مک‌بوک ایر M2 جدید بالاخره روانه‌ی بازار شد. برخی از این محصول باید یک ماه دیگر برای خرید آن صبر کنند. اما این لپتاپ اکنون برای ارسال شده است که ازقبل آن را پیش‌خرید کرده است. iFixit نیز با دسترسی به این دستگاه، مثل همیشه ویدئو کالبدشکافی آن را آماده کرده است تا ببینیم چه قطعاتی به آن اضافه شده و درمقایسه‌با نسل قبل چه تغییراتی کرده است.

iFix قبلا ویدئو کالبدشکافی مک‌بوک پرو M2 جدید اپل را منتشر کرده است که مک‌بوک ایر غیر از تراشه‌ای جدید اجزای آن درمقایسه‌با نسل قبل تقریباً بدون تغییر باقی مانده بود. iFixit با استفاده از تصویری که با اشعه ایکس ثبت شده است، نشان داد یکی از تغییرات اصلی در مک‌بوک ایر جدید محل قرارگیری بلندگوهای آن است. پیش‌ازاین اسپیکرها در سمت چپ و راست لپتاپ قرار دارند و اکنون در بالای صفحه‌کلید تغییر کرده‌اند. به‌طوری‌که بین قاب و صفحه‌نمایش پنهان شده‌اند.

برد مک بوک ایر M2

جدا‌کردن قاب زیرین مک‌بوک ایر M2 آسان‌تر از نسل قبلی این محصول است. زیرا اکنون به‌جای ۱۰ پیچ، فقط چهار پیچ دارد. این تغییر به ساده‌سازی طراحی مینیمالیستی این لپتاپ کمک می کند؛ اما ارتباطی به آسان‌ترشدن تعمیر دستگاه ندارد. بیشتر کانکتورهای برد و باتری این لپتاپ مخفی هستند و با پوشش‌هایی که می‌شوند می‌شوند. اما جدا کردن آن ها کار سختی نیست.

برد اصلی مک‌بوک ایر M2 با یک لایه‌ی فلزی محافظت می‌شود و جای آن نیست که این برد بسیار فشرده شده است. با نگاه به این برد، به نظر می‌رسد یک آیپد در این مکتب قرار داده شده است که این ادعا به‌نوعی صحیح است. زیرا مک‌ها و دستگاه‌های مجهز به iOS اکنون از تراشه‌های اختصاصی اپل با معماری مشابه بهره می‌برند. به‌علاوه براین، قطعات به‌دست‌آورد اصلی دستگاه لحیم‌شده‌اند و نمی‌توانم آن‌ها را به‌راحتی تعویض کنیم.

SSD کُندتر و شتاب‌سنج

اپل قبلاً از SSD کُندتر در مک‌بوک ایر M2 استفاده می‌کند و مدلی را که با تراشه‌۶ شهری NAND عرضه می‌کند، کرده بود. این دستگاه درست مثل مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی جدید، درمقایسه‌با مدل‌های مجهز به دو تراشه‌ی NAND از SSD ضعیف‌تری استفاده می‌کند.

در مقايسه، سرعت خواندن اطلاعات در SSD مک‌بوک‌ M1 به 3 حافظه‌برثانيه مي‌رسد؛ اما سرعت خواندن داده‌ها در SSD مدل ۲۵۶ مک‌بوک ایر M2 نهایتاً ۱٫۵ دانش‌برثانیه است. بدین‌ترتیب، سرعت خواندن اطلاعات در نسل جدید مک‌بوک ایر درمقایسه‌با نسل قبلی این محصول ۵۰ درصد کاهش یافته است.

تماشا در آپارات

نکته دیگر اینکه اپل از درایور جدید تاندربولت ۳ ساخت خود استفاده می کند؛ این درایور را قبلاً اینتل ارائه می‌داد. همچنین، مک‌بوک ایر M2 به یک تراشه‌ی USI برای وایفای و بلوتوث و یک شتاب‌سنج مجهز شده است. اگر با شتاب‌سنج آشنایی، باید بگویم این حسگر برای تشخیص حرکت استفاده می‌شود.

هنوز نمی‌دانیم چرا اپل از این حسگر در مک‌بوک ایر استفاده کرده است. شاید این قابلیت برای ارائه ویژگی‌هایی به این محصول اضافه شود که هنوز دردسترس کاربران قرار نگرفته باشد. همچنین، ممکن است برای تشخیص اینکه آیا لپتاپ به‌طوراتفاقی از دست کاربر افتاده یا خیر، از این حسگر استفاده می‌کند، ممکن است اعمال شود.

iFixit اشاره می‌کند که مک‌بوک ایر M2 بدون سیستم پخش‌کننده‌ی حرارت است. بنابراین، برای دفع گرما از اجزای داخلی، جدااً به چسب‌های حرارتی و نوار گرافیکی متکی است. برخی از آزمایش‌های اخیر نشان می‌دهند که این لپتاپ در برخی از شرایط درمقایسه‌با مدل M1 آن را بیشتر داغ می‌کند و ظاهراً این اتفاق در هنگام اجرای وظایف سنگین ممکن است برای برخی از کاربران مک‌بوک ایر M2 مشکل‌ساز باشد.

باتری 52.6 وات‌ساعتی با برچسب‌هایی به قاب مک‌بوک ایر M2 چسبانده شده و ترک‌پدید نیز به‌راحتی از آن جدا می‌شود. بنابراین، می‌توانم این لپ‌تاپ یک باتری غول‌پیکر و یک ترک‌پد بزرگ را بگویم و یک برد بسیار فشرده دارد که همه قطعات روی آن لحیم شده‌اند.

آیا مک‌بوک ایر M2 تعمیر شده است؟

می‌توان برخی از قطعات مک‌بوک ایر M2 جدید را جایگزین کرد، این کار دقیقاً قطعی نیست و به ابزاری مناسب نیاز دارد. البته کاربران نمی‌توانند قطعاتی مانند پردازنده یا SSD را تعویض کنند. بنابراین، در این جا درباره باتری، ترک‌پد، بلندگوها و صفحه‌کلید صحبت می‌کنیم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!