سامانه‌ها و تجهیزات سیستم‌های نظارتی در مدت کوتاهی موفق شده‌اند به تکیه‌گاه خوبی برای محافظت از جان و مال ما تبدیل شوند. بر اساس آمار، بازدارندگی و هوا این سیستم‌ها ایجاد می‌شود تا در محیط‌های مجهز به سیستم‌های مداربسته جرم و بزهکاری‌های اجتماعی تا ۶۰ درصد کاهش یابد.

دوربین مداربسته چیست؟

همه ما واقعاً با این سیستم‌ها آشناییم و تصاویر و عملکرد آن‌ها را دیده‌ایم. سیستم دوربین مداربسته مجموعه‌های متشکل از اجزای دستگاه مانند دوربین، دستگاه ضبط و فضای ذخیره‌شده، کابل و سیم‌کشی‌ها و بسیاری از بخش‌های دیگر است که همگی یک سامانه نظارت تصویری را تشکیل می‌دهند.

تاریخچه پیدایش دوربین نظارتی به سال ۱۹۴۲ توسط ارتش نازی‌های آلمان بازمی‌گردد که برای راصد وضعیت سامانه موشکی خود دوربین‌های ویژگی را ابداع و تولید کردند. سال‌ها بعد از شرکت‌های تولیدکننده انواع سیستم‌های دوربین‌های طراحی و تولید شدند. سیستم دوربین مداربسته از مجموعه ابزارهای الکترونیکی شامل، لنز، تغذیه، بدنه و اجزای جانبی آن تشکیل شده است.

کاربرد دوربین مداربسته

در سبک زندگی امروزی، به هر طرف سر برگردانیم، ردی از سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مداربسته میبینیم. این سیستم‌ها برای امنیت امنیت اماکن و محیط‌هایی چون محل سکونت و آرامش، کار، اماکن عمومی چون ادارات، بیمارستان‌ها، مکان‌ها و حتی چندین بار در خودروهای باری و سواری استفاده می‌شوند.

کاربرد دوربین مداربسته در اماکن عمومی بیشتر برای نظارت و کنترل افراد، ماشین‌آلات و حفظ و تعلیم امینت و در محیط‌های خصوصی بیشتر با هدف برقراری حسن رفتار افراد به‌کار گرفته می‌شود. دوربین‌های مداربسته سیستم‌هایی کاربردی و کاربردی هستند که می‌توانند در بسیاری از شرایط خطرناک و خطرپذیر، حامی امنیت باشند.

انواع دوربین مداربسته

سهاشاپ

همگی تجهیزات حفاظتی و امنیتی انواع سیستم‌ها دارند. برای مثال، آیفون تصویری سیماران در مدل‌های مانیتور و پنل تنوع، این تنوع به‌دلیل سلایق، تفاوت‌ها، تفاوت‌ها، تفاوت‌های امکانات و بسیاری مباحث دیگر تعبیه‌شده است. دوربین های مداربسته به تکنولوژی های مختلف متکی هستند. دو فناوری اصلی آن‌ها در حال‌حاضر AHD و IP است که دوربین‌های نوع AHD بر روی تخت‌های کابل‌های تصویر کواکسیال RG59 و دوربین‌های IP تحت شبکه ازطریق کابل‌های LAN انتقال داده می‌شوند.

دوربین مداربسته AHD برپایه آنالوگ بوده و برای ضبط تصاویر خود به دستگاه DVR نیاز دارد. دستگاه دیوی‌آر ازطریق پردازنده مرکزی تصویر، تصویر را پردازش می‌کند و انتقال می‌دهد. سپس، تصویر آن ازطریق نمایشگر قابل‌نمایش خواهد بود. درمقابل، در دوربین‌های مداربسته با IP فناوری که به دستگاه ضبط NVR به‌واسطه سوئیچ و کابل شبکه متصل می‌شود، دوربین تصویر را پردازش می‌کند و به دستگاه انتقال می‌دهد.

