نقد تحلیلی روی بیش از 7 میلیون کاربر فیسبوک، داشتن دوستان ثروتمند امتیاز بالا است. به باور پژوهشگران دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و نیویورک، وقتی کودکان فقیر در اطراف دوستان و والدین ثروتمندشان رشد کنند، احتمال دستیابی آن‌ها به درآمد بیشتر در بزرگسالی بیشتر است. درنتیجه می‌توانم گفت: «همه‌چیز به کسی که می‌شناسید دارد.»

نتایج پژوهش‌های پژوهشی، به‌طوری‌که اگر کودکی از طبقه پایین اجتماعی اقتصادی در منطقه‌ای زندگی کند، ۷۰ نفر از دوستان را از افراد تشکیل می‌دهند، درآمد هر درصدی را به‌طور متوسط ​​بالغ بر ۲۰ درصد افزایش می‌دهند. این همبستگی بسیار قوی است. معیارهایی مانند تحصیلات یا افراد بر درآمد آینده‌ی افراد تأثیرگذار می‌شوند اما خبر بد این است که این موارد بسیار کمیاب هستند.

بررسی‌ها، تقریباً هیچ کدام از کدهای پستی طبقه‌های پایین اجتماعی اقتصادی خارجی از لس‌آنجلس با طبقه‌های مرفه ارتباطی نداشتند. به بیان دیگر بچه‌ها دارند با هم‌سن و سالان خود که از طبقه‌های یکسانی ارتباط برقرار می‌کنند. مؤلفان این پژوهش می‌نویسند:

افراد طبقات پایین جامعه شانس کمی برای ارتباط با افراد در جایگاه اقتصادی بالا دارند.

سال‌ها است که پژوهشگرها برای نابرابری درآمد و فرصت‌های اقتصادی را در جامعه می‌گذارند، روابط اجتماعی را می‌سازند. به‌تازگی داده‌ها در نتیجه‌ای عظیم این فرضیه را می‌توان تصور کرد. شبکه‌های اجتماعی فرصتی برای پژوهش این فرضیه که قبلاً امکان آن وجود ندارد.

پژوهش‌ها با استفاده از داده‌های فیسبوک به تحلیل ۲۱ میلیارد دوستی آنلاین پرداخت می‌کنند که ۳۵۰۰ برابر بزرگتر از بزرگ‌ترین مجموعه‌های به‌کاررفته‌ها برای شبکه‌های اجتماعی موسوم به Add Health است. پژوهش‌هاهایی مثل درآمد، عقبه‌ی خانوادگی، خانواده‌های آموزشی، محیط‌ها و همسایگی‌ها را در نظر می‌گیرند که بر پیشرفت کودکان در زندگی تأثیر می‌گذارند.

در پایان، ارتباط اقتصادی تنها شاخصی سرمایه اجتماعی بود که همبستگی بالاتری با افزایش درآمد داشت. بااین‌حال پرورش یافتن در خانواری تک والد تأثیری منفی بر حرکت کودکان به سمت جایگاه اقتصادی و درآمد بالاتری دارند. توضیح‌های متفاوت برای این موضوع وجود دارند. برای مثال برای پیدا کردن دوست از میان کودکانی که خانواده‌های پردرآمد می‌توانند به شکل‌گیری آشتیاق یا دسترسی به اطلاعات و فرصت‌های شغلی کمک کنند. به باور مؤلفان:

نتایج نتایج، ارتباط از طبقات اجتماعی مختلف برای پیشرفت مفید است. بااین‌حال، توضیح‌های دیگری هم برای همبستگی بین برقراری ارتباط اقتصادی و تحرکی وجود دارد که لزوماً به اثر ارتباط اقتصادی بر تحرک صعودی مرتبط وجود دارد.

برای مثال خانواده کم‌درآمدی که تصمیم می‌گیرد در منطقه‌ای با سطح و ارتباط اقتصادی بالا زندگی کند، می‌تواند شاخص‌های آماری دیگران را داشته باشد که برای افزایش سرعت رشد کودکان یا خانواده‌ها برای سرمایه‌گذاری برای آموزش فرزندانشان تأثیرگذار باشد. پژوهش فعلی تنها همبستگی بین ارتباطات اقتصادی و چشم‌اندازهای اقتصادی آینده کودک را نشان می‌دهد. اما این رابطه به قدری قوی است که ارزش تحقیقات بیشتر را دارد. در پژوهش دوم، پژوهشگرها به شکل‌گیری دوستی‌ها در میان طبقات مختلف اجتماعی به تماس با افراد با توجه به موارد اجتماعی و دیگر رفتار آن‌ها به دوستیابی از میان این طبقات وابسته پرداختند.

مقاله مرتبط:

اگر شخصی به‌دنبال پیدا کند دوست از طبقات اجتماعی و اقتصادی یکسان با خود باشد، مواردی مانند تهیه مسکن مقرون‌به‌صرفه نرخ پذیرش دانشگاهی به میزان کافی یا بهبود نابرابری اجتماعی نخواهند رسید. بنابراین بهتر است ارتباط بین دوست‌داشتنی‌های شکل‌های مختلف ایجاد شود و به آن‌ها فرصت شکل‌گیری‌های شایسته داده شود. پژوهش‌های پژوهشگران هاروارد، جوامعی که دارای شکل‌های مختلف گوناگونی از قبیل گوناگونی نژادی هستند، باید به سطح بالایی صعودی نمیرسند. نکته مهم مهم، وجود گوناگونی و ارتباط بین بر حسب مختلف است. به گفته ی یوهانس استروبل، مؤلف این پژوهش و اقتصاددان:

عواملی که به ایجاد ارتباط تجاری‌مند می‌باشند باید روی ارتباط با افراد دارای افراد مختلف تمرکز کنند.

اگر حق با مؤلفان باشند، بالا رفتن از نردبان درآمدی با داشتن دوستانی در طبقات اجتماعی آسان‌تر خواهد شد.

این پژوهش در مجله Nature منتشر شد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!