تفاوت اسکرام مستر و مدیر پروژه
تفاوت اسکرام مستر و مدیر پروژه

اسکرام مسترها می‌توانند پروژه باشند و مدیران پروژه می‌توانند مدیر اسکرام مستر باشند، اما آنها یکسان باشند. اسکرام مستر نقشی است که به طور خاص در تیم اسکرام تعبیه شده است، در حالی که مدیر پروژه به رهبری حرفه ای معمولاً هر نوع پروژه ای می پردازد. و در حالی که هدف اصلی اسکرام مستر یک تیم به پیروی از اصول اسکرام است، مدیر پروژه علاوه بر این که تیم خود را در مسیر و با انگیزه نگاه می‌دارد، با جنبه‌های لجستیکی – بودجه‌ها، زمان‌بندی‌ها، برنامه‌های ارتباطی-در حال اجرا است.

بیایید نگاهی دقیق تر به جزئیات بیاندازیم.

اسکرام مستر فردی است که تضمین می کند تیم پروژه با موفقیت اصول اسکرام را در یک پروژه پیاده سازی می کند. آنها می‌توانند تیم را رهبری کنند و تیم را بر اساس بهترین شیوه‌های اسکرام هدایت کنند، در حالی که اعضای تیم حمایت می‌کنند و مسائلی را که پیش می‌آید را حل می‌کنند. گاهی اوقات می شنوید که استاد اسکرام به دلیل نقش حمایتی قوی که ایفا می کند، «رهبر خدمتگزار» نامیده می شود. اسکرام مستر، همراه با مالک محصول و تیم توسعه، یکی از سه نقش تیم اسکرام است. موارد خاص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • جلسات برگزارکننده، از جمله استندآپ‌های روزانه، برنامه‌ریزی اسپرینت و جلسات گذشته نگر
  • پرداختن به مسائلی که مانع از کارکرد اعضای تیم می شود
  • ایجاد ارتباط خوب و کار تیمی در تیم

هستند که تیمی را سازماندهی می کنند تا اطمینان حاصل شود که پروژه ها به موقع، در حد بودجه و با پروژه های محققین تکمیل می شوند. مدیر پروژه شامل مهارت های مدیریت، ایجاد برنامه زمانی، مدیریت بودجه، ایجاد ارتباط بین تیم و ذی اثران و مدیریت ریسک ها است.

وظایف مدیر پروژه می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تعریف و تعریف پروژه
  • حفظ ارتباط با ذینفعان
  • تنظیم بودجه و زمانبندی
  • ایجاد یک برنامه ارتباطی
  • مدیریت گزارش
جهت فراگیری و دانستن مهارت های مورد نیاز برای وارد شدن به عرصه مدیریت پروژه وارد صفحه &quotمهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار مدیریت پروژه چیست؟&quot شوید

در اینجا تفاوت های اصلی بین اسکرام مستر و مدیران پروژه وجود دارد:

اسکرام مسترز به پروژه های اسکرام و تیم های اسکرام اختصاص دارد. مدیران پروژه می سازند روی هر نوع پروژه مانند Agile یا Waterfall کار کنند.

در حالی که اسکرام مستر برکات اطمینان از موفقیت تیم پروژه منتخب است، مدیران پروژه معمولاً وظیفه دارند پروژه بودجه بندی و مدیریت را بر عهده دارند.

در اینجا در ایالات متحده آمریکا برای اسکرام و حقوق مدیر پروژه بر اساس وب سایت های حقوق مختلف آمده است. حقوق ها از اوت 2021 در نظر گرفته شده است.

در شرح وظایف مدیر پروژه آمده است که مدیران پروژه به عنوان استاد اسکرام در تیم های اسکرام انتخاب می شوند. اما حرفه ای هایی که صرفاً به عنوان اسکرام مستر عمل می کنند معمولاً حقوق دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که اسکرام یک زمینه تخصصی مدیریت پروژه است و می توان به مجموعه مهارت های خاصی نیاز داشت.

