بهترین تلفن های تحت شبکه (IP Phone) در بازار ایران
بهترین تلفن های تحت شبکه (IP Phone) در بازار ایران

یکی از اصلی ترین قسمت های سیستم های تلفن ویپ ، تلفن های آی پی هستند. در واقع شاید بتوان گفت میزان بهره وری از سیستم تلفنی voip به مقدار زیادی از تلفن های موجود در آن استفاده می شود. از سوی دیگر قابلیت ها در تلفن های آی پی جزوه مفید هستند مثل پشتیبانی از PoE یا داشتن پورت گیگابیت. به همه اینها باید فیلتر قیمتی را نیز اضافه کرد. مجموع تمام این شرکت ها می توانند یک تلفن پی (IP Phone) را برای یک سازمان سخت انتخاب کنند.

ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین کاربرد آی پی فون همان پاسخگویی به تماس‌های دریافتی است که در واقع اصلی‌ترین کاربرد آن نیز می‌شود. اما برای همین اساسی کاربرد چند ویژگی مهم را باید در نظر گرفت.

اولین و کلیدی ترین نکته در پاسخگویی به تماس ها شاید کیفیت صدا باشد. تلفن های آی پی از کیفیت صدای HD پشتیبانی می کنند و خیر. اما به صورت کلی پشتیبانی از کدک های اصلی صوتی که در سیستم تلفنی به کار رفته و پشتیبانی از صدای HD در آی پی فون یکی از اصلی ترین ویژگی ها برای پاسخگویی به تماس ها و مکالمه با مشتریان و همکاران است.

دیگر ویژگی مهمی که آی پی فون باید داشته باشد سهولت عملکردهای اصلی است. عملکردهای اصلی در تماس هولد (Hold) ، انتقال (Transfer) ، سکوت (Mute) و کنترل شدت صدا (Volume) هستند. تلفن آی پی (IP Phone)باید طراحی شده باشد این عملکرد را به راحتی و راحت انجام می دهد و بدون پیچیدگی در سریع ترین زمان امکان پذیر است.

از دیگر ویژگی های مهم تلفن های آی پی (IP Phone)نیز می توان به کلیدهای برنامه ریزی آن اشاره کرد. کلیدهای قابل برنامه ریزی کلیدهایی هستند که امکان استفاده از چند کار مختلف را دارند و می توان از آن ها به عنوان کلید شماره گیری سریع (Speed ​​Dial) ، کلید BLF ، کلید انتخاب خط یا کلید عملگر (Action Key) استفاده کرد. این کلیدها در تلفن های مختلف به حالت های مختلف تعبیه می شوند که برخی در کنار خود از یک صفحه نمایشگر کوچک بهره می برند، برخی از یک چراغ 2 استفاده می کنند و برخی به ساده هستند.

از دیگر عوامل تأثیرگذار در انتخاب آی پی فون می توان به پنل وب و سهولت پیکربندی و سازگاری آن با سیستم های تلفنی مختلف اشاره کرد. برخی از تلفن های پنل وب بسیار ساده و بدون قابلیت های پیچیده دارند و برخی از تلفن های یک پنل وب به شدت پیچیده و دیوانه کننده بهره می برند. حد فاصل بین هر دوی این موارد بسیار مهم است.پنل تلفن آی پی نباید از حد ساده یا پیچیده باشد. اما در عین حال که قابلیت های حرفه ای را پشتیبانی می کند به سرعت برنامه ریزی، آپدیت و یکپارچه سازی باشد.

شرکت گرنداستریم یک شرکت اصالتا آمریکایی است (که البته محصولاتش در چین تولید می شوند) که از سال 2002 وارد عرصه ویپ و تجهیزات می شود. این شرکت در بین ویپ ایران شرکتی نامدار و استفاده است. تلفن های معمولی آی پی گرنداستریم به بدنه قوی و استحکام معروف هستند و تحت سخت ترین شرایط نیز دوام می آورند. تلفن های آی پی گرنداستریم شکل ساده و ابتدایی دارند و از طراحی های پیچیده یا فانتزی به دور هستند، امری که تا حدودی باعث محبوبیت این برند شده است.

تلفن های آی پی گرنداستریم
تلفن های آی پی گرنداستریم

اما از اساسی ترین خرده هایی که می توان به تلفن های گراند استریم گرفت، رابط کاربری و وب پنل سخت و اذیت کننده آن است. تلفن های گرنداستریم روند تنظیم نسبتا ساده ای دارند، اما هر کاری غیر از تنظیم داخلی بر روی آن ها سخت و طاقت فرسا است. کافی است فقط یک بار تلاش کنید تا به صورت دستی فریم و یک تلفن گرنداستریم را آپدیت کنید تا متوجه داستان های پیچیده آن شوید .

