به گزارش زومیت، یک نگاه اجمالی به وضعیت بازار موبایل کشور از ابتدایی نشان می دهد، وضعیت وضعیت سال و نامشخص پیشین این بازار، حالا طبق گفته های انجمن واردکنندگان موبایل جای خود را به شرایط آرام و پایداری داده است. روزهای اردیبهشت که هر روز خبر تازه‌ای از ممنوعیت، افزایش قیمت یا تخصیص خرید آیفون به خودرو به گوش می‌رسید و جو بازار ملتهب و قیمت‌ها به طور ناگهانی افزایش پیدا کرده بود، در روزهای خرداد 1401 بازار موبایل به گفته برخی فعالانش ثابت‌کننده است. تجربه می کند.

امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، در گفت‌وگو با زومیت، ضمن تشریح شرایط کلی حاکم بر بازار موبایل، وضعیت را مطلوب می‌داند. اما از وجود برخی مسائل و چالش ها نیز خبر می دهد.

کالاهای متنوع و قیمت‌ها رقابتی است

شرایط اسحاقی بازار موبایل را به‌طور کلی مطلوب ارزیابی کرده و از نظر تعداد گوشی‌های موجود در کشوری که وجود ندارد، تعیین می‌شود. او در این خصوص به زومیت گفت:

در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه موبایل روشن‌شده در بازار وجود دارد که از مقدار ما بالاتر است. این موضوع نشان می‌دهد کالا به کفایت در بازار وجود دارد و از این نظر، مخصوصاً در کالاهای زیر ۶۰۰ دلار، در یکی از بهترین حالت‌های بازار است. نظر قیمت هم به دلیل سطح رقابت شدید، قیمت‌ها به‌شدت رقابتی و پایینی است.

اسحاقی به بازارهای آینده موبایل نیز خوش‌بین بوده و شرایط آن را چنین پیش‌بینی می‌کند: «پیش‌بینی من این است که تا یک ماه آینده در بازارهای آینده در قیمت‌های کالاهای زیر ۶۰۰ دلار باشد.»

اگر گوشی می‌خواهید، زودتر بخرید

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل را برای خرید گوشی، به‌ویژه گوشی‌های کمتر از ۶۰۰ دلار ارزیابی می‌کند و توضیح می‌دهد:

قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار به‌خاطر فراوانی کاهش یافته است. شرکت‌ها درحال‌حاضر این گوشی‌ها را با زیان می‌فروشند، چون این کالاها زیاد است، شرکت‌ها باید در ۱۰ تا ۳۰ روز هزینه کالایی را که از شرکت‌های خارجی خریداری کرده‌اند، بپردازند. بنابراین، نیاز به پول دارند و کالا را ارزان‌تر می‌فروشند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه گوشی‌های زیر 600 دلار با آرزوی نیمایی خرید می‌شوند، اکنون یکی از بهترین فرصت‌ها برای خرید آن‌ها است، چراکه به گفته‌حاقی، قیمت نیمایی با شیبی ملایم در حال افزایش است و اگر افزایش پیدا کند به بالا می‌رود. قیمت این کالاها در ماههای آتی خواهد شد.

مشکل تخصیص و نیاز آرزو پابرجا است

با وجود شرایط مطلوب بازار به گفته انجمن واردکنندگان، برخی از چالش‌ها باقی مانده‌اند که تصمیم‌گیری درباره آن‌ها ضروری است. یکی از این موارد نگران کننده عدم تخصیص و خرید ارز برای واردات کالاهای بالای 600 دلار است. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به این موضوع که در حال حاضر امکان ثبت سفارش این نوع کالاها وجود دارد، به‌ویژه گوشی‌های آیفون، ارائه شده به ویژگی‌ها و خرید ارز برای این کالاها اشاره کرد و گفت:

برای فرآیند تخصیص و انتظار منتظر تصمیم کارگروه اقدام ارزی بانک مرکزی و وزارت صمت هستیم که تا یک یا ۲ هفته دیگر اعلام خواهد شد. اگر فرآیند تخصیص ارزی توسط بانک مرکزی به صورت منظم صورت گیرد، در بازار موبایل نگران نخواهیم داشت. بنابراین، همه چیز به تبیین قیمت ارز نیمایی دارد.