نقش‌های آن‌ها همپوشانی دارند، گواهینامه‌ها و مسیرهای حرفه‌ای متمایز وجود دارد که می‌توان برای شغل خود به عنوان یک اسکرام مستر یا مدیر پروژه در نظر گرفت.

در زیر دو مدرک رایج وجود دارد که می توانید به یک اسکرام مستر رسمی تبدیل شوید. همچنین می‌توانید فهرست کاملی از گواهینامه‌های اسکرام را بررسی کنید.

طبق تحقیقات Coursera، CSM که توسط اتحادیه اسکرام اداره می شود، گواهینامه اسکرام در شرح کار در سه سایت مختلف جستجوی کار است. برای دریافت گواهینامه باید یک دوره بگذرانید و امتحانی را بگذرانید.

مدرک Scrum Master حرفه ای (PSM I): که توسط Scrum.org اداره می شود، PSM I یک جایگزین برای CSM است که جزء ذکر شده است. هیچ دوره ای مورد نیاز نیست، اما برای دریافت گواهی PSM باید یک امتحان را بگذرانید.

مدرک مدیریت پروژه می تواند به شروع حرفه شما در مدیریت پروژه یا پیشرفت شغلی شما کمک کند.

مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (PMP): PMP توسط موسسه مدیریت پروژه اداره می شود و به عنوان یک گواهینامه پیشرو در مدیریت پروژه شناخته می شود. برای شرکت در آزمون گواهینامه به حداقل سه سال تجربه مدیریت پروژه نیاز دارید.

 دوره جامع مدیریت حرفه‌ای پروژه و آمادگی آزمون ®PMP 

مدرک دیگر در زمینه مدیریت پروژه (CAPM): همچنین توسط PMI اداره می شود، CAPM یک گواهینامه مدیریت پروژه در سطح پایه است. برای واجد شرایط بودن در آزمون گواهینامه به مدرک متوسطه (یعنی دیپلم دبیرستان یا معادل آن) و بیست و سه ساعت آموزش مدیریت پروژه نیاز دارد.

تبدیل شدن به یک اسکرام مستر یا مدیر پروژه

شاید شما یک مدیر پروژه هستید که می‌خواهید یک اسکرام مستر شوید، یا شاید هر دو نقشی برای شما جدید داشته باشید. در اینجا چند نکته برای شکستن هر نقش، صرف نظر از اینکه در کجا ایستاده است، آورده شده است.

در یک دوره آموزشی شرکت کنید: اگر در اسکرام یا مدیریت پروژه تازه کار هستید، گذراندن دوره به صورت آنلاین یا حضوری می توانید در ایجاد دانش پایه کمک کند. در یک دوره آنلاین مانند دوره SAFe Scrum Master برای اصول مدیریت پروژه و Scrum ثبت نام کنید.

ایجاد تجربه: تجربه عملی می تواند چیزهای زیادی به شما بیاموزد. سعی کنید برخی از عناصر نقش مورد نظر خود را در کار فعلی خود بگنجانید. پروژه‌هایی را پیدا کنید که می‌توانید به برنامه‌ریزی یا اجرای آن‌ها بپردازید، مانند بهبودی در جریان فعلی کاری‌تان کمک کنید. نزدیک شدن به مدیر خود برای گفتن اینکه به مدیریت پروژه یا اسکرام علاقه مند می شوند می توانند مفید باشند.

دریافت مدرک: دریافت مدرک می تواند به شما کمک کند تا در مورد هدف خود اطلاعات زیادی کسب کنید. به‌علاوه، گواهي‌ها مي‌توانند به كارفرمايان سطح شايستگي شما را نشان دهند. اسکرام مسترهای مشتاق باید به گواهینامه های اسکرام مانند CSmor PSM I نگاه کنند. CAPM یک گواهینامه مدیریت پروژه در سطح پایه است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!