ایلان ماسکبنیان‌گذار و عامل اسپیس ایکس از سال‌ها پیش با صحبت درباره ارسال انسان به مریخ، رویای تبدیل بشر به گونه‌ای میان‌سیاره‌ای را مطرح کرده است. بدین منظور، این شرکت ساخت فضاپیمایی غولپیکر به نام استارشیپ است.

بااین‌حال به‌گزارش نیویورک‌تایمز، یک شرکت موشکی جدیدتر به نام رلتیویتی اسپیس و استارتاپی کوچک است که به دست مهندس ارشد سابق اسپانیایی ایکس بنیان‌ها، سه شنبه برنامه‌هایشان برای ارسال مریخ‌نشین رباتیک ویژه به سیاره سرخ را اعلام کردند. دو شرکت به‌طور بسیار خوش‌بینانه می‌گویند می‌توان با همبستگی این هدف را تا دو سال و نیم آینده، زمانی که زمین و مریخ دوباره در یک راستا قرار می‌گیرد، قرار می‌دهد.

تیموتی لیس، سیستم و بنیان‌گذار رلتیویتی اسپیس می‌گوید که اسپیس ایکس آشتیاق کارها را با جسارت و بلندپروازی محض انجام می‌دهد، برای آن‌ها الهام‌بخش بود. به‌گفته‌ی او: «در این صورت، بهترین افراد را برای کار روی آن‌ها جذب می‌کنند. ما از برخی شرکت‌های دیگر جسورتر هستیم.»

اگر مأموریت مریخی ویژگی موفقیت‌آمیز باشد، می‌تواند مسیر را برای شکل‌گیری بازاری جدید هموار کند و این امکان را فراهم کند که مؤسسه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های فضایی ملی محموله‌هایشان را با هزینه‌های اقتصادی به سیاره سرخ بفرستند بفرستند. این اتفاق مشابه همان چیزی خواهد بود که در حال حاضر در مورد ماهانه است. درحال‌حاضر برخی از شرکت‌ها امیدوار هستند با ارسال محموله به قمر زمین برای مشتریان پولی ناسا، درآمد کسب کنند. بااین‌حال، سفر به مریخ‌تر و پرهزینه‌تر است؛ به‌گونه‌ای که یک ماموریت ناسا به سیاره سرخ دست‌کم نیم‌میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

الیس از صحبت درباره میزان هزینه های مسئولیت خودداری کرد. اما گفت که از قراردادهایی که رلتیویتی اسپ به‌منظور پرتاب‌های تجاری دراختیار دارد، می‌تواند برای هزینه‌های مأموریت مریخی کافی باشد. به‌عنوان مثال، این شرکت برای پرتاب ماهواره‌های اینترنتی به مدار، با وان‌وب قرارداد امضا کرده است. الیس می‌گوید: «فکر می‌کنم احتمال وجود دارد که بتوانیم با آنچه فعال هستیم، این کار را انجام دهیم.»

این انیمیشن مراحل سفر رلتیوتی اسپیس و ایمپالس اسپیس به مریخ را به تصویر می‌کشد.

بااین‌حال، خیلی از بدبینی وجود دارد. به‌عنوان مثال، یک دهه پیش شرکت فضایی درآمدزایی از معدن‌کاوی سیارک‌ها را داده است. اما بدون اینکه حتی یک سیارک هم شوند، به فعالیتشان خاتمه دادند. حتی ایلان ماسک به‌طور مرتب پیش‌بینی‌های بیش از حد خوشبینانه در مورد بعدی اسپیس ایکس می‌دهد. برای مثال او در سال 2016 گفت استارشیپ که در آن زمان سامانه حمل‌ونقل میان سیاره‌های نامیده می‌شد و حتی طراحی بزرگ‌تری داشت، اولین پرواز بدون سرنشین خود را به مریخ تا سال 2022 انجام داد.

بعلاوه، الیس چند نفره هستند که ماسک در آن‌ها را برای ساختن آن‌ها قرار داده است. رلتیویتی اسپیس هنوز هیچ موشکی پرتاب نشده است. اولین پرواز موشک «تران ۱» این شرکت احتمالاً ظرف مدت چند هفته آینده از کیپ کاناورال فلوریدا انجام خواهد شد. اما مأموریت مریخی به موشکی بسیار بزرگ‌تر به نام «تران آر» وابسته است که می‌توان آن را با فالکون ۹ مقایسه کرد. به‌گفته‌ی علیس، این موشک تا سال ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ پرتاب خواهد شد.

