خطوط مخابراتی
خطوط مخابراتی

تلفن یکی از بزرگترین اختراعات تاریخ بشر است که دیگر صدا را از مکانی به مکان انتقال می دهد. به سرعت این اختراع بزرگ به سرعت و به وسیله سیم‌ها از شهری به شهر دیگر کابل کشی شد. از اینجا بود که انواع خطوط ارتباطی به دنیای فناوری و ارتباطات پا گذاشت. در این مقاله کوتاه به بررسی انواع خطوط مخابراتی و بحث در مورد آن می پردازیم . یکی از نکاتی که بایستی حتما در مورد آن در این مورد بدانیم این است که از تجهیزات مخابراتی اطلاعات بیشتر داشته باشیم تا در انتخاب تجهیزات مناسب دقت کنیم .

در همه جای دنیا خط تلفن به 2 دسته کلی تقسیم می شود:

 • خطوط آنالوگ
 • خطوط دیجیتال

کلمه PSTN مخفف عبارت انگلیسی شبکه تلفن سوئیچ شده عمومی است. یعنی شبکه مخابراتی عمومی. یک شبکه سوئیچینگ مداری که وظیفه آن را دارد، انتقال پیام‌های صوتی و ارتباط بین تماس‌های تلفنی است.

منظور از خطوط آنالوگ همان خط تلفن های معمولی است که از آن استفاده می شود. نرخ انتقال داده ها توسط این خطوط حداكثر 33 كیلو بایت بر ثانیه است. به همین خاطر از این خطوط برای اتصال به اینترنت در کشورمان بسیار رایج است. استفاده از این خطوط را می‌توان در چند مورد زیر خلاصه کرد:

 • هزینه کمتر نسبت به خطوط دیجیتالی
 • داشتن خط تلفن های قبلی
 • عدم وجود و راه‌اندازی خطوط دیجیتال در یک منطقه مخابراتی

در همان ابتدا از شبکه های استفاده می شد PSTN به این خاطر بود که 2 تماس تلفنی را به هم وصل کند. شروع کننده این ارتباط، تماس گیرنده و مقصد آن شخصی بود که تماس را دریافت می کرد. به شکل خیلی ساده در زمان قدیم عملکردی یک تلفن ارتباطی به این صورت بود که یک زوج سیم تلفن از مبدأ تا مرکز مخابرات کشیده می‌شد.

همچنین یک زوج سیم دیگر از مخابرات به سمت مقصد می‌رفت تا این ارتباط را شکل دهد. در زمان‌های قدیم به دلیل مشترک بودن تلفنی، از یک تابلوی سوئیچ PSTN استفاده می‌کردند. یعنی همه تماس‌ها را از طریق همین تابلو کنترل می‌شد.

روی این تابلو لامپی وجود داشت که وضعیت تلفنی را نشان می‌داد. اپراتورهای مرکز تلفن زمانی که تماس می گیرند، از تماس گیرنده شماره مقصد را می‌پرسیدند. سپس از طریق یک کابل، مبدا و هدف به پیوند می‌شود.

با گذشت زمان و افزایش تلفن مشترک، دیگر تابلوی PSTN جوابگوی نیازهای ارتباطی نبود. همین امر به‌طور جدی در شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفت PSTN، تغییر و تحولات بزرگی شود.

پیشنهاد سردبیر : خرید انواع تجهیزات مخابراتی

شبکه PSTN به 5 جزء مهم تقسیم می شود:

 • شبکه مخابرات یا CO: که به عنوان یک دفتر مخابراتی وظایف زیر را بر عهده دارد:ایجاد یک جریان الکتریکی برای حرکت زنگ گوشی
  تولید کننده های اِشغال خط بودن
  ارسال اطلاعات مورد نیاز مانند نمایش شماره تلفن یا شماره تماس گیرنده
  بررسی وضعیت گوشی درمورد خارج از قلاب و در قلاب بودن
 • تلفن آنالوگ: همین تلفن های خانگی که بیشتر از آنها استفاده کنیم. مشترکان از طریق دستگاه تلفن به شبکه تلفن متصل شده و وظایف زیر را انجام می‌دهند: توانایی ایجاد زنگ خوردن
  تغییر وضعیت گوشی در مورد خارج از قلاب و در قلاب بودن
  شماره گیری
 • لوپ محلی: ارتباط تلفن آنالوگ با مرکز مخابرات یا همان CO از طریق زوج سیم تلفن می‌شود که در اصطلاح فنی به آن می‌شود حلقه محلی می‌گویند.
 • ترانک: در این حالت ارتباطات از میان خطوط E1 و مراکز مخابراتی، از طریق ترانک می‌شود.
 • سوئیچ خصوصی: از طریق ترانک می‌توان به راحتی ارتباط بین مراکز تجاری و صنعتی را با ترکیب ایجاد کرد. این حالت مانند ارتباط بین شرکت های مخابراتی یا CO است.

طراحی خطوط دیجیتال در جهان به اواسط دهه 80 میلادی برمی‌گردد. اختراعی که صنعت ارتباطات را تغییر می دهد عجیبی کرد. هدف از ایجاد این فناوری جدید، جایگزین کردن سیستم‌های تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود. تا داده‌های صوتی که به شکل دیجیتال هستند را پشتیبانی می‌کنند.

در این پروسه، ابتدا صدا از حالت آنالوگ به داده های دیجیتالی تبدیل می شود و سپس انتقال داده می شود. با استفاده از شبکه های دیجیتال، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم کردن پارازیت ها و نویزهای صوتی
 • سرعت بالا در ارتباطی
 • انتقال بیش از یک کانال روی تخت خط ثابت
 • بی‌تاثیر بودن افت ولتاژ برای فاصله‌های دور
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!