www.xaas.ir
www.xaas.ir

یک نسخه موقت از سایت شما یا همان CDN، بر روی چندین سرور در مکان‌های جغرافیایی مختلف قرارگیری زمانی که کاربر می‌خواهد سایت شما را داشته باشد، از کمترین فاصله مکانی به کاربر ارسال می‌شود.

شبکه تحویل محتوای (CDN) به این معنی است که یک نسخه موقت از سایت شما بر روی سرورهایی در مکان‌های جغرافیایی مختلف قرار می‌گیرد که در واقع همان شهرها و کشور هستند. در این حالت زمانی که کاربر قصد دیدن سایت شما را داشته باشد، اطلاعات از کمترین فاصله مکانی با آن دریافت و به کاربر ارسال می‌شود.

CDN
CDN

در واقع CDN به معنای شبکه توزیع محتوا است. یعنی چه؟ آیا همیشه ما به آن نیاز داریم؟ بیایید در مورد مهم‌ترین نوع فناوری صحبت کنیم و اینکه چگونه کارایی سایت را با استفاده از این دیدگاه‌ها انجام دهیم.

شما یک فروشگاه آنلاین را با ۱۰ محصول راه‌اندازی کرده‌اید تا آن‌ها را به مخاطبان محلی بفروشید. شما فروشگاه خود را با استفاده از سرویس دهنده های محلی میزبانی می کنید و آن را بسیار سریع می کنید.

چیزی برای وجود ندارد، درست است؟ بله، زمانی که شما در بالاترین سطح قرار دارید. یک سال، سایت فروشگاه شما به‌حدی رشد می‌کند که شما 1000 محصول را برای فروش در سطح جهانی داشته باشید. حتی اگر سیاره ما خیلی بزرگ نباشد، ما هنوز هم باید ارتباط اینترنتی را در نظر داشته باشیم.

در این زمان CDN وارد بازی می شود. آن به ما کمک می‌کند تا به همه کاربران در هر جای زمین بنشیند. فرقی نمی‌کند که شما یک فروشگاه آنلاین، وب سایت شرکت، خبرنامه، یا یک وبلاگ داشته باشید. اگر می‌خواهید بفروشید، باید محصولات را به مشتریان با سرعتی مناسب بخرید.

بیاید ساده تر بیان کنیم. زمان بارگذاری صفحه بعد از درخواست کاربر به فضای کم می‌شود که به نظر کاربر از شما یا حتی روی وب سایت شما خرید می‌کند.

یک نقطه تأخیر در زمان بارگذاری صفحه برابر با ۱۱ درصد بازدید کمتر، ۱۶ درصد عدم رضایت رضایت و ۷ درصد تراکنش کمتر، این تأخیر آزاردهنده Latency نامیده می‌شود، چیزی که برای همه سایت‌ها اتفاق می‌افتد. در نتیجه CDN انتخاب شده تا فضا را بین کاربر سایت و سرور میزبانی کننده سایت کم کند.

یک دسته‌هایی که در مکان‌هایی از سرورهای جهان قرار دارند همان CDN هستند. برای کاهش فاصله بین وب سایت شما و کاربر، شما می توانید از طریق CDN خریداری کنید که یک کپی از محتویات شما روی هر سرور باشد.

کاری که باید انجام دهید این است که از بین گزینه‌های متنوعی که در ادامه به آنها اشاره‌ای مختصر انتخاب کنید. از همه مهمتر، شما باید نیازها و منابع خود را در نظر بگیرید؛ زیرا اجرای آن ممکن است وقت گیر و پره باشد.

انتخاب یک فروشنده بزرگ CDN و یا راهاندازی دستی برای وب سایت شما. راه‌حل‌های بسیاری برای یک فروشگاه وجود دارد. Google CDN، MaxCDN، Amazon CloudFront، CoralCDN و نام‌های دیگر. شما ارتباط بین سرویس‌دهنده‌ها باید خودتان و CDN را تنظیم کنید.

اگر وب سایت شما بزرگ نیست و در طول روز رشد نمی کند با CDN که بسیار مناسب برای وب سایت های شرکتی، وبلاگ ها و سایت های شخصی است. از شرکت‌های هاستینگ، CDN را به‌عنوان بخشی از سرویس ارائه می‌دهند. در واقع این گزینه برای وب سایت های کوچک تا متوسط ​​است. می‌توانید این گزینه را خیلی سریع در زمانی که به آن نیاز دارید فعال کنید.

نسل آینده CDN، برای همه اندازه‌ها است. برای شرکت‌ها و استارت آپ‌هایی که به سرعت رشد می‌کنند و فعالیت‌های سریع دارند. انتخاب یک راه حل SaaS در پایه CDN است که اگر بتوانید رشد سریع را تجربه کنید یا مایل را با صرف هزینه‌های پرداختی روی پیاده‌سازی، انتخاب کنید. این نوع CDN همچنین عملکردی را در زمان ثبت نام شما به همراه دارد.

