خاطره بازی از 1978 تا 2022 با مسافران و غایبان جام های جهانی به قسمت چهارم رسیده است.

به گزارش طرفدرای، یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ فوتبال ما در سال ۱۳۷۷ رخ داد، یعنی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه. گل حمید استیلی به آمریکا که مهمترین گل تاریخ فوتبال ایران شناخته می شود.

حالا زننده این گل میهمان رسانه طرفداری بود. گفتگوی مهدی حدادپور با حمید استیلی در سه بخش تقدیم تان می شود…

حمید خان فکر می کنید گل شما به آمریکا مهم تر بود یا گل خداداد عزیزی به استرالیا در مقدماتی جام جهانی؟

من گل خداداد را خیلی دوست دارم. زیرا باعث شد ما بعد از ۲۰ سال به جام جهانی برویم. با تیمی بازی کردیم به نام استرالیا که بازیکنان آنها در تمام لیگ های معتبر اروپایی بازی می کردند. بازی بسیار سختی برای ما بود. 

بعد از ۲۰ سال به جام جهانی رفتن مهم تر بود یا اولین گل فوتبال ایران در جام جهانی؟

به نظرمن بعد از ۲۰ سال صعود به جام جهانی مهم تر بود. ما به عنوان تیم سی و دوم یعنی آخرین تیم به جام جهانی صعود کردیم. بعد از آن سال بود که فوتبال ما متحول شد. همانطور که لیگ مان حرفه ای شد. بعد از جام جهانی ۹۸ تمام بازیکنانی که حتی روی نیمکت تیم ملی بودند به تیم های خارجی منتقل شدند. 

۲۴ سال از گل شما می گذرد؛ باور داشتید که این همه مدت از آن گل بگذرد و هنوز یادش زنده باشد؟

نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم. این گل حاصل زحمات تمام تیم بود. زمانی که بازی می کردم بیشتر پاسور بودم. در دوران کودکی یکی از آرزو های من گل زدن در جام جهانی بود. به این آرزو رسیدم و باور نمی کنم بعد از ۲۴ سال از آن گل صحبت شود.

چیزی در فوتبال وجود دارد که به عقب برگردید و با این گل عوض کنید؟

نه! به نظرمن هم گل زیبایی بود و از همه مهم تر اینکه مردم چقدر خوشحال شدند. دیگر راست و چپی وجود نداشت و همه برای تیم ملی خوشحال بودند و به خیابان ها ریختند. خوشحال کردن مردم را با هیچ چیز نمی شود عوض کرد.

بعد از آن دوران اتفاقی افتاد که از خوشحالی گریه کنید؟

من آدم احساساتی هستم. در بعضی از موقعیت ها و در زمان مربیگیری و زمان خلوت خودم گاه اتفاق رخ می دهد.

علی پروین بخشی جدا نشدنی از زندگی شماست. برای گرفتن شما تلاش می کند، انقدر اصرار می کند که شما را به پرسپولیس می آورد، از پرسپولیس جدا می شود و شما هم جدا می شوید. علی پروین به پرسپولیس برمی گردد و شاهم برمی گردید. این رشته از کجا به هم گره خورده است؟

از کودکی به بازی علی پروین علاقه داشتم. وقتی به پرسپولیس آمدیم رقم پرسپولیس پایین بود، مثل الان نبود که استقلال و پرسپولیس بیشترین دریافتی را داشته باشند. حقوق من در پرسپولیس ۴۵۰ هزار تومن بود در صورتی که بانک تجارت به ما ۵ میلیون تومن می داد.

باور کردنی نیست پنج میلیون تومن را رد کنی و با ۴۵۰ هزار تومن به پرسپولیس بروی. تازه یک مقدار از آن هم علی پروین ندهد!

بله، آن زمان تیم های بانک تجارت و بانک کشاورزی شرایط مالی خوبی داشتند. علی پروین می دانست که آن تیم ها انقدر به ما می دهند و به ما گفت، ۴ و نیم میلیون پول این لباس است. ما ۵۰۰ تومن به محمد پنجعلی می دهیم که بزرگ تیم است. به شما ۵۰ کمتر می دهیم. 

سرتان را کلاه گذاشت؟

نه صداقت کاری خیلی مهم است. به خاطر همین شفافیت بین صحبت هایمان قرارداد بستیم. شاید بازیکنان قدیمی تر بودند در تیم. در مقدماتی ۱۹۹۴ علی پروین را از سرمربی گری برداشتند. فقط من و محمد خاکپور پای تیم ماندیم. امیر عابدینی گفت چک سفید هرچقدر دوست دارید بنویسید و بمانید. گفتیم صحبت کردیم و پای حرفمان هستیم. حتی از تیم ملی یکسال خط خوردیم. 

شما به دلیل اینکه از پرسپولیس رفتید از تیم ملی خط خوردید؟

بله، باور نمی کردیم که بخاطر اینکه در پرسپولیس نمانیم خط مان می زنند و خط زدند. یکسال فوتبال بازی نکردیم. بعد تیم بهمن تشکیل شد که بچه های تیم پاس آمدیم و بهمن تشکیل شد.

در بازی های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ شما مصدوم شدید؛ فکر می کنید اگر مصدوم نمی شدید نتایج تیم ملی تغییر می کرد؟

بازی دوم با ژاپن بود. با بازیکن حریف تقریبا من تو من بودیم. در دقیقه ۱۵ رباط مچ من پاره شد. امیر قلعه نویی جایگزین من شد. 

فکر می کنید اگر می ماندید نتایج تیم ملی بهتر می شد؟

نفرات تاثیر گذار هستند اما کار تیمی نمی تواند وابسته به یک نفر باشد! در دو بازی آخر تیم ملی مقابل سنگال و اروگوئه بالغ بر ۲۰ بازیکن ما بازی کردند. دیدید که در روند کار تیمی تاثیر گذار نبود. خیلی مهم است که تیم به بازیکن وابسته نباشد. وگرنه دچار مشکل می شود.

اگر آن سال عابدزاده حضور داشت، به نظر شما به جام جهانی صعود می کردیم؟

تیم خوبی داشتیم. بازیکنان با تجربه خوبی بودند. امکان داشت صعود کنیم. چون ما ژاپن را شکست داده بودیم که تیم بزرگ این رقابت ها بود. اگر علی آقا دروازهبان را تغییر می داد شاید اتفاقات متفاوت بود. ممکن بود اگر عابدزاده حضور داشت، کار برای ما آسان تر می شد.

پایان بخش اول

بخش دوم عصر امروز تقدیم تان می شود… 

منبع