۹۶ هزار تلفن همراه با مسافری وارد کشور شده است

موضوع تخصیص و چند موبایل آرزو تنها یک چالش موجود در بازار نیست. همان‌طور که پیش‌تر از این نیز درباره وارد کردن گوشی به شیوه‌های حمل‌ونقل خطرناکی بود، اکنون این موضوع در کشور رونق گرفته و به یکی از چالش‌های جدی در بازار تبدیل شده است.

به گفته امیر اسحاقی، در مورد گوشی‌های کمتر از ۶۰۰ دلار وضعیت مطلوبی در بازار وجود دارد. اما موضوع حمل و نقل، محل را برای واردات کالاهای بیشتر از ۶۰۰ دلار سخت کرده است. اسحاقی به ارائه آمار مربوط به این شکل از پرداخت پرداخت و گفت:

حدود 96 هزار مورد از مجموع کالاهای بالای 600 دلار که در 3 ماه اخیر به کشور وارد شده است، گوشی‌های آیفون وارد شده است که به‌صورت سفارشی وارد شده است. در واقع، گوشی‌های بالای 600 دلار عموماً به شیوه‌های مسافرتی به کشور وارد می‌شود و آن‌ها را به صورت شرکتی توسط تجار عملاً صرفه اقتصادی ندارد.

به گفته انجمن دبیر واردکنندگان موبایل، سوءاستفاده از استفاده از روش های مسافری به قدری به قدری می رسد که حتی اگر تخصیص ارز گوشی های بالای 600 دلار هم به طور مرتب انجام شود، رقابت ها ممکن است انجام شوند و در مقابل این سوءاستفاده ها، کالاها به صورت غیررسمی به فروش برسند. کشور وارد می کنند. او به دلیل این وضعیت را تشریح کرده و گفت: «ودیعه مسافری حدود ۲۱ درصد است اما با توجه به نرخ ETS، هزینه‌های حمل، نگه‌داری و… حدود ۲۴.۵ درصد است. تا زمانی که وضعیت حمل‌ونقل مسافری ساماندهی وجود نداشته باشد، امکان فعالیت شرکت‌ها وجود ندارد و این موضوع در حال حاضر بزرگ‌ترین نگرانی ما است.»

او در ادامه به تشریح نحوه انجام خرید مسافری پرداخت و با اشاره به پیامدهای آن توضیح داد:

رویه رجیستری، ثبت مسافری گوشی‌ها، خرید و فروش پاسپورت و… خیلی عجیب و رسمی توسط سوءاستفاده‌گران انجام می‌شود. این اتفاق شوم و بدی برای بازار و اقتصاد کشور است. چراکه اصالت کالاهایی که به این شکل وارد می شود مشخص نیست، گارانتی ندارند و باعث خروج از کشور می شوند.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به این که از فروردین تا خرداد امسال، حدود 115 هزار گوشی موبایل به صورت مسافری وارد کشور شده است، گفت: «اگر این تعداد کالا توسط شرکت‌ها وارد می‌شد هم چرخه فعالیت‌های شرکت‌های زنده می‌ماند. و هم می‌توانند همچنان ادامه دهند.»

او در ادامه به لزوم مدیریت این فرآیند توسط دولت و مجموعه‌های ذینفع دولتی اشاره کرد؛ چراکه ادامه یافتن این وضعیت کشور را از امکان مدیریت ارزی دور می‌کند. اسحاقی در این خصوص چنین توضیح داد: «با ورود گوشی به شکل مسافرتی هدف مدیریت ارزی که مد نظر بوده است، نخواهد شد، چون معادل کالایی که به کشور وارد می‌شود، آرزو به شکل خارجی می‌شود.» به اعتقاد دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، اگر گوشی‌ها در شبکه رسمی صرافی‌ها و توسط شرکت‌ها وارد شوند، نظارت و کنترل روی آن‌ها انجام می‌شود و وضعیت بهتر از حالا خواهد شد.