اگر در تعداد کارمندان حقوق بگیریم، حتما تا به حال در فیش حقوقی خود کسری از مبلغی که به نام حق بیمه درج شده است، دیده شود. مبلغی که درصدی از حقوق پایه شما را دربرمی‌گیرد. اما شاید تا به حال در مورد اینکه دقیقاً این کسری مبلغ به چه دلیل اتفاق می‌افتد و دقیقاً چقدر آن اطلاعات وجود ندارد. در این مطلب به شما می‌گوییم که حق بیمه چیست و چند درصد حقوق را تشکیل می‌دهند. با آگاهی از این موضوع می‌توانید در انتهای ماه محاسبات دقیق‌تری از مبلغ دریافتی و کسری خود داشته باشید یا در صورت بروز ایراد از آن باخبر شوید.

شرکت‌های معتبر موظف هستند که کارمندان اداری و حقوقی خود را بیمه می‌کنند. این وظیفه سازمان به حساب می‌آید و از نظر قانونی در شماره شروط اعتباری یک شرکت برای ادامه فعالیت است. تا جایی که اگر شرکت بیمه باخبر شود که سازمانی نیروهای خود را بیمه نمی کند، می‌توان با توجه به وسعت سازمان، جریمه‌های سنگین مالی را در نظر گرفت.

بیمه حق در حقیقت همان مبلغی است که به بیمه پرداخت می‌شود تا هر فرد تحت پوشش بیمه قرار گیرد. حق بیمه به تناسب مبلغ پایه حقوق، حقوق دریافتی و شغلی تفاوت‌هایی دارد. بررسی و تخمین میزان حق بیمه به حسابرسی بیمه است. حسابرسی بیمه با درآمد و جایگاه شغلی، هزینه‌های با حقوق را برای حق بیمه در نظر می‌گیرند.

پرداخت حق همه کارمندان، خود یکی از بیمه های سنگین است که هر سازمان در لیست هزینه ها و پرداخت های خود دارد. هرچه سازمان بزرگ‌تر و نیروهای کار آن بیشتر باشند، مجموع کل مبالغ بیمه بالاتر می‌رود. بنابراین بخشی از پرداخت هزینه به کارمندان است که با نام حق بیمه از حقوق دریافتی آن‌ها کسر می‌شود.

در سال ۹۹ حداقل حقوق دریافتی توسط افراد به همراه دستمزد، ۲ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان است که از این مقدار، ۳۰ درصد آن است، یعنی حدود ۶۹۰ هزار تومان باید به عنوان حق بیمه رد شود.

پرداخت این مبلغ بر اساس قانون و البته مطابق با قرارداد به کارفرما است. درحقیقت کارفرم مبلغی حدود 528 هزار تومان را بپردازد. به این ترتیب سهم شما از پرداخت حق بیمه، رقمی معادل ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود. اگر کارفرما هستید، حق بیمه های پرداخت شده را در یک نرم افزار حسابداری شرکتی ثبت کنید تا در آینده با مشکل مواجه شوید.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که بابت کدام حقوقی که از طرف شرکت یا کارگاه دریافت می‌کنیم، باید بیمه بپردازیم؟ شما معمولاً بابت هر حقوقی که از کارفرمای خود می‌کنید، باید حق بیمه را پرداخت کنید.

به صورت کلی حق بیمه شامل مواردی مانند دستمزد، مستمر شغلی، اضافه کاری، حق الزهمه، حق نوبت، حضور در جلسه، مزد مربوط به ایام تعطیلی، کمک هزینه های خانه و دریافت مستمر می شود. هرچه حق بیمه پرداختی شما به این موارد بیشتر باشد، می‌توانید بیشتر از بیمه دریافت کنید.

حق بیمه نیز مانند سایر موارد مالی مانند مالیات شرکت‌ها، در لیست هزینه‌ها و مناسبات مالی است که به صورت قانونی و کاملا جزئی در حساب‌های دیگر سازمان‌ها ثبت می‌شود و هر چند وقت یک بار بررسی می‌شود.

بررسی حساب‌های سازمانی و فردی در هرماه می‌تواند یک چشم‌انداز دقیق مالی را به شما بدهد. برای اینکه برنامه دقیق‌تری داشته باشید، باید بدانید که حق بیمه شامل چه مواردی نمی‌شود.

در حقیقت همه مردمی که به صورت مازاد در اختیار کارمندان قرار می‌گیرند از حق بیمه معاف هستند.

عید، هزینه‌های مربوط به سفر و فوق‌العاده ماموریت، بازخرید روزهای مرخصی، هزینه‌های مربوط به عائله‌مندی، مربوط به نهضت سوادآموزی، مابه التفاوت مربوط به کمک هزینه‌های خواربار و مسکن در هنگام بیماری، هزینه‌های آخر کار و اخراج و دریافت مربوط به افزایش تولید است. از جمله مواردی هستند که شامل حق بیمه نمی‌شوند. بنابراین در صورت مشاهده کسر مبلغ از این موارد، می‌توانید از کارفرما جویا شوید.

با کسر مبلغ حق بیمه درصدی از حقوق دریافتی شما کاهش می یابد، اما می توانید با این مبلغ، سرمایه متفاوتی را برای حال و آینده خود ایجاد کنید. با پرداخت حق بیمه مزیت‌هایی مانند دریافت بیمه بیکاری در صورت لزوم، دریافت بیمه‌های درمانی، حوادث و بیماری‌ها، دریافت کمک هزینه بارداری، کمک هزینه ازدواج و دریافت مستمری از کار افتادگی و بازنشستگی در انتظار شما خواهد بود.

بنابراین به دلیل کم شدن مبلغ از حقوق، از پرداخت بیمه صرف نظر نکنید. چرا که با وجود آن امنیت شغلی و مالی بیشتر دارد.

با وجود درصد حق بیمه به طور قانونی مشخص است، اما کسر آن از دستمزد هر فرد و برآوردهای کلی آن برای سازمان نیز فرآیندی برای از جزئیات و دقیق خواهد بود. برای اینکه این مسیر را با اطمینان بیشتر در سازمان انجام دهید، بهتر است از نرم افزارهای حسابداری که یک منبع کامل اطلاعاتی و مرجع مالی شما هستند، استفاده کنید.

سپیدار سیستم یکی از شرکت های پیشرو در زمینه ارائه نرم افزارهای مالی است. با کمک این نرم افزار می توانید یک سند کامل از همه فعالیت های مالی داشته باشید. علاوه بر این بهترین اخبار و آموزش های حسابداری و مالی را می توانید از این سایت پیگیری کنید. برای خرید نرم افزار سپیدارسیستم یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۸۱۰۲۲۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!