مایکرون، تولیدکننده‌ی رم و حافظه‌ی ذخیره‌سازی، تولید و عرضه‌ی اولین حافظه‌ی ۲۳۲ لایه‌ی NAND را در سنگاپور آغاز کرده است. به گزارش گیزمودو، این اولین باری است که شماره‌های حافظه‌های NAND از 200 سال می‌شود. استفاده از حافظه 232 لایه از تئوری درایو 200 ترابایتی SSD را امکان پذیر می کند. حتی باکیفیت‌ترین رایانه‌های شخصی بازار نیز نهایتاً دو ترابایت حافظه‌های ذخیره‌سازی می‌شوند.

درحال‌حاضر، پرظرفیت‌ترین درایو اس‌اس‌ای دنیای حافظه‌های ۱۰۰ ترابایتی ExaDrive شرکت Nimbus Data است. تا پیش از تولید اولین حافظه‌های ۲۳۲ لایه‌ی NAND، پیشرفته‌ترین حافظه‌های NAND شرکت مایکرون از نوع ۱۷۶ لایه بود. گفتنی است که مایکرون پیش‌تر حافظه‌ی ۲۳۲ لایه‌ی NAND را در حاشیه رویداد Investor Day معرفی کرده بود. تحویل محموله‌ای حافظه‌ی ۲۳۲ لایه‌ای مایکرون در حالی آغاز می‌شود که هفته‌ای آینده، مجموعه‌ای از حافظه‌های فلش برگزار می‌شود.

به‌نوشته‌ی اندتک، حافظه‌ی ۲۳۲ لایه ششمین نسل از فناوری 3D NAND مایکرون است. حافظه‌ی جدید مایکرون نه‌تنها پهنای بند بیشتر دارد؛ بلکه تغییرات را نیز افزایش می دهد. مایکرون ادعا می‌کند حافظه‌ی NAND جدید ۵۰ درصد سریع‌تر از حافظه‌های ۱۷۶ لایه است و سرعتش به ۲٫۴ گیگابایت‌برثانیه می‌رسد. مایکرون می‌گوید پهنای باند نوشتن و خواندن حافظه‌های ۲۳۲ لایه‌ای NAND درمقایسه‌با حافظه‌های ۱۷۶ لایه به‌ترتیب ۱۰۰ و ۷۵ درصد بیشتر است.

حافظه‌ی ۲۳۲ لایه‌ای NAND مایکرون به‌ازای هر Die خود یک ترابایت حافظه دارد. حافظه‌های یادشده اولین حافظه‌های هستند که از تراشه‌های یک‌ترابایتی TLC NAND مایکرون استفاده می‌کنند. این مشخصه باعث می‌شود حافظه‌های یادشده بیشتر تراکم سطحی در صنعت حافظه‌های ذخیره‌سازی را داشته باشند (۱۴.۶ گیگابایت به‌ازای هر یک میلی‌متر مترمبع از سطح). تراکم سطحی حافظه‌ی ۲۳۲ لایه حدود ۴۳ درصد بیشتر از حافظه‌های ۱۷۶ لایه است.

در سبک طراحی مایکرون، بخش عمده‌ای از تراشه‌های منطقی NAND در زیر سلول‌های حافظه قرار می‌گیرند و به‌ادعای مایکرون باعث افزایش سطح چشمگیر تراکم می‌شود. حافظه‌ی ۲۳۲ لایه‌ی مایکرون علاوه بر افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی، مصرف انرژی را درمقایسه‌با نسل قبل کاهش می‌دهد.

حافظه ویفر ۲۳۲ لایه NAND مایکرون

حافظه‌ی ۲۳۲ لایه‌ی مایکرون از همان سبک طراحی نسل‌های قبل با معماری CuA استفاده می‌کند. این حافظه از یک جفت حافظه‌ی ۱۱۶ لایه تولید شده است، در حالی که مدل پیشین از یک جفت حافظه‌ی ۸۸ لایه می‌کرد. این اولین باری است که مایکرون می‌تواند حافظه‌های یگانه‌ای را با بیش از ۱۰۰ لایه تولید کند. این مجموعه پیش‌تر در انحصار سامسونگ بود.

اسکات دبوئر، قائم‌مقام اجرایی تیم فناوری و محصول در مایکرون، می‌گوید حافظه‌های ۲۳۲ لایه‌ای NAND نقطه‌ی عطف نوآوری در صنعت حافظه است و به‌وضوح نشان می‌دهد که امکان تولید حافظه‌های 3D NAND با بیش از ۲۰۰ لایه وجود دارد. توماس ایساکوویچطراح Nimbus Data نیز در سال ۲۰۲۰ در مصاحبه‌ای با رسانه‌های تک‌ریدار وعده‌های امیدوارکننده‌ای درباره حافظه‌های آینده NAND مطرح می‌کند. ایساکوویچ در آن زمان گفت:

ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ البته این موضوع به افزایش تراکم سطحی حافظه‌های NAND وابسته است.

دنیاگیری باعث شد که برنامه‌ها به‌هم بخورند و Nimbus Data نمی‌توانند به وعده‌هایش پای‌بند باشند. مایکرون می‌گوید حافظه‌های جدید NAND هم‌اکنون در کارخانه‌ای سنگاپور در حال تولید و در قالب قطعات سازگار با سیستم‌های فعلی به‌دست‌دسترس می‌رسد. به‌گفته‌های مایکرون، تا پیش از پایان سال جاری میلادی، حجم تولید حافظه‌ی ۲۳۲ لایه افزایش پیدا می‌کند.

مقالات مرتبط:

اگر با فکر می‌کنید که تصمیم‌گیری درایو 200 ترابایتی منطقی به حقیقت می‌شود، بهتر است بدانید: درایو 100 ترابایتی شرکت Nimbus Data در 40 هزار دلار قیمت دارد و مطمئناً قیمت‌ها بسیار بیشتر خواهد بود.

حافظه‌ی NAND جدید مایکرون دیتاسنترهایی مناسب‌تر است که پردازش‌های سنگینی مانند رایانش ابری و مصنوعی را انجام می‌دهند.

دیدن موفقیت شرکت‌های فعال در صنعت کامپیوتر، اتفاق خوشحال کننده‌ای است؛ خصوصیاً با در نظر گرفتن این حقیقت که بازار PC در وضعیت مطلوبی به‌سر نمی‌برد و تراشه دوباره می‌شود. ناگفته نماند ایالات متحده آمریکا با پرداخت هزینه های سنگین به رفع مشکلات صنعت تراشه است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!