شرکت ژجیانگ جیلی هلدینگ که عموماً با نام جیلی شناخته می‌شود یکی از مشهورترین برندهای چینی در بازارهای جهانی است. این شرکت به‌صورت خصوصی و توسط لی شوفور میلیاردر چینی اداره می‌شود. جیلی در سال ۱۹۸۶ و با زیر برند جیلی اتو در سال ۱۹۹۷ وارد صنعت خودرو شد. جیلی اتو هم‌اکنون هفتمین خودروساز چین بزرگ به شماره می‌رود و در سال ۲۰۲۱ فروش ۱.۳۲۸ میلیون دستگاه را بر جای گذاشته است.

جیلی خودروهای خود را با برندهای متنوعی مانند جیلی اتو، ژئومتری، ماپل، زیکر و برندهای اروپایی و خارجی مانند ولو، پولستار، لینک اند کو، پروتون، لوتوس و… عرضه می‌کند. جیلی همچنین محصولات الکتریکی را با برندهای ویژه ارائه می‌کند. این گروه خودروسازی در سال پیش بیش از ۲.۲ میلیون دستگاه خودرو را به فروش رساند و آمار فروش محصولات پلاگین هیبریدی‌اش را در ژانویه امسال به ۱۷۹۲۶ دستگاه رسید.

جیلی همچنین یکی از سهامداران مهم دایملر یا مرسدس بنز به شماره می‌رود و به جدیدترین برند اسمارت را احیا کرده است. توجه به بالا نشان می‌دهد جیلی یکی از مهمترین خودروسازان چینی است. جیلی با حساب شده و خرید برندهای مشهور جهانی است جای پای محکمی در بازارهای مطرح باز کند.

چند سال پیش یکی از برجسته ترین خودروهای چینی است امگرند EC7 یا امگرند ۷ وارد بازار ایران شد. این خودرو تقریباً به مدت محدود و به‌صورتی که در کشور تولید می‌کند، اما در همین مدت کم نیز نشان می‌دهد با برخی از محصولات چینی متفاوت است و تلاش‌های جیلی برای جهانی را تا حدی نشان می‌دهد.

طراحی ظاهری جیلی امگرند ۷

جیلی امگرند EC7

اگر بخواهیم به طور خلاصه طراحی این سدان چینی را توصیف کنیم عبارت‌های ساده و شیک را بکار ببریم. ظاهر امگرند ۷ هیچ هیجانی را نمی‌کند اما درعین‌حال با چهره‌های ساده و موقر روبرو می‌شوید که اکثر خودروهای چینی اغراق‌آمیز نبوده و با گذشت چند سال نیز گرد آمده که بر چهره‌اش نشان داده است. طراحان برای کاستن از ظاهر خودرو خطوط ظریف را روی کاپوت و بدنه در نظر گرفته‌اند و گلگیرها نیز کمی حجم گرفته‌اند. چراغ‌های ساده با جلوپنجره و سپر هماهنگی خوبی دارند و در جای جای بدن نیز از کروم استفاده می‌شوند تا ۷ را کمی لوکس‌تر نشان دهند. نکته خوب درباره جیلی ۷ نیز به رینگهای ۱۶ اینچی‌اش مربوط می‌شود که در هماهنگی با ظاهر خودرو هستند و به نظر نمی‌رسند. در مجموع باید به طراحی ظاهری این خودرو نمره قبولی داد شاید برخی جوان‌ها از بیش‌ازحدش خوششان نیاید. در مقابل نیز طراحی این خودرو مناسب خانواده‌هایی خواهد بود که یک خودرو را نگه می‌دارند.

طراحی داخلی جیلی امگرند ۷

داخل جیلی امگرند EC7

همان وضعیت بدنه درباره طراحی کابین نیز صادق است. از آنجایی که طراحی ۷ به چندین سال قبل از بازمی‌بینی می‌شود، بنابراین نباید انتظار طراحی مدرنی را داشته باشید چراکه در این فضایی به دور از هیجان و مدرنیته را می‌بینیم.

غربیلک فرمان چهارپره در نهایت کمتر طراحی شده است و در کنار میانی هم نمایشگر ۶.۵ اینچی و ورودی‌های تهویه متفاوت دیده می‌شوند. از نظر ارگونومی مشکلی وجود ندارد و صندلی‌های جلو نیز نسبتاً راحت هستند و پوشش چرمی دارند. بین جای‌گاه‌ها نیز اقامتگاه دست وجود دارد. صندلی‌های عقب نیمکتی می‌توانند فضای مناسبی داشته باشند، اما برای ایجاد راحت‌تر دو نفر یا سه خردسال در کنار بزرگ‌سال قرار دارند. به‌صورت کلی فضای کابین امگرند ۷ جادار بوده و فضای بار بزرگ ۶۸۰ لیتری نیز کاملاً نیازهای یک خانواده را پوشش خواهد داد.

