شاید قبلاً در مورد برترین دوچرخه سواری و دویدن پیدا کردم. هر دو ورزش روشهای خوبی برای حفظ سلامت بدن هستند. بااین‌حال از نظر صرف انرژی، رشد ماهی‌ها، تأثیر بر مفاصل و هزینه‌های متفاوت‌هایی دارند. اما کدام یک برنده واقعی این رقابت هستند؟ با این‌که دوچرخه‌سواری و دویدن خروجی‌های یکسانی دارند، تفاوت‌های کلیدی هم بین این دو وجود دارند که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنند.

مصرف انرژی

در این دنیای شلوغ، اولویت اول از افراد بازدهی است. چه ورزشی بهترین نتایج را از نظر زمان و انرژی خواهد داشت؟ به نقل از پروفسور ریچارد دیوی، متخصص فیزیولوژی ورزشی، خروجی‌ها در سطوح فوق‌العاده‌ای شباهت می‌توانند برای مدتی طولانی روی یک ورزش خاص سرمایه‌گذاری کنند. او توضیح می دهد:

از نظر سوخت‌وساز، تفاوت نسبتاً اندکی بین دو ورزش وجود دارد. در هر دو ورزش می‌توانم بر سیستم‌های فیزیولوژیکی محیطی و مرکزی تمرکز کنم و آن‌ها را بهبود بخشید.

بااین‌دیویسون بر این است که اگر به‌دنبال سرمایه‌گذاری زمانی هستید و می‌توانید سریع سوزاندن را باور کنید، دوچرخه‌سواری نتیجه‌ای خوبی دارد. او میگوید:

حتی با مقدار کمی تمرین می‌توان به مدت سه یا چهار ساعت دوچرخه‌سواری کرد بااین‌حال دویدن برای این مدت نیاز به تمرین و آموزش قابل توجهی دارد که به سختی دربرابر نیازهای فیزیکی خود مقاومت کند. علاوه بر این برای این زمان احیای بدن از سه ساعت دویدن به آسیب به مفاصل و ماهیچه‌ها می‌توان توجه کرد.

بنابراین اگر می‌خواهید به‌صورت جدی روی یک ورزش سرمایه‌گذاری کنید، دوچرخه‌سواری کنید، گزینه‌های بهتری برای سوزاندن مقدار زیادی از آن با تأثیر کمتر بر مفاصل و ماهیچه‌ها است. دیویسون بر این باور است: یک باور باور کلی دوچرخه های حرفه ای انرژی را در طول تمرین ورزشی مصرف می کنند که معمولاً برابر با 600 بار در روز است و این کار را در چندین سال انجام می دهند. بنابراین اگر به کاهش وزن می‌رسد، دوچرخه سواری گزینه بهتری است.

دوچرخه سواری

تاثیر بر ماهیچه ها

در بخش قبلی درباره تأثیر بر مفاصل سخن گفتیم اما دو ورزش دوچرخه سواری و دویدن چه تأثیری بر ماهیچه ها دارند؟ دویدن می‌تواند ماهیچه‌ها را به شیوه‌های متفاوت نسبت به دوچرخه‌سواری فعال کند که در نگاه اول به نظر می‌رسد یک مزیت است. بااین‌حال به باور دیویسون، این یعنی ماهیچه‌ها به شیوه‌های آسیب می‌بینند که می‌توان به زمان احیای طولانی‌تر و افزایش خطر جراحت اشاره کرد. دیویسون می‌کند:

به‌طورکلی دوچرخه‌سواری بیشتر فعالیت‌های ساخت ماهیچه‌های (هم‌مرکز) را دربرمی‌گیرد کوتاه‌هایی که دویدن به شکلی بالقوه شامل انقباض‌های خارجی هم‌مرکز، مرکز و هم‌اندازه است. فعال‌سازی ماهیچه‌ها در دویدن باعث آسیب بیشتر به ماهی‌ها می‌شود زیرا بیشتر درگیر هستند و درنتیجه دردهای ماهیچه‌ها را به‌دنبال دارند.

