اتریوم یک شبکه بلوک‌چین بسیار کاربردی است که امکان ثبت تراکنش‌های رمزارزی، ایجاد و پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. در سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، وایت پیپر یا همان نقشه راه این پروژه را ارائه داد. همان ابتدا از وایت پیپر شفاف اتریوم مشخص شد که هدف اصلی ایجاد قراردادهای هوشمند به صورت غیرمتمرکز است. سپس در سال ۲۰۱۴، توسعه تریوم ۲۰۱۴ را افرادی مانند ویتالیک بوترین، گوین وود، میهالی آلی، آنتونی دی لورو و چارلز هاسینسون به‌صورت رسمی آغاز کردند.

در سال 2014، پروژه اتریوم رسماً به عموم مردم معرفی و بعد از عرضه اولیه تریوم، حدود 11 میلیون سرمایه جذب این پروژه شد. درادامه راه اتریوم فراز ونشیب‌های فراوانی را تجربه کرد. در ابتدا گوین وود و هاسکینسون، دو عضو این پروژه، به‌دلیل اختلافات موجود از آن استعفا کردند. سپس در سال ۲۰۱۶، اتفاق هک پرسروصدای DAO رخ ​​داد و در آن حدود ۳ میلیون اتر به‌سرقت رفت. در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹، دو هارد فورک اتریوم پیاده‌سازی شدند و درادامه با کاربردهای فوق‌العاده‌هایی که اتریوم داشتند، محبوبیت بسیاری را به دست آوردند.

نحوه کار اتریوم چگونه است؟

صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس

اتریوم نیز بر اساس بیت‌کوین مطابق با پروتکل اثبات کار (POW) به دست می‌آید؛ یعنی قابل استخراج است. ازاینرو، استخراج اتریوم یکی از روشهای درآمدزایی از آن است. شما هم می‌توانید با استفاده از اتریوم، عضوی از شبکه بلوک‌چین آن‌ها باشید و تراکنش‌ها را بررسی کنید.

مهم ترین کاربردهای اتریوم

اتریوم از هدفمندترین پروژه‌های رمزارزی در بازار است که کارکردهای متفاوتی دارد؛ ازجمله:

  • انجام تراکنش های مالی به صورت غیرمتمرکز
  • ذخیره شده به صورت ایمن و تغییرناپذیر
  • ایجاد انواع قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز
  • ایجاد توکن‌های غیرقابل‌معاوضه یا همان NFTها تحت شبکه اتریوم

اتریوم 2 چیست؟

در سال ۲۰۱۶، به‌دلیل وجود یک اشکال در یکی از برنامه‌های اجرا شده روی شبکه اتریوم، هکری موفق شد ۳ میلیون واحد اتر بدزدد. پس از این رخداد، یک هاردفورک (به‌روزرسانی کلی روی قوانین شبکه) برای برگرداندن سرمایه از دست‌رفته اتفاق افتاد. اکنون همه به‌روزرسانی شده‌اند روی شبکه را اتریوم 2 می‌شناسند. توسعه‌دهندگان اتریوم 2 تجربه‌شان روی بهبود پیشرفت‌پذیری شبکه بلوک‌چین درمقایسه‌با نسخه قبلی بود.

همچنین در اتریوم 2، توسعه‌دهندگان موفق الگوریتم اثبات سهام (POS) را جایگزین الگوریتم اثبات کار (POW) کنند. با این تغییر تصمیم گیری به‌سوی، پیش‌روی شد و باعث شد کارمزد تراکنش‌های اتریوم به‌شدت کاهش یابد. همچنین، در این به‌روزرسانی امنیت شبکه به‌شدت افزایش یافت.

معرفی رمز ارز اتر

اتر با نماد ETH رمزارز بومی شبکه اتریوم است که اکثر افراد فعال در بازار آن را با نام اتریوم می‌شناسند. بنابراین، اتریوم نام شبکه بلوک‌چین و اتر نام ارز این شبکه است. برای مشارکت در شبکه اتریوم باید کارمزدها را با ارز دیجیتال اتر پرداخت کنید.

ارتباط شبکه و قیمت اتریوم

همان طور که گفتیم، همه فعالیت‌ها در شبکه اتریوم با پرداخت کارمزد انجام می‌شوند و اعضای شبکه با دریافت این کارمزد امنیت آن را می‌سازند. نکته مهم در این‌بین افزایش قیمت اتریوم همراه با افزایش اعتبار شبکه است. در واقع، هرچه برپایه شبکه اتریوم تراکنش ها و فعالیت های صورت گرفته، اعتبار آن بیشتر می شود و درمقابل می شود، قیمت رمزارز آن نیز افزایش می یابد. همچنین، میزان مصرف و اعمال و تغییرات اساسی که روی ساختار شبکه بلوک‌چین شکل می‌گیرد، روی قیمت رمز عبور اتریوم تأثیرگذار است.

