دنیاگیری، صنایع بسیار زیادی از صنایع را با مشکل مواجه می کند، تعداد قابل توجهی از مردم را به کام مرگ و مشکلات اقتصادی شدیدی به بار آورده است، اما شرکت های حوزه فناوری فناوری به کسب و کارهای ویژه آنلاین با افزایش درآمدزایی تبدیل می شوند. شماری از مدیران حوزه فناوری پیش‌بینی می‌کردند، روند رشد افزایشی همچنان ادامه دارد، اما گزارش‌های مالی نشان‌دهنده درآمد اکثر شرکت‌ها است.

با افت درآمد شرکت های حوزه فناوری، آموزش نیرو شروع شده است. توییتر یک هفته پس از بستن قرارداد با ایلان ماسک نیمی از کارکنان را اخراج کرد و مارک زاکربرگ در روزهای اخیر از اخراج ۱۱ هزار نفر از افراد متا خبر داده شده است. سیلزفورس، استرایپ، اسنپچت، نتفلیکس و حتی اوراکل نیز تعداد قابل توجهی از نیروهای خود را اخراج کرده اند.

پایان همه‌گیری، افزایش نرخ بهره و بالا رفتن تورم، روزهای خوش را خیلی زود به پایان می‌رسانند

نرم افزار نوشته ی صفحه Tech Insider در اینستاگرام، متا 13 درصد از کل کارکنان خود را اخراج کرده اند و گفته اند که این مبلغ معادل 10 هفته از حقوق پایه است. متا تا ۶ ماه پس از اخراج، بیمه درمانی و یکسری خدمات دیگری نیز دریافت خواهند کرد. در همین حین توییتر گفته است که خاتمه‌ای خدمت نیروها معادل ۱۲ هفته حقوق پایه خواهد داشت. استرایپ قصد دارد ۱۴ هفته حقوق پایه به کارمندان اخراج شده پرداخت کند.

نام‌های شرکت‌ها در حوزه‌های یک فعالیت فعال می‌شوند، اما وجه‌های مشترک: افزایش خدمات و محصولات دیجیتالی در دوران همه‌گیری، باعث افزایش مصرف این شرکت‌ها می‌شود، اما به یک‌باره تبدیل به شرایط عادی، افزایش بهره و افزایش تورم می‌شود. شده است دوران خوش خیلی زود به پایان برسد.

به گزارش بیزنس اینسایدر، در آغاز همه‌گیری ویروس در سال ۲۰۲۰ از فعالیت‌های فضای آنلاین منتشر شد و با افزایش هزینه‌ها در صنعت تجارت الکترونیک، درآمد شرکت‌ها رشد قابل توجهی تجربه کردند. بسیاری از مردم پیش‌بینی کرده‌اند که سرعت رشد حتی پس از پایان همه‌گیری ادامه داشته باشد. مارک زاکربرگ می‌گوید او نیز چنین انتظاری داشت و به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌های متا افزایش یافت، اما در نهایت مطابق با انتظار پیش‌رفته بود.

زاکربرگ تنها مدیر سرشناس حوزه‌ی فناوری نبود که دیدگاه خوشبینانه‌ای به آینده داشت. شرکت همبنیان‌گذاران استرایپ در یادداشتی خطاب به شرکت‌هایی گفته‌اند: «در دنیای واقعی، تعداد بیش از حد از حد است.» استرایپ در نهایت 1000 کارمند را که شامل 14 درصد از کل نیروها می‌شد اخراج کرد.

وضعیت فعلی فناوری، پرسش مهمی در ذهن ما ایجاد می‌کند: مدیران سرشناس این صنعت که باهوش و رهبران تجاری توانمندی با دسترسی به حجم عظیمی از داده‌های ارزشمند هستند، چگونه چنین پیش‌بینی اشتباهی درباره آینده وجود دارد؟

در فناوری روزهای درخشان، کمتر کسی به تغییر شرایط فکر می‌کرد

اگر منصفانه به ماجرا نگاه کنیم، باید بگوییم که پیش‌بینی‌های مدیران حوزه‌ی فناوری غیرمنطقی نبودند. در روزهای آغازین همه‌گیری، شماره‌گیری از شرکت‌های استخدام نیروی جدید را موقتاً شروع کرده و نیروهای خود را از آن‌ها تعدیل می‌کنند چون می‌ترسیدند که هرج و مرج از همه‌گیری، اقتصاد را فلج می‌کند.