دوربین های مداربسته از نظر ظاهری نیز متفاوت هستند که از میان آن ها می توانند به جنس بدنه یا نوع کیس اشاره کنند. کیس دوربین‌های مداربسته می‌توان دام (Dome) یا بولت (Bullet) باشد. دوربین‌های دام یا زیرسقفی که در قالب یک دوربین با قابلیت اتصال به سقف عرض می‌شوند، غالباً بدنه‌شان پلاستیکی هستند و امکان نصب در فضای باز را ندارند. درمقابل، دوربین‌های بولت یا پایه‌دار که دارای بدنه‌شان فلزی است و درجه حفاظتی IP68 دارند، نصب در فضای باز و قرار گرفتن درمعرض باد و باران را دارند.

دوربین مداربسته نصب کنیم یا نه؟

در پاسخ به این پرسش، باید شرایط را در نظر بگیریم. دوربین‌های مداربسته سیستم‌های بازدارنده و خنک‌کننده‌ای هستند که برای نظارت بر محیط‌های نصب‌شده‌ی محیط‌ها با فرمت‌های دلخواه، می‌توانند ضبط کنند و در هر زمان به‌صورت حضوری و از راه دور می‌توان تصاویر را پخش و بررسی کرد. دوربین مداربسته قطعاً انتخاب مناسبی برای بهبود و امنیت و حفظ امنیت اماکن است؛ زیرا:

  • افزون‌بر جنبه‌های بازدارندگی دارد.
  • ارزان و دردسترس است.
  • امنیت تکمیل کننده و خودش نیز امن است.
  • بسته به نیاز قابلیت توسعه و توسعه دارد.
  • امکان پیگیری رفتار افراد بدون اطلاع آن‌ها را دارد.
  • تصاویر دوربین مداربسته مدرکی محکمه پسند و معتبر است.
  • قابلیت کنترل و بررسی از راه دور را دارد

همچنین، برخی از ویژگی‌های خاص مانند پلاک‌خوانی، تشخیص چهره، ثبت ورود وخروج و تردد، امکان تعیین محدوده امن و ویژگی‌های دیگر دوربین‌های مداربسته را به سیستم امنیتی امنیتی تبدیل کرده است. با توجه به موارد گفته شده، خرید و نصب دوربین مداربسته اقدامی توصیه شده است.

قیمت دوربین مداربسته

برندها و مدل های دوربین مداربسته بسیار متنوع اکنون که با شما صحبت می کنم، قیمت یک دوربین مداربسته با وضوح تصویر 2 مگاپیکسل بسته به امکانات و دوربین بین 400 هزار تا 2 میلیون تومان است که علاوه بر دوربین خود، برای اتصال دوربین ها به فضای ضبط و مدیریت آن ها با دستگاه ضبط DVR و برای دوربین‌های تحت‌شبکه به دستگاه ضبط NVR نیاز داریم که قیمت این دستگاه را از 2 میلیون و 100 هزار تومان شروع کند و به امکانات و قابلیت نمایش قابل‌پشتیبانی به 15 میلیون تومان می‌رسد. همچنین، دستگاه ضبط تحت‌شبکه NVR به‌دلیل فناوری و پیچیده‌تر بین ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۶۰ میلیون تومان قیمت دارد.

دوربین‌های مداربسته افزون‌بر تجهیزات دوربین و دستگاه ضبط برای خواندن و نوشتن تصاویر به هارد دیسک نیاز دارند. انتخاب هارد از بخش‌های مهم خرید دوربین مداربسته صحیح است که معمولاً پیشنهاد همه متخصصان خرید وسترن دیجیتال بنفش WD Purple است. ناگفته نماند کابل کشی‌های دوربین تا دستگاه به‌علاوه تجهیزات جانبی مانند فیش و سوکت، تغذیه و سایر تجهیزات از پک دوربین مداربسته است، به‌طورکلی، قیمت پک دوربین مداربسته متوسط ​​رو به بالا به‌ازای هر دوربین بین ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. .

