خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

جهان شاهد ظهور بسیاری از افراد نابغه بوده است که هر از چندگاهی با اکتشافات خود در حوزه ای از دانش، زندگی انسانها را در جهت بهتر شدن تغییر داده است. ارسطو یکی از این انسان‌های برجسته است که او را در زمره باهوش‌ترین‌ها قرار می‌دهند. این فیلسوف یونانی در همه جنبه های زندگی اکتشافات مهمی داشته است. از علوم گرفته شده تا موضوعاتی مانند شعر، موسیقی، تئاتر، منطق، متافیزیک، بلاغت، اخلاق و سیاست، ارسطو در تمامی این رشته ها بوده است. در ادامه این مطلب با دیجی رو همراه باشید تا شما را بیشتر با ارسطو و وسایل وی آشنا کنیم.

1- ارسطو به وسیله خواهرش پرورش یافتن

ارسطو در سال 384 قبل از میلاد در یونان به دنیا آمد. او یک نجیب‌زاده می‌شود، زیرا پدرش نیکوماخوس به عنوان پزشک در بار آمینتوس سوم پادشاه مقدونیه خدمت می‌کند. پدر و مادر ارسطو وقتی او پسر جوانی بود از دنیا رفتند و خواهر بزرگتر ارسطو، آریمنستا و شوهرش پروکسنوس آتارنیوس، سرپرستی وی را تا سن بلوغ بر مدیریت.

2- ارسطو از بهترین‌ها درس گرفت

با این که در باهوش و نابغه بودن ارسطو شکی نیست اما از یک جهت نیز بسیار خوش شانس بود که تحت تعلیم بهترین اساتید قرار گرفت. وی در 17 سال در آکادمی افلاطون ثبت نام کرد و 20 سال از عمر خود را صرف کسب دانش از بهترین معلم زمان خود نمود. البته، ارسطو نیز شایستگی‌های خود را به خوبی نشان داد و یکی از بااستعدادترین شاگردان افلاتون بود.

ارسطو و افلاتون
ارسطو و افلاتون

3- نوشته های ارسطو

گفته می‌شود ارسطو تقریباً 200 اثر در زمینه شعر داشت که تنها 31 مورد از آن‌ها باقی مانده است. آثار نظری او در مورد حیوانات، کیهان‌شناسی و البته «فیزیک»، کنکاشی شبه الهیاتی از هستی به شمار می‌رود. آثار عملی او، از جمله «اخلاق نیکوماخوس» و «سیاست»، همچنین تحقیقی درباره ماهیت شکوفایی انسان در سطح فردی، فردی و اجتماعی هستند.

4- ارگانون

ارگانون یا ارغنون یکی از برجسته ترین آثار ارسطو است. این اثر مجموعه‌ای از شش رساله از تألیفات او در علم منطق است که توسط شاگردانش با عنوان ارگانون نامیده شده است. این کتاب ارزشمند ابزاری منطقی برای تحقیقات علمی و فلسفی ارائه کرده و راهگشای بسیاری از مباحث بوده است.

5- منابع آثار ارسطو

آثار ارسطو بیشتر به صورت یادداشت و نسخه خطی هستند. کارهای او شامل مجموعه‌های گفتگوها، سوابق مشاهدات علمی و آثار منظمی است که شاگردش تئوفراستوس از آن‌ها مراقبت می‌کند و بعداً آن‌ها را به شاگرد خود نلوس داد. نوشته‌های او بعداً به روم برده شد و مورد استفاده از آن دیار قرار گرفت.

6- بنیان‌گذار اولین کتابخانه بزرگ جهان

ارسطو در سال 335 قبل از میلاد مدرسه فلسفه خانواده به نام لوکئوم (Lyceum) را کرد. این مدرسه بعدها منبع الهام یک مکتب جدید در فلسفه با عنوان “فلسفه مشاء” شد. درس این مدرسه به دو نوبت صبح و بعد از ظهر تقسیم می‌شود. لوکئوم همچنین مجموعه‌ای از نسخه‌های خطی را در خود جای داده و از این حیث می‌توانم آن را یکی از اولین کتابخانه‌های بزرگ جهان دانست.

مدرسه ارسطو

7- معلم افراد مشهور

اسکندر مقدونی توسط ارسطو آموزش دید. او در سال 343 قبل از میلاد شاگرد ارسطو شد و از استادش بسیار پند گرفت. ارسطو همچنین به بطلمیوس و کاساندر هم که در نهایت به عنوان پادشاه تاجگذاری کردند، درس داده بودند!

8- اثری که به پسر تقدیم شد!

مجموعه گردآوری شده از آثار ارسطو که نتیجه کنکاش او در طبیعت انسانها در سطح فردی، خانوادگی و اجتماعی است و به «اخلاق نیکوماخوسی» معروف است، در واقع به پسرش تقدیم شده است. پسر ارسطو با نام نیکوماخوس، در سن جوانی در جریان یک نبرد کشته شد و «اخلاق نیکوماخوسی» برای گرامیداشت یاد او به این نام خوانده شد.

9- عاشقانه های فلسفی!

ارسطو با زنی به نام پیتیاس ازدواج کرد و از وی صاحب یک دختر به نام پیتیاس شد که به نام مادرش نامگذاری شد. ارسطو پس از مرگ همسر اولش عاشق هرپیلیس شد که سابق پیتیاس بود. هرپیلیس مادر نیکوماخوس بود.

10- تشریح حیوانات

ارسطو بسیار جلوتر از زمان خود بود. او ایده های موجود در مورد مطالعه جهان داشت. او مشاهدات دقیقی از جهان انجام می‌دهد و آنچه را که می‌دید ثبت می‌کند. وی در جستجو برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حیوانات آناتومی، شروع به کالبد شکافی آن‌ها کرد، که اقدامی غیرمعمول بود. تا آن زمان، فیلسوفان و آموزگاران یونانی همه یافته‌های خود را به صورت ذهنی انجام می‌دهند و سعی می‌کنند تا تنها با تفکر و بدون مشاهده جهان، پی به رازهای هستی ببرند.

ارسطو

11- بهترین تیراندازها هم ممکن است خطا بزنند!

با اینکه ارسطو در طول زندگی خود اکتشافات بسیار مهم و استثنایی انجام داد، اما این طور نبود که همیشه هم درست گفته باشد! از نظر ارسطو قلب مرکز هوش است و نه مغز. او همچنین فکر می کند که جنسیت بزها به جهت جریان باد دارد!

12- نقل قولهای معروف ارسطو

«زمان همه چیز را فرو می‌ریزد. همه چیز تحت قدرت زمان پیر شده و با گذشت زمان فراموش می شود.»

“در همه چیز طبیعت، نکته شگفت انگیز وجود دارد.”

«بدبختی به شما نشان می دهد که چه کسانی دوستتان دارند. کسی که بر ترس‌های خود غلبه کرده باشد، به راستی آزاد خواهد بود.»

13- اولین کسانی که گیاهان و جانوران را طبقه بندی کردند

ارسطو در طبقه بندی گیاهان و جانوران پیشگام بود. یافته‌های کاملاً با طبقه‌بندی‌های مدرن امروزی مطابقت دارند.

14- پدر علم زیست شناسی

ارسطو اولین کسی نبود که به مطالعه علم زیست شناسی پرداخت. با این حال، او با کارگیری تجربه‌گرایی انتقادی سیستماتیک در مطالعات خود، این علم را به یکی از علوم پیشگام تبدیل کرد. به همین دلیل است که امروز ارسطو را به عنوان “پدر علم زیست شناسی” می‌شناسیم.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!