اپل رسما اولین نسخه‌ی بتای عمومی دو سیستم‌عامل آی او اس 16 و آیپد او اس 16 را دردسترس قرار داد. اگر نمی‌توانید تا پاییز امسال برای مشاهده تغییرات سیستم‌عامل موبایلی اپل صبر کنید، می‌توانید همین حالا به سراغ دانلود بتای عمومی بروید. در نظر داشته باشید که نسخه‌های بتا معمولاً بدون مشکل، بنابراین توصیه می‌کنیم بتای iOS 16 را روی دستگاهی که به‌صورت روزمره از آن استفاده می‌کنید نصب کنید.

نسخه‌های بتای نرم‌افزارها و سیستم‌های عامل هنوز تکمیل نشده و ممکن است باگند داشته باشند. بتاهای عمومی به طور معمول عملکرد بسیار خوبی دارند، اما هرگز نمی توانند در حد و اندازه های نسخه نهایی ظاهر شوند. این بتاها همه قابلیت‌های نسخه نهایی را در خود نخواهند داشت. بسته به اپلیکیشن‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، ممکن است از نسخه بتا با بقیه فرق داشته باشید.

اگر تصمیم خود را برای نصب نسخه‌ی بتای iOS 16 گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم قبل از شروع فرآیند نصب حتماً از اطلاعات گوشی خود نسخه‌ای پشتیبان تهیه کنید.

سیستمعامل iOS 16 دارای یک‌سری نسخه‌های جدید است که نمونه‌ای از آن‌ها در نسخه‌های قبلی دیده نمی‌شود. یکی از جذاب‌ترین امکانات iOS 16 شخصی‌سازی صفحه قفل با فونت، رنگ و ویجت‌های مختلف است. نسخه جدید iOS تغییر محسوسی در اپلیکیشن پیام‌ها دارای قابلیت تغییر پیام‌های ارسال‌شده اعمال می‌کند.

برنامه‌های گفته‌ای اپل، آیفون 8 و تمامی مدل‌های جدیدتر آیفون اجرای iOS 16 را دارند. پایان پشتیبانی از آیفون 7 مدتی پیش باعث انتقاد کاربران شده بود.

آموزش نصب بتای عمومی iOS 16 روی آیفون

 • ازطریق مرورگر سافاری آیفون وارد صفحه‌ی ویژه‌ی وب‌سایت اپل شوید و در حساب کاربری اپل ID لاگین کنید.
 • اگر دستگاه خود را ثبت کنید، این کار را انجام دهید. برای ثبت دستگاه خود باید با قوانین اپلیکیشید.
 • پس از ثبت دستگاه، به سمت پایین اسکرول کنید تا به گزینه های دانلود پروفایل برسید. روی این گزینه ضربه بزنید. با ضربه زدن روی دانلود نمایه هشداری روی صفحه ظاهر می‌شود. روی گزینه Allow ضربه بزنید. در ادامه پنجره‌های روی صفحه ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید می‌توانید پروفایل جدید را در منوی تنظیمات پیدا کنید.
 • وارد منوی انتخابات شوید. بخش اولیه با نام پروفایل دانلود شده مشاهده کرد. با وارد شدن به این بخش، امکان نصب نسخه بتای iOS 16 برای شما فراهم می شود.
 • در بخش بالا سمت راست صفحه روی گزینه‌ای Install ضربه بزنید. در این مرحله باید رمز عبور گوشی را وارد کنید و سپس با انتخاب مجدد نصب کنید.
 • برای فعال شدن پروفایل ممکن است لازم باشد که دستگاه را ریستارت کنید.
 • پس از انجام تمام مراحل، می‌توان به روش معمولی و با مراجعه به مسیر Settings > General > Software Update مراجعه کنید. در این صفحه به‌روزرسانی iOS 16 را مشاهده کنید. روی Download and Install ضربه بزنید.

سیستم دسکتاپ در ipadOS 16

اپل افزونه‌بر iOS 16، نسخه بتای سیستم‌عامل iPadOS 16 را نیز منتشر کرده است. iPadOS در نسخه جدید از اپلیکیشن بازطراحی‌شده صفحه اصلی استفاده می‌کند، شامل اپلیکیشن جدید وایت‌برد است و پشتیبانی از قابلیت Passkeys را در سافاری دارد. iPadOS 16 شامل یک‌سری قابلیت‌های جالب دیگر است. یکی از این قابلیت‌ها یعنی Stage Manager صرفاً برای آیپدهایی منتشر می‌شود که پردازنده‌های M1 دارند.

مقالات مرتبط:

برنامه‌های گفته شده اپل، دستگاه‌های زیر از سیستم‌عامل iPadOS 16 پشتیبانی می‌کنند:

تبلت‌های تحت پشتیبانی سیستم‌عامل iPadOS 16 اپل
آیپد پرو (تمام مدل‌ها)
آیپد ایر نسل سوم و مدلهای جدیدتر
آیپد ایر نسل پنجم و مدلهای جدیدتر
آیپد مینی نسل پنجم و مدلهای جدیدتر

آموزش نصب بتای عمومی iPadOS 16 روی آیپد

 • ازطریق مرورگر سافاری آیپد وارد صفحه ویژه وب سایت اپل شوید و در حساب کاربری اپل ID لاگین کنید.
 • روی عبارت iPadOS ضربه بزنید. با این کار ابتدا پیغامی روی صفحه ظاهر می‌شود تا تهیه نسخه‌ای از اطلاعات آی‌پد را به شما یادآوری کند.
 • به سمت پایین اسکرول کنید تا گزینه دانلود نمایه برسید و روی آن ضربه بزنید. با ضربه زدن روی دانلود نمایه هشداری روی صفحه ظاهر می‌شود. روی گزینه Allow ضربه بزنید. در ادامه پنجره‌های روی صفحه ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید می‌توانید پروفایل جدید را در منوی تنظیمات پیدا کنید.
 • وارد منوی انتخابات شوید. بخش اولیه با نام پروفایل دانلود شده مشاهده کرد. با وارد شدن به این بخش، امکان نصب نسخه بتای iPadOS 16 برای شما فراهم می شود. ممکن است در ابتدا باید به ریستارت آیپد شوید.
 • در نهایت اگر صفحه‌ای دانلود کنید، نسخه جدید iPadOS را وارد کنید و سپس به بخش General و Software Update مراجعه کنید.
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!