دید در شب دوربین مداربسته

سهاشاپ

دوربین‌های مداربسته در طول روز به‌دلیل وجود نور خورشید و تابش نور طبیعی تا تعداد زیادی از نور مصنوعی بی‌نیازند. اما هنگام تاریکی شب برای اینکه بتوانیم از تصاویر دوربین های مداربسته بهره مند شویم، باید دوربین های ما قابلیت دیدن در شب داشته باشند. در دوربین‌های مداربسته به‌کمک فناوری IR امکان‌پذیر است. تکنولوژی IR بهکمک واسط می‌‌تواند در طول شب و محیط‌های تاریک، تصویری نسبتاً مناسب به رنگ سیاه‌وسفید به ما ارائه دهد.

با توسعه فناوری‌های جدید و به‌روز، قابلیت‌هایی چون مشاهده‌در‌شب رنگی به‌کمک رابط گرافیکی استارلایت به برخی از دوربین‌های مداربسته اضافه می‌شوند که بدون نیاز به استفاده از فناوری IR Cut، می‌توانند در طول تاریکی شب‌های رنگی را ضبط کنند. تکنولوژی‌هایی مانند وارم‌لایت نیز برای نمایش تصویر رنگی و نمایش درخورتوجه در طول شب پدید آمده‌اند. این سیستم‌ها به‌کمک پروژکتور LED می‌توانند بعد از گذشت زمان مشخصی از تاریکی با اجرای سناریو شب و روشن‌کردن پروژکتور LED و مستترکردن نور آن، محیطی روشن و تصویری با‌کیفیت ارائه کند.

مشاوره خرید دوربین مداربسته

دوربین مداربسته نیز مانند سایر سیستم‌های بسته‌های حفاظتی به مهارت‌ها و مشاوره‌های قبل از خرید نیاز دارد، همانگونه که سیستم‌های حفاظتی و امنیتی و سیستم‌های کنترل شده و بسیاری از تجهیزات این حوزه مانند کرکره برقی و جک پارکینگی و سیستم اعلام حریق به کارشناسی و مشاوره قبل از خرید نیاز دارند. مشاوره قبل از خرید دوربین مداربسته و اطلاعات ویژه دراختیار ما تا بتوانیم با شرایط فعلی، میزان بودجه، میزان ترد و ترافیک، میزان ضبط و تعداد دوربین ها تصمیم بگیریم.

یکی از مشکلات رایج در انتخاب و خرید دوربین های مداربسته فناوری در این سیستم ها است. فناوری‌های پردازش تصویر مانند Cvi و TVI و CVBS و اختلاف آن‌ها با تفاوت‌هایی که ممکن است در انتخاب اشتباه باعث بروز شود. یکی دیگر از اشتباهات رایج خرید پک‌های دوربین مداربسته، درنظرگرفتن اشتباه طول کابل و خرید تجهیزات جانبی مانند داکت، فلکسی، رک، فیش و لوازم جانبی مرتبط است. همه مسائل از این دست ناشی از علم کم برای خرید این سیستم‌ها است که به‌کمک مشاوره مشاوران متخصص و متخصصان این حوزه رفع می‌شود.

برندهای دوربین مداربسته

درصورتی‌که بخواهیم دوربین مداربسته مناسب تهیه کنیم، باید با برندهای آن‌ها نیز صدها نفر از شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی در سراسر جهان در حوزه دوربین مداربسته و تولید تجهیزات آن‌ها انجام شود که باید بگوییم بزرگ‌ترین برندها و مشهورترین آن‌ها از شرکت داهوا هستند. ، هایک ویژن، آلباترون، اکسیس، ویدئو پارک و برندهای دیگر هستند که قیمت محصولاتشان در نمایندگی های مجاز این شرکت ها به صورت لیست قیمت مهم موجود است.

از کجا بخریم؟

دوربین های مداربسته دنیای بزرگی دارند. برای اینکه به نتیجه درستی از خرید دوربین های مداربسته برسیم، باید به نمایندگی ها و مراکز مجاز مراجعه کنید. نمایندگی های دوربین های مداربسته بهترین سبک مشاوره و خدمات را می دهند. همچنین، برندهای دوربین مداربسته به ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی موظف می‌پردازند تا خیالمان از بابت سامانه‌های نظارت تصویری راحت باشد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!