تغییرات به‌تازگی در اینترنت ایران ایجاد شده تا تمام کاربران ایران در حالت جست‌وجوی امن (SafeSearch) یا گوگل کودکان (googlekids.com) انجام شود. اتفاقی ازطریق ربودن دامنه (‌DNS Hijacking) امکان‌پذیر است.

این بار اولین بار نیست که DNS Hijacking را انجام دهد اما به نظر می‌رسد این سرویس زیر را از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت (ISP) به خصوص ایرانسل و آسیاتک و جمع‌آوری‌هایش در خود دامنه‌های گوگل اعمال می‌کنند و کاربرانی که برای جست‌وجو به سایت گوگل مراجعه می‌کنند، می‌توانند به دامنه‌های محدود شده دسترسی پیدا کنند. . چیزی که از جست‌وجوی بینگ استفاده می‌کند نیز از این قاعده مستثنی موتور استفاده می‌کند.

اسکرین شات صفحه جستجوی ایمن بینگ

SafeSearch چیست؟

فهمیدن منطق پشتیبان قابلیت SafeSearch کار سختی نیست. تنها کافی است به آن موتور جست‌وجوی ایجاد شده برای نوجوانان فکر کنید. محیطی نسبتاً امن است که می‌توان افراد کم‌سن را در آن رها کرد و دیگر نگران محتوای نامناسب نبود.

«جست‌وجوی ایمن» اطمینان حاصل می‌کند که کودکان با نامناسب شناسایی نمی‌شوند

در واقع، تصاویر SafeSearch و غیراخلاقی را از نتایج جست‌وجو مسدود کرده‌اند و مطمئن هستند که کودکان شما به چیز مشکوکی برخورد نکنند. علاوه بر این، می‌توانم آن را برای انواع مرورگرها، تبلت‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه فعال انجام دهم.

اینترنت پلتفرم آموزشی فوق‌العاده‌ای برای کودکان است، اما متأسفانه در آن تهدیدات آنلاین و نامناسبی وجود دارد که کودکان هرگز نباید درمعرض آن قرار گیرند. در کنار محافظت از کودکان دربرابر دنیای بیرون، نگهدار والدین باید از آن‌ها دربرابر دنیای آنلاین محافظت کنند.

در ادامه برخی از کودکان فعال بودن فیلتر برای ذکر شده است:

 • از نمایش نامناسب
 • امکان کنترل فعالیت های آنلاین فرزندان توسط والدین
 • خطر ویروس های رایانه های خاص
 • محافظت از اطلاعات شخصی در دنیای آنلاین
 • مسدود شدن اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اپلیکیشن‌های بدون مجوز
 • ارائه فهرستی از تمامی وب سایت های بازدید شده به والدین

با تنظیم فیلترهای مناسب، والدین می‌توانند از کودکان دربرابر تهدیدات آنلاین محافظت کنند. اما همان طور که بارها اشاره می‌کنند، SafeSearch برای امنیت «کودکان» است و به صورت آنلاین برای همه کاربران امری غیرضروری و غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

چگونه SafeSearch به امنیت آنلاین «کودکان» کمک می‌کند؟

گوگل محبوب‌ترین موتور جستوجوی تمام دوران می‌شود و بسیاری از کاربران آن را به‌عنوان موتور جست‌وجوی پیش‌فرض خود تنظیم کرده‌اند. هدف اصلی Google SafeSearch فیلتر کردن جستجوی بزرگان است تا کودکان هنگام گشت‌و‌گذار آنلاین درمعرض آن قرار نگیرند.

موتورهای جست‌وجو گاهی اوقات می‌توانند محتوا یا تصاویر جنسی را با عبارات جست‌وجوی خاص به نمایش بگذارند، حتی اگر والدین بازدید از وب‌سایت‌های خاصی را مسدود کرده باشند. اینجاست که SafeSearch وارد عمل می‌شود و با فیلتر کردن نامناسب از نتایج جست‌وجو، به والدین کمک می‌کند.

آیا SafeSearch واقعاً ایمن است؟

SafeSearch از کلمات کلیدی برای فیلتر کردن نتایج جست‌وجو استفاده می‌شود و از بارگیری صفحات وبی که دارای کلمات خاصی هستند، جلوگیری می‌کند. همچنین گزینه‌های وجود دارد که کنترل کامل را به والدین می‌دهد تا فقط آن‌ها را تغییر دهد.

اسکرین شات صفحه اعلان جستجوی امن گوشی هوشمند

اما مانند همه‌ی فیلترینگ‌ها، SafeSearch به‌طور صددرصد دقیق نیست. محدودیت‌های DNS ممکن است مانع از مسدود کردن ذخیره‌سازی‌شده در مروگر توسط SafeSearch شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید DNS خود را پاک کنید، اما به خاطر داشته باشید ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا ورودی‌های DNS شما به‌روزرسانی شود.

چند محدودیت دیگر Google SafeSearch عبارت‌اند از:

 • داشتن تنها دو تنظیم روشن و خاموش
 • عدم وجود وب در ایجاد فهرست سیاه یا سفید برای سایت های خاص
 • عدم توانایی در تنظیم سطح
 • اتکا به کوکی‌ها

چگونه متوجه شوید که SafeSearch فعال است؟

برای اینکه متوجه شوید جست‌وجوی ایمن دستگاه شما فعال است یا خیر، به سایت google.com رفته و در آنجا عبارت «Safe Search» را جست‌وجو کنید. اگر مشخصه فعال باشد، در قسمت تنظیمات جستجوی شما تیک آبی مشاهده می کنید.

