اسناد مدارکی که جدیدا منتشر شده، آشفتگی بازار رمزارز باعث ضرر یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ احتمالی بیت‌کوین نیز می‌شود. او کسی نیست جز ملکه‌ی کریپتوی گمشده، دکتر روژا ایگناتوا.

کلاهبردار گمشده در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ شمسی) و درست زمانی‌که رمزارز او با نام OneCoin روزهای اوج خود را سپری می‌کرد و میلیاردها دلار سرمایه جمع‌آوری کرده بود، به‌طور ناگهانی ناپدید شد و تاکنون خبری از او دردسترس نیست. درحال‌حاضر، روژا ایگناتوا به چندین کلاهبرداری و پول‌شویی در ایالات متحده آمریکا تعقیب می‌کند و در بین 10 نفر اول از افراد تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) قرار دارد.

مأموران اف‌بی‌آی: دکتر ایگناتوا به‌همراه محافظان مسلح سفر می‌کند

کارآفرینی تحصیل کرد که ادعا می‌کند دکترای خود را از آکسفورد گرفته است به سرمایه‌گذاران خود گفته است که پروژه‌ای با نام وان‌کوین است، برای مقابله با بیت‌کوین می‌کند و به آن لقب «قاتل بیت‌کوین» را می‌داد. اما فایل‌های به دست‌آمده حکایت از آن است که طراح قاتل بیت‌کوین پیش‌تر از ناپدید شدن و به‌صورت مخفیانه، میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری قربانیان خود را به بیت‌کوین، یعنی رمزارز رقیب، تبدیل می‌کند.

ملکه رمزارز گمشده روجا ایگناتوا / Missing Cryptoqueen Ruja Ignatova

اطلاعیه اف‌بی‌آی در مورد تعقیب بودن روژا ایگناتوا

اولین اطلاعات در این باره در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ شمسی) ازطریق پرونده‌های افشا شده از دادگاه در دبی به دست آمد که به‌وسیله‌ای یک وکیل به‌صورت آنلاین منتشر شد و روژا ایگناتوا را با عنوان «موفق‌ترین کلاهبردار تاریخ» معرفی کرد. با زومیت همراه باشید تا بخشی از این پرونده را به طور خلاصه بررسی کنیم.

فایل های دبی

دکتر جاناتان لِوی، فردی است که اولین بار فایل های موسوم به Dubai Files را به صورت آنلاین منتشر کرد. او می‌گوید: «صدها میلیون دلار پول در خطر است.» آقای لوی همچنین، وکالت قربانیان پروژه وانکوین را برای دریافت غرامت بهعهده دارد. وی در ادامه خاطر نشان کرد که بیش‌‌از هزاران سند، غالباً به زبان عربی از یک افشاگر در رابطه با پرونده ملکه گمشده رمزارز دریافت کرده است. ظاهراً این افشاگر به آقای لوی گفته مخالف سرسخت ثروتمند شدن ناعادلانه‌ای برخی افراد در دبی است.

بنابر اطلاعات افشا شده، دبی به‌عنوان یکی از مجراهای مهم مالی برای دکتر روژا درنظر گرفته می‌شود. به‌گونه‌ای که اف‌بی‌آی از امارات متحده عربی در بین پنج کشوری است که دکتر روژا با آن‌ها در ارتباط بوده، یاد می‌کند.

خالی از لطف نیست که فقط جزئی از اطلاعات و مدارک موسوم به فایل‌های دبی در این پرونده ازنظر معتبر ارزیابی شده و بخشی نیز هنوز قابل اجرا نیست تلقی نمی‌شوند و نمی‌توانند حقوقی معتبر و قضایی به‌شمار می‌روند.

مقاله مرتبط:

این پرونده چندین‌بار کلاه‌برداری میلیارد دلاری در سطح بین‌المللی و به دلیل حضور خانم روژا ایگناتوا در پنج کشور مختلف قبل‌دید، تبدیل به ناپدیدهای بین‌المللی شده است. اما بااین‌حال، دعوی پرداخت غرامت به مالباختگان پروژه پانزی وان‌کوین در دادگاه عالی قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند می‌شود، زیرا وب‌سایت وانکوین در این منطقه میزبانی می‌کند.