اما اگر به طور معمول در تمرین و روزهای احیا موارد مهمی هستند باید این موضوع را در نظر بگیرید.

تراکم استخوان

همه افراد به تناسب اندام به‌ویژه افراد مسن‌تر و به‌ویژه زنان مسن باید این نکته را در نظر داشته باشند: دوچرخه‌سواری کمی بر تراکم استخوان دارد زیرا تحمل وزن نیست. هرچقدر سن بالاتر می‌رود، استخوان‌ها ضعیف‌تر می‌شوند. تمرین‌های تحمل وزن می‌توانند به یکپارچه‌سازی تراکم استخوان کمک کنند. دیویسون توضیح می دهد:

برای تأثیر مثبت بر تراکم استخوان، باید مجموعه‌ای از تمرین‌های تحمل وزن را همراه با تغذیه مناسب انجام دهید. اگر اضافه کنید یا مشکلی داشته باشید، تحمل وزن دوچرخه می‌تواند به سود شما باشد، اما یکی از معایب آن است که استخوان‌ها درمعرض فشار کافی قرار دارند تا به این طریق مدیریت و قدرت خود را حفظ کنند. بنابراین اگر دوچرخه‌سواری اولویت شما توصیه می‌شود، تمرین‌های تحمل وزن مانند دویدن یا پیاده‌روی را هم در کنار آن انجام دهید.

بسیاری از فعالیت های دیگر، مانند رمز موفقیت است. بنابراین باید در عین تقویت‌کننده‌ها، مراقب بر مفاصل و آسیب هم باشند. اگر دویدن بدی داشته باشد پیاده‌روی یا تمرین‌های مقاومتی می‌تواند جایگزین‌های خوبی باشد.

دویدن

هزینه و راحتی

کیفیت مهم در انتخاب ورزش است. معمولاً شکل‌های اقتصادی‌تر ورزش جذابیت بیشتری دارند. دویدن یکی از روش های تمرین رایگان گرچه سرمایه گذاری روی یک کفش مناسب دویدن برای محافظت از خود دربرابر آسیب ها توصیه می شود. بااین‌حال حتی با در نظر گرفتن این هزینه، تهیه‌ی وسایل مناسب دوچرخه‌سواری می‌تواند بسیار گران‌تر شود. به گفته دیویسون:

گران‌قیمت‌ترین دوچرخه‌ها و سایر تجهیزات دوچرخه‌سواری می‌توانند از ده‌هزار پوند فراتر بروندن‌که قیمت برخی از بهترین کفش‌های دویدن و وسایل مربوط به آن‌ها تنها به چند صد پوند می‌رسد. هزینه‌های نگه‌داری و جایگزینی دوچرخه را هم باید اضافه کرد.

مقالات مرتبط:

بااین‌حال اگر به‌دنبال دستگاه‌های ورزشی خانگی هستید، می‌توانید از دوچرخه‌های ثابت استفاده کنید که معمولاً بسیار ارزان‌تر از تردمیل‌ها هستند. اما راحت دقیقاً چیست؟ با انجام هر دو فعالیت خارج از خانه به اندازه‌ه‌ی کافی آسان است اگر به باشگاه عادت کنید بهتر است دویدن را در اولویت قرار دهید. دیویسون معتقد است:

دویدن در باشگاه نسبتاً ساده و معمولی باشگاهی کیفیت نسبتاً خوبی دارند. متأسفانه همین موضوع دوچرخه برای‌های ثابت صدق نمی‌کند. دوچرخه‌سواری‌های منظم از دوچرخه‌های باشگاهی استاندارد متنفر هستند و آن‌ها خیلی ناراحت می‌شوند.

به‌طورکلی صرف نظر از اینکه چه تصمیمی می‌گیرد، دو ورزش دویدن و دوچرخه‌سواری مشابهی دارند، اگر زمان بیشتری دوچرخه سواری کنند، بیشتر کمک کنند. مانند هر ورزش دیگری، خارج شدن از خانه و ورزش در فضای باز یکی از کاربران هر دو ورزش است. بااین‌حال لازم نیست بین این دو یکی را انتخاب کنید.

منبع