پژوهشگران دانشگاه کیوشو متوجه می‌شوند که وجود دارند، مهم خون در افراد مبتلا به هیکیکوموری (گوشه‌گیری اجتماعی بیمارگونه و بسیار شدید) شده‌اند و می‌گویند که می‌توان از روی آن‌ها، شدت شنیدن افراد اجتماعی را پیش بینی کرد. پژوهشگران پروژه‌ای به آن‌ها امکان داد بین افراد سالم و مبتلا به هیکیکوموری تمایز قائل شوند.

به‌نقل از وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، هیکیکوموری به شرایطی گفته می‌شود که فرد خود را برای مدت‌زمان بیش از ۶ ماه به‌طور کامل از خانواده و جامعه منزوی کند. به گفته مقامات بهداشت، هیکیکوموری که به آن کناره‌گیری اجتماعی بیمار هم گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۲ بیش از نیم میلیون نفر را در سراسر ژاپن تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به‌طور سنتی به هیکیکوموری به‌عنوان یک سندرم مختصر به فرهنگ ژاپن نگاه می‌شد، بااینحال شواهدی که در دهه‌های اخیر نشان می‌دهند که هیکیکوموری در حال تبدیل شدن به پدیده‌های جهانی است. از افراد نگران‌اند که دنیاگیری باعث افزایش تعداد افراد مبتلا به گوشه‌گیری اجتماعی بیماران در سراسر دنیا می‌شود.

آنطور که سایت‌تک‌دیلی می‌نویسد، بیمارستان دانشگاه کیوشو در سال 2013 اولین درمانگاه سرپایی با محوریت تحقیق هیکیکوموری را ایجاد کرد و گفت که قصد دارد ازطریق فهم بیولوژیکی، روانی و اجتماعی این اختلال نوعی سیستم حمایت از بیمار ایجاد کند.

متابولوم خون افراد مبتلا به هیکیکوموری

پژوهشگران دانشگاه کیوشو از متابولوم خون و داده های بالینی برای شفاف سازی مشخصه های هیکیکوموری استفاده کرده اند. آن‌ها با هدف دسته‌بندی، پیش‌بینی بزرگ و طبقه‌بندی هیکیکوموری به سراغ مدل‌های خودروهای رفتند.

تاکاهیرو کاتوپژوهشگر ارشد پروژه تحقیقاتی جدید و از اعضای دانشکده علوم پزشکی دانشگاه کیوشو، می‌گوید پیش‌تر مطالعات دقیقی بر روی جنبه‌های جامعه‌شناختی هیکیکوموری انجام شده است، بااین‌حال شکاف‌هایی که عمدتاً در جنبه‌های بیولوژیکی این اختلال دیده می‌شوند.

کاتو در ادامه توضیح می‌دهد: «بیماری‌های روانی مانند عوارض، اسکیزو و بیماری‌های اجتماعی گاهی اوقات در مواردی که با هیکیکوموری دست‌و‌پنجه نرم‌افزار می‌کنند، می‌شود. بااین‌حال، مطالعات پیشین ما نشان می‌دهد همه‌چیز به این آسان‌ها نیست و اختلال هیکیکوموری پیچیده می‌شود که در آن عناصر مختلف روان‌شناختی و غیر روان‌شناختی همپوشانی دارند. این را فهمیدیم که از نظر بیولوژیکی چه اتفاقی می‌افتد کمک بزرگی به ما می‌کند تا هیکیکوموری را شناسایی و درمان کنیم.»

پژوهشگران دانشگاه کیوشو آزمایش بیوشیمیایی خون انجام دادند و اطلاعات مربوط به متابولوم پلاسما را از 42 فرد به هیکیکوموری که هیچ دارویی دریافت نکردند جمع آوری کردند و سپس آن را با 41 فرد سالم داوطلب مقایسه کردند. آمینه و پرورش‌ها هستند که در خون پیدا می‌شوند). در مجموع داده‌های مربوط به ۱۲۷ مولکول تجزیه و تحلیل شد.

دایکی استویامانویسنده ارشد مقاله، می‌گوید: «برخی از یافته‌های کلیدی ما نشان می‌دهد در بیماران مبتلا به هیکیکوموری سطح اورنیتین و فعالیت‌های آرژیناز سرم بالاتر و بیلی‌روبین و آرژینین پایین‌تر بود. در بیماران مرد و زن، سطح آسیل‌کارنیتین‌های دارای مجموعه‌ای بلندتر بود. به‌علاوه، وقتی این داده‌ها را بیشتر تحلیل و دسته‌بندی می‌کنیم، بین افراد سالم و مبتلا به هیکیکوموری تمایز قائل می‌شویم و حتی بیماری‌های شدید را پیش بینی می‌کنیم.»

اورنیتین نوعی اسید آمینه است که به کمک آنزیم آرژیناز از اسید آمینه آرژینین می‌شود. این مولکول‌ها در بسیاری از عملکردهای بدن مانند تنظیم فشار خون و چرخه‌ی اوره حیاتی‌اند.

بیلی‌روبین ساخته می‌شود که گلبول‌های قرمز خون را تجزیه و تحلیل می‌کند و در موارد واقعی از آن به‌عنوان نشانه‌های عملکرد مناسب مصرف می‌شود. مطالعات نشان علمی می‌دهد سطح بیلی‌روبین خون در بیماران مبتلا به افسردگی شدید و اختلال عاطفی فصلی، پایین‌تر از حد معمول است.

در نهایت آسیل‌کارنیتین‌ها نقش مهمی در انرژی برای مغز ایفا می‌کنند. زمانی که افراد مبتلا به افسردگی از منتخب بازجذب سروتونین استفاده می‌کنند، میزان آسیل‌کارنیتین‌ها را افزایش می‌دهند. بااین‌حال، تفاوت مهم بین بیماران مبتلا به هیکیکوموری با بیماری‌های ناشی از بیماری می‌شود؛ تنها آسیل‌کارنیتین‌های دارای مجموعه‌ای از بیماران مبتلا به هیکیکوموری افزایش می‌یابند و تغییری در آسیل‌کارنیتین‌های دارای مجموعه‌ای کوتاه ایجاد نمی‌شوند.

مقالات مرتبط:

تاکاهیرو کاتو می‌گوید: «شناسایی زیست‌نشانگرها قدم اول در کشف ریشه‌های بیولوژیکی هیکیکوموری و ربط دادن آن‌ها به این اختلال است. ما امیدواریم که این یافته‌ها را به درمان‌های تخصصی بهتر و حمایت از بیماران مبتلا به هیکیکوموری منجر شود.»

کاتو در ادامه سخنانش اضافه می‌کند که سؤالات زیادی باقی مانده و دانشمندان هنوز نمی‌دانند دلایل ایجاد این زیست‌نشانگرها عبارتند از: «امروزه هیکیکوموری در حال گسترش در سراسر دنیا است، به‌همین‌دلیل تحقیقاتی بین‌المللی انجام می‌دهند تا شباهت‌ها و تفاوت‌های بین افراد مبتلا به هیکیکوموری را در سطح جهان انجام دهند. جهان شناسایی کنیم.»

نتایج این مطالعه در مجله علمی Dialogues in Clinical Neuroscience منتشر شده است. این پروژه‌ی تحقیقاتی توسط انجمن ترویج علم ژاپن و تحقیقات تحقیق و توسعه پزشکی ژاپن مالی مالی شد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!