دندان‌های شلوغ، نامرتب و پر از حفره و لثه‌های ملتهب از مشکلات بارز دهان ما است. ما انسانهای مدرن، از نظر مداخله روزانه پرزتی که به آن نیاز داریم تا بتوانیم دندان ها و لثه های ما را بیمار نکنیم، نادیده بگیریم.

فراتر از دندان درد و درد لثه، سلامت دهان و دندان ما روی موارد زیادی از رژیم غذایی گرفته شده تا تندرستی کلی و خطر مرگ به هر دلیلی تأثیر دارد. علت آن است که بیماری‌های دهان همیشه به دهان باقی نمی‌مانند. ارتباط نزدیکی بین سلامت دهان و دندان و برخی از جدی‌ترین بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های قلبی‌عروقی، وجود آلزایمر وجود دارد. این امر بر نقش دهان به‌عنوان آینه‌ای از سلامتی و بیماری و شاخصی از تندرستی کلی ما می‌کند.

متأسفانه، شاید بارزترین ویژگی سلامت دهان ما غالباً نادیده گرفته می‌شود. پریودنتیت یا بیماری لثه، دومین بیماری شایع دهان و پس از حفره (پوسیدگی) است که بیش از 47 درصد از دندان‌های بزرگسال بیش از 30 سال را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. ۶۴ درصد از افراد دارای سن ۶۵ سال و بالاتر، دارای پریودنت متوسط ​​یا شدید هستند. پریودنتیت یازدهمین بیماری شایع در جهان است.

پریودنتیت آسیبی نیست که در سطح لثه‌ای که هنگام خنده آن را می‌بینید، دیده می‌شود، بلکه زیر سطح لثه است. پس از یک مرحله اولیه از سطحی که در آن می‌توان به لثه رخ می‌دهد (ژنژیویت)، باکتری‌ها از زیر خط خود را به پاکت‌های کنار ریشه دندان می‌رسانند و در آنجا ساختارهای نگهدارنده دندان را تخریب می‌کنند.

به دلیل ماهیت پنهان پریودنتیت، بسیاری از افرادی که به آن مبتلا هستند، تا مراحل پیشرفت آن خبر ندارند. این بیماری دارای مؤلفه ژنتیکی است و همچنین تحت‌تأثیر بهداشت دهان و دندان قرار می‌گیرد.

سیم سینگرائو، پژوهشگر دانشکده دندانپزشکی مرکزی دانشگاه لانکاشر در بریتانیا می‌گوید، در بیشتر افراد، این بیماری تا دهه پنجم یا ششم زندگی مشخص نیست. تا این زمان، آسیب شدید است که ساختار دندان‌ها را ضعیف کرده و با خطر افتادن آن‌ها همراه باشد. در همین حین، به‌طور پیوسته و در دهه‌ها، باکتری‌هایی مانند ترپونما دنتیکولا و پورفیروموناس لثه ای را وارد جریان خون می‌کند. همین حضور طولانی‌مدت‌های مسبب بیماری در لثه و جریان خون است که سلامت ما را از دهانش خارج می‌کند، تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

اسکن دندان ها / اسکن

از خطرات پریودنتیت این است که بسیاری از افراد متوجه آن‌ها نمی‌شوند، زیرا معمولاً بدون علائم ظاهر می‌شوند.

سینگرائو می‌گوید: «جریان خون مانند اتوبوسی است که افراد (مواردی مانند باکتری‌های درون دهان) را سوار می‌کند و به همه جای بدن می‌برد. از آن‌ها در مغز، برخی در شریان‌ها، برخی در پانکراس یا بدنه می‌شوند.»

در مواردی که آسیب‌پذیری‌هایی در این افراد وجود دارند یا زمانی که میکروب‌ها به‌طور غیرممکن پاک‌سازی می‌کنند، نمی‌توانند ایجاد کنند و بیماری‌های بیماری‌سازی دیگری را به وجود بیاورد، آن‌ها را تشدید کند.

در پریودنتیت با حضور برخی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیردار همراه است: بیماری‌های قلبی‌عروقی، چاقی، آلزایمر، انواع سرطان‌ها، آرتریت روماتید، پارکینسون، ذات‌الریه و عوارض بارداری.

برای بسیاری از این بیماری‌ها، این رابطه دو طرف است. برای مثال، پرینتیت ممکن است وضعیت‌هایی مانند آرتریواسکلروز (تت‌شدن دیواره شریان‌ها) را تشدید کند و به آرتریواسکلروز کند، همچنین افرادی که مستعد می‌شوند به پریودنتیت می‌شوند.