نحوه خرید اتریوم

صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس

بهطورکلی، دو روش برای خرید اتریوم وجود دارد:

  • خرید اتریوم از صرافی‌های ایرانی
  • خرید بیت‌کوین یا استیبل‌کوین از صرافی‌های ایرانی و تبدیل آن‌ها به اتریوم در صرافی‌های خارجی

از بین این دو روش ما به شما خرید اتریوم از صرافی‌های ایرانی را پیشنهاد می‌کنیم. در این روش، باید کارمزدهای دوم را صرفاً اتریوم کنید و به‌دلیل مشکلات خرید هویت و آدرس IP، اتریوم از صرافی‌های خارجی بسیار سخت و زمان‌بر است.

پیشنهاد ما به شما خرید اتریوم از صرافی ایمن OMPFinex است. این صرافی امکان خرید بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال را ارائه کرده است. واریز و برداشت‌های ریالی در صرافی OMPFinex کارمزدی برای شما به‌همراه ندارد. همچنین، سرمایه شما در این صرافی در کیف‌پول‌های سرد و کاملاً امن نگه‌داری می‌شود.

بهترین کیف‌پول اتریوم

پس از خرید اتریوم از صرافی ایرانی یا ام پی فینکس، می‌توانید در کیف‌پول مخصوص اتریوم نگهداری کنید. اما در صورت لزوم، می‌توان از بهترین صرافی‌های اتریوم نیز استفاده کرد. درادامه، این کیف‌پول‌ها را می‌کنیم.

کیف‌پول سخت‌افزاری Ledger Nano S و Trezor

کیف‌پولهای سخت‌افزاری بالاترین سطح امنیت را برای دارایی‌ها می‌کند؛ بنابراین، اگر قصد دارید حجم زیادی از اتریوم را برای مدت طولانی داشته باشید، بهتر است از کیف‌پول سخت‌افزاری مانند کیف‌پول لجر نانو اس یا کیف‌پول ترزور استفاده کنید.

کیف‌پول My Ether Wallet

کیف پول اتر من کیف‌پول تحت‌وب اتریوم است. در این کیف‌پول، می‌توان خصوصیات خود را مدیریت کرد. همچنین، My Ether Wallet به‌دلیل متن‌باز‌بودن به‌وسیله هیچ شخص ثالثی کنترل نمی‌شود. در این کیف‌پول می‌توانید اتریوم را به هر ارز دیجیتال دیگری تبدیل کنید.

تفاوت های بیت کوین و اتریوم

بیت‌کوین و اتریوم دو ارز برتر بازار کریپتوکارنسی هستند که در سرعت انجام تراکنش‌ها و قابلیت‌های شبکه و تعداد کل آرزوهای موجود تفاوت‌های اساسی دارند.

سرعت تراکنش

سرعت تراکنش‌های اتریوم به‌مراتب سریع‌تر از بیت‌کوین است. بلوک‌های حاوی تراکنش در شبکه بیت‌کوین معمولاً هر ۱۰ دقیقه یک بار ایجاد می‌شوند. اما این زمان در اتریوم، تنها ۱۴ سال است.

قراردادهای هوشمند

ایجاد و پیاده سازی قراردادهای هوشمند روی شبکه اتریوم بسیار راحت تر و کاربردی تر از شبکه بیت کوین است.

تعداد واحد ارز دیجیتال

بیت‌کوین، تنها به تعداد ثابت ۲۱ میلیون واحد می‌شود. اما عرضه تریوم نامحدود و اختصاص، از یکصد میلیون واحد تری بیشتر استخراج شده است. هر ۱۴ ۲ واحد اتر استخراج می‌شود. با توجه به این حجم حجم، می‌توانم از تورم سالانه اتریوم حدود ۴ درصد استفاده کنم.

جمع بندی

اتریوم همیشه برای سرمایه گذاری و سرمایه گذاری بازار ارزهای دیجیتالی پروژه های جذاب است. اما باید به کاربردهای دیگر اتریوم نیز توجه کرد. شما در صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس به‌راحتی می‌توانید برای خرید و کارت‌گری دسترسی داشته باشید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!