یک شرکت سرمایه‌گذاری چند ماه پس از شروع کار در یادداشتی به استارتاپ‌ها درباره روزهای روزهایی که در پیش از آن هشدار می‌دهند: بازیابی شرایط قبلی اقتصاد جهانی به زمان طولانی‌تری نیاز خواهد داشت. اگر شما ممکن است با کاهش مواجه شوید و برخی دیگر از چالش‌ها را در مورد تجربه تجربه کنید.»

در عمل، همه‌چیز انتظارات اولیه پیش رفت. مردم زمان و هزینه‌های بیشتر را صرف خرید آنلاین می‌کنند، مدت‌زمان تماشای ویدیو در یوتیوب و تیک تاک سربه‌فلک و درآمد بازی‌های ویدیویی نیز بالا رفت. درنتیجه‌ای این اتفاقات، درآمدهای دلاری به صنعت فناوری تزریق شد.

استارتاپ‌ها شروع به جذب سرمایه‌های سنگین کردند و ارزش سهام شرکت‌های فناوری‌محور به‌شدت رشد کرد. حتی صنعت کامپیوترهای شخصی که سال‌ها با افت فروش مواجه شده بود، رونق گرفت. چون مردم برای دورکاری به لپ تاپ و کامپیوترهای دسکتاپ جدید نیاز دارند. در ماه‌های اول رستوران، تهیه‌ی کامپیوتر جدید برای خیلی‌ها غیرممکن بود، چون فروشگاه‌ها خالی شده بودند.

وضعیت صنعت فناوری به حدی خوب بود که کمتر کسی به تغییر روزهای درخشان فکر می‌کرد. به‌لطف پایین بودن بهره‌برداری، بالا بودن قیمت محصولات و دسترسی به استفاده از مستعد درنتیجه‌ای افزایش دورکاری، صنعت فناوری تحولی تاریخی تجربه کرد. رهبرانی رهبر شرکت اوراکل شروع به ستایش ابزارهای ویدیوکنفرانس مانند Zoom کردند و آن را «سرویسی» برای دورکاری به‌حساب آوردند. تعداد کاربران و میزان درآمد زوم در دوران همه‌گیری صفحات یک رسانه‌های فناوری شد.

مقالات مرتبط:

با همه اینها، تحلیلگران معتقدند که در همان دوران یک‌سری شواهد نشان می‌دهند روزهای درخشان قرار نیست زیاد بکشند. حدود یک سال پیش، گزارش مالی Zoom نشان داد رشد این پلتفرم بسیار کمتر از پیش‌بینی وال‌استریت بوده است. این اتفاق به‌طور اولیه نشان داد دسترسی به واکسن و بازگشایی محیط‌های کار در حال برگرداندن وضعیت به دوران قبل از همه‌گیری است. در فصل تابستان شرکت Roblox گفت که انتظار دارد تا چند فصل ضرردهی کند.

فناوری، نقش پررنگی در زندگی روزمره دارد، اما سال‌های گذشته، مهم‌ترین المان زندگی ما نیست.

مانند مارک زاکربرگ به‌گونه‌ای شروع به سرمایه‌گذاری کرد که انگار صنعت فناوری تغییری برگشت‌ناپذیر تجربه کرده است. ظاهراً مدیران صنعت فناوری حقیقت مهمی را از یاد برده بودند: هیچ‌چیز ابدی نیست.

شرکت قمارهای فناوری در دوران همه‌گیری باعث می‌شود هزاران نفر از صنعت فناوری شغل خود را از دست بدهند و در شرایطی قرار دهند که هزینه‌های زندگی به‌شدت بالا رفته، با بیکاری دست‌و‌پنجه نرم‌افزار. شماری از این افراد، آمریکایی‌ها و در خطر اخراج از ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

این‌که مدیران صنعت فناوری اشتباه‌شان را پذیرفته‌اند و اتفاق دلگرم‌کننده‌ای است، اما همین رهبران باهوش در دوران همه‌گیری ساده‌لوحانه‌ها انجام می‌دهند و تبعات این عوامل مستقیماً گریبانگیر کارمندان می‌شوند.منبع