برای بررسی ارتباط بین با پریودنتیت و آرتریواسکلروز کارآزمایی تصادفی کنترل‌شده‌ای که استاندارد طلایی تحقیقات پزشکی در نظر گرفته می‌شود، انجام نمی‌شود (انجام این کارها مانع از این نمی‌شود که گروهی از افراد مبتلا به زندگی طولانی‌تر شوند تا درمان شوند. که آیا این موضوع آرتریواسکلروز آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد). باکتری‌های مسبب پریودنتیت که معمولاً فقط در یافتن می‌شوند، در پلاک‌های مرتبط با آترواسکلروز نیز کشف شده‌اند.

از این بیماری‌های مزمن، بینفه قوی‌ترین رابطه دوطرفه را با پریودنتیت دارد. خطر ابتلا به پریودنتیت در افراد مبتلا به نوع دو، سه برابر بیشتر از افراد مبتلا به بیماران است. در مواردی که هم می‌گیرند و هم می‌گیرند، می‌توانند برای کنترل سطح قند خون را ضعیف‌تر کنند.

مسواک / مسواک

پریودنتیت مؤلفه ژنتیکی دارد، اما با رعایت بهداشت می‌توانم از این بیماری رنج ببرم.

اما پشت‌صحنه‌ی ارتباط بیماری لثه با بیماری‌های مزمن دیگر چیست؟

این امر به جریان پیوسته باکتریها از پاکتهای اعماق لثه به جریان خون مربوط می شود. در محلی که سیستم ایمنی یا پاتوژن‌های دیگر را می‌دهد، سلول‌های ایمنی سیلی را از مولکول‌های پیام‌رسان سلولی به نام نشانگرهای می‌توانند آزاد کنند. این نشانگرها به سیستم ایمنی در حمله پاتوژن ها و کشتن آن ها کمک می کنند. تورم و قرمزی در عرض چند لحظه زخم ظاهر می‌شود، نتیجه‌ی این پاسخ به کارآمدی است.

در کوتاه‌مدت، نشانگرهای راه‌محلی به‌عنوان‌نماهای عالی برای خروج از سیستم ایمنی به محل عمل می‌کنند. اما وقتی این نگهبان‌ها به مدت طولانی در بدن بمانند، بسیاری از آنها را ایجاد می‌کنند.

مقالات مرتبط:

به‌خوبی ثابت شده است که اکثر بیماری‌های مرتبط با پریودنتیت دارای یک بخش مرکزی هستند. برای مثال، تقریباً 30 سال پیش، مشخص شده است که نوعی از بیماری به نام فاکتور نکروز توموری آلفا در افراد مبتلا به تشخیص، مقاومت به انسولین را می‌دهد. پس از مدت کوتاهی، نشانگرهای غیرقانونی کشف کردند که هم چاقی و هم نوع دو را تشدید می‌کنند. این شبکه متراکم نشانگرهای پاسخی به انجام پژوهش‌هایی با هدف درمان از راه سرکوب کردن بیشتر مزمن می‌پردازد.

اما نشت باکتری‌ها از آسیبی که در لثه پنهان شده است، کار برعکس آن را می‌دهد. پال هولمستروپاستاد بازنشسته گروه دندانپزشکی دانشگاه کپنهاگ میگوید:

همه بیماری‌های مرتبط و مرتبط با هم هستند بر این که چه چیزی دارند. پریود از شایع‌ترین بیماری‌های بدنی انسان است. عوامل موثری سانی در انواع بیماری یک بیماری مانند آرتریت روماتوئید، بیماری، بیماری، بیماری و موارد دیگر فعال هستند. در صورت انجام به پریودنتیت، دارای سیستمیک خفیفی است.

در انسان، به دلیل همان مسائل اخلاقی مرتبط با مطالعه آرتریواسکلروز، بررسی این موضوع به طور مستقیم انجام می‌شود که چگونه درمان می‌تواند به درمان بیماری‌هایی مانند درمان کمک کند: نمی‌توان مانع از درمان بیماران شد، مخصوصاً اگر بیماری‌ها را درمان کنید، ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شود. مشکلات دیگر آن ها می شود. این امر مطالعه ارتباط میان این بیماری‌های بیماری را پیچیده می‌کند و مشخص می‌کند علت و علتی را می‌کند.

