تلفن صنعتی

تلفن های صنعتی ،تلفنی با کارکرد مشابه تلفن های معمولی است که در محیط کار و زندگی خود از آنها استفاده می کنیم ولی در محیط های صنعتی مناسب هستند. تلفن صنعتی به لحاظ اتصال به دو دسته تلفن باسیم و بی سیم صنعتی تقسیم می شود. همین طور به لحاظ فناوری، تلفن صنعتی به دو دسته تلفن صنعتی آنالوگ و تلفن صنعتی تحت شبکه تفکیک می شود.
مرکز تلفن و سانترال های مورد استفاده در صنایع امروزی از نوع مرکز تلفن تحت شبکه هستند اما هنوز هم مرکز تلفن های آنالوگ استفاده از گیرنده ها هستند. در اینجا به معرفی تلفن های صنعتی با سیم آنالوگ و تحت شبکه می پردازیم و در مبحث دیگری به تلفن های صنعتی بی سیم آنالوگ و تحت شبکه پرداخت.
ممکن است در ادامه به جای استفاده از تلفن صنعتی تحت شبکه از تلفن صنعتی IP، تلفن صنعتی SIP یا تلفن ویپ صنعتی استفاده کنیم زیرا نام های مشابهی دارند ولی یک معنی و مفهوم دارند.

دلیل استفاده از تلفن صنعتی
اصولاً تلفن های صنعتی به بازار عرضه می شوند که در ذیل عنوان می توان به صاحبان صنایع و مشاغل قرار گیرنده اشاره کرد:
• استحکام در برابر ضربه
• مقاوم در برابر گرد و غبار
• مقاوم در برابر نفوذ آب
• ضد انفجار بودن
• ماندگاری از محیط های باز
• شنیدن صدای تماس از طریق بوق هشدار
• شنیدن صدای تماس از طریق چراغ هشدار

جنس بدنه ی تلفن صنعتی
بدنه تلفن های صنعتی از آلیاژهای مختلف ورق آهن ، شرکت و یا استیل ساخته می شوند. با توجه به این ورق‌ها در پیچیدگی‌ها و در مقابل ضربه‌های سخت‌تر، بهتر است بیشتر تلفن‌های صنعتی از ورق استیل و یا ورق آهن با پوشش رنگ‌های الکترونیکی ساخته شده باشند.
مقاوم بودن این ورق ها در مقابل ضربه باعث می شود تا مناسب محیط های صنعتی مانند کارخانه های فولادی، سیمانی، صنایع غذایی و بسیاری از صنایع مشابه باشند.
چه کسب و کار، صنایع و محیط های دیگری نیاز به استفاده از تلفن صنعتی دارند؟

تلفن ثابتی ایده آل برای پارکینگ ها، زندان ها، سکوهای راه آهن، مترو، بیمارستان ها، ایستگاه های پلیس، آسانسور، دستگاه های خودپرداز، استادیوم ها، محیط های خارج از ساختمان، کارگاه ها و کارخانجات می باشد.

مقاومت مقاوم بودن تلفن های صنعتی

تلفن فلزی یا همان تلفن صنعتی از ورق فلز و با استاندارد بالا تولید می شود، مقاومت در برابر خرابکاری ها دارد و به شما اطمینان می دهد که عملکرد اصلی همیشه حفظ می شود. تلفن صنعتی را می توان به عنوان تلفن کیوسک در داخل اتاقک و یا کیوسک نیز نصب کرد.
تلفن های صنعتی بسیار آسان است. ورودی کابل یا در پشت و یا در قسمت زیرین جعبه فلزی گوشی قرار می گیرد و از طریق گلندهای فلزی که در زیر تلفن های تعبیه شده خارج می شود تا از آسیب در امان باشد، گلندهای فلزی از ورود آب و گرد و خاک و داخل می شوند. تلفن صنعتی جلوگیری می کنند. علاوه بر این برای استفاده از صفحه کلید، هندست و هوک فلزی ضد آب از دیگر مقاومت های تفلن های صنعتی می باشد. درپوش تلفن های صنعتی توسط واشر های نسور پلاستیکی در مقابل ورود آب، گردو خاک و گرما به داخل آن محافظت می شود.
میزان حفاظت از این عوامل باعث ایجاد درجه حفاظت برای تلفن های صنعتی می شود و به دسته بندی آن ها می شود :
انواع تلفن صنعتی از نظر سطح حفاظت
قبل از بررسی تلفن های صنعتی به لحاظ سطح ارزیابی اجازه دهید معنی آن را برای افرادی که نمی توانند توضیح دهند. سطح حفاظت IP در حفاظت از تلفن صنعتی در برابر میزان نفوذ مایعات، جامدات و گردو خاک می باشد. ممکن است از تلفن صنعتی در محیطی استفاده کنیم که در معرض نفوذ آب و یا گرد غبار باشد و نیاز به تلفن صنعتی ضدآب و یا تلفن ضدگرد و خاک داشته باشیم که بر اساس میزان محیط زیست محیطی آن را انتخاب کنیم.
برای اطلاع از دمای تلفن صنعتی می توانید از جدول ذیل استفاده کنید.

