دیمیتری راگوزینمدیر پرحاشیه‌ای روسکاسموس که در ماه‌های گذشته از همیشه با صحبت‌های جنجالی خبرساز شد، تغییرات اساسی در دولت روسیه از سمت خود برکنار شد. یوری بوریسفنخست وزیر در امور فضا و دفاع، جانشین راگوزین می‌شود و به ریاست چهارساله‌ای وی بر سازمان فضای روسیه پایان می‌دهد.

به‌گزارش ورج، راگوزین از زمان انتصاب به‌عنوان مدیرکل روسکاسموس، ریاست این سازمان را برعهده داشت. همه پیش‌ازآن، از سال 2011، نخست‌وزیر بود و در امور فضایی و دفاعی نظارت می‌کرد. او در بیشتر دوران تصدی خود، چهره‌های پرحاشیه بود که با صحبت‌های جنجال‌برانگیزش، به روابط تیرگی با ناسا به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک روسیه در فضای دامن زد. در سال ۲۰۱۴، ایالات متحده آمریکا را تحریم کرد و وی را به‌دلیل به‌عنوان نخست‌وزیر در زمان الحاق کریمه به روسیه، از ورود به این کشور منع کرد.

راگوزین به‌عنوان، مدیر روسکاسموس، به‌دلیل اظهارات و تهدیدهای عجیب‌وغریبی معروف است که عوامل ناسا را ​​در موقعیت‌های ناخوشایند قرار می‌دهند. سال گذشته، گزافه‌گویی‌های او زمانی اوج گرفت که روسیه تهاجم خود را آغاز کرد. تقابل روسیه با جهان غرب بر سر موضوعی منحصر، او را به بیان تهدیدها و ادعاهای مضحکی سوق داد که به روابط روسکاسموس با اروپا و ناسا لطمه‌ی شدید زدند.

به‌عنوان‌زین، به‌عنوان مثال، در آغاز جنگ راگو اعلام کرد که روسیه ممکن است در برنامه‌های ایستگاه‌های بین‌المللی خارج از کشور شریک شود و باعث شود این سازه‌ای عظیم روی زمین شود. همچنین، پس از اعلام اینکه روسیه به آمریکا موتور نخواهد فروخت، گفت فضانوردان ناسا می‌تواند از جارو دستی برای رسیدن به مدار دیگر استفاده کند.

بااین‌حال، راگوزین حتی پیش از آغاز جنگ روسیه در اکثر خبرساز بود. وقتی ایالات متحده در جریان تهاجم روسیه به کریمه این کشور را تحریم کرد، راگوزین گفت: این اقدام به صنعت فضای روسیه آسیب رساند. وی بیان کرد که فضای آمریکایی که در آن زمان برای رفتن به فضا به روسیه متکی بود، می‌تواند برای رسیدن به مدار به‌جای فضاپیمای سایت‌ها از سیستم‌های شهری استفاده کند. علاوه بر این، زمانی که ناسا برنامه‌های بین‌المللی به منظور استانداردسازی قوانین برای کاوش در ماه ارائه می‌دهد، این ابتکارعمل را به‌تمسخر گرفت و برنامه‌های ناسا را ​​در ماه را به جنگ عراق تشبیه کرد.

معمولاً ناسا از نظر درباره صحبت های نسنجیده راگوزین خودداری می کند. سازمان فضایی آمریکا و روسکاسموس با وجود آنچه راگوزین به‌طورکلی گفته است، همکاری با یکدیگر را ادامه داده‌اند. بااین‌حال، وقتی سه کیهان‌نورد روس که در ایستگاه‌های فضای بین‌المللی اقامت دارند، با پرچم‌های جمهوری‌های خودخوان‌ده‌ها در شرق شرق عکس گرفته‌اند، ناسا در حرکت نادر به‌طور خودکار این اقدام آن‌ها را محکوم می‌کنند. در آن زمان سازمان فضایی با انتشار بیانیه‌ای گفت: «ناسا استفاده‌ی روسیه از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای سیاسی سیاسی، به‌منظور پشتیبانی از جنگ علیه مردم را قویا می‌کند».

مقالات مرتبط:

با افزایش تنش‌ها بین ایالات متحده آمریکا و روسیه روی زمین، ناسا و روسکاسموس‌ها در ایستگاه‌های فضای بین‌المللی که هماکنون میزبان کیهان‌نورد روسیه و سه فضانورد ناسا و یک فضانورد ایتالیایی فضایی اروپا است، بدون وقفه ادامه داده‌اند. تلاش روسیه می‌کند با ناسا در ایستگاه فضایی را توسعه دهد. اما هنوز تصمیم رسمی دراینباره گرفته نشده است.

علاوه بر این، روز گذشته ناسا، توافقنامه با روسکاسموس برای مبادله‌ای فضانورد را نهایی کرده است. برایناس، در ازای پرواز فضانوردان آمریکایی با کپسول‌های سایت، کیهان‌نوردان در مأموریت‌های آتی با فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس حضور خواهند یافت. درحالحاضر، فرانک روبیو و لورال اوهارا، فضانوردان ناسا برای حضور در نمایندگی های آتی سایت های انتخاب شده اند. آنا کیکینا و آندری فدیاف، کیهان‌نوردان روس، نیز قرار است پروازهای بعدی کروی دراگون باشند. اولین مأموریت مبادله‌ای خدمه در ماه سپتامبر امسال انجام خواهد شد.

ناسا ممکن است با خبر برکناری راگوزین نفس راحتی بکشد. اما این امکان وجود دارد که وی کاملاً متفاوت باشد. برخی شایعات در رسانه‌های روسیه، ممکن است در مقامی جدید برای نظارت بر قلمروهای داخلی در جریان جنگ قرار گیرد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!