپ لینک را می‌توان به چهار دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد که عبارتند از: پیوند بین وب سایت‌ها، پیوند از وب به برنامه، پیوند از برنامه به وب و پیوند برنامه به برنامه. همه این راه حل‌های پیچیده به طور فزاینده‌ای در حال رشد و حل مشکلات پیچیده‌تر هستند.

در ادامه هر چهار گونه را به طور خلاصه بررسی می کنیم.

لینک کردن در وب سایت ها

پیوند وب سایت به وب سایت از یک احتمالاً آشناترین نوع پیوند پیوند است. همچنین ساده‌ترین نوع این ابزار نیز می‌شود و در تولید محتوا کاربرد دارد.

سایت‌هایی که به هم پیوند دارند، همدیگر هستند و هم به خود کمک می‌کنند. هنگامی که شما از سایت خود به یک سایت مفید دیگر لینک می‌کنید، بازدیدکنندگان خود را به آنچه می‌خواهند و مورد نیازشان قرار می‌دهند، می‌رسانند و از سوی دیگر شما نیز به عنوان یک منبع کارآمد در نزد کاربران می‌توانند پیدا کنند.

دیپ لینک

درست است که صاحبان وب سایت‌ها دوست دارند خوانندگان خود را در صفحات خود نگه دارند، اما در عین حال، بهترین اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و اعتمادشان را جلب می‌کنند. گاهی اوقات، برای رسیدن به این هدف باید از پیوند دادن به وب سایت دیگر نیز استفاده کرد. بنابراین، دیپ لینک به خوانندگان کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نظر خود را به دست و از سوی دیگر به سایت‌ها کمک می‌کند تا با ارائه اطلاعات مفید در موتورهای جستجوی رتبه بهتری داشته باشند.

از آنجایی که از پیوند میان در وب سایت ها بسیار رایج است، ساده برای آن در اکثر پلتفرم های مدیریت محتوا و واژه های پردازها وجود دارد. اما این تنها استفاده پیوند پیوند نیست. دیپ لینک به طور فزاینده‌ای در «وب فضایی» (Spatial Web) نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این، با کلیک بر روی یک حالت پیوندی، کاربر به گوش دیگری از دنیای سه‌بعدی مجازی منتقل شده و حسی شبیه به فیلم‌های هری پاتر خواهد داشت! (وب فضایی با ایجاد یک محیط سه‌بعدی قصد دارد تا مرز بین دنیای دنیای و دنیای دیجیتال را کم‌رنگ‌تر کند).

دیپ لینک

لینک کردن از وب سایت به برنامه

پیوند از وب به برنامه معمولاً زمانی انجام می شود که یک محتوا در وب راحت پیدا شود، اما آن را در برنامه ساده تر ارائه می کند (یا به بهترین شکل انجام شود). به عنوان یک مثال می توانم به لینک دانلود خود برنامه ها اشاره کنم. عموم کاربران معمولاً با برنامه‌ها در سایت‌ها آشنا می‌شوند اما بعد از کلیک کردن روی پیوند میان برنامه‌های مانند گوگل پلی یا منتشر شده و آن را دانلود می‌کنند.

در حال مرور وب هستید و اپلیکیشن جدید را کشف کنید که جالب است به نظر می‌رسد. روی پیوند میان مرور آن ضربه می‌زنید، اما اماگر وب شما به جای نشان دادن اطلاعات مربوط به برنامه، بسته می‌شود و به جای آن از گوشی باز می‌شود و شما را مستقیماً به صفحه برنامه‌ای که در وب دیده می‌شود، می‌برد. این بارز و از یک مثال پیوندی از وب برنامه است.

استفاده از این نوع پیوند پیچیده پیچیده است و نیاز به ایجاد یک آدرس وب برای یک مکان در برنامه ای است که مستلزم کدنویسی تخصصی است. شیوه اجرای پیوند از وب به برنامه نیز بر اساس سیستم عاملی که برنامه برای آن تولید می شود، متفاوت خواهد بود. برای مثال زیر تصویر زیر یک پیوند پیوندی از وب به یک برنامه ویندوزی را نشان می دهد.