روجا ایگناتوا رویداد وان کوین دبی / Ruja Ignatova در رویداد OneCoin در دبی

دکتر روژا ایگناتوا در رویداد وانکوین در دبی سال ۲۰۱۵ میلادی؛ پروژه وانکوین در این شهر دفتر رسمی داشت.

شرکت بیتکوین

مهم ترین ادعایی که در پرونده حقوقی دکتر لوی مطرح شده و ارتباط دکتر روژا و دبی را پررنگ تر می کند، به بزرگ بیت کوینی بین یکی از چهره های سلطنتی اماراتی، شیخ سعود بن فیصل القاسمی، پسر یکی از ثروتمندترین تاجران این کشور و دکتر روژا ایگناتوا استاناد می کند. .

در پرونده حقوقی افشا شده در فایل‌های دبی چنین آمده که در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ شمسی)، شیخ سعود چهار حافظه فلش مموری USB دارای ۲۳۰۰۰۰ بیت کوین است که ارزش آن ۴۸.۵ میلیون یورویی بوده است، به دکتر روژا داده است. .

درمقابل، دکتر روژا سه چک بانکی از «بانک مشرق» به شیخ سعود داد که در مجموع مبلغی حدود ۲۱۰ میلیون درهم امارات (تقریباً ۵۰ میلیون یورو) دارند.

طbق mhedarah ، پیش‌ پیش‌ atnکh amamamelhe thamehle شwd ، bybnaک memشnک memشnق deشnaیnahndharahndhndhndhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah بنابراین مبالغ چکهای دریافت نقد نشدند.

مقاله مرتبط:

در سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ شمسی)، مقامات دبی وجوه حساب‌های دکتر روژا را آزاد کردند. این اقدام صورت گرفت که یک سال قبل از وزارت دادگستری ایالات متحده، دولت کیفری خواستار شد.

از سویی دیگر، چندین ماه قبل از آزادسازی وجوه حساب دکتر روژا، مدیر مالی سابق خانم ایگناتوا، آقای مارک اسکات نیز در دادگاه در نیویورک به پول نقد برای مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار از درآمدهای وانکوین محاکمه شد و بنابر شواهد موجود علیه او، با حکم. دادگاه مجرم شد.

با وجود پرس‌وجوی خبرگزاری‌های رسمی درباره علت آزادسازی وجوه حساب‌های دکتر روژا، دادستان عمومی دبی پاسخی ندارد و این سکوت را معنادار تعبیر می‌کنند.

طبق سوابق دادگاه تجدیدنظر دبی، شیخ سعود در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۲۲ میلادی (۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) از آن استفاده کرد که وجوه حساب بانکی دکتر روژا را به او تحویل داد. از این رو، می‌توانم آن‌هایی را ببینم که در ابتدا از این دو در جریان هستند و نمی‌توانند به‌کلی وجود داشته باشند. به علاوه براین، باوجود اینکه دکتر روژا نزدیک به پنج سال می‌شود که در انظار عمومی دیده نشده است. اما در این پرونده توسط شیخ سعود به‌نوان مدعی نام برده شده است که این پرونده دوعلی‌ها را به چندان می‌کند.

دکتر روژا و شیخ سعود

متأسفانه، تعداد زیادی درباره شیخ سود دردسترس نیست و اطلاعات کمتری از منابع شیخ سعود در انظار عمومی ظاهر می‌شود. در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) در یک ویدئو از سازمانی با نام «صندوق اقدام به مشارکت بین‌دولتی برای تعالی» (Intergovernmental Collaborative Action Fund for Excellence) داشت که ادعا می‌کند حامی طرح‌های آموزشی است. قبل از افشای «فایل‌های دبی» ارتباطی بین سازمان ICAFE و شیخ سعود ثبت شده است. اما با انتشار فایل‌های دبی و در کمال ناباوری نام شیخ القاسمی به‌عنوان دبیرکل سازمان ICAFE از وب‌سایت رسمی این مجموعه حذف شد.