ولی چه بازار گرانداستریم را در ایران گرم کرده است مدل و قیمت این تلفن های آی پی است. در بازار ایران از حدود 1.050.000 تومان می توان تلفن گرانداستریم تهیه کرد به بالا. و در عین حال در همین قیمت های پایین نیز قابل قابلیت هایی مانند پشتیبانی از Poe یا پورت گیگابیت هستیم.

( به تمام دوستانی که در ایران از تلفن های گرنداستریم استفاده می کنند می توانند توصیه کنند ارتباط های گرنداستریم با اینترنت را قطع کنند. طبق آخرین تحریم های اعمال شده شرکت گرنداستریم ایران را تحریم کرده و تلفن ها پس از بروز مشکل می شوند. )

شرکت یالینک یا همان یلینک (Yealink) یک شرکت اصالتا چینی است که از سال 2001 در بازار ویپ و تجهیزات Voip فعال بوده و جزو بزرگترین شرکت های این حوزه می شود و دومین شرکت بزرگ تولید تجهیزات voip در دنیا می باشد. تلفن های پی یالینک را می توان قوی ترین تلفن های بازار ویپ نامید. این تلفن های آی پی ظاهری نسبتا ساده ولی با طراحی هوشمندانه دارند. تلفن های آی پی یالینک نیز جزوه تلفن های جانسخت بازار تلفن های voip هستند و به استحکام معروفند.

تلفن های تحت شبکه یالینک
تلفن های تحت شبکه یالینک

آنچه در یک مقایسه با تلفن های آی پی یالینک را کمتر از سایر تلفن های آی پی قرار می دهد رابط کاربری و وب پنل ساده ولی حرفه ای آن است. می توان گفت یالینک بهترین ارتباط را در بین تمام تلفن های آی پی داراست و کار کردن با آن ساده و راحت است.

تلفن های آی پی یالینک نیز در بازار ایران بسیار پراستفاده هستند و از مدل های به شدت پرطرفدار آن می توان به مدل T31P یا مدل T33G اشاره کرد.

یکی از نکات مثبت در تلفن های آی پی دسته بندی های صحیح و قابلیت تنظیم تمام المان ها به خوبی است. همچنین در زمینه دفترچه تلفن نیز تلفن های یالینک بسیار قوی عمل می کنند و بدون دردسر اطلاعات را خوانده و نمایش می دهند.

شرکت فنویل یک شرکت اصالتا چینی است که در سال 2002 شرکت گرانداستریم شروع به فعالیت کرد و در واقع در این بازار تلفن های ارزان قیمت بود. تلفن های آی پی فنویل به قیمت پایین معروف هستند و در بازاری که برنده چالش مقایسه قیمتی هستند. درست است که همیشه قیمت کیفیت انتخاب شده است ولی در این مورد با مقایسه عادلانه تلفن های فنویل با برندهایی مانند گرنداستریم و یالینک به راحتی می توان به این تنیجه رسید که در کارایی و مدیریت، تلفن های آی پی گرنداستریم و یالینک عملکرد بهتری دارند. ولی این دلیل بر بد بودن تلفن های آی پی فنویل نیست.

مواردی که اشاره می کنیم یکی از نکات مثبت تلفن های آی پی فنول قیمت مناسب آن هاست. اما دیگر نکته مثبت های فنویل را شاید بتوان کیفیت صدای ارائه شده نسبت به قیمت تلفن ارائه کرد. تلفن های معمولی آی پی فنویل صدای هندست شفاف تری نسبت به تلفن های هم رده قیمتی خود را ارائه می دهد. این تفاوت کیفیت معمولاً قابل احساس نیست، ولی در مقایسه با عنوان یک کیفیت قابل توجه است.

اما احتمالاً به عنوان نقطه ضعف در تلفن های فنویل می توان نام برد کیفیت پایین تر ساخت قطعات آن نسبت به تلفن هایی مانند گرنداستریم یا یالینک است. در تلفن های فنویل خراب شدن قلاب نگه دارنده هندست، خراب شدن پورت هندست، خراب شدن دکمه ها یا میکروفون هندست از خرابی های شایع این تلفن ها هستند. باز هم قابل ذکر است که تمام این ویژگی ها را با مقایسه بازه قیمتی می توان منطقی نامید.