اسکرین شات صفحه نمایش فعال یا غیرفعال بودن جستجوی امن

چه می‌توان کرد SafeSearch را عوض کنند؟

اگر به صفحه پشتیبانی گوگل سری بزنید، می‌توانید متوجه شوید که چه کسانی می‌توانند SafeSe را انتخاب کنند. در این مطلب نوشته شده است شما در صورت داشتن شرایط زیر صفحه می توانید تغییر دهید:

 • اگر حساب گوگل متعلق به خودتان است، می‌توانید جست‌وجوی ایمن را روشن یا خاموش کنید
 • والدینی با استفاده از Family Link می‌توانند، مدیریت جست‌وجوی ایمن را داشته باشند
 • اگر به حساب Google Workspace for Education وارد شده و زیر ۱۸ سال یا با مؤسسات در ارتباط هستید، سرپرست می‌تواند جست‌وجوی ایمن را مدیریت کند.
 • ادمین دستگاه یا دهندگان شبکه می‌توانند جست‌وجوی ایمن را قفل کنند تا همیشه روشن بماند

بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی گزارش می‌دهند که به صورت عادی و مطابق با قوانین گوگل نمی‌توانند «جست‌وجوی ایمن» را غیرفعال کنند.

فعال شدن SafeSearch برای کاربران ایرانی چه پیامدهایی دارد؟

همان طور که اشاره شد، SafeSearch به منظور ایمن کردن محیط اینترنت برای «افراد کم‌سن» فعال‌سازی می‌شود. درنتیجه، فعال بودن آن برای همه سنین امری غیرمعقول به نظر نمی‌رسد. اکنون که جست‌وجوی ایمن برای استفاده از کاربران ایرانی به صورت پیش‌فرض فعال شده است، آن‌ها تنها می‌توانند به محتوای محدود دسترسی داشته باشند.

فعال بودن اجباری SafeSearch می‌تواند برای سایت‌های حوزه پزشکی و خدمات درمانی مشکل ایجاد کند

فاعل بودن جستوجوی ایمن برای اکثر کاربران به این معناست که به‌طور پیش‌فرض همه را کودک فرض می‌کنند و حق انتخابی به آن‌ها می‌دهند. علاوه بر این، قابل‌توجهی دقیق نیست و می‌تواند محدودیت‌های دیگری را نیز ایجاد کند.

یکی از مطالبی که کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن‌ها پیام می‌دهند SafeSearch اشاره کرده است، احتمال کاهش بازدید از وب‌سایت‌های پزشکی و خدمات درمانی است. البته این موضوع هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اما دور از ذهن هم نیست. زیرا همان‌طورکه گفته شد SafeSearch دقیق نیست و نمی‌تواند بین نتایج مناسب و نامناسب تفاوت زیادی قائل شود.

حتی برخی از کاربران توییتر بر این باورند که فعال‌سازی اجباری جست‌وجوی ایمان باعث حذف شدن می‌شود. بسیاری از کسب‌وکارها در حوزه‌های پزشکی، سلامت، روانشناسی، فروشگاهی و… از نتایج و رسیدن به شدت به آن‌ها می‌شود.

چگونه SafeSearch اجباری را غیرفعال کنیم؟

حال که کاربران ایرانی تغییر حالت «جست‌وجوی ایمن» را از دست داده‌اند، آیا می‌توانند این رابطه را کنار بگذارند؟ موفق، روشی برای این کار وجود دارد که تنها با انجام چند گام می‌توان بدون محدودیت از بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی جهان استفاده کرد.

مقاله مرتبط:

برای غیرفعال کردن SafeSearch اجباری مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد صفحه مرورگر کروم شوید و روی سه‌نقطه‌ای بالا سمت راست کلیک کنید. سپس وارد بخش نمای (تنظیمات) شوید.

اسکرین شات مراحل غیرفعال‌سازی SafeSearch اجباری در گوگل کروم گام اول

 • در فهرست باز شده، روی گزینه‌ی حریم خصوصی و امنیت (حریم خصوصی و امنیت) کلیک کنید.

اسکرین شات مراحل غیرفعال‌سازی SafeSearch اجباری در گوگل کروم گام پنحم

 • در این قسمت روی گزینه‌ی امنیت کلیک کنید.

اسکرین شات مراحل غیرفعال‌سازی SafeSearch اجباری در گوگل کروم گام چهارم

 • اکنون گزینه‌ی از DNS امن استفاده کنید را انتخاب کنید.

اسکرین شات مراحل غیرفعال‌سازی SafeSearch اجباری در گوگل کروم گام سوم

 • از فهرست موجود، انتخاب ارائه‌دهنده دیگر (انتخاب دهنده دیگری) را انتخاب کنید.

اسکرین شات مراحل غیرفعال‌سازی SafeSearch اجباری در گوگل کروم گام دوم

 • در نهایت، از میان گزینه‌های موجود «باز کردن DNS» یا «(Cloudflare (1.1.1.1» را انتخاب کنید تا محدود شود جست‌وجو برداشته شود.

توجه: برای غیرفعال‌سازی SafeSearch در گوشی هوشمند اندرویدی نیز می‌توانید همین مراحل را طی کنید.

****

در نهایت، اگر ترفندی برای غیرفعال کردن SafeSearch اجباری می‌دانید، لطفاً آن را در بخش نظرات با ما و سایر همراهان زومیت در میان بگذارید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!