خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

جوهر مایع یا خمیری است که رنگ‌های دارد اما معمولاً آن را به رنگ‌های سیاه و آبی می‌بینیم و از آن برای نوشتن و یا چاپ کردن استفاده می‌شود. این ماده از یک رنگ‌دانه، رنگ حل‌شده و یا رنگ‌آمیزی شده در مایعی که به آن مرکب نیز گفته می‌شود تشکیل می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا حقایق جالب و خواندنی در مورد جوهر را با هم مرور کنیم.

حقایقی جالب و خواندنی در مورد جوهر

بسیاری از فرهنگ‌های باستانی در سرتاسر فرم دنیای مختصر را کشف کرده و به خود را برای نوشتن و نقاشی کردن با آن دارند. اطلاعات در مورد این جوهرها و دستورالعمل ساخت و تکنیک‌هایی که برای تولید آن به کار می‌برند در واقع از بررسی‌ها و تحلیل‌ها و تحلیل‌های باستان شناسی یا خود دست نوشته‌ها گرفته شده است.

گفته می‌شود در تمامی تمدن‌ها شکل اولیه جوهر در واقع از چراغ‌ها (نوعی دوده) نگرفته بود چرا که به راحتی از سوختن آتش به دست آمده و جمع آوری می‌شد. جوهر از قرن 26 قبل از میلاد در مصر باستان برای نوشتن و نقاشی روی پاپیروس مورد استفاده قرار می‌گرفت. در ساخت جوهرهای سیاه و قرمز مصری از آهن و خاک سرخ همراه با فسفات، سولفات، کلرید و یونهای کربوکسیلات برای رنگ دهی استفاده می‌شود. همچنین از سرب نیز به عنوان خشک‌کننده استفاده می‌کنند.

جوهر 1

حدود 5 هزار سال پیش، چینی‌ها از جوهر برای سیاه‌کردن تصاویر برجسته و متون حکاکی شده روی سنگ‌ها از می‌کردند. این جوهر اولیه ترکیبی از دود حاصل از سوخت کاج، چراغ روغن و ژلاتین گرفته شده از پوست حیوانات و مشک بود. در سایر فرهنگ‌ها نیز جوهر با رنگ‌های مختلف از توت‌ها، گیاهان و مواد معدنی موجود و تولید می‌شود.

جوهر هندی ابتدا در چین اختراع شد (!) و از آنجایی که مواد آن را بیشتر از هند می‌آمد، نام آن را جوهر هندی گذاشتند. ساخت مخزن قلمی هم که ممکن است اولین مخزن قلم باشد به سال 935 برمی‌گردد. زمانی که معاد المعز، خلیفه مصری دستور داد تا قلمی برایش تهیه کنند که لباسش را لکه‌دار نکند. همین موضوع باعث شد تا برای او جوهری تهیه کنند که داخل یک مخزن نگهداری می‌شد.

در قرن پانزدهم، نوع رشد از جوهر در اروپا توسط یوهانس گوتنبرگ (Johannes Gutenberg) برای استفاده در چاپخانه ساخته شد. طبق گفته‌های مارتین لیون (Martyn Lyons) در کتاب تاریخ یک زندگی (A Living History) رنگی که گوتنبرگ ایجاد کرد غیرقابل حذف، بر پایه روغن و از دوده لامپ (سیاه لامپ) که با جلا و سفیده تخم مرغ ترکیب شده، ساخته می‌شود. .

در آن زمان دو نوع جوهر بسیار رایج بود: جوهر نوشتاری یونانی و رومی (دوده، چسب و آب) و نوع دوم که در قرن 12 ترکیبی از سولفات آهن، گال، صمغ و آب بود. هیچ یک از این دو جوهر نمی‌توانستند بدون ایجاد تاری به چاپ بچسبند. در نهایت جوهر روغنی و جلا مانندی که از دوده، سقز و روغن گردو به طور خاص برای دستگاه‌های ساخته شده ساخته شد.

جوهر 2

ظهور ماشین چاپ باعث می شود تا کلام مکتوب بیشتر در دنیا آسیب ببیند و از آن استفاده شود. چراکه با این کار مردم می‌توانستند کلام خدا را بخوانند به جای این کتاب‌هایی که تنها در اختیار رهبران مذهبی داشتند، تکیه کنند. با این حال باز هم چاپ تنها در افراد مرفه جامعه قرار داشت. در دهه 1860 بالاخره امکان تجاری کردن صنعت چاپ به وجود آمد و این موضوع نیازمند پیشرفت در ساختار جوهر بود.

ماشین تحریر Hansen Writing Ball در سال 1865 اختراع شد و در سال 1870 به تولید انبوه رسید. در موارد بیشتر ماشین‌های تحریر به نوارهای پارچه‌های آغشته به جوهر متکی بودند. رنگ‌دانه جوهر به گونه‌ای بود که با اضافه کردن روغن کرچک روی روبان روی کاغذ را می‌پوشاند اما با سطح کاغذ خشک می‌شود. طرح های بعدی ماشین های تحریر شرکت IBM که با عنوان Selectric معرفی شدند از تسمه های نوار پلیمری آغشته به رنگدانه های استفاده می کنند.

جوهر 4

در سال 1772 اولین حق ثبت اختراع برای ساخت جوهرهای رنگی در انگلستان صادر شد و در قرن 19 میلاد مواد واکنش‌دهنده خشک‌کننده‌های شیمیایی پدیدار شدند که از رنگ‌دانه‌ها برای تهیه جوهر رنگی ممکن است استفاده کنند.

در سال 1968 شرکت ژاپنی اپسون (Epson) اولین چاپگر الکترونیکی را ساخت و 16 سال بعد نیز هیولت پاکارد (Hewlett Packard) اولین چاپگر لیزری را روانه بازار کرد. انتهای دهه 1990 چاپ جوهر افشان به اندازه کافی قیمت معقولی داشت که افراد برای کامپیوترهای شخصی از آن استفاده می کردند. با این فراگیر بودن آن هزینه اجتماعی زیادی داشت چراکه جوهر برای جوهر افشان دوام زیادی داشت و به سرعت خشک می‌شد و مترادف می‌شد با قیمت کاذب شرکت‌ها.

جوهر 3

جوهر تاتو از رنگ‌دانه‌های ترکیبی با یک حامل تشکیل شده است و برای خالکوبی کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر جوهرهای تاتو را در رنگ‌های مختلف می‌توان در بازارها پیدا کرد که به صورت تکی و یا با ترکیب چند رنگ می‌شوند.

در سال 2006 پژوهش در دانشگاه هاروارد یک جوهر تاتو قابل پاک شدن اختراع کردند. این جوهر زیر دوش آب پاک نمی‌شود اما ساختار آن به گونه‌ای است که به راحتی با لیزرهایی که برای پاک کردن تاتو از بین می‌رود استفاده می‌شود. جوهرهای تاتو قابل پاک شدن از محبوبیت زیادی هستند مخصوصاً برای کسانی که طی یک دوره خاص بعد از آن تاتو انجام دادند و اگر پشیمان شدند آن را پاک کنند.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!