ذکر این نکته نیز مهم است که به‌تازگی یک پروژه رمزارز راه‌اندازی شده و شیخ سعود را به‌عنوان رئیس هیئت مدیره معرفی کرده است. بههرحال، فایل‌های دبی نشان‌دهنده‌ی حقیقتی غیرقابل کتمان درباره‌ی ارتباط نزدیک خانواده‌ای القاسمی با دکتر روژا ایگناتوا هستند.

شیخ سعود و شهریار رحیمی / شیخ سعود القاسمی و شریار رحیمی

شیخ سعود القاسمی به‌همراه شهریار رحیمی در رویداد ICAFE در شهر دبی.

در ادامه بررسی فایل‌ها مدارکی جلب توجه می‌کنند که چگونه آن بانک مشرق دبی در ۳ سپتامبر ۲۰۱۵ (۱۲ شهریور ۱۳۹۴) نامه‌های به دکتر روژا نوشته شده است و درباره شروع بسته‌سازی حساب شخصی او توضیحاتی ارائه می‌دهد.

یازده روز بعد، یک ایمیل دردسترس دادگاه ایالات متحده آمریکا قرار گرفت که در آن دکتر روژا برای یکی از همکارانش در پروژه ای وانکوین درباره انتقال مبلغ 50 میلیون یورو از بانک مشرق مطلب نوشته شد. همچنین، در متن ایمیل، دکتر روژا به جلسه‌ای اشاره کرده است که قرار است در هفته‌ای آتی با «یکی از شیوخ در دبی» برگزار شود و در آن جلسه «کاری» برای همکارانش در پروژه‌های وانکوین انجام شود.

هنوز اطلاعات به‌ه‌های‌ای نیست که بتوان دقیقاً جلسه‌ای را با چه کسی برگزار کرد یا حتی یک جلسه یا خیر مشخص کرد. اما اینبار نیز فایل‌های افشایی دبی سرنخ‌های احتمالی از شیخ حاضر در جلسه به دست می‌دهند.

عکسی در فایل‌های دبی وجود دارد که ظاهراً در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۵ (۱۶ مهر ۱۳۹۴) در مکانی نامعلوم گرفته شده است و دکتر روژا را در کنار شیخ فیصل، پدر شیخ سعود نشان می‌دهد. خاندان القاسمی بر شارجه حکومت می‌کنند که مرز مشترکی با دبی و رأس‌الخیمه، شمالی‌ترین امارت، دارد. شیخ فیصل درباره ارتباط خانواده اش با دکتر روژا به رسانه های رسمی پاسخی نداده است.

دکتر روجا ایگناتوا و شیخ فیصل بن سلطان بن سالم القاسمی / شیخ فیصل بن سلطان بن سالم القاسمی با دکتر روجا ایگناتوا

تصویر شیخ فیصل بن سلطان بن سالم القاسمی با دکتر روژا ایگناتوا

افزون‌براین، فایل‌های افشایی شامل یک کارت شناسایی سازمانی منتسب به دکتر روژا ایگناتوا به‌عنوان «مشاور ویژه» در سازمان ICAFE می‌شود که شیخ سعود زمانی در آن مقام مدیریت داشته باشد. علاوه بر این، ظاهراً در فایل‌های ادعای افشایی می‌شود که این تشکیلات، به سازمان‌های وابسته بوده است. اما دبیرکل سازمان ملل متحد هیچ‌گونه گزارشی از مبنی‌بر وابستگی و ارتباط آن با مسیرهای عادی ثبت‌شده در اسناد رسمی پیدا کرد.

بااین‌حال، هم‌بنیان‌سازی تشکیلات ICAFE، شهریار رحیمی، در مصاحبه‌ای خود گفت که سازمان ICAFE توسط سازمان ملل به ثبت رسیده است. اما آقای رحیمی نیز مدرکی دال بر این ادعا ارائه می کند. درباره سازمان ارتباط با دکتر روژا ایگناتوا نیز آقای رحیمی تمام اسنادی را گفت که برای روژا ایگناتوا از طرف شیخ سعود آمده بود. بنابراین، آقای رحیمی تلویحاً ارتباط سازمان ICAFE با خانم ایگناتوا را به شیخ سعود کرده است.