نکته دیگری که در بازار ایران وجود دارد این است که تلفن های مشابه فنویل در بازار ایران با نام های گوناگونی مثل زایکو یا سیتکو وجود دارند که این مسئله از یک سو باعث کاهش قیمت و نکته مثبت می شود و از سوی دیگر باعث سردرگمی می شود. شده است. تلفن های تولید شده بر پایه این پلتفرم به صورت کلی تفاوت آنچنانی با این تفاوت و صرفاً تفاوت نام و تجاری در آن ها دیده می شود. پس جای سردرگمی برای خرید وجود ندارد.

شرکت اسنوم که می توان گفت قدیمی ترین شرکت فعال در حوزه تلفن های آی پی است در سال 1997 در آلمان آلمان تاسیس و شروع به کار کرده است. تلفن های پی اسنوم یکی از جان سخت ترین تلفن های آی پی موجود در بازار هستند که البته از نظر قیمتی هم یک سر و گردن از تلفن های آی پی بالاتر هستند. تلفن های آی پی اسنوم برای تنظیم و استفاده از پیچیدگی های خاص خود را دارند و به راحتی دیگر برندها اما تلفن هایی کاملاً پایدار هستند و حتی جای پای لگ یا باگ های نرم افزاری روی آن وجود ندارد.

تلفن های آی پی اسنوم طراحی ساده و زیبایی دارند ولی در مقابل هزینه ای که در ایران باید برای خرید آن پرداخت شود، شاید مقرون به صرفه باشد. ولی ارزش خریدن و استفاده در اتاق کنفرانس یا شرکت را دارند.

تلفن های آی پی اسنوم بازار بسیار ضعیفی در ایران دارند و معمولاً نه شرکت های بازرگانی و نه مصرف کنندگان زیاد به این برند نمی روند. یکی از راه های اصلی آن نیز همین فاکتور قیمت است که چند دفعه ای به آن اشاره می کند.

معمولا در پایان هر مقایسه ای هنوز یک سوال باز وجود دارد. حالا کدومش رو انتخاب کنم؟

دقیقا سوالی که ذات هر مقایسه ای را می سازم. اما در پایان این مقایسه ما میخواهیم به شما پیشنهاد کنید تا چه چیزی را انتخاب کنید.

اگر به دنبال یک تلفن با قیمت معقول هستند که تحریم ها بر روی آن اثر نداشته باشند و از سوی دیگر مشکلات عجیب و غریب با آن نباشند و همزمان کیفیت مناسبی هم داشته باشند، حتماً به سراغ تلفن های آی پی یالینک بروید. این اشاره مستقیم یک تبلیغ یا یک طرفداری نیست. این دستیابی به حدود 12 سال کار و مقایسه برندهای مختلف و مشاهده چگونگی شرکت های مختلف تولید کننده تجهیزات است.

یک نکته دیگر : هیچ وقت یک تلفن آی پی (تلفن تحت شبکه) را از روی ظاهر آن انتخاب کنید. هواستان به سرعت پورت شبکه و قابلیت PoE باشد. به تعداد کلیدهای قابل برنامه ریزی (DSS Keys)توجه کنید. این کلیدهای خیلی مهم هستند. نحوه قرارگیری هندست بر روی گوش توجه کنید، در غیر این صورت مدت زمان به گوش شما آسیب خواهد زد. به سال تولید تلفن دقت کنید، تلفن های بیش از حد قدیمی شامل ساپورت نرم افزاری نخواهند شد.

یادتان باشد : رنگی بودن صفحه نمایش هیچ ارزشی برای یک تلفن از صفحه نمایش تلفن انتخاب نمی شود.

برای مشاوره جهت خرید انواع تجهیزات VoIP و تلفن های تحت شبکه (آی پی فون) به وب سایت آوای نوید به نشانی www.psyum.tel مراجعه کنید. در آوای نوید راه‌اندازی انواع سیستم‌های Voip است و نماینده رسمی 3CX در ایران هستیم، پس تخصص ما با توجه به تجربه به شما عزیزان در خرید بهترین تلفن IP نیاز به مشاوره را برای ارائه رایگان ارائه می‌دهد.

و در پایان : همیشه و همیشه قبل از انتخاب تلفن از یک مشاور نظرخواهی کنید ( یک مشاور، نه یک فروشنده ). این نظرخواهی در حال و آینده شما را از هزینه های بزرگی نجات خواهد داد.