تست فلوک شبکه
تست فلوک شبکه

یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی تجهیزات پسیو شبکه را می توان بدون شک دستگاه فلوک نامید. این ابزار اطلاعات کاملی را از کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل شبکه ، محل دقیق قطعی کابل و … را می دهد تستر فلوک یکی از کاملترین تسترهای موجود در بازار می باشد که کاملترین اطلاعات را از شبکه کابلی شما ارائه می دهد.

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده است که ایجاد یک شبکه کامپیوتری بعد از پایان کار شبکه به درستی کار نکند؟ مطمئناً تجربه خوبی داشت. به همین دلیل است که هر ساختار کابلی که نصب کرده است باید آزمایش کند تا عملکرد مناسب آن را نشان دهد. آزمایش صحیح و گواهی گواهینامه فلوک به شما کمک می کند که آیا سیستم شما به درستی کابل کشی شده و یا آسیب دیده است.

تست فلوک باعث افزایش 33 درصدی بهروری شبکه با صرف هزینه ای اندک می شود . ضمن اینکه این مسئله باعث افزایش طول عمر تجهیزات Active از شبکه های شبکه های شبکه، کارت های، سوییچ ها، روتر ها، فایروال و دوربین ها و تجهیزات مخابراتی نیز می شود. به همین دلیل است که اجرای تست شبکه بر روی شبکه شما امری می باشد.

شما می توانید با استفاده از تست فلوک بسیار دقیق از اطلاعات کابل کشی مربوط به شبکه را دریافت کنید و از این اطلاعات برای انجام روند کار خود به بهترین حالت، استفاده کنید. علاوه بر این بر این می توان از طریق تست فلوک از تمامی اطلاعات دریافتی گزارش هایی را تهیه کرد و دراختیار کارفرمای خود قرار داد تا بتواند فعالیت های بهتری را در پیش بگیرد.

نکته مورد نظر این است که تست فلوک جهت تست 90 متر از کابل کابل می شود به این معنی که استاندارد فلوک کابل شبکه، 90 متر می باشد.

– تست نمودن کابل شبکه به طور دقیق و کامل، تست کیستون، پچ پنل و پچ کورد

ـ تعیین محل دقیق کابل کشی شبکه

ـ تعیین متراژ دقیق کابل کشی شبکه

ـ گزارش قطعی و یا خرابی اتصالات

ـ گزارش ضعیف و یا قطع بودن رشته های کابل به کیستون

ـ گزارش کشیدگی و یا خمیدگی بیش از حد کابل شبکه و تعیین محل آن

ـ تعیین وجود نویز در کابل کشی شبکه

ـ گزارش میزان خالص بودن مورد استفاده در کابل شبکه

ـ بررسی و تست میزان رسانایی کابل شبکه

ـ تست انواع مختلف کابل های مورد استفاده در شبکه

ـ اندازه گیری مفاهیم فنی و مفهومی کابل شبکه

شبکه تکنسین در حال انجام تست فلوک شبکه
شبکه تکنسین در حال انجام تست فلوک شبکه

یکی از روش هایی که می تواند برای انجام تست فلوک استفاده کرد روش کانال است که در آن باید دوسر کابل را به کیستون متصل کرد سپس از طریق پچ کورد به دستگاه متصل شد و مراحل مربوط به تست فلوک را انجام داد.

دومین روش تست فلوک به منظور بررسی و ارزیابی کابل های شبکه می باشد که برای انجام آن ابتدا باید کابل شبکه های مورد استفاده را به کیستون های شبکه متصل کرد سپس از طریق مجموعه ای از ماژول هایی که خود را به این روش می پردازند. مورد نظر را به تستر فلوک مرتبط می‌داند تا ارزیابی را با دقت هرچه تمام انجام دهید.

در واقع این روش در میان این دو بهترین روش مورد استفاده قرار می گیرد که می توان از طریق آن اطلاعات و ارزیابی های دقیق تری را انجام داد. گزارش هایی که از طریق این روش از تست فلوک می توان دریافت کاملا دقیق بوده و کمک های شایانی را می توان به شما و کارهای مربوطه نشان داد.

مقایسه های اندازه گیری بر روی مانیتور دستگاه تست فلوک شبکه مشخص است
مقایسه های اندازه گیری بر روی مانیتور دستگاه تست فلوک شبکه مشخص است

مدت زمانی است که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می شود بر اساس میلیون ثانیه(MiliSeconds) ، نانو ثانیه (NanoSeconds) و پیکو ثانیه (PicoSeconds) سنجیده می شود.

با استفاده از این اطمینان حاصل می شود که طول کابل از استاندارد 100 متر تجاوز نکند.

کاربرد Wire map برای این است تا اشکالات اجزای مختلف یک یا چند رشته، چیدمان صحیح رشته ها، نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل، چند اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل شبکه را شناسایی کنیم.

میزان مقاومت بر روی یک زوج که در انتهای کابل به صورت Loop درآمده و معمولا تحت تأثیر امپدان قرار می گیرد. این ویژگی معمولاً تأثیر کمتری نسبت به Insertion Loos دارد اما در مواقع خاص برای مثال زمانی که از PoE استفاده می شود نقش بسزایی را ایفا می کند.

تفاوت Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین 25-30 Nanoseconds بر روی 100 متر می کابل باشد.

میزان انتشار یک زوج بر روی تصمیم برگشت از زوج دیگر راNEXT گویند.

میزان مقدار برگشتی به سمت فرستنده است. این مقدار تصمیم برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور پیدا می شود که معمولاً به دلیل آن بیشتر از کابل یا معیوب بودن کانکتور به وجود می آید.

نماد میزان امتیازات در مدت زمان مشخصی می باشد.

نمای بین افت و NEXT که برحسب dB سنجیده می شود و مشخص کننده میزان قدرت افت تفاوت نسبت به Crosstalk انتهای خط می باشد. در حالت معمول میزان ACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم. گاهی اوقات مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair) به جایUTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR را افزایش دهیم.

رک مونت شبکه و انجام تست فلوک توسط تکنسین شبکه
رک مونت شبکه و انجام تست فلوک توسط تکنسین شبکه

نصب سوکت در کابل های شبکه موضوعی است که بسیاری از ادمین های شبکه با آن روبه رو هستند. به عنوان مثال، اگر نمی توانید مورد نظر را به درستی سوکت بزنید، در آن صورت کابل شما تست فلوک را نمی توانید انجام دهید، حتی اگر کابل خریداری شده شما دارای گارانتی و ضمانت تست فلوک باشد.