این مقاله باتوجه به اطلاعات و شایعات جدید در تاریخ ۲۳ تیر به روز شده است

گلکسی فولد ۳، بهترین گوشی هوشمند تاشوی سامسونگ است که پس از باز شدن با دستگاه تبلت می‌شود. به همین دلیل نسل آینده‌ی آن باید بسیار تلاش کند تا جایی که ساکن باشد برای این محصول باشد.

شایعات زیادی درباره گلکسی زد فولد ۴ منتشر شده است اما هنوز جزئیات زیادی وجود دارد که درباره این گوشی هوشمند نمی‌دانیم. در این مقاله معتبرترین شایعات منتشر شده درباره تلفن تاشوی آینده جمع‌آوری شده است تا بتوانیم حدس بزنیم چه محصولی در انتظار آینده ما را می‌کشد؟

طراحی

جدیدترین اطلاعات فاش‌شده به چین و چروک کمتر Z Fold 4 اشاره می‌کند. همچنین رندرهایی نیز از آن در فضای مجازی منتشر شده است که گوشی هوشمند تاشوی آینده‌ی سامسونگ را از هر زاویه‌ای به نمایش می‌گذارد و می‌تواند اطلاعات زیادی درباره ظاهر این محصول دراختیار ما بگذارد.

رندر گلکسی زد فولد ۴ از تمامی جهات

یکی از مواردی که در رندری‌های فاش‌شده آن هستیم، طراحی دوربین زد فولد ۴ است. در صورت دقیق بودن رندرها، بخش دوربین این دستگاه بیشتر از آن شبیه فولد ۳ باشد به گلکسی اس ۲۲ اولترا شباهت دارد.

در این میان، صحبت‌هایی نیز درباره تغییر حالت لولای در گلکسی زد فولد ۴ به گوشمان رسیده است. متأسفانه، این موضوع در رندها قابل مشاهده نیست و باید برای دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر، زمان بیشتری را منتظر بمانیم.

شکی وجود ندارد که گلکسی فولد، نمایشی جذاب از فناوری و نوآوری است. اما مشکلی وجود دارد گوشی تاشوی برتر سامسونگ ذاتا مانند گلکسی زد فلیپ ۳ یا حتی سری گلکسی نوت کاربردی نیست. به‌عنوان مثال، در گلکسی فولد ۳ درگاهی برای قلم S Pen وجود نداشت و شایعات هوشمند، جانشین این گوشی نیز چنین ویژگی را ارائه نمی‌دهد. در واقع، کسانی که از قلم هستند S Pen استفاده می‌شود، باید راهی بیابند که با خیال راحت آن را همراه خود داشته باشند زیرا دستگاه هوشمندشان برای نگه داشتن آن وجود ندارد!

امیدواریم که افشاگران این موضوع را اشتباه متوجه می شود زیرا واقعا دوست داریم که درگاهی در گلکسی فولد ۴ ببینیم. حتی اگر این شرکت دارای ویژگی‌های بزرگ به گلکسی فولد ۴ اضافه شود که می‌تواند S Pen را به صورت مغناطیسی به لولای دستگاه‌های مرتبط کرد، در راضی‌تر هستند. حتی سامسونگ خود می‌تواند یکی از آنها را به‌عنوان از مهم‌ترین نقاط قوت محصول جدید برای فروش تبلیغ کند.

منابعی که اطلاعات گل در مورد جانشینکسی زد فولد ۳ فاش کرد این دستگاه دارای نمایشگر ۶٫۲ اینچی خارجی و ۷٫۶ اینچی داخلی خواهد بود. همچنین انتظار می‌رود هر دو صفحه‌نمایش نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی را ارائه می‌دهد.

افشاگران تخمین می‌زنند اندازه‌ای کلی گلکسی زد فولد ۴ در صورت باز شدن، ۱۵۵ در ۱۳۰ در ۱.۷ میلی‌متر خواهد بود. این باعث می‌شود که دستگاه‌ها کمی کوتاه‌تر از مدل قبلی خود باشند.

چندوظیفگی با گلکسی زد فولد ۳

سامسونگ حسگر اثر انگشت را با گلکسی فولد ۳ به گوشی‌های تاشوی خود آورد. این حسگر که در سمت راست دستگاه قرار دارد، حتی در زمان بسته بودن گوشی هوشمند نیز قابل دسترسی است و همچنین می‌تواند به دکمه پاور عمل کند.

بااین‌حال، به گفته نشریه هلندی Lets Go Digital، این حسگر اثر انگشت احتمالاً حرکت کرده و به زیر صفحه‌نمایش خواهد رفت. این نشریه با اشاره به پتنتی که سامسونگ در ماه مارس سال جاری برای حمایت از این ادعا مطرح کرد، گفت:

این شرکت قصد دارد حسگر امنیتی را به گونه‌ای پردازش کند که می‌تواند از آن به‌عنوان «حسگر اثر انگشت دو طرف» استفاده کند، روی صفحه‌نمایش پوششی (زمانی که گوشی بسته می‌شود) و همچنین زمانی که دستگاه‌ها را به تبلت باز می‌کند، استفاده می‌کند.

گزارش این گزارش، دستگاهی که بسته شده است، حسگر اثر انگشت از بخش پایینی وسط صفحه نمایش پوششی قابل دسترسی است. همچنین زمانی که گوشی هوشمند باز می شود، این بخش در بخش پایینی و صفحه نمایش به سمت چپ قرار می گیرد.