ایمپالس اسپیس، دیگر رقیب اسپیس ایکس، شرکتی به‌مراتب تازه‌کارتر با سوابق کمتر است. بااین‌حال توماس مولربنیان‌گذار آن، فرد کارکشته در کسب‌وکار فضایی و کارمند شماره یک اسپیس ایکس در زمان آغاز به کار این شرکت در سال ۲۰۰۲ بود. مولر مدیریت ساخت موتور مرلین را که در فالکون ۹ به‌کار می‌رود، برعهده داشت.

مقالات مرتبط:

مولر در سال ۲۰۲۰ از اسپیس ایکس جدا شد و یک سال بعد با هدف ساخت فضاپیمایی برای جابه‌جایی بین مکان‌ها در فضا، شرکت ایمپالس اسپیس را بنیان‌گذاری کرد. مولر می‌گوید: «ما باید کارهایی را انجام دهیم که مردم فکر می‌کنند امکان انجامشان وجود ندارد.»

فرود روی مریخ که شامل سرعت تقریباً 10 هزار کیلومتری به سیاره و نسوختن در جو می‌شود و سپس توقف موفقیت‌آمیز روی سطح فقط هفت دقیقه بعد، در طبقه‌بندی کارهای چالش‌برانگیز قرار می‌گیرد. فقط ناسا و مقامات چینی موفقیت آمیز به سطح سیاره سرخ انجام دادند.

فضاپیمای ایمپالس هنگام رسیدن به فضا را از مرحله‌ی فوقانی موشک جدا می‌کند و سفری رهسپار ۹ ماه به مقصد مریخ می‌شود. فضاپیما از مرحله‌ی کروز برای مدیریت پیش‌رانش و ارتباطات درطول سفر به مریخ و کپسول حاوی مریخ‌نشین تشکیل شده است. در نزدیکی مریخ، کپسول خود را از مرحله‌ای کروز جدا می‌کند و مانند این‌سایت، مریخ‌نشین ناسا است که در سال ۲۰۱۸ روی سیاره سرخ فرود آمد، برای فرود به جو وارد می‌شود.

طراحی اولیه مریخ‌نشین ساخت شرکت ایمپالس اسپیس

طراحی اولیه مریخ‌نشین ساخت ایمپالس اسپیس.

مولر می‌گوید اندازه و شکل این کپسول با نمونه‌ای به‌کاررفته برای مأموریت این سایت یکسان خواهد بود. او افزودن به همان نوع مواد اسپر حرارتی و طراحی چتر نجات استفاده خواهد شد. درنتیجه آن‌ها چیزی را به‌کار می‌برند که ناسا از قبل بارها تجزیه‌وتحلیل کرده و در هر مأموریتی در این حد که مریخ رفته، موفقیت آمیز بوده است.

مریخ‌نشین هم‌اندازه با این سایت اما سبک‌تر خواهد بود. پیکربندی اصلی حتی شامل صفحات خورشیدی نیست و فضاپیما صرفاً تا زمانی که باتری‌هایش تمام نشده باشند، فعال خواهند بود. به‌گفته‌ای مولر، ایمپالس اسپیس امسال با آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا که مأموریت این سایت را مدیریت می‌کند، وارد گفتگو شده است. بااین حال، اریک ایانسونمدیر برنامه‌های اکتشافات مریخی ناسا به‌نقل از نیویورک‌تایمز گفت: سازمان فضایی هیچ ارتباط مستقیمی با ایمپالس اسپیس ندارد و هیچ شناختی از جزئیات دقیق این شرکت ندارد.

رلتیوتی اسپیس تنها شرکت خصوصی نیست که قصد دارد مأموریت‌های اکتشاقی میان‌سیاره‌ای انجام دهد. سال ۲۰۲۰، راکت لب اعلام کرد می‌خواهد در سال ۲۰۲۳ فضاپیمایی کوچک برای پرواز از کنار زهره و رهاکردن کاوشگر برای جستجوی نشانه‌های احتمالی حیات در جو ضخیم این سیاره پرتاب کند. این شرکت همچنین قرارداد ناسا برای پرتاب دو مدارگرد کوچک به مریخ در اوایل سال ۲۰۲۴ را دراختیار دارد. راکت‌لب هم‌اکنون ۲۵ پرتاب موفقیت‌آمیز با موشک کوچک الکترون انجام شده است و اوایل این ماه با پشتیبانی مالی ناسا فضای کوچک به نام کپستون را نیز به ماه پرتاب کرد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!