روز گذشته، گزارشی با عنوان «چرا روبیکا با اخطار سپر امنیتی گوگل می شود؟» در سایت زومیت منتشر شد و در آن با استناد به نظرات بررسی‌ها به مواردی پرداخته شد که محتمل بر تصمیم گوگل برای نمایش اطلاعات مختار امنیت نصب اپلیکیشن روبیکا در گوشی‌های اندرویدی تأثیر گذاشته است. امروز، نهم آبان، روبیکا در این متن به برخی از این موارد اشاره کرد و در این توضیحات خاص ارائه شده است. متن کامل این جوابیه در زیر آمده است:

۱- در بخشی از گزارش ارائه شده است که «شکایت کاربران از اپلیکیشن روبیکا در بخش نظرات پلی استور و تخلفات این پلتفرم» باعث حذف روبیکا از پلی استور در یک سال پیش شده است. در همین راستا، تصویر ‌ایمیل رسمی گوگل به روبیکا که در همان تاریخ ارسال شده است مبنی بر اینکه «ضمن عذرخواهی از شما، پیرو قوانین مربوط به تحریم ایران، نمی‌توانیم میزبان شما در پلی استور باشید». انتشار اصل این تصویر الزامی و روشنگر این است که روبیکا از ابتدا، نه به دلایل فنی و امنیتی، که صرفاً به خاطر قوانین تحریم‌های بین‌المللی از پلی استور حذف می‌شود، مشکلی است که برای بسیاری از پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی رخ داد و مدام با توجه به آن. به دنبال‌های مکر روبیکا، برای این اپلیکیشن مرتفع نگردیده است.

ایمیل گوگل پلی به روبیکا

2- در گزارش اشاره شده است که «برخی یافته‌ها مشکل اختراع امنیت گوگل را نشان می‌دهند، به دلایل تغییرات اعمال‌شده در پروتکل‌های امنیتی گوگل است.» گفتنی است که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و نتایج تحلیل تیم امنیت روبیکا، هیچ گونه آپدیتی در پروتکل‌های امنیتی گوگل صورت نگرفته است. هر روبیکا به دلیل حذف از پلی استور، دارای پنلی برای دریافت چند به‌روزرسانی و اطلاعات جدید نیست، اما تیم‌های فنی، همیشه مسائل امنیتی اپلیکیشن و پروتکل‌های گوگل را تحت نظر دارند و در جریان تمام آپدیت‌ها هستند.

3- در مورد بند عدم دارا بودن مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گفتنی است که روبیکا کلیه مجوزهای لازم در حوزه فعالیت از جمله پیام‌رسان را از وزارت ارتباطات به‌عنوان نهاد بالادستی دارا است. در لینک مربوط به گزارش مندرجه، «لیست پیام‌رسان‌های ثبت شده در سازمان تنظیم مقررات» منتشر شده است که به معنای فهرست «پیام‌رسان‌های مجوزدار» نیست.

4- در بند دیگری از گزارش با استناد به «نداشتن مجوز پیام‌رسانی توسط روبیکا» که در بند 3 این جوابیه نیز توضیحاتی را در مورد آن ارائه کرده است که «چون این اپلیکیشن ایرانی در داخل کشور مجوز ندارد، توسط پلتفرم‌ها و شرکت‌های شرکت‌ها ارائه می‌شود. بین‌الملل نیز خواهد شد ایراد تشخیص داده می‌شود.» ذکر این نکته خالی از لطف نیست که روبیکا بیش از 5 سال در تمام استورهای معتبر و جهانی بدون هیچ مشکلی حضور داشته باشد و اگر ایرادی بود، در تمام این سالها به آن اشاره می‌شد.

۵- در بخشی از گزارش، گفته شده است که «هنگام به‌روزرسانی اپلیکیشن روبیکا، یک نسخه جدید در کنار نسخه قدیمی قرار می‌گیرد و دو اپلیکیشن روبیکا در گوشی کاربر ظاهر می‌شود و این در اعلام آمار تجمع روبیکا در کافه بازار هم می‌شود. » شایان ذکر است با توجه به تحریم روبیکا توسط گوگل و حذف این اپلیکیشن از پلی استور، به منظور رفع مشکل در نصب، پس از بررسی های انجام شده، تنها راه ممکن است یک نام بسته دیگر برای اپلیکیشن ایجاد کند و این موضوع باعث نصب دو اپلیکیشن شود. در کنار هم، صرفاً در زمان به روزرسانی و در برخی از گوشی‌ها، بود. این موضوع در زمان بروز مشکل اطلاع‌رسانی شد و از نظر فنی و تکنیکی، هیچ گونه ایرادی نمی‌شود. هر چند این مشکل نیز بسیار زود مرتفع شد.

در پایان این جوابیه، ذکر چند نکته مهم خالی از لطف نیست. روبیکا، به‌عنوان یک پلتفرم مردمی ایرانی و در رابطه با ارزش‌ها و آرمان‌های حرفه‌ای خود، از روز اول بروز مشکل ایراد امنیتی گوگل، موضوع را از مبادی مختلف بین‌المللی پیگیری و رفع آن تمام تلاش خود را به کار گرفت. ازآنجاکه کاربران و مخاطبان روبیکا، بزرگ‌ترین ارزش‌ها و دارای این سوپراپلیکیشن می‌شوند، برای اطمینان خاطر کاربرها و افکار عمومی، اطلاعیه را در روز نخست آغاز و پیگیری و انتشار اطلاعات تکمیلی را داد.

حائز باید بداند، هم اکنون که این جوابیه نگارش می‌شود، مشکل امنیتی پلی استور در مورد روبیکا مرتفع شده و خطایی را ارسال نمی‌کند. این در حالی است که تغییر محسوسی در سورس یا مسائل فنی اپلیکیشن رخ نمی دهد و تنها چند تغییر جزیی و بی ربط به موارد امنیتی صورت گرفته است. همچنین گوگل در پاسخ به درخواست رسمی روبیکا مبنی بر صدور بروز مشکلات امنیتی، ضمن عذرخواهی از روبیکا، پیگیری و رفع ایرادات توسط پلی استور طی ۴۸ ساعت آینده را که مستندات آن نیز در صورت لزوم و پس از تکمیل اسناد، به شما ارائه خواهد شد. اطلاع میرسد.

بنابراین، روبیکا، با شناسایی خصوصی برای حفاظت از حریم کاربران خود و حفظ کیفیت و سرعت خدمات، تلاش با شفافیت تمام، به مردم و افکار عمومی پاسخگو باشد و برای نیل به این هدف، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. همان طور که مدیر روبیکا، کمی پیش‌تر از تمام متخصصان، کارشناسان و متخصصان حوزه فناوری دعوت شده است تا در جریان بازدید از روبیکا در جریان مستقیم فرآیندهای فنی و امنیتی این مجموعه قرار گیرند و هر گونه سوال یا شبهه‌ای دارند، با متخصصان و متخصصان روبیکا در میان بگذارند. . اميد اينكه به‌زودي، نه‌تنها رفع محدوديت‌ها و انسدادها از فضاي اينترنتي كشور باشد، تا بتوانيم در فضاي رقابتي، حرفه‌اي و دور از تحريم‌هاي تكنولوژي، در كنار مردم و براي آنها باشند.

منبع