دوربین ها

گلکسی زد فولد ۳، دوربین زیرنمایشگر را در سری گوشی های تاشوی سامسونگ معرفی کرد. این دوربین در زیر صفحه‌نمایش داخلی بزرگ قرار دارد و یکی از پنج دوربین موجود در دستگاه است. طبق شایعات، گلکسی فولد ۴ نیز به پنج دوربین متکی خواهد بود، اما گزارش می‌گوید یکی از افشاگران کره‌ای، این بار دو دوربین زیر نمایشگر وجود خواهد داشت.

عکاسی با گلکسی زد فولد ۳

این شایعه دیگر است که امیدواریم نادرست باشد، مگر اینکه سامسونگ فناوری خود را به‌شدت بهبود بخشد. دوربین زیرگر گلکسی فولد ۳ بسیار ضعیف تر از دیگر لنزها عمل می‌کرد. به قدری عملکرد آن ضعیف بود که حتی در شرایط نوری خوب نیز اصلاً خروجی قابل قبولی تولید نمی‌شد. گفته می‌شود تصاویر داخلی ثبت شده توسط دوربین زیرنمایشگر گلکسی زد فولد ۳ «بسیار پردازش‌شده» به نظر می‌رسند.

گلکسی زد فولد ۳ دارای دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی بود. شایعات منتشر شده ادعا می‌کنند گلکسی زد فولد ۴ از دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی استفاده خواهد کرد. این می‌تواند بهترین جواب را به دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی گلکسی ۲۲ اولترا بدهد. شایعه دیگری حاکی از آن است که گلکسی فولد ۴ به زوم اپتیکال سه برابری مجهز خواهد شد. در مقایسه، دوربین‌های تله‌فوتوی Galaxy Z Fold 3 زوم اپتیکال ۲ برابری ارائه می‌دهند.

اگر شایعاتی که منتشر شده اند، احتمالاً افزایش عملکرد در دوربین گلکسی زد فولد ۴ خواهد بود.

باتری و عملکرد

درباره باتری گلکسی زد فولد ۴ اطلاعات زیادی فاش نشده است و تنها می‌دانیم احتمالاً تفاوت زیادی با نسل پیشین نخواهد داشت. در واقع، شایعات به باتری ۴۴۰۰ میلی‌متری در مدل جدید اشاره دارد.

رندر نمایشگر گلکسی زد فولد ۴

نتایج اخیراً بنچمارک‌هایی که ادعا می‌کنند برای گلکسی از فولد ۴ منتشر شده‌اند. در تست Geekbench 5، دستگاهی که به نظر جدیدترین مدل گوشی‌های تاشوی سامسونگ در بخش تک‌هسته‌ای امتیاز ۱۳۵۱ و در چند هسته‌ای امتیاز ۳۸۰۸ را کسب کرد. احتمال دارد در زد فولد ۴ استفاده از تراشه‌ی Snapdragon 8+ Gen1 باشد. وجود این پردازنده می‌تواند باعث افزایش عملکرد دستگاه شود.

تاریخ عرضه

دو نسل پیشینکسی زد فولد گل تابستانی/ اوایل پاییز (Z Fold 3 در ماه آگوست و گلکسی Z Fold 2 در سپتامبر) به بازار آمدند. به نظر می‌رسد سامسونگ در اواسط سپتامبر گلکسی زد فولد ۴ را معرفی کند تا مجبور نباشد با آیفون ۱۴ به رقابت بپردازد. درنتیجه یا احتمالاً پایان آگوست اوایل سپتامبر گوشی هوشمند تاشوی غول کره جنوبی را مشاهده می‌کنیم.

جان پروسر، افشاگر نام‌آشنا، ادعا می‌کند ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) روزی است که Z Fold 4 (و چند دستگاه دیگر) را دید. پیش‌سفارش‌ها ظاهراً در همان روز آغاز می‌شوند و تا روز عرضه یعنی ۲۶ آگوست (۴ شهریور) ادامه خواهند داشت.

قیمت

بسیاری از تاشوهای معروف موجود در بازار امروز با قیمتی نزدیک به ۲۰۰۰ دلار دردسترس هستند که بسیار فراتر از بودجه معمولی هستند. اگر سامسونگ و رقبای آن‌ها می‌خواهند دستگاه‌های منعطف آن‌ها به‌طور مستقیم وارد بازار شوند، یکی از عوامل مهمی که تغییر قیمت آن را تغییر می‌دهند است. اگر شایعات درست باشند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

مقاله مرتبط:

به گفته همان افشاگر کره‌ای، قیمت گلکسی فولد ۴ کاهش پیدا خواهد کرد. این افشاگر جزئیات بیشتر ارائه کرد. با توجه به خط تولید گلکسی فولد، این احتمال وجود دارد که فولد ۴ به برخی از پیشینیان خود قیمت داشته باشد. با فولد ۳ گران‌ترین گوشی سامسونگ است که امسال عرضه شده است، اما در مقایسه با فولد ۲ سال گذشته و فولد سال ۲۰۱۹ قیمت آن کاهش یافته است. فولد 3 با قیمت 1800 دلار در ایالات متحده آمریکا وارد بازار شد که قیمت 200 دلار را نسبت به قیمت اولیه فولد 2 کاهش داد. همه این موارد نشان می‌دهند که احتمالاً در گلکسی فولد ۴ کاهش قیمت دارد. این محصولات در نهایت باید به قیمت برسند که افراد بیشتری خرید آن‌ها را داشته باشند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!