بااین‌حال، گروه هولمستروپ در موش‌ها بر روی بررسی را بررسی کرده است. گروه او تفاوت در پاسخ به قند خون را در موش‌های مبتلا به خون که می‌تواند وضعیتی شبیه پریودنتیت داشته باشد و موش‌های مبتلا به بیماری بدون پریودنتیت مقایسه کند. پریودنتیت باعث شد قند خون پس از غذا خوردن ۳۰ درصد بیشتر از گروه دیگر افزایش پیدا کند.

دندان افتاده / دندان

پریودنتیتی که درمان نمی‌شود، می‌افتد دندان‌ها می‌شود.

نتیجه نهایی پریودنتیت، اگر تهاجمی باشد و تحت‌درمان قرار نگیرد، افتادن دندان‌ها است. علاوه بر این، برای چندین ده مزمن، از دست دادن مجموعه‌ای از خطرات سلامتی ازقبیل زوال شناختی و زوال همراه است.

بی وو از پرستاری روری مایرز دانشگاه نیویورک مرتبط با مقداری را پیدا کرده است: هرچه تعداد دندانهای خود را از دست بدهید، خطر زوال عقل و زوال شناختی بیشتر می شود.

و در مطالعه بزرگی داده‌های سلامتی 34 هزار بیمار در ایالات متحده مطالعه کردند و دریافتند که از هر دندانی که فرد از دست می‌دهد، خطر تشخیص و خطر زوال عقل به‌ترتیب 1.4 و 1.1 درصد افزایش پیدا می‌کند. به‌طور‌کلی، خطر عدم شناخت و زوال عقل که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، درمقایسه‌های مشابهی که همه دندان‌های خود را دارند، به‌ترتیب ۴۸ و ۲۸ درصد بالاتر می‌بردند.

در موارد بیشتر، از دست دادن دندان به‌عنوان یکی از عوامل خطر ناشی از زوال عقل ناد گرفته می‌شود. وو می‌گوید وقتی به ارتباط بین این دو اشاره می‌کند، معمولاً با تعجب دیگران روبه‌رو می‌شود. او می‌گوید: «سلامت دهان یک قطعه گمشده است. در جستجوی ما شواهدی را ارائه می دهیم که نشان می دهد وضعیت سلامت دهان باید از معادله باشد.»

ممکن است یکی از دلایل احتمالی از دست دادن، عوامل دیگری به‌جزئی از دندان‌ها در این زمینه نقش داشته باشند. مطالعات، و در این زمینه فقط به بررسی روابط پرداخته است و علت‌ها مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، اما باید تأثیری بر تغذیه داشته باشد. وو می‌گوید: «دندان مصنوعی خوب می‌تواند غذا بخورد و عمل جویدن را بهبود بخشد. این کار ممکن است جریان خون را افزایش دهد و بر عملکرد شناختی اثر داشته باشد.»

مسواک زدن / مسواک زدن

هر بار که دندان‌ها خود را مسواک می‌زنیم، این فرصت را داریم که سلامت عمومی خود را بهبود بخشد.

پیوندهای درحال ظهور بین سلامت دهان و دندان‌ها و بیماری‌های دیگر بسیار مهم است: کاهش خطر ابتلا به پرینتیت و در صورت، درمان آن آسان است.

وو می‌گوید: «اگر دندان‌های خود را به‌درستی مسواک بزنیم و بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی انجام دهیم، می‌توان از شروع پریودنتیت جلوگیری کرد.»

اگر بیماری شروع شود، در مراحل اولیه می‌توان با جرمگیری و روت پلنینگ دندان (نوعی جرم‌گیری عمیق) میکروب‌ها را از سطح پایینی دندان و درست کردن زیر خط لثه پاک می‌کند، آن را درمان کرد. هولمستروپ می‌گوید اگر پریودنتیت شدید باشد، راه‌حل ممکن است یک عمل جراحی باشد که در آن بافت نرم لثه شل می‌شود و می‌شود و سطح پاکسازی می‌شود و سپس بافت سرجای خود را برگردانده می‌شود.

مشکلی که درمورد تشخیص پریودنتیت وجود دارد این است که این بیماری معمولاً با علائم واضح همراه نیست و مردم این را می‌بینند که اگر دندان‌درد شدیدی نباشد، نیازی نیست که به دندانپزشک مراجعه کنند. اما راه حل این مشکل ساده است: به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!