اطلاعات روز سهشنبه جدیدترین تصاویر تلسکوپی فضای جیمز وب را منتشر کردند. عکس‌های تازه‌منتشر شده کهکشان چرخ گاری را نشان می‌دهند که تقریباً ۵۰۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. این کهکشان به‌دلیل ظاهر چرخ‌مانندش که با توپی مرکزی و تایر و حتی پره‌های فلورسنت موج‌دار کامل شده است، بدین‌نام خوانده می‌شود. جیمز وب تصویر دو کهکشان کوچکتر را نیز درکنار چرخ گاری ثبت کرده است.

تصاویر جدید پس از رونمایی اولین تصاویر ثبت‌شده با جیمز وب در ۲۱ تیر از راه می‌رسند. این عکس‌های اولیه اجرام مختلف ازجمله سحابی حلقه‌های جنوبی و صحابی خیره‌کننده‌های کاری یا شاه‌تخته و گروه کهکشانی پنج‌قلوی استفان را با جزئیات خیره‌کننده نشان دادند.

اخترشناسان از دهه‌ها پیش مطالعه می‌کنند کهکشان چرخ گاری بوده‌اند. درابتدا، این کهکشان از دو رصدخانه زمینی در استرالیا به نام های تلسکوپ اشمیت و تلسکوپ انگلیسی استرالیایی رصد شد. سپس تلسکوپی فضای هابل در دهه‌ی ۱۹۹۰، تصاویر با جزئیات بیشتر از کهکشان چرخ گاری ثبت کرد. اکنون جیمز وب همان‌طور که ماه گذشته وجودکشان‌های به‌مراتب دورتر پنهان شده است، با تصویربرداری از چرخ‌گاری، مناطق ستاره‌سازی را در حلقه‌های کهکشان‌ها و ده‌ها منظومه‌ای از ستاره‌های نمایان کرده‌اند.

چرخ گاری از نگاه ابزار نیرکم تلسکوپی فضای جیمز وب

ابزار میری در تکوپ جیمز وب برای منطقه سازی مناطق غبارآلود و ستارگان جوان که کشان به کار رفت.

ظاهر چرخ گری از برخورد دو کهکشان در صدها میلیون سال پیش می‌شود. مارسیا ریکه، پژوهشگر ارشد نیرکم یا دوربین فروسرخ نزدیک جیمز وب، به نیویورک‌تایمز گفت حدس می‌زنیم که چرخ‌گاری احتمالاً شبیه به راه شیری بود و سپس کهکشانی دیگری از میان آن حرکت کرد. بااین‌حال، کهکشان کوچک‌تر به‌جای گیرافتادن در مارپیچ بزرگی که به آن نفوذ کرده بود، به حرکت ادامه داد و از کهکشان بزرگ‌تر دور شد. باوجوداین‌، این کهکشان در تصویری که ناسا منتشر کرده، مشاهده‌پذیر نیست.

برخوردهای کهکشانی در اعماق فضای غیرمعمول؛ اما به‌ندرت به خلق چنین شکلی کاملی می‌شوند. کرک بورنپژوهشگر ارشد رصد چرخ گاری با هابل، می‌گوید شکل عجیبی که در طول ادغام شکل گرفته است، می‌گوید که در طول ادغام شکل گرفته است.

از آن‌جاکه کهکشانی کوچکتر به آن بزرگ‌تر برخورد و به‌طورمستقیم از میان آن گذر کرد، شکل هر کهکشان کمتر از هم گسیخته شد و هر دو نسبتاً ظاهر اصلی خود را حفظ کرد. دکتر ریکه می‌گوید: «آنچه شکل چرخ گاری را تغییر داد، تأثیر میدان گرانشی کهکشان دیگر بود که مدارهای ستارگان را در آن چرخ گاری دستخوش تغییر کرد.»

دکتر بورن که برخوردهای کهکشانی دیگر را مطالعه کرده است، کهکشان کوچکتر را گلوله‌ای توصیف می‌کند که از میان کهکشان بزرگ‌تر عبور می‌کند. تحقیقات پس از رصد این جرم کیهانی در دهه‌های ۱۹۹۰ به وجود ردی از گاز هیدروژن به جامانده از کهکشان کوچک‌تر پی بردند. دکتر بورن این اثر را «مدرک جرم» می‌نامد و آن را نشان می‌دهد که کوچک‌تر از تغییر شکل چرخ‌گری به حرکت خود ادامه داده است.

چرخ گاری با اندازه‌ای 1.5 برابر راه شیری، همچنان در حال رشد است و استارگان هم در داخل حلقه‌ای بیرونی و هم در لبه‌های آن در حال شکل‌گیری هستند. بااین‌حال، هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند چرخ گاری چقدر رشد می‌کند و چه زمانی به پایان می‌رسد و درنهایت چه شکلی به خود می‌گیرد.

تصاویر چرخ گاری قبلاً در ۲۱ تیر دردسترس بود؛ اما تا این هفته به‌طور عمومی منتشر نشد. دانشمندان عکس‌ها را فیلتر کرده اند تا از نظر بصری برای عامه مفهوم‌تر باشند. نتیجه نهایی رنگارنگ است، جوزف دیپااسکالهتوسعه‌دهنده‌ی ارشد علوم بصری در مؤسسه‌ی علوم تلسکوپ فضایی است که با هردو تلسکوپ هابل و جیمز کار می‌کند، می‌کند که ستارگان و گردوبار در واقع به‌جای رنگ‌ها، به‌عنوان نور فروسرخ می‌شوند.

مقالات مرتبط:

فناوری جدید برای تشخیص نور فروسرخ با چنین جزئیاتی همان چیزی است که تصاویر جیمز وب را از تصاویر تهیه‌شده با هابل و تلسکوپ انگلیسی استرالیایی متمایز می‌کند. هابل‌های محدود برای ثبت نور در فروسرخ داشت؛ اما جیمز وب پیشرفته است و تصاویر درخشان‌تری خلق می‌کند. به‌عنوان مثال، دوربین نیرکم رنگ‌های فروسرخ ستارگانی را از تشخیص می‌دهند که برای چشم انسان نامرئی هستند.

کهکشان چرخ گری از نگاه تلسکوپ فضایی هابل

در تصویر تلسکوپ هابل از چرخ گاری، پره‌ها با ابرهای گاز پوشیده شده است.

وقتی هابل تصویر چرخ گاری را در دهه‌های ۱۹۹۰ ثبت کرد، ابرهای گاز که نور را پراکنده می‌کردند، پره‌های کهکشان را پوشاندند و هزاران ستاره را در حال شکل‌گیری در داخل آن را دیدند. اکنون ازآنجاکه جیمز وب می‌تواند طول مسیرهای فروسرخ میانی و نزدیک راصد کند، می‌تواند فضا را فیلتر کند. این تلسکوپ به ما کمک می‌کند تا برخی از نظریه‌های مربوط به ساختار چرخ گاری را بررسی کند و از ویژگی‌هایی که مانند فقدان ستاره‌زایی در برخی از مناطق بین پره‌های چرخ را نیز کشف کنیم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!