هوش های چندگانه گاردنر
هوش های چندگانه گاردنر

هاوارد گاردنر، روانشناس رشد، نظریه هوش های چندگانه را توسعه داد. به گفته گاردنر، همه انسان ها دارای هشت نوع هوش هستند و این هوش شامل: هوش زبانی – کلامی، هوش ریاضی – منطقی، هوش تصویری – فضایی، حرکتی- حرکتی، هوش درون فردی، هوش بین فردی، هوش موسیقیایی و هوش طبیعت گرا است.

در سال 1983 هوارد گاردنر برای اولین بار نظریه هوش چندگانه را در کتاب چهار چوب از ذهن مطرح کرد و با معرفی هشت نوع هوش مختلف در کتابش مفهوم “هوش” را بسیار گسترده تر از تعریف هوش عمومی کرد.

به گفته او هر یک از انسان ها از زمان تولد درجاتی از این هوش ها را در خود دارد، اما معمولا یک هوش از مابقی قوی تر است که به آن «هوش غالب» می گویند.

هاوارد گاردنر می‌گوید: شاید همه ما این نوع هوش را داشته باشیم، اما میزان توجهی به آن‌ها از عوامل هشتم است. چیزهایی مثل ژنتیک یا تجربه‌هایی که در طول زندگی کسب می‌کنند. در واقع هوش یک بالقوه در وجود انسان است. این بالقوه توسط فرهنگ یک محیط، فعال شده و به حل مسائل یا ابداعی چیزهایی که برای آن فرهنگ ارزشمند هستند، کمک می‌کند.

چراکه IQ را فقط به بررسی دو بعد از هوش کلامی و هوش ریاضی می پردازد که با انجام تست گاردنر توان میزان و درصد همه هشت نوع هوش را در افراد به دست می دهد. آورد.

در گذشته اگر کسی نمره زیر70 را در تست های آیکیو به دست می آورد به او برچسب کندذهنی و بی استعدادی زده می شود که نتایج تست گاردنر مفیدی تری ارائه می دهد و با اعداد و ارقام نشان می دهد که شخص در چند نوع هوش مصنوعی. قوی است و در چند عملکرد ضعیف تری دارد، در واقع توانایی فرد مشخص می شود.

تست های IQ با جامعه هدف کودکان معرفی شد ولی تست گاردنر مختص به سنی خاص نیست و همه افراد از کودکان و بزگسالان می توانند از آن استفاده کنند و نسبت به خود شناخت پیدا کنند.

هوش های منحصر به فرد گاردنر از محبوبیت قابل توجه در میان مربیان چند کلاس است، به طوری که بسیاری از معلمان از آن در درس برای کمک به دانش آموزان برای کشف مسیر زندگی شان استفاده می کنند.

خانواده خانواده ها به این موضوع و فندق هستند که تست هوش گاردنر برای کودکان بسیار حائزاهمیت است زیرا می تواند از همان دوران کودکی هوشیار باشد، استعداد و زمینه پیشرفت و موفقیت فرزندشان را کشف کنند.

کودکان با توجه به نتایج نشان می‌دهند که می‌توانند قوی‌ترین هوش باشند و با کارهای مختلف مرتبط با هوشی خود آشنا می‌شوند تا بتوانند برای موفقیت آینده شغلی برنامه‌ریزی کنند و برای آینده بهتری برای خود بسازند.

این تست معمولا برای رده سنی بالای هشت سال مناسب است و همچنین بهتر است برای کودکان در رده سنی 8 تا 12 سال، با همراهی پدر و مادر یا حتی توسط مربی یا والدین آنها پاسخ داده شود تا نتیجه به دست آمده قابل استنادتر باشد، اما نوجوانان در رده سنی 12 تا 18 می تواند به تنهایی پاسخگوی سوالات باشد

اگر تست گاردنر را انجام داد می توان به امتیازهایی کمک کرد که در هر کسب کاری می توان فهمید که شغلی مناسب شماست و در چه زمینه ای شانس بیشتری برای رسیدن به هدف دارید.

معمولا نتایج این تست در سه زمینه قوی ( با امتیاز بالای 70درصد ) , متوسط ​​( با امتیاز بین 40 تا 70 درصد ) و ضعیف ( با امتیاز زیر 40درصد ) نمره بندی می شوند.

اگر شما در هر بخش پایین اصلا نگران نباشید. گاردنر معتقد است هر کدام از آن‌ها می‌توانند «رشد و نمو» پیدا کنند، بنابراین می‌توانند آموزش و تقویت کنند و می‌توانند هشت فرد را چند روز بعد از هوش‌های منحصر به فرد را در خود تقویت کنند.

تست گاردنر رایگان سایت بازی بوک
تست گاردنر رایگان سایت بازی بوک

بازی بوک مجموعه هدفمند در راستای رشد و توسعه فرزندان ما است. مجموعه‌هایی که قصد دارند با ارائه کیفیت‌ترین خدمات، محصولات، مشاوره و محتوا به ما والدین علاقه‌مند کمک کنند تا آینده ای روشن برای کودکانمان ترسیم کنند و با خیالی آسوده شادی، امنیت، رشد، موفقیت و ثروت آفرینی آنان را نظاره گر باشند.

به همین منظور این سایتی شرایط را فراهم کرده تا بتوانیم باخیالی آسوده به استعداد سنجش کودکانمان بپردازیم، یکی از آن شرایط، قرار دادن تست هوش گاردنر رایگان برای کودکان است و همچنین به صورت کاملا تخصصی به تفسیر تست گاردنر و امتیاز دهی در انتهای تست پرداخت است. با مطالعه مقاله نیاز به شناخت هوش گاردنر در کشف استعداد کودکان در سایت بازی بوک، می توان شناخت کاملی نسبت به آن پیدا کرد و با دقت بیشتری انجام داد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!