📷

نوع دیگری از حفاظت وجود دارد که برای محل های گازی و امکان ایجاد انفجار مورد استفاده قرار می گیرد. این درجه بر اساس استاندارد ATEX بررسی می شود.
به جدول زیر نگاه کنید :

📷

1- دسته بندی مناطق
گروه اول : معادن
گروه دوم: مناطق سطحی (شامل مناطق خشکی و فراساحلی)
2- دسته بندی کالای ضد انفجار
گازها : 1G (گازهایی که در زون صفر قرار می گیرند)، 2G (گازهایی که در زون 1 قرار می گیرند)، 3G (گازهایی که در زون 2 قرار می گیرند)
گرد و غبار : 1D (ذراتی که در ذون صفر قرار می گیرند) ، 2D (ذراتی که در زون 1 قرار می گیرند) ، 3D (ذراتی که در زون 2 قرار می گیرند)
3- نوع حفاظت
Ex e – حفاظت افزایش یافته
Ex d – حفاظت مربوط به محفظه های غیر قابل اشتعال
Ex i – ایمنی ذاتی
Ex p – حفاظت مربوط به محفظه های تحت فشار
Ex q – حفاظت به تجهیزات پر شده با پودر
Ex o – حفاظت از تجهیزات از طریق غوطه وری در مایعات غیر قابل اشتعال
Ex nA – حفاظت مربوط به تجهیزات ضد جرقه
Ex nC – حفاظت مربوط به تجهیزات جرقه زننده محصور شده است
Ex nR – حفاظت مربوط به محفظه محدود شده جهت جلوگیری از ورود گازها و بخارات اشتعال زا
Ex m – حفاظت از تجهیزات بوسیله کپسوله سازی
Ex t – تامین شده در برابر گرد و غبار قابل اشتعال
4- گروه گازی / ذرات
گروه گازی (II) : شامل IIA (گازمتان)، IIB (اتیلن، پروپان، بوتان)، IIC (استیلن، H2s)،
گازهای خاص (بطور مثال هیدروژن که بصورت IIB+H2 درج می شود)
گروه ذرات (III) : شامل IIIA (فیبرها یا رشته های قابل اشتعال)، IIIB (ذرات یا غبارهای غیررسانا مانند گوگرد، آرد گندم، آرد چوب، ذرات دارو و …)، IIIC (ذرات یا غبارهای رسانا مانند بخارات فلزات)
5- کلاسی
کلاس های دمایی مربوط به گازها (از T1 تا T6) : با توجه به گرفتن بیشینه سطوح در هر یک از محدوده های دمایی عنوان شده در جدول، کلاسی کلاسی متناظر با همان محدوده، تعیین می شود.
طبقه بندی نقطه ای مربوط به گرد و غبار (از محدوده کمتر از 85 درجه تا محدوده کمتر از 450 درجه سلسیوس) : برای درج بیشینه دمای سطحی برای ذرات، به درجه کلاسی که در گازها استفاده می شود، مستقیماً سطح سطحی تجهیر در بدترین شرایط عملیاتی است. (که غالبا حالت full load در ماکزیم محیط محیط است) ، نوشته می شود .
6- حفاظت
سطح حفاظت تجهیزات برای محیط های گازی
Ga – حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون صفر
Gb – حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون یک
Gc – حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون دو
سطح حفاظت تجهیزات برای محیط های گرد و غبار
Da – حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون صفر
Db – حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون یک
Dc – حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون دو
با توجه به مطالب یاد شده در ابعاد مختلف، یک تلفن صنعتی می تواند به لحاظ سطح ارزیابی در طبقه بندی ذیل قرار گیرد:
• تلفن صنعتی معمولی – برای کار در محیط های خشک و غیر گازی (IP42)
• تلفن صنعتی – برای کار در محیط های ضد آب و بارانی
• تلفن صنعتی ضد انفجار- برای کار در محیط گازی
میزان درجه حفظ در نوع دوم و سوم به محیط مورد استفاده می شود.