دیپ لینک

از پیوند میان وب به برنامه می‌توانم برای اشتراک گذاری این محتوا استفاده کنم. به عنوان مثال، می‌توانم ایمیلی حاوی یک پیوند میانی برای آنها یک برنامه ارسال کند که وقتی روی آن می‌شود، به قسمت‌هایی خاص از برنامه بروند که در حالت عادی کسی نمی‌تواند به آن قسمت دسترسی داشته باشد، کلیک کند.

لینک کردن از برنامه به برنامه

در شرایطی که این روزها همه ما نیاز به کارهای خود را به وسیله برنامه‌های رایانه‌ای یا موبایلی انجام می‌دهند، منطقی است که مدام را از یک برنامه به برنامه دیگری منتقل می‌کند. برنامه پیوند به برنامه این امکان را برای برنامه‌نویسان و کاربران مهیا می‌کند. به عنوان یک مثال معمول می‌توانم لینک یک ویدیوی یوتیوب را در داخل یک پیام متنی اشاره کنم. به محض اینکه بر روی این پیوند در برنامه پیام‌رسان خود کلیک کنید، برنامه یوتیوب باز شده و پخش ویدیوی مربوط به می‌کند.

ایجاد چنین پیوندی می‌تواند بسیار پیچیده باشد، اما خوشبختانه اغلب برنامه‌های رایج از رابط‌های برنامه نویسی برنامه (API) از پیش ساخته شده استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد در چنین مواردی هماهنگ باشند. لینک برنامه فقط برای ارائه محتوا نیست. بلکه یک API خوب می‌تواند امنیت برنامه‌هایی را داشته باشد که حساس باشند می‌دهند.

به عنوان مثال، وقتی نیاز به پول در داخل یک برنامه دارید، برای اینکه امنیت انتقال افزایش پیدا کند می‌توان از لینک کردن به یک برنامه مالی مطمئن استفاده کرد تا کاربر بعد از انجام امور مالی خود در برنامه تخصصی مربوطه، دوباره به برنامه اول برسد. برگردد و به کار خود ادامه دهد.

برنامه پیوند به برنامه در اینترنت اشیاء هم جایگاه ویژه‌ای دارد. دقیقاً به همین دلیل است که دستیارهای هوشمند مانند الکسای آمازون می‌توانند محتوا را به گوشی هوشمند کاربر ارسال کنند یا برخی از برنامه‌ها را در آن اجرا کنند که در حالت عادی امکان چنین کاری وجود ندارد.

لینک کردن از برنامه به وب سایت

این مورد نیاز به توضیح زیادی ندارد، چرا که در واقع بسیار شبیه پیوند بین صفحات وب است. اکثر برنامه‌ها به اینترنت متصل هستند و کافیست تا لینک یک صفحه وب سایت را در آن‌ها قرار دهید تا با کلیک بر روی این لینک، مرورگر وب باز شده و صفحه را نشان دهید. پیوند برنامه به وب سایت هم می‌تواند مانند برنامه عملیاتی باشد و شما را از برنامه حاضر به مرورگر وب منتقل کند و هم در داخل همان برنامه صفحه وب مربوطه باز شود و نیازی به انتقال به مرورگر نباشد.

دریایی از پیوندهای ارتباط!

این روزها کلیک کنید یا لمس کنید روی یک عبارت آبی رنگ و رفتن به صفحه یا برنامه بعدی، کاری بسیار بدیهی است که شاید هیچگاه ما را به فکر فرو نمیبرد؟ اما ایجاد کنید که بدون مفهوم دیپ لینک، شرایط چگونه می توانم باشد. اگر دیپ لینک نبود، باید هر زمان که یک مطلب جالب یا یک برنامه کاربردی جدید را پیدا کند، باید آدرس آن را به صورت دستی وارد مرورگر می‌کردید و یا در اپ استور به دنبالش می‌گشتید. مطمئناً بدون وجود دیپ لینک باید خیلی از وقت خود را از یک صفحه وب به صفحه دیگر یا از یک برنامه به برنامه دیگر منتقل کنید.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!