ظاهراً مدتی بعد از ادعای بیت کوینی، روابط بین شیخ سعود و روژا ایگناتوا رنگ تیرگی به‌خود می‌گیرد. زیرا نامه‌های در بین فایل‌های افشایی وجود دارد که حکایت آن را شیخ سعود می‌کند از اینکه درگیر کشمکش‌های قانونی برسر دارایی‌های دکتر روژا ایگناتوا شود، خانم ایگناتوا را از سِمَت سفیر ICAFE برکنار کرده است.

درهرصورت، پرونده بین این دو در تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی (۷ تیر ۱۴۰۱) در دادگاه استیناف دبی مختومه شد. اما هنوز خبری از روژا ایگناتوا در دست نیست.

کارت شناسایی روجا ایگناتوا ICAFE

کارت شناسایی سازمانی دکتر روژا ایگناتوا در ICAFE که در فایل‌های دبی افشا شد

وکیل رسمی شیخ سعود در پاسخ به پرسش‌های رسانه‌ها درباره موضوعی بیت کوینی مشکوک، ارتباط با دکتر روژا ایگناتوا و نقش شیخ سعود در سازمان ICAFE، گفت:

تمام اطلاعات و مدارک که دردسترس شما قرار دارد، بی‌اساس و فاقد ارزش قانونی است.

با توجه به اینکه تراکنشی بیت کوینی مشکوک به‌وسیله‌ای کیف‌های رمزارزی سرد انجام می‌شود، اثبات آن بسیار پول خواهد بود و به‌راحتی نمی‌توانم این ادعا را مشخص کنم.

تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت عمومی روی پایگاه‌داده ذخیره می‌شوند. اما، اسناد جزییات درباره کیف پول‌های درگیر در این تراکنش یا حتی تعداد کیف پول‌هایی که بیت کوین روی آن‌ها ذخیره شده است، ارائه نمی‌کند و همین امر پیگیری و ردیابی بیت کوین‌ها را پیچیده‌تر می‌کند.

پرسشی که در ذهن نقش می‌بندد این است که آیا دکتر روژا ایگناتوا هنوز بیت کوین‌ها را دارد؟ به‌دلیل حجم بیت کوین‌ها در مورد توجه و جابه‌جایی آن مهم است که می‌کند. بنابراین عده‌ای معتقدند هنوز نقل‌وانتالی صورت نگرفته است.

آقای دیوید بیرچکارشناس رمزارز، اعتقاد دارد که شهرت بیت کوین به‌عنوان یک آرزو ناشناس اشتباه است، زیرا سازمان‌های اجرای قانون به‌طور فزاینده‌ای از الگوریتم‌های هوشمند برای ردیابی رمزها در شبکه‌های مختلف استفاده می‌کنند. اقای بیرچ درادامه گفت:

خلاص شدن از میلیاردها دلار پول کثیف بسیار بدتر از آن است که حتی بتوانید بسازید.

درحال‌حاضر، هنوز پرونده او در جریان است و اف‌بی‌آی او را تحت تعقیب قرار می‌دهد و سرنوشت او مشخص نیست. دراین‌بین، اگر دکتر روژا هنوز ۲۳۰ هزار بیت کوین را حفظ کرده باشد، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین هولدرهای این رمزارز شده است. در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی (آبان ۱۴۰۰)، سرمایه‌گذاری تقریباً به ۱۵ میلیارد دلار می‌رسد. اما در زمان نگارش این مقاله و با ارزش بسیار شدید بیت کوین این رقم به حدود 5 میلیارد دلار رسیده است که برای مخفی ماندن کفایت می‌کند.

مقاله مرتبط:

درباره‌ی ملکه‌ای گمشده رمزارز کتاب و پادکست‌هایی تحت عنوان The Missing Cryptoqueen تهیه‌شده که فرار و پنهان شدن دکتر روژا را با جزئیات بیشتر بررسی می‌کند. بنابراین، اگر علاقه‌مند به این موضوع هستید، می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

نظر شما کاربران زومیت درباره ملکه کریپتو چیست؟ آیا می توانم برای پیدا کردن او امیدوار بودید؟