📷

همچنین تلفن صنعتی با داشتن چراغ و بوق هشدار تماس در محیط های با نویز بالا می تواند باعث ایجاد آرامش خاطر در زمان بحران شود.

گوشی هندست تلفن صنعتی از زره پوش فلزی مقاوم ساخته شده است که برای جلوگیری از خرابکاری کاربران مناسب است. سطح نگهداری گوشی تلفن صنعتی IP55-IP66 می باشد.

📷

منبع تغذیه در تلفن های صنعتی
گوشی های تلفن صنعتی به این بسته می شود که تلفن های صنعتی تحت شبکه یا تلفن صنعتی آنالوگ می توانند از دو مسیر تغذیه شوند. تلفن صنعتی IP دارای دو منبع تغذیه PoE و منبع تغذیه مستقل 12 ولت می باشد. تلفن صنعتی IP با توجه به ماهیت اتصال به سوئیچ شبکه می تواند برق مورد نیاز جهت روشن شدن را از سوئیچ PoE تامین کند. البته اگر تلفن صنعتی SIP نیاز به استفاده از چراغ هشدار داشته باشد، جریان PoE کافی نیست و می بایست از منبع تغذیه 12 ولت استفاده نمائید. این منبع تغذیه به صورت آداپتور در کنار گوشی تلفن صنعتی SIP قرار می گیرد.
در تلفن های صنعتی آنالوگ نیاز به جریان برق به جهت روشن کردن چراغ هشدار و بوق تماس، صرفاً از طریق آداپتور و یا برق با ولتاژ 220 تامین می شود و جریان موجود در کابل تلفن پاسخگوی این نیاز نیست.

نحوه عملکرد تلفن صنعتی تحت شبکه در ارتباط با مرکز تلفن
پروتکل مورد استفاده در تلفن صنعتی تحت شبکه، SIP می باشد که همین موضوع باعث می شود تا در مراکز تلفن تحت شبکه مثل استریسک، الستیکس، 3CX، سیسکو، الکاتل، مایتل و تمامی مراکز تلفن های با قابلیت پشتیبانی از پروتکل SIP مورد استفاده قرار گیرد. قرار گیرنده.

خرید تلفن صنعتی

برای خرید تلفن های صنعتی تعداد زیادی مد نظر هستند که مهمترین آنها قیمت و کیفیت می باشند. قبل از خرید بهتر است از شوروم شرکت اتصال جوان پردازش مدل های تولید شده در این شرکت را مشاهده کنید. قیمت مناسب در کنار گارانتی یکساله و خدمات پس از فروش ده ساله از خرید تلفن های صنعتی تحت شبکه تولید شده در شرکت اتصال جوان می باشد.
تمامی استانداردهای لازم برای گوشی تلفن جوان پردازش شده است و دارای گواهینامه صنعتی مربوط به می باشد پس نیازی به خرید هزینه ی اضافی برای تلفن صنعتی خارجی خارجی.

قیمت تلفن صنعتی
شاید در نظر شما بهترین قیمت تلفن صنعتی متعلق به محصولات چینی باشد ولی با نگاهی به قیمت تلفن صنعتی جوان پردازش می توانید از خرید ارزان و با کیفیت بهره مند شوید. سال هاست که در کشور ما فرهنگ خرید محصولات ایرانی جایگزین خرید محصولات خارجی است و امیدواریم روزی باشد که با حمایت مردم از جوان ایرانی، نیازی به واردات محصول تولیدی نداشته باشد.

📷

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!