داشبورد جیلی امگرند ۷

از نظر متریال بکار نیز باید گفت امگرند ۷ در سطح بالایی قرار ندارد اما در برابر محصولات داخلی کاملا پذیرفتنی بوده و پس از گذشت سال‌ها هنوز هم حرف‌هایی برای گفتن دارد.

پیشرانه و گیربکس جیلی امگرند ۷

موتور جیلی امگرند EC7

این سدان چینی از یک پیشرانه ۴ سیلندر با حجم ۱۷۹۲ سیسی استفاده می‌کند. پیشرانه یاد شده قدرت ۱۳۸ اسب بخاری و گشتاور ۱۷۲ نیوتن متری تولید می‌کند. همکار این پیشرانه هم گیربکس ۵ سرعته دستی یا ۶ سرعته اتوماتیک است. درباره تجربه سواری امگرند ۷ باید گفت با سدانی نسبتاً سنگین‌وزن (۱۲ تا ۱۳۱۰) هشتاد نفر هستند که همین موضوع باعث می‌شود امگرند ۷ خودروی چابکی نباشد و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۱۲ ثانیه‌ای نیز مؤید این نکته باشد. کمی پیشرانه برای تردهای روزمره کاملاً کافی است و رضایت شما را جلب می‌کند. مصرف سوخت ترکیبی حدود 7.2 لیتر در هر صد کیلومتر برای چنین خودرویی بسیار خوب در شهر بالاتر بوده است.

یکی از نکات قابل ذکری است که برخی مالکان به آن اشاره کرده اند سواری نسبتاً خشک و کوبش های سیستم تعلیق امگرند ۷ است که شاید از نظر برخی افراد مأیوس کننده باشد اما در کل نمی توانم آن را ایرادی خیلی پررنگ بدانم. در مقابل باید به ایمنی بالای این خودرو اشاره کنیم که از آنکاپ اروپا ۴ ستاره ایمنی کسب کند. قوای محرکه این خودرو استهلاک نسبتاً کمی دارند و نمونه های کارکرده آن هنوز هم کیفیت مناسبی را نشان می دهند. در جدول زیر مشخصات فنی جیلی امگرند ۷ خدمت شما عزیزان ارائه شده است:

مشخصات فنی امگرند EC7

طول (میلی متر) ۴۶۳۵
عرض (میلی‌متر) ۱۷۸۹
ارتفاع (میلی متر) ۱۴۷۱
وزن ناخالص (کیلوگرم) ۱۲۸۰-۱۳۱۰
حجم صندوق بار (لیتر) ۶۸۰
حجم باک سوخت (لیتر) ۵۰
تیپ موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ CVVT
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۳۸
گشتاور موتور (نیوتون متر) ۱۷۲
شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت (ثانیه) ۱۲
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۸۵
گیربکس ۵ دنده دستی – ۶ سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در هر صد کیلومتر) ۷.۲
ترمز جلو دیسکی خنک می شوند
ترمز عقب دیسکی خنک می شوند
سیستم تعلیق مک فرسون بازوی ارتباطی عقب

تست تصادفی امگرند EC7

امکانات و تجهیزات جیلی امگرند ۷

با توجه به اینکه سدان موردبحث متعلق به حدود 10 سال پیش است بنابراین از نظر امکانات و تجهیزات باید انتظارات بالاتری داشته باشد اما در برابر رقبای داخلی بازهم جیلی با دست پر وارد میدان می‌شود. تجهیزات کی مانند سانروف برقی، نمایشگر لمسی، پوشش چرم صندلی‌ها، سه‌های هوای جلو و پرده‌های، حسگرهای پارک و… جزو شاخص‌ترین تجهیزات امگرند ۷ هستند. در جدول زیر می‌توانیم لیست تجهیزات این خودرو را مشاهده کنید:

