ستاره‌شناسان در حال حاضر برنامه‌ریزی‌اند تا شهاب‌سنگی را که به یک منظومه‌ای ستاره‌ای دیگر تعلق دارد و چند سال پیش به زمین وارد شده است، از کف اقیانوس بیرون بیاورند. آنطور که لایوساینس می‌نویسد، این شهاب‌سنگ کوچک با انرژی معادل ۱۲۱ تن ماده منفجره‌ای TNT به درون اقیانوس آرام می‌افتد.

گروهی متشکل از پژوهشگران در دانشگاه هاروارد آمریکا امیدوار هستند که تکه‌هایی از سنگ‌های میان‌ستاره‌ای موردبحث هستند که با نامشان کار می‌کنند. CNEOS 2014-01-08 شناخته می‌شود پیدا کنند. این شهابسنگ در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۴ (۱۸ دی ۱۳۹۲) در زمین سقوط کرد.

امیر سراج، اخترفیزیکدان ایرانی دانشگاه هاروارد و نویسنده اول علمی علمی که به شهابسنگ CNEOS 2014-01-08 اشاره دارد، می‌گوید: «اگر می‌تواند چنین تکه‌ای را پیدا کند، برای اولین بار انسان با ماده‌ای بزرگ‌تر از ریزگرد که به خارج از منظومه‌ای تعلق دارد. شمسی است ارتباط برقرار کند.»

سراج در سال 2019 در مطالعه‌ای گفت که به احتمال 99.999 درصد CNEOS 2014-01-08 منشأ میانستاره‌های دارد. در نهایت در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱) فرماندهی فضای ایالات متحده این موضوع را رسماً بررسی کرد. هیچ شاهدی مبنی‌بر سقوط CNEOS 2014-01-08 در زمین وجود ندارد.

امیر سراج می‌گوید: «این جرم میان‌ستاره‌ای در فاصله‌ای حدود 10 کیلومتری ساحل پاپوآ گینه نو در نیمه‌ی شب تقریباً یک درصد از بمب هیروشیما به جو زمین برخورد کرد.»

ظاهراً CNEOS 2014-01-08 که پهنایش به تنها 0.5 متر می‌رسد اولین جرم میان‌ستاره‌های کشف‌شده در منظومه‌ای شمسی است. این عنوان پیش‌تر دراختیار جرمی سیگاری‌شکل به نام اوموآموا بود. این سنگ آسمانی که در سال ۲۰۱۷ توسط تلسکوپ Pan-STARRS کشف شد با سرعت نزدیک به ۹۲ هزار کیلومتر بر ساعت از منظومه‌ای شمسی ما عبور کرد و مدتی بعد. اَوی لوب اخترفیزیکدان دانشگاه هاروارد (یکی از همکاران امیر سراج) ادعا کرد که اوموآموا احتمالاً فضاپیمایی بیگانه است.

دو سال پس از رؤیت شدن اوموآموا، اولین دنباله‌دار میان‌ستاره‌ای منظومه‌ای شمسی به نام 2I/Borisov دیده شد. ستاره‌شناس آماتوری به نام گندی بوریسف در کریمه موفق شد 2I/Borisov راصد کند.

دلیل نسبت داده شدن CNEOS 2014-01-08 به یک منظومه‌ای ستاره‌ای دیگر است که با سرعت ۶۰ کیلومتر برثانیه نسبت به خورشید حرکت می‌کند. امیر سراج می‌گوید در فاصله‌ای که زمین از خورشید دارد، هر جرمی را با سرعت بیشتر از حدود ۴۲ کیلومتر برثانیه در حال حرکت نمی‌توانیم عضوی از منظومه‌ای شمسی خودمان خطاب کنیم.

سراج و لوب پروژه‌های ۱.۶ میلیون دلاری تحت عنوان «پروژه‌ی گالیلو» طراحی کرده‌اند که در قالب آن آهنربایی با مشابه تخت خواب‌های کینگ‌سایز در مختصات ۱.۳ درجه جنوبی و ۱۴۷.۶ درجه شرقی به اعماق اقیانوس می‌فرستند. این مختصات که تقریباً 300 کیلومتری شمال جزیره‌ای مانوس در دریای بیسمارک در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد. توسط وزارت دفاع ایالات متحده ایالات متحده به‌عنوان محل شهابسنگ CNEOS 2014-01-08 ارائه شده است.

نقشه کره زمین محل شهاب سنگ جزیره مانوس

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می‌گوید تکه‌های شهاب‌سنگی‌ها که در سال ۲۰۱۴ کاهش یافت تقریباً ۳۰۰ کیلومتری شمال جزیره‌ی مانو (که نشانگر قرمزرنگ در نقشه‌ی بالا مشخص شده است) قرار دارند.

CNEOS 2014-01-08 استحکام بسیار بیشتر نسبت به شهابسنگهای آهنی معمولی دارد و به گفته امیر سراج همین موضوع باعث می شود آن را ساده تر پیدا کنید. سراج می‌گوید بیشتر شهاب‌سنگ‌ها مقدار کافی در خود دارند تا به آهنربایی که در پروژه‌های گالیلو استفاده می‌شود بچسبند: «با در نظر گرفتن استحکام بسیار بالای CNEOS 2014-01-08، به احتمال زیاد این شهاب‌سنگ فرومغناطیسی خواهد بود.»

مقالات مرتبط:

اهداف دارند یک کشتی را از ساحل پاپوآ گینه نو به سمت محل شهاب‌سنگ بفرستند. کشتی شرکت به نوعی سیستم سورتمه‌مانند مغناطیسی روی یک دوّار خواهد بود. این سیستم به مدت ۱۰ روز در امتداد بستر دریا بکسل می‌شود. دانش‌آموزان آهنربا تکه‌های شهاب‌سنگ را که اندازه‌شان به تنها 0.1 میلی‌متر می‌سد بازیابی کند.

فعلاً مشخص نیست که در چه زمانی می‌توان پروژه‌ای خود را عملیاتی کرد. پروژه‌ای گالیلئو قرار است ۵۰۰ هزار دلار بودجه برای عملیاتی کردن آن به ۱.۱ میلیون دلار بودجه‌ای دیگر دریافت کند. امیر سراج می‌گوید هزینه‌های موردنیاز برای این پروژه کمتر از مأموریت‌های فضایی است و همین موضوع باعث می‌شود پروژه‌های گالیل ارزشمند باشد.

امیر سراج می‌گوید راه جایگزین برای مطالعه‌ی اجرام میان‌ستاره‌ها این است که مأموریتی فضایی طراحی کنید. سراج که با همکاری لوب روی جزئیات نماینده‌ای این‌چنینی نیز کار می‌کند، می‌گوید: «هزینه‌ای چنین مأموریتی به یک میلیارد دلار می‌رسد، یعنی ۱٫۰۰۰ برابر از پروژه گالیلو».

نتایج مطالعه‌ در پایگاه داده ArXiv منتشر شده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!