جدا از توزيع و كمتر كردن، جمعيت ديگري وجود دارد كه CDN مي‌تواند ارائه دهد:

گوگل و موتورهای جستجوی دیگر، وب سایت های سریع و کارآمد را دوست دارند. سرعت فاکتور مهم در رتبه بندی سئو در گوگل است. سرعت بهتر ایجاد می شود تا یک وب سایت در یک جستجو بهتر نشان داده شود. بنابراین باعث هدایت بیشتر کاربران به سمت سایت و فروش بیشتر می شود.

از وب سایت شما در مقابل ترافیک اسپایک محافظت کنید که می تواند باعث عدم پاسخگویی وب سایت شما شود. کاربران شما تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.

هر وب سایتی می‌تواند دارای DDOS یا مشابه آن باشد. CDN می‌تواند این مشکل را به راحتی حل کند.

وقتی کاربران از یک سایت بازدید می‌کنند، آنها را از طریق محتوای اینترنت بارگذاری می‌کنند. اگر وب سایت از CDN استفاده می کند، همه محتوا باید از سرور اصلی بیاید به این معنی باشد که هر زمانی که سایت بارگذاری می شود، درخواست های HTTP به سرور اصلی داده می شود و محتوی از همان سرور خارج می شود. هر بار که تعداد دفعات بیشتر می شود این اتفاق بیفتد بیشتر انتقال و در نتیجه برای یک اپراتور وب سایت بیشتر خواهد شد.

یک کاربر در آلمان می‌خواهد به یک فایل فایل PDF که بر روی هاستی در کالیفرنیا میزبانی می‌شود دسترسی پیدا کند. سند PDF اساساً از کالیفرنیا تا آلمان سفر می‌کند تا کاربر آن را مشاهده کند. این وضعیت یک تأخیر زمانی برای دیدن آن سند ایجاد می کند.

کاری که CDN انجام می دهد این است که سرور محلی آلمان این فایل PDF را برای بازدیدهای بعدی دانلود می کند. در این وضعیت تأخیر زمانی برای سفر الکترونیکی سند از کالیفرنیا به آلمان فقط یک بار در زمان بازدید اولیه انجام می شود. درخواست دوم که در آلمان وجود دارد برای این سند از سرور آلمان انجام می‌شود در نتیجه سرعت دانلود سریعتر خواهد بود. این وضعیت برای هر کاربری در هر جای جهان انجام خواهد شد. اسناد در سرورهای محلی دانلود خواهند شد.

از آنجایی که ابزارهایی که از CDN استفاده می کنند در توزیع استاتیکی به طرز چشمگیری دیده می شوند، برخی از معایب آن نیز وجود دارند:

● امنیت

● عدم وجود cache کردن برای پویا

● تحریم‌ها و محدودیت‌ها

● سرویس‌ها

● در دسترس بودن پشتیبانی

آیا با کنترل فایل های وب سایت خود به شرکت دیگری احساس راحتی می کنید؟ این چیزی است که شما باید قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از CDN استفاده کنید یا در نظر بگیرید. استفاده از CDN به این معنی است که شخص ثالث، اطلاعات در مورد وب سایت و سیستم های شما را دریافت می کند.

یکی از بزرگترین چالش ها برای CDN بحث حافظه پنهان پویا است. محتوای CDN ها پویا را در گروه غیر قابل ذخیره کش در نظر می‌گیرند که باعث ایجاد تأخیر زمانی می‌شود که ما در بالا درباره آن صحبت کنیم. هرچه محتوا در دنیای بازاریابی، بیشتر مشاهده کنید، این امر باعث ایجاد تخصص در تولید محتوا می شود.

ما در یک جهان با جغرافیا، قانون، سیاست و مرزهای تجاری زندگی می‌کنیم. برخی از سازمان‌ها و کشور‌ها، دامنه‌ها و آدرس‌های IP را برای CDN‌های مسدود می‌کنند. در این مخاطبان شما از این سازمان‌ها یا کشورها نمی‌توانند به وب‌سایت شما دسترسی داشته باشند و شما تعداد زیادی از افراد را از دست بدهند. به یاد داشته باشید که فایل‌های CDN در حالت توسعه آفلاین کار نخواهند کرد.

XaaS
XaaS

اگر بیشتر مخاطبان شما در یک کشور قرار دارند، از CDN کمی برای سرعت بارگذاری صفحات وب استفاده می کنند.

در صورتی که یک فروشنده شخص ثالث را بردار اجرای CDN باشد، در این مورد برای مشکلات فنی که می‌آید، نمی‌دانید که چه مقدار طول می‌کشد تا عملیات رفع مشکل انجام شود و اگر اتفاقی نیفتد دوباره آن جلوگیری شود.

این CDN برای وب‌سایت‌های ترافیکی که دارای فایل‌های استاتیکی هستند، مناسب هستند. وب‌سایت‌هایی که شامل تصاویر، ویدئوها یا کلیپ‌های صوتی هستند، می‌توانند فشار زیادی را روی یک وب‌سرور به‌وجود بیاورند داشته باشند. وقتی صحبت از تصاویر می‌شود، هر کدام در یک درخواست سرور بارگذاری می‌شوند. درخواست های زیاد به کار بیشتر برای سرور است.

سایت های سبک که فایل های استاتیکی کمی نیاز به CDN ندارند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!