امکانات و تجهیزات جیلی امگرند EC7

چراغهای جلوی دارای تنظیم ارتفاع
چراغ مه شکن جلو و عقب
دستگیره درب با تریم فلزی
رینگ شرکتی ۱۶ اینچی
شیشه جلو با سیستم HSEA سبز رنگ
شیشه عقب با سیستم HSEA رنگ سبز با آنتن درون شیشه و سیستم گرمکن شیشه
سانروف برقی
آینه های برقی با گرمکن و قابلیت جمع آوری دستی
کنسول جلو با تریم طوسی نقره‌ای
تریم داشبورد چرم
رودری ها با تریم چرم
فرمان به کلیدهای کنترلی
رکاب استیل
چراغ زیر درب راننده
چهار پنجره مجهز به سیستم پاور ویندوز
شیشه‌ها با محافظ نویز
پرده شیشه عقب با قابلیت جمع آوری دستی
صندلی‌های چرم با قابلیت ایزو فیکس
ABS+EBD
سنسور تشخیص کمک‌راننده
کمربندهای صندلی‌های جلو با قابلیت تنظیم شانه‌ها و محدودکننده نیرو
قفل کودک
آلارم باز بودن درب ها
آلارم روشن ماندن چراغ‌ها
چراغ های جلو با قابلیت روشن شدن خودکار
آینه وسط با قابلیت مات شدن
ایربگ صندلی‌های جلو، جانبی و پرده‌های
تجهیزات هشداردهنده ضد خطر
هشدار سرعت بیش از حد مجاز
هشدار فراموش کردن کلید در داخل خودرو
قفل فرمان
سیستم قفل اتوماتیک دربها با سنسور سرعت
سنسور عقب
باک بنزین ضد انفجار و ضد نشتی با ۶ لایه مواد پلیمری مخصوص
سیستم برف‌پاککن تناوبی
صندلی برقی راننده با قابلیت تنظیم ۸ حالت
فرمان قابل تنظیم هیدرولیک
سیستم تهویه مطبوع تمام‌اتوماتیک
فیلتر گردوخاک
نمایش اطلاعات خودرو به نمایشگر دمای خارجی
سیستم پخش DVD با صفحه نمایش ۶.۵ اینچی

قیمت جیلی امگرند ۷

آن‌طور که گفتیم جیلی امگرند ۷ به خاطر برخی مشکلات واردکننده و تحریم‌های خارجی دیگر به‌صورت صفرکیلومتر در بازار حضور ندارد، اما نمونه‌های کارکرده آن به مدل بسته‌شده، گیربکس و نوع تمیزی با قیمت‌های بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان قابل خرید هستند.

رقبای جیلی امگرند ۷

با توجه به کلاس خودرویی و قیمت این سدان رقبای زیادی در بازار حضور دارند. از ام جی ۵۵۰ گرفته تا رنو مگان و برلیانس H330، دنا پلاس و… جزوه رقبای امگرند ۷ هستند که هریک جایگاه خاص خود را در بازار دارند اما توصیه همیشگی ما درباره خودروهای چینی این است که اگر می‌خواهید یک خودرو را برای مدت نسبتاً طولانی‌ای نگاه کنید. می‌توانید بابت یافتن قطعات یدکی آن مشکلی را پیدا کنید، جیلی می‌تواند خودروی مناسبی باشد، اما اگر می‌خواهید یک خودرو با بازار دست‌دوم خوب و قطعات یدکی فراوان را انتخاب کنید، گزینه‌های داخلی و شناخته شده انتخاب بهتری خواهند بود.

مزایا و معایب جیلی امگرند ۷

ما به صورت عزیز این سدان را خدمت شما معرفی کردیم. از جمله جمعیت امگرند ۷ می‌توانم به خوبی، طراحی بی حاشیه و ساده، کیفیت خوب قوای محرکه و ادوات داخلی در مقایسه با رقبای داخلی و سایر خودروهای چینی، صندوق‌عقب جادار و… اشاره کرد. البته امگرند ۷ هم خودروی بی‌نقصی نیست و از جمله معایب آن می‌توانم به سواری نسبتاً خشک، برخی از قطعات خرید و قیمت بالای آن‌ها، بازار فروش دست‌دوم بد در مقایسه با رقبای شناخته شده داخلی و… اشاره داشت.

مزایا معایب
ایمن خوب سواری نسبتاً خشک
طراحی شیک و ساده بخش قطعات یدکی و گرانی آن‌ها
کیفیت کلی خوب بازار دست‌دوم بد در مقایسه با رقبا
صندوق‌عقب جادار صندلی نه چندان راحت، عدم عایق بندی مناسب، تنظیم کم

نمای عقبلی امگرند EC7

جمع بندی

جیلی امگرند ۷ را می‌توان خودرویی دانست که مصرف‌کننده ایرانی به خودروهای چینی را تا حد زیادی تغییر داد. این خودروساز چینی کاملاً در مسیر جهانی شدن گام برداشته شده است و امگرند ۷ جستجوی اولیه جیلی برای تحقق این هدف را نشان می‌دهد. امگرند ۷ خودرویی خوب با ایمنی و تجهیزات مناسبی است که در زمان صفرکیلومتر بودن افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند اما حالا با مشکل نبود خدمات و بازارهای یدکی دست‌وپنجه نرم می‌کند و از نظر دست‌دوم نیز بسیار ضعیف است. در واقع این‌ها مشکلاتی هستند که اکثر خودروهای چینی در کشور به آن مبتلا می‌شوند و مالکان نیز باید با این واقعیت‌ها کنار بیایند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم در هنگام خرید این خودرو دقت کنید و اگر به دنبال گزینه‌ای باشید که سریعاً به فروش برود بهتر است گزینه‌های داخلی را مدنظر قرار دهید.